Rozmnażanie Bojowników

leowch
Ryba
Ryba
Posty: 210
Rejestracja: 12 stycznia 12, 18:27

Rozmnażanie Bojowników

Postautor: leowch » 6 lutego 12, 09:50

Witam chciałbym rozmnożyć Bojowniki.
Mam Samca niebieskiego i samice czerwoną.
W akwa 30l zostawiłem im 10 cm wody o temp. 28*C.
Wyczytałem że jak samica jest gotowa do tarła to zmienia pręgi na ciele z poziomych na pionowe. U mnie właśnie samica ma pionowe czarne paski ale mam problem bo samiec nie robi gniazda i nie interesuje się nią? Co mam zrobić ??

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: Kaef'son » 6 lutego 12, 10:17

Może samiec nie jest jeszcze dojrzały płciowo. Możliwe także, że samiec jest (jak to się ostatnio często dzieje) bezpłodny i przez to niechętny do tarła. Ostatnimi czasy wiele ryb, szczególnie z Azji, jest specjalnie "kastrowana" do tego są kiepskie jakościowo. Zrób fotki ryb jak możesz.

Awatar użytkownika
Michał.Waw
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 555
Rejestracja: 26 lutego 10, 20:25
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: Michał.Waw » 6 lutego 12, 10:56

Chcesz to wszystko przeprowadzić w jednym akwarium? Nie dasz rady, najlepiej załóż osobne tarliskowe bez podłoża ze słabym filtrem. Bo nie będziesz wstanie odmulić czy nawet podmienić wody rybki są tak małe że będą ci przelatywać przez oczka w podbieraku. To jest pierwsza sprawa, druga to czy masz już pokarm dla narybku? Bo jeżeli nie masz to nici z młodych. Temperatura także za niska, młode mogą ci zachorować daj 30-31°C . Przygotuj sobie słaby napowietrzacz bo młode w pierwszym okresie swojego życia oddychają tlenem z wody bo nie wykształcił się jeszcze u nich labirynt. Co do leniwego samca zdarzają się takie sztuki ja ostatnio kupiłem bojownika który jest już u mnie 3 miesiące a jeszcze nie widziałem żeby się stroszył ;-) Spróbuj ze sztuczką z lustrem i podnieść nieco temperaturę do 32-31°C a jak to nie pomoże to podmień trochę wody na świeżą i zacznij obficie karmić żywym pokarmem.
P.S.
Czy samiec i samica przed tarłem byli w osobnych akwariach?
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: Killifish » 6 lutego 12, 10:58

A moze warto zapytac o parametry wody, bo w kamieniu to i ja bym pecherzyka nie zrobil :) Ja poprosze fotke tego ich zbiornika i parametry wody. Po za tym czym je karmisz i w jakiej temp. wczesniej zyly?
"Kastrowanie" trwa juz prawie 20 lat, takze nie ostatnio.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: Aublet » 6 lutego 12, 11:20

Jak pisze Kill - parametry wody. Nie mniej przeciętna kranovita wystarczy do zbudowania gniazda.

Doprowadzić do tarła jest dość prosto. Wystarczy podnieść temperaturę wody i często same dochodzą do zdania, że czas na tarło ;)

Po tym jak już się wytrą, musisz odłowić samicę. Inaczej będziesz miał jedną mniej (oczywiście mówimy już tylko o zbiorniku tarliskowym z parką bojowników jedynie). Młode, w zalezności od temperatury wody wylęgają się już po 2-3 dniach. Po tym ostrożnie obniżasz poziom wody do ok 5-7 cm nad dnem. Ułatwi to młodym uzupełnianie pęcherzów pławnych i mozesz już usunąć wtedy samca. Jak znikną im pecherzyki żółciowe (po 1 dniu) należy je karmić na początku pierwotniakiem, później pokarmami dla narybku. Osobiście mieliłem Tetra Betta, siekane rureczniki, oczliki w późniejszym okresie. Młode szybko rosły, ładnie się wybarwiały. Z mojej obserwacji, młode samce z jednego tarła, póki nie dochodziło do następnego tarła, nie walczyły ze sobą.

leowch
Ryba
Ryba
Posty: 210
Rejestracja: 12 stycznia 12, 18:27

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: leowch » 6 lutego 12, 11:45

To jest akwarium tarliskowe. Przedtem miałem ich przez 3 dni w ogólnym 115l i zrobiłem tarliskowe a że mieszkam na wsi to mam wodę głębinowa tzn. pompa w studni pompuje do bojlera a z bojlera przez filtr RO i dopiero do kranu. Wiec tyle wiem co do parametrów. Próbowałem motyw z lustrem to atakował lustro ;D A ze zdjęciami będzie lipa ponieważ nie mam aparatu takiego nawet nawet żeby zrobić. Pokarm to nie problem w każdym momencie jadę i kupuje ale po co mam wpierw kupywać jak nie wiem co z tego wyjdzie!

[ Dodano: 6 Luty 12, 11:51 ]
Jeszcze co zauważyłem to moja parka jak by się całowała tzn złapali się pyskami i pływały do okola z 5 min.

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: Aublet » 6 lutego 12, 11:55

Jak będziesz miał pH 7-7,5, GH 12-15 i KH w okolicach 10 daj znać :)

Masz filtr RO i na takiej wodzie ciągniesz? Hmmm może masz zbyt miękką wodę i gniazdo się nie utrzymuje?

Odnośnie "jakby całowania" - pierwsze lody przełamane :)

leowch
Ryba
Ryba
Posty: 210
Rejestracja: 12 stycznia 12, 18:27

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: leowch » 6 lutego 12, 12:04

hehe ok ale ja nie sprawdze parametrów ponieważ u mnie w sklepie albo nie ma albo są po 55 zł

Awatar użytkownika
Michał.Waw
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 555
Rejestracja: 26 lutego 10, 20:25
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: Michał.Waw » 6 lutego 12, 12:42

Próbuj najpierw z wyższą temperaturą i żywym pokarmem, parametrów nigdy jeszcze nie mierzyłem a parę razy już te ryby rozmnożyłem. Żeby ułatwić samcowi budowę gniazda wrzuć do akwarium parę suchych liści dębu tak żeby unosiły się na powierzchni wody bojownik będzie miał wtedy łatwiej zbudować gniazdo bo bąble jakie utworzy nie będą się rozjeżdżać. Co do pokarmu dla narybku, wielu popełnia taki błąd jak ty, pierwsze co to ciężko jest dostać artemię lub nicienie, musisz założyć hodowlę jednego i drugiego bo na mrożonej artemii długo nie pociągną. Pamiętaj że narybek jest wielkości końcówki igły, nie jest prosto je wykarmić. Tu masz foto z mojego trzeciego tarła narybek ma tydzień:
Obrazek - w tle termometr
Obrazek
Obrazek - Tu akwarium tarliskowe z lewej hodowla nicieni
Ostatnio zmieniony 6 lutego 12, 12:55 przez Michał.Waw, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

leowch
Ryba
Ryba
Posty: 210
Rejestracja: 12 stycznia 12, 18:27

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: leowch » 6 lutego 12, 12:44

Nie ma zdjęć! I nicenie dostane bez problemu oraz artemie.. Wiec spokojna głowa ;D Alby mi sie udało nawet dojść do tarła to bd git ;D

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: Killifish » 6 lutego 12, 13:05

Ile mlodych odchowaliscie z tarla?
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

leowch
Ryba
Ryba
Posty: 210
Rejestracja: 12 stycznia 12, 18:27

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: leowch » 6 lutego 12, 13:18

Ja jeszcze nic! Mam niby tą temperature 31 *C i samiec tylko gania po całym akwa za samica i ją straszy. Czy to normalne?

Awatar użytkownika
Michał.Waw
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 555
Rejestracja: 26 lutego 10, 20:25
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: Michał.Waw » 6 lutego 12, 13:35

leowch, to normalne, a nawet bordzo dobrze szykuj się że wieczorem albo z rana dojdzie do tarła. Pamiętaj że po tarle musisz odłowić samicę do innego akwarium na pewno będzie cała poraniona z ubytkami łusek dodaj później do akwarium z samicą jakiś środek odkażający. Po tarle nie przestawaj obficie karmić rodziców, dam ci radę żeby po tarle nie karmić samca larwami komarów bo ja popełniłem taki błąd, samiec był tak zajęty opieką nad młodymi że nie miał czasu na zjedzenie larw po tym jak go wyłowiłem z larw wodzienia powstały białe komary było ich strasznie dużo a te które się nie przeobraziły zgniły i strasznie zepsuły mi wodę. ;-)
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: Killifish » 6 lutego 12, 14:36

Powodzenia zycze. Ja wam powiem jedno, ze parametry, geny, karma i wiek tarlakow to podstawa, ale to troche inna akwarystyka, dla amatorskiego tarla wystarcza te rady ktore dajecie.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Michał.Waw
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 555
Rejestracja: 26 lutego 10, 20:25
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Rozmnażanie Bojowników

Postautor: Michał.Waw » 6 lutego 12, 14:49

Killifish, Zacznijmy od tego,
leowch pisze:Mam Samca niebieskiego i samice czerwoną.

ryby w późniejszych pokoleniach będą bezpłodne ale jeżeli leowch rozmnaża je tylko dla siebie i znajomych, nie do sklepu i nie planuje jakiejś uporządkowanej selekcji i hodowli to oczywiście może zostawić takie połączenie :ok:
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości