Jak często karmić ryby?

Teresa
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 22 czerwca 04, 00:02

Jak często karmić ryby?

Postautor: Teresa » 22 czerwca 04, 00:15

Mam już 2 akwarium, ale do dzisiaj nie wiem jak właściwie często należy karmić ryby?
Ja karmiłam 1 raz dziennie, ale moja rodzina krzyczy, że głodzę ryby, a i na opakowaniach z pokarmem pisze, że ryby należy karmić często, kilka razy dziennie. Nie wiem tylko czy to nie taki chwyt reklamowy, by często karmić i równie często kupować nowy pokram. Moi przyjaciele, mający rybki uważają, że należy je karmić 1 raz dziennie, a co wy myślicie?
Na razie rybki mi nie zdychają z rzadkiego karmienia :)

Awatar użytkownika
Nabla46847
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 04, 12:04
Lokalizacja: Kielce

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: Nabla46847 » 22 czerwca 04, 06:41

Ja karmie 2 razy dziennie (rano i wieczorem) i jak dotad u mnie ten system sie sprawdza.Karmie na wieczór ponieważ w moim akwa mam kilka ryb o "wzmożonej aktywności nocnej " :)

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: Elmo » 22 czerwca 04, 07:14

Jak podajesz pokarm w odpowiedniej proporcji do ilości twoich podopiecznych to nepeno ich nie głodzisz, karmiąc raz dziennie , oczywiście np: narybek nalerzy karmic kilka razy dziennie ale tez trzeba uwazac aby nie przecholowac , co za duzo to nie zdrowo :) Ja na poczatku karmiłem swich podopiecznych dwa razy dziennie ale sie spasły rybcie :P :P teaz karmie raz dziennie i maja piekne "szczupłe sylwetki" :wink:

Ucek
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 22 czerwca 04, 12:41
Lokalizacja: Jarosław

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: Ucek » 22 czerwca 04, 12:48

Ja karmie 3 razy dziennie rano jak wstaje, popołudniu około 13:00 oraz pod wieczór między 17:00 a 18:00. I jak narazie skarg nie słyszałem. :wink:

Piotrek_Gr
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 22 czerwca 04, 12:03

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: Piotrek_Gr » 22 czerwca 04, 15:48

Według mnie 3 razy to przesada.Zależy jeszcze w jakich ilościach.Ja karmie dwa razy dziennie i nie patrze na określone godziny(w naturze ryby nie wiedzą o której coś upolują).

Raz w tygodniu dostają tylko w południe.

Myśle ze to jest najskuteczniejsza metoda.Większość osób tak robi :czytaj:

Teresa
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 22 czerwca 04, 00:02

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: Teresa » 22 czerwca 04, 20:29

Dzięki za Wasze odpowiedzi. Chyba rzeczywiście będę karmić rybki 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Przemówiła do mnie ta uwaga o wzmożonej nocnej aktywności ryb. Mam kilka rybek, które wieczorem chętnie by coś "przegryzły". Zobaczę jak sprawdzi się ten system :)

Awatar użytkownika
glaz
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 20 maja 04, 15:19
Lokalizacja: Piła

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: glaz » 22 czerwca 04, 20:47

Ja tez karmie rybki 2 razy dziennie i to jest dobrze sprawdzony system :-) :czytaj:

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: suncho » 22 czerwca 04, 21:40

Widzicie i tu sie nie zgodze. Niektóre rybypowinny być karmione 3 a nawet 4 razy dziennie lecz mniejszymi porcjami ,wtedy mamy pewność ,że wszystko zjedzą i akwa dłużej utrzyma odp. parametry i czystość Bierze się to z tego że w naturalnym środowisku ryby te jedzą praktycznie cały dzień(nikt nie wrzuca tam pokarmu)Ale jest też druga strona medalu,są bowiem gatunki ,które jedzą w naturze "raz na jakiś czas" tzn. wtedy kiedy jest pokarm te gatunki powinno się karmić raz dziennie i raz w tygodniu robić 1 dzień przerwy(1 dzień przerwy można też stosować w przypadku pierwszego"rodzaju" rybek).1-dniowa głodówka poprawia bowiem trawienie i co za tym idzie kondycję naszych podopiecznych.

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: basia » 23 czerwca 04, 07:15

suncho, z jednej strony masz rację, jednak z drugiej chyba nie do końca. Przecież większość ryb akwariowych jest hodowana w warunkach sztucznych, nie zaś naturalnych i karmione też są sztucznie a nie same zdobywają pokarm. Chodzi mi o to, że hodowla "w niewoli", regularne karmienie wpłynęło również na układ pokarmowy i pewne nawyki żywieniowe ryb. Zatem wprowadzenie głodówki czy też przestawienie pór karmienia może mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie.
Nie wiem czy tak jest, ale tak sobie wydedukowałam :oops: Nie krzyczcie jeżeli nie mam racji :ok:

AnDrEv
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 27 maja 04, 16:09
Lokalizacja: Chojnice

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: AnDrEv » 23 czerwca 04, 08:04

I tu sie myllisz twoje dedukowania na nic sie chyba zda ano dla tego ze:
1.Rybki mimo ze sa w niewoli nie zmienia swoich nawyków(nie które rybki wieczorem np nie beda jesc bo nie jest to ich pora i koniec przynajmnije moje)
2. Skoro rybki by mialy nabyc pewne nawyki to dlaczego nie nabyły mimo tylu lat regularnego karmienia nawyku czy instyktu nasycenia ??
3 A jesli chodzi o glodowke dla rybkek wskazana jest . A taki temat juz był poczytaj forum a znajdziesz dla ułatwnienia http://www.akwarium.zv.pl/viewtopic.php?t=152
:zly1:

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: Hawk » 23 czerwca 04, 09:08

witam,
i tu sie zgode z Suncho wg mnie rowniez najkożystniejszym dla ryb rowiazaniem jest ich karmienie wielokrotnie w ciagu dnia malymi porcjami ktore sa od razu zjadane.
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: Idzikowski » 23 czerwca 04, 20:23

Wszystko zależy od ryb. Ja przykładowo karmię duże pielęgnice malutkimi porcjami kilka razy dziennie ponieważ:
1) aby słabszy osobnik mógł coś zjeść także
2) nie zmarnuje się jedzenie jak oprzy podaniu dwa razy dużych porcji dziennie i parametry wody pozostaną w normie
3) moje rybuchy np moja para Uaru gdy nie są karmione takimi mniejszymi porcjami zaczynają przepędzać trzeciego osobnika, który choć żyje w zgodzie to czasem oberwie od nich, a gdy będą dostawać 3-4 razy dziennie małe porcje jest OK...głodują w nocy i przez większą część dnia.
4) ryby jednorazowo się nie napychają i ciężko je tym sposobem przekarmić chyba, że ktos naprawdę sypie tego jedzenia łyżkami do nalewania zupy :wink:

Ogólnie według mnie zależy od ryb jakie hodujemy choć w akwa towarzyskim trudno tutaj mówić o czymś konkretnie, ale u nich tymbardziej zaleca się 2-4 porcje malutkie w ciągu całej doby. Jeżeli macie ryby żerujące nocą to niech ta 3 czy 4 porcja podane będą po zgaszeniu światła i macie koniec problemów. :ok:

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: Jak często karmić ryby?

Postautor: basia » 25 czerwca 04, 07:19

AnDrEv, skąd zaraz :zly1: Pytałam tylko :mrgreen: Wy tu jesteście fachowcy, ja tylko trochę Wam czasem krwi napsuję :twisted: :lol:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości