Jak zredukować ilość małych endlerków

miniaszka
Ryba
Ryba
Posty: 304
Rejestracja: 17 stycznia 09, 15:23

Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: miniaszka » 15 września 11, 13:48

W moim bardzo zarośniętym, 54l akwarium pływa 5 neonek, kilka dorosłych endlerków, całe stada krewetek i stada... małych/młodych edlerków. Problem polega na tym, że one dość szybko się rozmnażają i wcale ich nie ubywa a wciąż przybywa! Niestety akwarium mam tak gęsto obsadzone, że nie jestem w stanie odławiać maluchów - czy są jakieś sposoby na redukcję ich liczby? Niestety muszę wprowadzić jakiś plan awaryjny, bo zaczyna mi się robić pomału zupa rybna :(

Czy ewentualnie do takiej obsady z krewetkami babaulti mogę wprowadzić jakąś większą rybkę, która nie powinna zrobić im krzywdy? :neutral:

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: osama » 15 września 11, 17:10

Możesz spróbować z bojownikiem.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
yorki111
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 955
Rejestracja: 21 czerwca 07, 07:29

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: yorki111 » 16 września 11, 14:44

Bojownikowi szybko się znudzi taki posiłek, jeśli już w ogóle jakieś by zjadał....

Radzę pozbyć się samic endlerka i zostawić same samce.
160l-mcharium
56l-mchowa kostka

miniaszka
Ryba
Ryba
Posty: 304
Rejestracja: 17 stycznia 09, 15:23

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: miniaszka » 16 września 11, 19:45

Myślałam nad bojownikiem, ale kuzynka miała problem z połączeniem bojownik + krewetki, także z tym mam małe obawy. Natomiast na początku nie miałam samic endlerków i samce (chyba z nudów) strasznie dokazywały krewetkom, kiedy pojawiły się samice przestały, bo skoncentrowały się na nich ;-)
Myślałam nad pielęgniczkami, ale nie wiem czy chciało by im się wypływać pod powierzchnie kiedy w dole mają tyle małych "przysmaków"... :)
Może prętniki, pstrążnice albo jakieś szczupieńczyki?

Grzebie w necie, ale nic nie mogę wyszukać :smile:

Awatar użytkownika
hot-tiger
Ryba
Ryba
Posty: 167
Rejestracja: 26 września 09, 13:19
Lokalizacja: Racibórz

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: hot-tiger » 17 września 11, 07:39

Może para ramierez? Wdzięczne pielęgniczki :)
Ale krewetki też ci będą podgryzać.
160l - towarzyskie
45l - krewetkarium

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: osama » 17 września 11, 12:21

hot-tiger pisze:Ale krewetki też ci będą podgryzać.
Ramirezy uwielbiają polować na krewety, nie polecam tak smacznego połączenia.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: EyeQueue » 17 września 11, 16:00

Potwierdzam, że bojownik radzi sobie słabo. Nawet nie chodzi o brak zainteresowania, ale hodowlane bojowniki "weloniaste" są po prostu zbyt wolne już na tygodniowy narybek. Ten sam problem mam z jeżówką (Colomesus asellus), mają mord w oczach, ale muszę wpuszczać je do kotnika, żeby były w stanie złapać narybek. A do tego szybko się uczą i w akwarium ogólnym już ignorują przepływające obok endlerki. Niedługo będę próbował połączenia z tetrą Boehlkea fredcochui. Zobaczymy.
Wszystkie wymienione ryby "zaopiekują" się krewetkami, jeżówki to nawet i z dorosłymi się zabawią. W zasadzie nie widzę możliwości, by ryby polujące na narybek, nie zainteresowały się krewetkami. Szczupieńczyki? Ciekawy pomysł, ale jak miałem szczupieńczyki karłowate, przestałem miewać narybek kirysków, który zasadniczo pływa wyłącznie przy dnie, do tego dobrze się kryjąc. Gdzieś na forum powinno być zdjęcie moich szczupieńczyków patrolujących dno (sic!).
Podsumowując - jeśli łączyć krewetki z endlerkami, to tylko ♂.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

miniaszka
Ryba
Ryba
Posty: 304
Rejestracja: 17 stycznia 09, 15:23

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: miniaszka » 17 września 11, 16:26

EyeQueue - obawiam się, że wyławiając samiczki, samce powrócą do gnębienia krewetek... :neutral:
W sumie może zastanowię się nad jakąś formą nieweloniastą bojka, albo prętniki? Ale one chyba takie leniuchy jak bojek tyle, że wolą chyba górę zamiast dołu akwa :)

Akwa aktualnie wygląda tak:
Obrazek

Maluchy krewetek są w mchu na pierwszym planie - jest ich spora ilość, natomiast maluchy gupików są u góry, ale u góry wiszą też krewety na korzeniach pisti :)
Prawdę powiedziawszy w mchu maluchy raczej trudno zaatakować, więc byłaby szansa, na wpuszczenie pielęgniczek, tylko czy one będę polować pod powierzchnią wody?

Awatar użytkownika
Kew1
Ryba
Ryba
Posty: 474
Rejestracja: 12 marca 10, 22:19
Lokalizacja: toruń

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: Kew1 » 17 września 11, 17:10

A może samica bojownika? U mnie ładnie łapie wszystko jak na razie ;-)
Obrazek

edison81
Ryba
Ryba
Posty: 112
Rejestracja: 3 lipca 11, 22:02

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: edison81 » 17 września 11, 20:44

u mnie tez bojownik jak zobaczy chociaż 1 szt. narybku to poluje cały czas aż zabraknie
niestety gdy przyniosłem 3 samiczki bojownika to się pochorowały i padł cały harem

muszę postawić mały baniaczek na kwarantanne bo kupiłem rybki z chorobą
126l.
98l.
25l.

miniaszka
Ryba
Ryba
Posty: 304
Rejestracja: 17 stycznia 09, 15:23

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: miniaszka » 20 września 11, 08:31

Zrobiłam mały porządek w akwarium... i wypadło mi tyle małych gupików i większych podrostków, że zaniemówiłam :shock: Mech wyrzuciłam na tył, uporządkowałam heńka, poprzedzałam pistie... tylko niech teraz ktoś doradzi jak wyłowić te rybki, no i postanowiłam wyłowić również samiczki - tylko nie daje rady, one są tak cwane, jak tylko zobaczą siatkę to chowają się pod korzenie, w mchy - nie mam ich nawet jak zagonić... :niewiem:

edison81
Ryba
Ryba
Posty: 112
Rejestracja: 3 lipca 11, 22:02

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: edison81 » 20 września 11, 11:25

albo powyciągać korzenie=więcej miejsca
przy karmieniu spróbuj
przy podmianie wody gdy jest mniejszy poziom
na dwie siatki
126l.
98l.
25l.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: polak.krk » 20 września 11, 11:55

Lub po zgaszeniu swatla. Siatki nie wyciagaj niech sie troche przyzwyczaja do niej.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

miniaszka
Ryba
Ryba
Posty: 304
Rejestracja: 17 stycznia 09, 15:23

Re: Jak zredukować ilość małych endlerków

Postautor: miniaszka » 20 września 11, 18:04

Udało się dzięki jedzonku w siatce - co prawda wyłowiłam pół fauny akwariowej ale liczy się efekt :D
Mam nadzieję, że teraz utrzymam pełną stabilizację w zbiorniczku :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości