Dziwne zachowanie roślin

KrzysiekPili
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 3 stycznia 09, 21:36

Dziwne zachowanie roślin

Postautor: KrzysiekPili » 3 kwietnia 11, 20:10

Witam, mam takie pytanie dotyczące dziwnego zachowania roślin w moim zbiorniku. Otóż miałem mały atak glonów (sinice) i postanowiłem zaciemnić zbiornik. Dwa dni nie zapalałem światła, nie podawałem nawozów, wyłączyłem CO2. Po dwóch dniach akwarium miałem czyste bez glonów i teraz pytanie: dlaczego rośliny po tym zaciemnieniu mają duży przyrost, są ładnie zielone, nowe przyrosty są zdrowe zielone, a przy normalnym użytkowaniu ,czyli nawozy, Co2, światło te przyrosty nie są już tak żywe zielone, rośliny wyglądają gorzej niż rosnąc po ciemku. O co tutaj chodzi? :shock:

konradt52
Ryba
Ryba
Posty: 279
Rejestracja: 30 marca 11, 21:15
Lokalizacja: B-szcz

Re: Dziwne zachowanie roślin

Postautor: konradt52 » 3 kwietnia 11, 20:56

Nie jestem ekspertem, ale wnioskując po tym co piszesz mogę stwierdzic, że zwyczajnie poszło o konkurencję w Twoim zbiorniku. Po wyeliminowaniu intruza, tj glonów zwiekszył się rezerwuar substancji i światła dla roślin...
Ewentualnie rośliny te po prostu lepiej czują się jak są zacienione...

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Dziwne zachowanie roślin

Postautor: polak.krk » 3 kwietnia 11, 21:40

Karm ryby, jesli ich nie masz to zakup jakiekolwiek i je karm. Zaburzyles rownowage miedzy N i P, chyba N miales za malo co do P.

Awatar użytkownika
Doktor J
Ryba
Ryba
Posty: 103
Rejestracja: 24 kwietnia 10, 03:13
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziwne zachowanie roślin

Postautor: Doktor J » 3 kwietnia 11, 23:50

polak.krk pisze:Karm ryby, jesli ich nie masz to zakup jakiekolwiek i je karm. Zaburzyles rownowage miedzy N i P, chyba N miales za malo co do P.


Innymi słowy prawo czynników ograniczających. Wzrost zależy od czynnika którego jest najmniej.

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Dziwne zachowanie roślin

Postautor: Plewek01 » 4 kwietnia 11, 11:38

KrzysiekPili pisze:dlaczego rośliny po tym zaciemnieniu mają duży przyrost, są ładnie zielone, nowe przyrosty są zdrowe zielone

Pną się do góry na zapasach, myśląc że światło jest wyżej - stąd te przyrosty ładne nowe i zielone.

KrzysiekPili
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 3 stycznia 09, 21:36

Re: Dziwne zachowanie roślin

Postautor: KrzysiekPili » 4 kwietnia 11, 20:29

Doktor J pisze:
polak.krk pisze:Karm ryby, jesli ich nie masz to zakup jakiekolwiek i je karm. Zaburzyles rownowage miedzy N i P, chyba N miales za malo co do P.


Innymi słowy prawo czynników ograniczających. Wzrost zależy od czynnika którego jest najmniej.



Ale co z tym ma wspólnego wyłączenie światła?

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Dziwne zachowanie roślin

Postautor: polak.krk » 4 kwietnia 11, 21:04

No zabiles te glony to po wlaczeniu swiatla rosliny wystartowaly bo mialy wiecej papu dla siebie.

Awatar użytkownika
Addekk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1074
Rejestracja: 13 stycznia 09, 08:14
Lokalizacja: okolice Krakowa ;)

Re: Dziwne zachowanie roślin

Postautor: Addekk » 4 kwietnia 11, 21:10

Plewek01 pisze:Pną się do góry na zapasach, myśląc że światło jest wyżej - stąd te przyrosty ładne nowe i zielone.

No zabiles te glony to po wlaczeniu swiatla rosliny wystartowaly bo mialy wiecej papu dla siebie.

IMO tu chodzi o co innego.
Gdy zaciemniłeś akwa rośliny "dostały informację" że musi nastąpić wzrost i to jest ratowanie się rośliny, bo tu gdzie się znajdują światła nie ma, a wyżej będzie.
240l. Było Malawi. Były pomarańczowopłetwe.
Czas na zmiany.

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Dziwne zachowanie roślin

Postautor: Plewek01 » 5 kwietnia 11, 10:57

Addekk pisze:rośliny "dostały informację" że musi nastąpić wzrost i to jest ratowanie się rośliny, bo tu gdzie się znajdują światła nie ma, a wyżej będzie

A co ja napisałem :czytaj:

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Dziwne zachowanie roślin

Postautor: marrkus85 » 6 kwietnia 11, 15:12

Mi przychodzi do głowy jeszcze jedno. Z myślą co za dużo, to nie zdrowo. Być może rośliny ruszyły dla tego że, jakiegoś składnika było za dużo (np. Cu, Zn a nawet Fe) i to spowalniało wzrost. Gdyż rośliny nie przyswajały prawidłowo innych pierwiastków. Tak możne się dziać jak przesadzimy (lub nastąpi ich kumulacja) z mikroelementami i osiągną toksyczne stężenie w akwa. Zresztą z makro też tak możne się stać.
Wydaje mi się że, wpłynęło na to kilka czynników. Nie znając stężenia poszczególnych pierwiastków, przed i po tym zdarzeniu, możemy jedynie spekulować co tak naprawdę się stało.
KrzysiekPili Napisz jak dbasz o akwa. Jakie robisz podmiany i jak często? Jakie i ile lejesz nawozów? jak długo świecisz światło nad akwa?

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Dziwne zachowanie roślin

Postautor: Plewek01 » 6 kwietnia 11, 21:57

Ludzie zaciemnijcie zbiornik na 2-3 dni i zobaczcie sami że rośliny będą miały przyrosty do góry bo po prostu szukają światła...większej filozofii tu nie ma.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości