Testy wody

Sorcor
Ryba
Ryba
Posty: 217
Rejestracja: 22 sierpnia 10, 17:53
Lokalizacja: Kraków

Testy wody

Postautor: Sorcor » 28 sierpnia 10, 12:27

Witam.
Zastanawiam się w jakie testy powinienem się zaopatrzyć przy zakładaniu nowego akwarium.
Chodzi mi przede wszystkim jakie są najpotrzebniejsze bo każdy test z tego co widzę kosztuje 20 zł, wprawdzie wielokrotnego użytku ale jednorazowo jest to spory wydatek dla mnie.
Chodzi mi o testy na azotany, twardość wody, ph itp.
Akwarium ogólne

Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Testy wody

Postautor: polak.krk » 28 sierpnia 10, 12:45

Jedyne wiarygodne to tsty kropelkowe sera i jbl, opinie sa rozne ale te sa jedne z lepszych i pokaza w miare poprawny wynik pomiaru. Acha jeszcze jedno kosztuja kolo 50zl.

Awatar użytkownika
Michał.Waw
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 555
Rejestracja: 26 lutego 10, 20:25
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Testy wody

Postautor: Michał.Waw » 28 sierpnia 10, 12:46

Ja używam takiego płynu firmy zoolek, i robię tak wlewam 2,5 ml. do kieliszka, wody z akwarium dolewam 2 krople tego płynu i woda zabarwia się na jakiś kolor, efekt dokładnie taki sam a koszty o wiele mniejsze 15 ml. 7zł. Mi to wystarcza na 3 miesiące mierzenia ph co tydzień. ;-)
Obrazek

Sorcor
Ryba
Ryba
Posty: 217
Rejestracja: 22 sierpnia 10, 17:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Testy wody

Postautor: Sorcor » 28 sierpnia 10, 12:52

Oj chyba mnie nie zrozumieliście.
Chodziło mi o to czego testy powinienem mieć na początek.
Np azotany ph itp. Bo nie wiem w co się zaopatrzyć

Arkiz
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 26 sierpnia 10, 09:16

Re: Testy wody

Postautor: Arkiz » 28 sierpnia 10, 14:04

Tylko na co Ci są te testy? Według mnie przy zakładaniu akwarium nie sa potrzebne takie info. Jakbyś miał np 200l, ryby trudne w utrzymaniu i mnóstwo roślin, wtedy można zrobić takie testy by wiedzieć czy zwiększyć czy zmiejszyć jakiś tam składnik aby rośliny albo rybki lepiej żyły.

Sorcor
Ryba
Ryba
Posty: 217
Rejestracja: 22 sierpnia 10, 17:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Testy wody

Postautor: Sorcor » 28 sierpnia 10, 14:10

Jeśli nie potrzebne to tym lepiej dla mnie :dzieki:
Wyczytałem, że przed wpuszczeniem rybek powinno się zrobić tego typu testy wody tylko nie było doprecyzowane jakie
Obrazek

Arkiz
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 26 sierpnia 10, 09:16

Re: Testy wody

Postautor: Arkiz » 28 sierpnia 10, 14:14

Z wodą to ja robie tak: załóżmy, że planuje wymienić całą wode w moim 120l akw. Wlewam do beczki jakieś 125l i odstawiam na 5 dni. Jeżeli mam gdzieś Antychlor wlewam odpowiednią dawke i wtedy zamist 5 dni czekania już po 4 dniach wlewam do akw. Później czekam tak długo aż grzałka wyrówna temperature i rybki wpuszczam.

Awatar użytkownika
Michał.Waw
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 555
Rejestracja: 26 lutego 10, 20:25
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Testy wody

Postautor: Michał.Waw » 28 sierpnia 10, 15:16

Arkiz, nie wprowadzaj go w błąd! Testy są potrzebne w każdym rodzaju akwarium. Na początek najlepiej możesz sprawdzać ph i to w zupełności wystarczy. Każda ryba woli inny zakres twardości, poza tym różne kamienie, korzenie nawet wkłady do filtra zmieniają parametry wody, należy o tym pamiętać!!!
Obrazek

Awatar użytkownika
marmurkowy
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 28 sierpnia 10, 10:27

Re: Testy wody

Postautor: marmurkowy » 28 sierpnia 10, 15:17

Ja mam zamiar kupić jakieś testy do wody i nie wiem które lepiej ,te kropelkowe zoolek, czy tetra paski 6in1.?
. .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.><((((º>¸.·´¯`·...¸><((((º>

aranżacja akwarium

Arkiz
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 26 sierpnia 10, 09:16

Re: Testy wody

Postautor: Arkiz » 28 sierpnia 10, 15:36

Michał.Waw pisze:Arkiz, nie wprowadzaj go w błąd! Testy są potrzebne w każdym rodzaju akwarium. Na początek najlepiej możesz sprawdzać ph i to w zupełności wystarczy. Każda ryba woli inny zakres twardości, poza tym różne kamienie, korzenie nawet wkłady do filtra zmieniają parametry wody, należy o tym pamiętać!!!


Człowieku na jakim świecie Ty żyjesz? I po co Ci te testy? Po co miasz wiedzieć ile jesy pH a ile TW? to mam hodować tylko jeden gatunek ryby? Mam wywalić rybe bo ona żyje w innym środowisku co druga? Takie coś to można robić jak się ma tyle akwari że każdy gatunek ryby żyje w oddzielnym akw.
Ostatnio zmieniony 28 sierpnia 10, 15:36 przez Arkiz, łącznie zmieniany 1 raz.

zdrojek
Narybek
Narybek
Posty: 30
Rejestracja: 18 maja 10, 19:12

Re: Testy wody

Postautor: zdrojek » 28 sierpnia 10, 15:36

Ja mam zamiar kupić jakieś testy do wody i nie wiem które lepiej ,te kropelkowe zoolek, czy tetra paski 6in1.?


najbardziej wiarygodne są testy kropelkowe ;)
Ja osobscie proponował bym kropelkowe

Odrodzony
Ryba
Ryba
Posty: 126
Rejestracja: 14 sierpnia 09, 12:07

Re: Testy wody

Postautor: Odrodzony » 28 sierpnia 10, 16:35

Arkiz pisze:Człowieku na jakim świecie Ty żyjesz? I po co Ci te testy? Po co miasz wiedzieć ile jesy pH a ile TW? to mam hodować tylko jeden gatunek ryby? Mam wywalić rybe bo ona żyje w innym środowisku co druga? Takie coś to można robić jak się ma tyle akwari że każdy gatunek ryby żyje w oddzielnym akw.


Póki co jedyną osobą piszącą głupoty jesteś ty. Nikt nie napisał, że ma się hodować jeden gatunek ryby, ale nie miesza się ryb z całkowicie innymi wymaganiami :!:

Testy są potrzebne. Na początek proponuje zakupić testy na pH, NO2 i NO3. I nie kupuj paskowym, tylko kropelkowe.

Awatar użytkownika
marmurkowy
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 28 sierpnia 10, 10:27

Re: Testy wody

Postautor: marmurkowy » 28 sierpnia 10, 16:54

No w planach mam na początek pH ,GH i KH , NH3/NH4 , NO2 i NO3. Aby określić jaką mam wodę. Jeszcze muszę się zaopatrzyć w jakiś stały miernik CO². Ogólnie robię podmiany co tygodniowe i rybki raczej w kondycji. Ale nie wiem czy nie zwiększyć podmian wody,obecnie 15% wody co tydzień to daje około 30 litrów.
. .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.><((((º>¸.·´¯`·...¸><((((º>

aranżacja akwarium

schwimmen
Ryba
Ryba
Posty: 269
Rejestracja: 6 maja 10, 18:10

Re: Testy wody

Postautor: schwimmen » 28 sierpnia 10, 17:06

a ile akwa ma litrów

Arkiz
Narybek
Narybek
Posty: 45
Rejestracja: 26 sierpnia 10, 09:16

Re: Testy wody

Postautor: Arkiz » 28 sierpnia 10, 17:09

Odrodzony pisze:Póki co jedyną osobą piszącą głupoty jesteś ty.


Jak na razie tylko Ty piszesz że to jest potrzebne. Inni piszą jakie polecają testy.
Ostatnio zmieniony 4 września 10, 19:08 przez Arkiz, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości