wybarwiania ryb

Kr3ciK
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 2 czerwca 04, 11:23
Lokalizacja: Białystok

wybarwiania ryb

Postautor: Kr3ciK » 2 czerwca 04, 21:56

siemka mam pytanko co robicie zeby rybki mialy wspaniale kolorki ?? chodiz mi tu owybarwienie ryb przedewszytskim akara pomaranczowopletwa i czerwonuiak dwuplamy

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Adam » 2 czerwca 04, 22:51

Odpowiednie warunki i oświetlenie uwydatniające barwy. Widmo świetlówki jest bardzo istotne.

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Aigel » 3 czerwca 04, 03:08

Sa rowniez pokarmy ktore wspomagaja proces wybarwiania.
Obrazek

Kr3ciK
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 2 czerwca 04, 11:23
Lokalizacja: Białystok

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Kr3ciK » 3 czerwca 04, 09:38

dzieki a mzoecie mi napisac jak zmieniac PH wody jak zmieniac trawdosc zeby byla bardziej wtarda albo bardziej miekka jakie parametry sa najbardziej istotne??? PH TWARDOSC TEMPERATURA ??

Nikita^^
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 1 czerwca 04, 15:07
Lokalizacja: Tarnów

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Nikita^^ » 3 czerwca 04, 10:43

Adam..........


Skoro mowa o widmie swietlowki i o wybarwianiu......... mam orginalna pokrywe ze swietlowka na jaka powinnam zmienic ta swietlowke by uwydatniala barwy ryb i przy tym byla dobra dla roslinek?:)
Nikita

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: wybarwiania ryb

Postautor: atusia » 3 czerwca 04, 12:40

Dobrze wybarwiajšcš œwietlówkš dla rybek i roœlinek jest Philips-Aquarelle. Roœlinki ładnie rosnš, a rybcie nabierajš œlicznych kolorków :P
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Adam » 3 czerwca 04, 13:59

Też jestem zadowolony z aquarelli, choć pewnie są lepsze świetlówki. Musisz wiedzieć jakie barwy chcesz uwydatnić i zobaczyć widma. Z Philipsów TLD 965 ma duzy współczynnik oddawania barw. Ja mam jedną TLD 865 i roślinki są przy niej bardziej zielone niż przy samych aquarelach, ale rybki lepiej wyglądały przy samych aqaurelach- chyba - bo rożnica jest niewielka. Aquarelle świecą tak na różowawo i ramirezki mi wybarwiają na fioletowy kolor. Wg mnie w świetle aquarelli akwarium lepiej wygląda niż przy świetlówkach daylight. Chyba juz ten link był tu na forum, ale zajrzyj http://www.aqua-web.org/users/saurama/index.htm

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Idzikowski » 3 czerwca 04, 15:41

Sposoby na podniesienie pH wody:
- żwirek/grysik koralowy
- chemikalia
- skały wapienne, dolomity itp. itd.

Sposoby na obiżenie pH:
- torf
- chemikalia
- korzenie mangrowca lub inne wprowadzające garbniki do wody
- woda z filtra RO

Sposobów tych może być of cors wiele, ale to kilka podstawowych i niezwykle prostych.

WYBARWIENIE:
Co do wybarwienia to:
1) wybarwiające świetlówki posiadające odpowiednie widmo światła. Powidziano już o Philips Aquarelle, którą także polecam i stosuje we wszystkich akwariach. Z innych, ale dużo bardziej kosztownych to np. Hagen Power-Glo lub świetlówki Sery.

2) wybarwienie za pomocą pokarmu. Polecam karmienie dobrej jakości pokarmem żywym oraz można podawać im pokarmy wybarwiające. Jednak zazwyczaj takie pokarmy przygotowywane są dla Paletek jak np. pokarmy Hikari wybarwiające na czerwono, ale można je podawać także innym rybom a szczególnie czerwianikowi, który w kopńcu jest czerwony. Pytanie czy stać cię na to. Małe opakowanie tego pokarmu kosztuje kole 50zł. Ogólnie to każdy producent pisze, że jego pokarm działa wybarwiająco, ale akurat nie bardzo w to wierze, w jakims stopniu wybarwia, ale nie dorówna Hikari wybarwienia jakie można osiągnąć przy hodowli Paletek tzn czerwonych odmian jak Pigeon Blood, Malboro, Red Spotted itp. itd.

Krzysiek S.
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 04, 10:54
Lokalizacja: Szczecinek

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Krzysiek S. » 4 czerwca 04, 08:35

Kr3ciK pisze:siemka mam pytanko co robicie zeby rybki mialy wspaniale kolorki ??

Najpierw odpowiednie warunki, najbardziej zblizone z takimi w jakich wystepuje dana ryba w naturze, potem natomiast mozna kombinowac z oswietleniem, pokarmem itp....
Pozdrawiam.

Kr3ciK
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 2 czerwca 04, 11:23
Lokalizacja: Białystok

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Kr3ciK » 4 czerwca 04, 14:03

ok a mozecie napisac jakie switlowki kupic jakiej mocy i jaka ilosc bo obudowe robie sam i nie wiem jakie oswietlenie dac w sumie roslin nie bedize duzo kolo 6 sztuk ktore nie potrzebuja intensywnego swiatla wysokosc akwa to 40 cm :D

[ Dodano: 2004-06-04, 14:31 ]
aha i jeszcze jedno co ma najwiekszy wplyw na wybarwienie ryb jakos wody oswietlenie pokarm?

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Idzikowski » 4 czerwca 04, 20:06

40cm to wysokość mam nadzieje :D
Jaką pojemnośc ma w takim razie akwa ???

Ogólnie standard to 2x30W i załóż sobie 2xPhilips Aquarelle lub 1xAqurelle i jednego Day Light dowolnej firmy.

"aha i jeszcze jedno co ma najwiekszy wplyw na wybarwienie ryb jakos wody oswietlenie pokarm?"

- przedewszystkim jakoś wody wpłynie na to, że ryba będzie wybarwiona wogóle czyli będzie miała takie kolory jak w naturze. Chodzi mi o naturalny kolor ciała.

- co do światła do w akwarium bardzo wpływa na wybarwienie, ale jak wiadomo nie tyle wybarwia rybki dosłownie tylko ma takie widmo światła, że powoduje uwydatnienie pewnego koloru w tym przypadku przy Aquarelle mowa o czerwieni, fiolecie ipt.

- natomiast pokarm dobrej jakości powoduje prawdziwe wybarwienie ryby na konkretny kolor. I tutaj przeważnie pokarmy te wybarwiają na czerwono. Najczęściej się takie spotyka a innych specjalistycznych raczej nie ma. Ryby raz wybarwione zostaną wybarwione natomiast świetlówka da efekt tymczasowy.

Według mnie powinieneś napewno rybom zapewnić dobre parametry wody i jej jakość. Potem myśleć nad dodatkami. Na początek załóż sobie świetlówki. Potem zakup pokarm wybawiający i zacznij nim karmić. Pamiętać należy, że pokarm nie wybarwi rybek z dnia na dzień ... to nie farby plakatowe :mrgreen: . Ten proces wybarwiania ze wszystkich 3 trwa najdłużej, ale jest najskuteczniejszy i trwały. A ryba dużo ładniej wybarwi sie od pokarmu niż świetlówki. Więc myslę, że powinieneś sobie powoli wprowadzać wszystko po kolei i wtedy osiągniesz bardzo dobry rezulatat. Świetlówki przez czas gdy ryba będize się wybarwiać zachowają jej ładne kolorki a gdy sie juz od pokarmu wybarwi jeszcze mocniej je podkreślą.

Kr3ciK
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 2 czerwca 04, 11:23
Lokalizacja: Białystok

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Kr3ciK » 6 czerwca 04, 10:07

pojemnosc akwa to 140 L
powiedzcie mi jakie parametry wody san najwazniejsze
twardosc
ph
temperatura
czy moze cos innego
napiscie wedlug kolejnosci

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: wybarwiania ryb

Postautor: Idzikowski » 6 czerwca 04, 10:33

Temperatura i pH są na pierwszym miejscu bo oba muszą koniecznie być spełnione.
Co do twardości to wielu rybom jest to bojętne lub nasza kranówa jest tak twarda, że nie musismy kombinować z nią :D Jeżeli ryby wymagają miękkiej wody no to trzeba ją przepuszczać przez torf, chemie lub mieć filtr RO i po problemie z dobrą wodą :mrgreen:
140 litrów - powinieneś mieć według przelicznika 70W mocy jeżeli dużo roślin. Jeżeli nie to 30-40W spokojnie starczy dla rybuch.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości