Tarło skalarów

jokosfera
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 2 czerwca 09, 13:48

Tarło skalarów

Postautor: jokosfera » 2 czerwca 09, 14:05

Witam serdecznie!!! na wstępie pragnę się przedstawić- na imię mam Łukasz, mam 22 lata i mieszkam nieopodal Wadowic. Kiedyś hodowałem rybki, niestety potem byłem zmuszony zlikwidować hodowle. Teraz po kilku latach przerwy wróciłem do dawnego hobby. Mam taki problem- nigdy wprzeszłości nie zajmowałem się rozmnażaniem ryb, raz skalary złozyły ikre, 3 dni broniły jej poczym "coś" ją zjadło. Teraz mam akwarium ok. 70L i parkę skalarów( dodam, że akwarium przejąłem po znajomym) i Skalary zachowują się tak samo jak kiedyś przed tym co złożyły jajeczka... jakby walczą ze sobą, stykają się pyszczkami...zastanawiam się czy będzie z tego ikra...i moje pytanie- jak czasem złożyły by ikrę to co zrobić by jej nie zjadły??? wyłowić ją i dać do drugiego małego akwarium??? aaa... jaką powinienm mieć temperature w akwarium najbardziej odowiednią do moich rybek( 2skalary, mieczyki, danio, molinezje,kiryski, glonojady i krewetka) mam 25stopni ale nie wiem czy nie za niska...
przepraszam jeżeli moje pytania wydają się wam obsurdalne ale jestem początkującym akwarystą i wiele rzeczy nie wiem a nie mam pojęcia jak szukać tu na forum

dzieki za każdą pomoc

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Tarło skalarów

Postautor: Doody » 2 czerwca 09, 14:13

Dla skalarów jest to zdecydowanie za mały zbiornik. Skalary potrzebują co najmniej 50 cm wysokości zbiornika.
Zresztą dla innych ryb też!
440l - Roślinne

jokosfera
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 2 czerwca 09, 13:48

Re: Tarło skalarów

Postautor: jokosfera » 2 czerwca 09, 14:21

hm... no taki zestaw przejąłem po znajomym:/ mam drugie akwarium ok 100L to może przełoże wszystko do tego??;/

Wojtek91
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 29 maja 09, 15:25
Lokalizacja: Trzydnik Duzy

Re: Tarło skalarów

Postautor: Wojtek91 » 2 czerwca 09, 14:31

100L lepsze niż 70 :mrgreen: proponował bym pozbycia się jednych z: molinezji/mieczyki/danio.
Podejrzewam że nie zrezygnujesz z skalarków ;-)
Tylko teraz podstawowe pytanie czy masz odpowiedni osprzęt do 100l akwarium?

jokosfera
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 2 czerwca 09, 13:48

Re: Tarło skalarów

Postautor: jokosfera » 2 czerwca 09, 14:34

jedynie czego mi braknie to oryginalnej obudowy z oświetleniem ale i to da się przeskoczyć...poczekam jeszcze tydzień bo chce to drugie też uruchomić to wtedy do niego przerzuce skalary i będzie:) a co z tym tarłem tych skalarów???

Wojtek91
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 29 maja 09, 15:25
Lokalizacja: Trzydnik Duzy

Re: Tarło skalarów

Postautor: Wojtek91 » 2 czerwca 09, 14:50

Pokrywę zawsze możesz sam wykonać ;]
Nigdy nie miałem styczności z takim zjawiskiem, znalazłem to:
http://www.mojaamazonia.com/Artykuly/Sk ... alarow.htm
http://www.aquaforumlublin.fora.pl/rozm ... ,3686.html
(chyba nie dostane "boruty" za to)
widzę że potrzebujesz szybkiej pomocy.
P.S zalej drugie akwarium i tak musi dojrzeć ;)

3promile
Ryba
Ryba
Posty: 225
Rejestracja: 30 maja 09, 15:35
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tarło skalarów

Postautor: 3promile » 2 czerwca 09, 14:58

100L lepsze niż 70


Ale dla skalarów IMHO w dalszym ciągu za mało - trudno znaleźć stulitrowe akwarium o wysokości pół metra...

Michał77777777
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 685
Rejestracja: 7 października 08, 18:57
Lokalizacja: Pabianice

Re: Tarło skalarów

Postautor: Michał77777777 » 2 czerwca 09, 16:29

100l to dla skalarów zdecydowanie za mało! Jan miałem moje trochę za długo w 112l (40 cm wysokości) i samcowi wygięła się płetwa grzbietowa (końcówka, pod kątem prostym). Powinno być minimum 120l i 50cm wys.

EDIT: co do tarła, to jakby skalary wytarły się na liściu, można przenieść sam liść. W Twoim akwa ikrę mogą zjeść np. kiryski.

Tu jest coś o tarle napisane:
http://www.mojaamazonia.com/Artykuly/Sk ... alarow.htm

jokosfera
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 2 czerwca 09, 13:48

Re: Tarło skalarów

Postautor: jokosfera » 2 czerwca 09, 18:18

hm... no moje skalary mają płetwy proste jak na razie i nic im sie nie dzieje... teraz ich nie wyrzuce z akwarium przecież:/ wczesniejszy wlasciciel mówił, że skalary miał od samego początku...
a co do tego, całowania się to ich naturalny rytm godowy??:) dziekuje za pomoc:)
Proszę pisać poprawnie. Tomek83
Ostatnio zmieniony 2 czerwca 09, 19:05 przez jokosfera, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
panaque
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 559
Rejestracja: 21 lutego 09, 22:24

Re: Tarło skalarów

Postautor: panaque » 2 czerwca 09, 18:52

jokosfera pisze:hm... no moje skalary mają płetwy proste jak na razie i nic im sie nie dzieje... teraz ich nie wyrzuce z akwarium przecież:/ wczesniejszy wlasciciel mówił, że skalary miał od samego początku...

Jak zbyt długo poczekasz to już nie będziesz mógł nic na to poradzić... Wiem że trudno jest oddać swoich ulubieńców ale w tej sytuacji to by było najlepsze rozwiązanie...
jokosfera pisze:a co do tego, całowania się to ich naturalny rytm godowy??:) dziekuje za pomoc:)

Jest to jakiegoś rodzaju rytm godowy ale to nie oznacza że na 100% będą składać ikrę...
150l - krewetki Yellow, Tiger
150l - krewetki Orange Sakura
500l - krewetki Blue Pearl
40l - 10 x CB SS, 20 x CR S

Awatar użytkownika
leser87
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 26 lutego 09, 17:58
Lokalizacja: Białystok

Re: Tarło skalarów

Postautor: leser87 » 3 czerwca 09, 21:24

Minimalne akwarium dla skalarów to 200l (100x40x50) bo ważna jest nie tylko wysokość ale też długość i szerokość mniejsze zbiorniki mogą służyć jako akwarium tarliskowe oraz dla narybku ,więc skalary do oddania
200l - Kolcobrzuch zielony – Tetraodon nigroviridis

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości