Pytanie o Molinezje

Awatar użytkownika
ufik
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 04, 21:02
Lokalizacja: Warszawa

Pytanie o Molinezje

Postautor: ufik » 1 czerwca 04, 17:03

Witam byłem w sklepie i widziałem Ryby o nazwie "MOLINEZJA ZŁOTA czy to mozliwe jest taki gatunek

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o Molinezje

Postautor: Elmo » 1 czerwca 04, 17:58

W sklepch często sprzedawcy opisują rybki potocznym językiem np : molinezja złota , molinezja srebrna itp . Na poczatku mojej przygody gdy kupilem "molinezje srebrną" myslałem ze to jakis zadki gatunek , a tu sie okazało ze to zwykła .... molinezja szerokopłetwa (Poecilia latipinna) tzn teraz to juz jest niezwykła bo jest moja :P i nawet parka wydała potomstwo które ładnie rośnie :) . Dopytaj dokladnie sprzedawcy jaka to molka, a jak pamietasz jak wyglada to poszukaj fotek w necie i sam sobie zidentyfikuj (oczywiscie jezeli jestes zainteresowany ) , w sklepach sa zazwyczaj :

Molinezja szerokopletwa(żaglopłetwna jak kto woli),ostrousta w roznych odmianach barwnych np : czarne , czarnobiałe (ciapki) złote , srebrne

Pozdrowka :)

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie o Molinezje

Postautor: Saiqpat » 1 czerwca 04, 22:40

Dokladnie tak jak podal Elmo tylko ze z tego co wiem to szerokopletwa i zaglopletwa to dwa rozne gatunki. Reki sobie obciac nie dam. Zreszta zaglopletwa nosi lac nazwe Poecilia Velifera. A co do sprzedawcow to... wystarczy mi ze widzialem jak na gieldzie facet sprzedawal kobiecie dwa dorosle pyszczaki zebry do akwarium ze skalarami...
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o Molinezje

Postautor: Elmo » 2 czerwca 04, 06:06

Saiqpat ma racje pomylneło mi się :P i tak :

Molinezja Szerokopłetwna to (Poecilia Velifera)
Molinezja Żaglopłetwa tak jakj powiedział (Poecilia Velifera)

Sorki jakis zaspany byłem :P , a co do sprzedwcow to słyszalem w jednym ze sklepow (nie bede wymieniał ) oreslenia typu :

"rybki sie wpusza i mają sobie pływac nic nie trzaba robic"
"nie ma żadje roznicy miedzy roslinami zywymi a sztucznymi"

duzo mozna by wymieniac , ale najlepiej chyba bedzie zalzyc nowy topic typu "niekompetencjie sprzedawców"

Pozdrawiam

Krzysiek S.
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 04, 10:54
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Pytanie o Molinezje

Postautor: Krzysiek S. » 4 czerwca 04, 09:10

jest wiele odmian barwnych molinezji
Pozdrawiam.

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o Molinezje

Postautor: Idzikowski » 4 czerwca 04, 19:56

Najbardziej podoba mi się ten text że brak różnicy między prawdziwymi a sztucznymi.
To ten sprzedawaca niezły jest...musi nieźle nawozić akwaria, że mu rośliny z plastiku rosną :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: i na dodatek produkują tlen. BOMBA poprostu. Takich sprzedawców powinno sie wyrzucać...osoby, które pracuja w sklepach akwa powinny byc odpowiednio przeszkolone. Naszczęście renomowane wieksze sklepy u nas w Wawie takich kmiotów co o niczym nie wiedzą nie zatrudniaja i dbaja o poziom pracowników...o poziom ich wiedzy bo do miłej obsługi to czasem im daleko, ale ważne, że przynajmniej się znają.

Awatar użytkownika
BaT
Ryba
Ryba
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 04, 20:05
Lokalizacja: Dębno Małapolska*

Re: Pytanie o Molinezje

Postautor: BaT » 4 czerwca 04, 20:01

hehe... księniczka bułgarii mówi sama za siebie :-) (powinno być księżniczka burundi, jak wyparzyłęm kiedyś nudząc się na geografii, jest to misat obok jeziora tanganika) a w ksiazkach sa nawet bledy!! ksiezniczka zlota i zolta
Grupa Miłośników Mniejszych Rybek- zapraszam do członkowstwa

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o Molinezje

Postautor: Elmo » 5 czerwca 04, 08:40

Idzik smieszne to moze i jest ale ...... sam sie dalem na poczatku swojej przygody z akwarystyka nabrac na pare takich "kwiatkow" , teraz naszczescie wiem juz duzo wiecej niz na poczatku , i czasem jak ktos mi wciska kit (wiem ze kit bo wczesniej sie zazwyczaj konsultuje z wami jak cos nie wiem :P no chba ze wy mi kit wciskacie hehe :P :P) to poprostu ide sobie i nie gadam z człowiekiem. Dosysc czesto odwiedzam sklepy akwa i juz widizalem kilka sytuacji smiesznych , jak sprzedawcy wciskali ludziom zupelnie nie potrzbne zeczy no ale toakie ich zadanie aby sprzedac ,prawa rynku .... dlatego najlepiej najpierw posiadac jakąs wiedzę dopiero sie brac za rybki , no ale to czasem tez jest trodne " ta nieodparta chec posiadania rybci jak najszybciej :P " ach mozna duzo dyskutowac ...

PS . dodam tylko ze ten sprzedaca (sklepu nie bede wymieniał) po blizszym zapozania okazł sie miłym i fajnym człowiekiem i naprawde sie zna tylko nie wiem czemu tak czasrm traktuje klijentow .. moze znudzony jest juz sprzedawaniem rybek , sam nie wiem.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bea
Narybek
Narybek
Posty: 83
Rejestracja: 3 września 04, 16:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Pytanie o Molinezje

Postautor: Bea » 29 września 04, 12:18

Czy w jednym akwarium można trzymać różne odmiany molinezji? Np ostroustą i żalgopłetwą? Nie będą się próbowały krzyżować?

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Pytanie o Molinezje

Postautor: Dave » 29 września 04, 13:08

Z tego co wiem to molinezje dość łatwo się krzyżują ze sobą. Dlatego nikt nie jest pewien, czy molinezja Black Molly jest odmianą jednego z gatunków, czy krzyżówką między gatunkową.

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Pytanie o Molinezje

Postautor: kuwasa » 29 września 04, 14:40

Raczej nie, chyba że chcesz wyhodować nową odmianę :D .Molineje świetnie się krzyżują, nawet gdy mają partnerów własnego gatunku.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości