Co jedzą paletki??

bimber8
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 27 listopada 04, 20:32
Lokalizacja: Nowogard

Co jedzą paletki??

Postautor: bimber8 » 19 grudnia 04, 21:03

Mam 2 paletki i jak do tej pory daje im tylko mrożona ochotkę i nie wiem czy powinienem dawać im coś jeszcze. :niewiem:

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: Aigel » 20 grudnia 04, 14:17

O mrozonej ochotce w karmieniu paletek mowi sie roznie. Ja osobiscie karmilem swoje tym pokarmem z powodzeniem (mialem dwie choroby, ale nie jestem przekonany ze przyczyna byla ochotka). Jesli chodzi o inne pokarmy jakich uzywalem to wszelakeigo rodzaju pokarmy suche dla paletek, szczegolnie chetnie zjadane byly platki Tropicala (granulaty trzeba namoczyc). Paletki musza sie przyzwyczaic do tego pozywienia, ale powinny go zaczac przyjmowac chetnie. Polecana jest spirulina forte. Warto terz sobie przygotowac serducho z czosnkiem. Ogolnie polecam stronke Arka
Obrazek

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: Idzikowski » 20 grudnia 04, 16:49

Znalazłem pewien fajny text o ich karmieniu więc go tu skopiowałem:

Karmienie dyskowców
Następnym ważnym czynnikiem, decydującym o powodzeniu w hodowli i rozmnażaniu dyskowców, jest karmienie. Dobrym pokarmem są:
larwy wodzienia - Coretha sp
larwy ochotki - Chironomus sp
czarne larwy komarów - Cules sp
rureczniki - Tubifex sp
kiełże zdrojowe - Gammarus pulex
rozwielitki - Daphnia magna
doniczkowce - Enchytraeus sp
Na karmienie larwami wodzienia, ochotki, czarnymi larwami komarów czy rurecznikami możemy sobie pozwolić w przypadku gdy jesteśmy przeświadczeni o czystości tych pokarmów. Musimy być pewni, że pokarm nie pochodzi ze ścieków, zawierających trujące substancje chemiczne. Pokarm taki prędzej czy później wywołuje śmiertelne zapalenie jelit u ryb. W przypadku karmienia larwami ochotki, kiełżami lub rurecznikami trzeba się liczyć z możliwością zakażenia ryb wiciowcami (Hexamita) lub nicieniami (Capillaria) i koniecznością ich leczenia.
Dobrym pokarmem jest rozdrobnione serce wołowe lub końskie. Obrane z żyłek, błony i tłuszczu serce kroimy na kawałki, które zamrażamy i według potrzeby skarmiamy. Karmę z serca przygotowujemy w następujący sposób: do 25 dkg rozdrobnionego serca (może być utarte na tarce do jarzyn) dodajemy 1/4 żółtka kurzego jaja i 2-3 kropli witaminy D3. Po dokładnym wymieszaniu odstawiamy do lodówki i po 3 godzinach pokarm nadaje się do użycia. Jednorazowo można przygotować pokarm na 2-3 dni i do momentu całkowitego skarmienia trzymać go w lodówce.
Koniecznie należy podawać okresowo, przez kilka dni z rzędu dafnię, gdyż ma ona niezwykle ważny wpływ na prawidłową pracę przewodu pokarmowego ryb. Dobrym pokarmem, lubianym przez dyskowce, są doniczkowce, jednakże podawać je można dwa razy w tygodniu i to w małych porcjach.
Niedostateczne a szczególnie jednostronne żywienie doprowadza ryby do awitaminozy, której jednym z objawów jest zapalenie przewodu pokarmowego. W razie wystąpienia zmian konsystencji i barwy odchodów należy stwierdzić badaniem odchodów czy przypadkiem przyczyną zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego nie są pasożyty. Jeżeli kilkakrotne badanie kału pod powiększeniem ok. 150 razy nie wykaże obecności nicieni lub wiciowców, powodem jest zapalenie przewodu pokarmowego będące w większości przypadków objawów awitaminozy.
Leczenie polega na zapewnieniu dobrych warunków rybom a szczególnie na prawidłowym karmieniu różnorodnymi żywymi, naturalnymi pokarmami, podawanymi kilka razy dziennie małymi porcjami aż do momentu ustąpienia objawów.
Jak często karmić dyskowce? Młode ryby trzeba karmić kilka razy dziennie, małymi porcjami. Podana porcja pokarmu powinna być spożyta przez ryby w ciągu 15 minut. Dorosłe ryby karmimy 1 do 2 razy dziennie, przestrzegając zasady podawania pokarmu w takiej ilości, aby nie pozostawał nie zjedzony w akwarium. Mniejszym złem jest lekkie niedokarmienie ryb, aniżeli przekarmienie, prowadzące szybko do otłuszczenia. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że w każdej grupie - stadku dyskowców jest prowodyr (ten najsilniejszy) i osobnik najsłabszy. Często ryby słabsze w trakcie karmienia są przeganiane od pokarmu przez prowodyra i silniejszych współmieszkańców akwarium. Dlatego należy pokarm podawać w dwóch miejscach w akwarium. Ma to na celu zapewnienie dostępu do pokarmu słabszym egzemplarzom, które w przypadku podawania pokarmu w jednym miejscu są od niego odpędzane w trakcie jedzenia przez ryby silniejsze. Chciałbym tutaj przestrzec jeszcze przed karmieniem niecałkowicie rozmrożonym pokarmem. Ryby łapczywie chwytają kęsy pokarmu i w przypadku niecałkowitego jego rozmrożenia istnieje możliwość wystąpienia przeziębienia a następnie zapalenia przewodu pokarmowego.



Ps. Ta strona Arka jest bardzo fajna, ja od siebie dorzuce kilka linków o paletkach, warto poczytać.




http://www.akwarium.org.pl/slodkowodne/ ... sodon.html


http://www.bobidark.republika.pl/wystep.palet.html


http://www.paletki.esol.pl/info/info.html


http://snocho.webpark.pl/


http://www.akwarium.host.sk/ryby_pieleg ... ciatus.php


http://www.republika.pl/pielegnicowate/ ... iscus.html


Jak znajde coś fajnego bo nie mogę znaleźć jednej dużej strony o paletkach to dorzuce link :ok:

Awatar użytkownika
arturo
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 12 grudnia 04, 21:41
Lokalizacja: Pozek

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: arturo » 21 grudnia 04, 18:03

Wbrew plotkom "placki" jedzą wszystko, wiem bo mam 7 sztuk, ale... z żywym trzeba uważać, często powoduje niestrawności, mrożony może być, tylko pamiętaj one nie lubią lodów :wink: , poza tym ochotka nie cieszy się uznaniem więc nie ryzykuj, podobnie tubifex, ale możesz nauczyć je przyjmowania suchego, tu patrz na pokarmy dla "placków" bo są one inaczej zestawione witaminowo. No i właśnie stronka ARKA jest fantastyczna, znajdziesz tam wszystko, no i wspaniały odnośnik na stronkę SZERYFA, polecam. I chyab najważniejsza rzecz KARM JE KILKA RAZY DZIENNIE I ZA KAŻDYM RAZEM UŻYWAJ INNEGO RODZAJU POKARMU! To bardzo ważne, nie wolno karmić jednostajnie inaczej dziuraiwca jak nic. Powodzenia i pisz czasami jak coś nie tak, no i życzę dochowania się dorosłych sztuk, jakieś dwa lata 8)

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: michal111 » 21 grudnia 04, 21:01

Więdz tak mój brat choduje paletki karmi: mrożonym[różne rodzaje] suchym[uczył je przyjmować go chyba z trzy tygodnie] i granulatem[trzeba zamoczyć.


Jeszcze jedna uwaga paletek powinno byś więcej śą stadne [nie będom się chować]
Ile litrów ma twoje akwa

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: kuwasa » 22 grudnia 04, 16:28

na temat karmienia palet jest duuuży art. w "magazynie akwarium, w biezącym numerze.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

czarjan2
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 19 października 04, 13:17
Lokalizacja: Łomża

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: czarjan2 » 23 grudnia 04, 12:11

Witam moim zdaniem nie można przsadzać z pokarmamydla paletek ,co nie którzy hodowcy paletek radzą robić mieszanki serce wołowe z rożnymi dodatkamy ,ale przy karmieniu takim pokarmem zabrudza się wodę mnoży się dużo wymoczków ,ryby stają się płochliwe i zachowóją się tak jak by miały pasożyta na sobie całą przyczyną są resztki drobnego pokarmu który nie jest zjedzony .Najleprzym pokarmem dla paletek jest 1.serce wołowe lub cielęce z dodatkem krewetki i szpinaku, szpinak trzeba sparzyć wżąco wodą do tego można dodać kilka kropel witaminy sera vitamine.2 dobrym pokarmem jest tetra futer granulowany 3,larwy czarnego komara ale tylko dobrej jakośći nie ten ze sklepu zoo. można samemu nałapać wczesną wiosna ale tylko w czystych zbiornikach . 4.płatki D50 PLUS 5. artemia, moze być podawana żywa lub ta wcześniej zamrozona jest dobrym pokarmem ,i to wystarcz dla paletek żeby rosły i dobrze się czuły, pozdrawiam i życze powodzenia .

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: Dave » 23 grudnia 04, 18:19

Slyszalem, ze mozna serce wolowe dla paletek posypac waniliowym Vibo_Vitem, zamiast oblac go Sera Fishtaminem. Vibo-Vit to sprzedawany w aptekachnpaoj z proszku dla malych dzieci z duzym dodatkiem witamin. Nadaje sie tylko smak waniliowy, inny lepiej nie probowac. Oczywiscie, przed podaniem serca z tym proszkiem trzeba, go najpierw zamrozic.

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: Idzikowski » 24 grudnia 04, 09:49

Dużo osób praktykuje ViboVit. Ja sam gdy miałem paletki dodawałem go do serc wołowych i było OK. Nic się złego po nim nie działo, więc można spokojnie dodawać. Oczywiście powinno się dawać ten "bezsmakowy", czyli ten podstawowy. Reszta ma dodatki a to truskawek a to innych owoców ... a właściwie innej chemii by zmienić smak :? .

Awatar użytkownika
arturo
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 12 grudnia 04, 21:41
Lokalizacja: Pozek

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: arturo » 26 grudnia 04, 19:16

Osobiście podaję serca bez żadnych dodatków, natomiast witaminy podaję w pokarmach suchych i to wystarcza, ale jak widzicie szkół i pomysłów będzie tyle ilu hodowców, pozdrawiam

Awatar użytkownika
banerman
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 26 grudnia 04, 13:45

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: banerman » 26 grudnia 04, 22:07

Mam paletki juz ponad 3 lata i głownym pokarmem jakim je karmie są róznego rodzaju pokarmy granulowane i płatkowane przeznaczone dla paletek i nie tylko.
Należy pmietać ,ze Paletki jak każda ryba , może sie przyzwyczaic do różnego rodzaju pokarmów , więc od nas zależy ile i co bedziemy im podawać.
Mogę parę wymienić , które napewno sie sprawdzily :
Discus Gran
D-50
tetradiskus - kilka rodzajów
D-allio Plus
D-vital
Ichtio-Vit
i jeszcze kilka innych .
Oczywiscie karmie tez sercem wołowym z artemią i diskusmix-y z czosnkiem lub inne ( ale mrożonkami przygotowanymi przez firmy produkujące takie rzeczy) i jestem zadowolony a moje Paletki ?? również, wystarczy popatrzec jak kłapią przy jedzeniu. :)

pozdrawiam
Piotrek
http://artemia.hodowca.pl
Artemia - najlepszy pokarm dla narybku

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: Dave » 27 grudnia 04, 16:24

arturo, moim, zdaniem, jednak powinnes kupic im jakies witaminy w plynie. Pokarmy suche, wbrew opinni, wcale nie maja tak duzo witamin, gdzies tyle, ile one pobieraja w naturze, bo ryby karmione ciagle platkami z duza iloscia witamin, moglyby sie rozchorowac. Rownie zle jest, wiec za duzo witamin, jak ich brak, wiec nalezy takim delikatnym rybkom podawc tez inn pokarmy witaminowe (Sera Fishtamin). Oczywiscie bez tego tez moga byc zdrowe i piekne, ale tak mozna im w tym "dopomoc".

Awatar użytkownika
arturo
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 12 grudnia 04, 21:41
Lokalizacja: Pozek

Re: Co jedzą paletki??

Postautor: arturo » 30 grudnia 04, 00:13

to nie znaczy że jedzą tylko suche, karmię też i żywym, ze sprwdzonego źródła! a co do pewnych opinii... wszystko w nadmiarze szkodzi! dlatego trzeba z takich dobodziejstw korzystać z umiarem! dlatego podobno nazywamy siebie homosapiens.... pozdro :ok:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości