Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

dosiaas
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 12 grudnia 04, 13:22

Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: dosiaas » 12 grudnia 04, 13:27

cze:>
Mam akwarium 30l , mam filtr z pomką :D Ale jak byłem w sklepie spytać sie gościa co mam zrobić to pwoiedział ze woda w akwarium musie sie filtrowac 12DNI :niewiem: Niemam grzałki ale akwarium jest na półce pod grzejnikiem. Chcę kupić sobie neonki , są to wymagające rybki odpowiednich warunków???Wogule nie mam pojęcia jakie rybki mam kupić do akwarium i ile sztuk i jaki pokarm???A jakies glonojady , ślimaki???

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: Aquagirl » 12 grudnia 04, 14:03

woda musi byc w akwa przynajmniej poltora tygodnia zanim wsadzisz rosliny, potem kolejny tydzien i dopiero ryby.
poza tym dobrze jest wlac "starter" do wody - o to juz zapytaj w sklepie, albo niech ktos sie tu wypowie jak najlepiej.

rosliny - kabomby, zabienice, hetherantera i inne tym podobne.
ryby - neonki to fajny pomysl-potrzebuja tylko roslinnego gaszczu. kup z 15 bo to stadne ryby. do tego zbrojnika na dno i 2 kiryski. jesli bedziesz mial duzo roslin to wyjdzie ci ladne akwa kolorowe.

pokarm - dla neonow ja polecam Hikari "Micro pellets" (neonki to male ryby wiec paczka, choc moze sie wydawac droga, powolutku schodzi!), dla zbrojnika i kiryskow tabletki (ja mam tez Hikari, ale sa innych firm dobre - tetra, tropical...)

kup tez termometr, bo jak masz "podgrzewanie" od dolu to moze dojsc do przegrzania akwa - musisz utrzymywac temp ok.25 stopni w akwa...
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

Awatar użytkownika
gimof
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 29 sierpnia 04, 15:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: gimof » 12 grudnia 04, 14:18

No cóż. Neonki to dobre rybki na początek jak jestes zapalneńcem. Ja na twoim miejscu kupił bym grzałke odpowiedniom do akwarium. czyli jak mówisz ze masz 30l i masz średnio temp w pokoju 20 stopni to spokojnie kup sobie 30 w grzałke (można się tu zemną niezgodzić). Gdy juz zaczniesz zalewac akwa to "pożycz" sobie trohce odstanej wody z dobrymi bakteriami z jakiegos załozonego juz akwarium, lub wlej "starter" jak okreslił to mój przed mówca. i wtedy mozesz rybki nawet po dobie juz wrzucac
Co do obsady to tak 10 do 15 neonki. Moze z 2 kosiarki i z 2 albo 3 kirysy nieznam tych ich nazw. co do roślinek to zgadzam się równiez z moim przedmówca ale dodałbym jeszcze wgłebkę niewiem czy to napisał. Ślimaki raczej nie. A pokarm ja używam ochotki mrożonej, płatków ovo-vit, dafnie, żywe rózne i czasami i to od niedawna tabletki dla ryb przydennych
To juz chyba wszystko mam nadzieje że sie uda i życze powodzenia :ok:
120 l niezłej jazdy, 20 litrów kurdupli :)

dosiaas
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 12 grudnia 04, 13:22

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: dosiaas » 12 grudnia 04, 14:35

Jak byłem w sklepie to chcailem kupić wlasnie jakiś płyn do akwarium.I stwierdzil gosciu ze tego lepiej nieuzywac bo rybki zdechyają czasami :( A ten starter to jest płyn ktury wlewa sie na ten czas przed rybkkami??

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: Aquagirl » 12 grudnia 04, 14:47

dokladnie. on przyspiesza rozwoj bakterii nitryfikacyjnych (np)
nie slyszalam zeby ryby zdychaly od tego. to sie wpuszcza na dlugo zanim ryby sie wpusci, wiec nie rozumiem o co mu chodzilo....pewnie zalezy od firmy. ja polecam firmy tetra, tropical, jbl (ale to drozsza), zoolek (tansza)...
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

dosiaas
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 12 grudnia 04, 13:22

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: dosiaas » 12 grudnia 04, 14:49

A jeszce jedno!co sie stanie jak pomke mam do akwarium o wiele większego??ja mam 30 l a ten filtr jest do 110min

Aquagirl
Ryba
Ryba
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 04, 09:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: Aquagirl » 12 grudnia 04, 14:49

gimof - ja bym nie wrzucala ryb po jednym dniu, nawet po dolaniu startera.. lepiej poczekac - zawsze mozna wykorzystac ten czas na przemyslenie kompozycji akwa, poczytanie postow o podobnych akwa, popatrzeniu w sieci jakie akwa maja ludzie itp itd...
116l: 3*Akara z Maroni, 2*kiryski spiżowe, 2*kiryski Sterby, 3*bocje siatkowane, zbrojnik albinos, zbrojnik niebieski;
52l: neony*10, 1*A.Agassizi,razbora klinowa, Black Molly, 2*kiryski nanusy,3*otoski;

Awatar użytkownika
gimof
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 29 sierpnia 04, 15:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: gimof » 12 grudnia 04, 15:40

Aquagirl no wiadomo, po dobie to niebezpecznie dość jednak jezeli dosii sie spieszy moze spróbowac chociaz roslinki po dobie włozyc prawda??!!
dosia filtr ten twój ma chyba takie porętełko to wystarczy ze je przekrecisz mnie a nnawet to niepowinno sie nic stac no chyba ze ryby beda wylatywac bo bedzie taka mocna dmuchawa
120 l niezłej jazdy, 20 litrów kurdupli :)

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: kuwasa » 12 grudnia 04, 15:43

Co do kirysków. 2-3 to za mało. Musi być przynajmniej pięć. Ewentualnie możesz je sobie odpuścić i zamiast nich wsadzić świderki. Mimo że są to ślimaki to bardzo dobrze sprzątają, więc można im wybaczyć że się tak szybko rozmnażają. Ja w kotniku im zrobiłem test i okazało się że trzy średniej wielkości świderki zmniejszyły o 50% poziom derytusu w akwa 15l. Były to oczywiście warunki eksperymentalne, a w praktyce mogą być trochę mniej skuteczne, bo przecież pod żwirem derytus jest trudniej dostępny. Koniec reklamy :) .

pozdrowionka
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: kuba!!! » 12 grudnia 04, 16:48

Witam.
Co do obsady to tak 10 do 15 neonki. Moze z 2 kosiarki i z 2 albo 3 kirysy

kosiarek nie kupuj bo sa za duze.neonkow narazie kup 10 i kup 2 kiryski spizowe.
grzalka w akwarium musi byc.
akwarium nie powinno stac przy kaloryferze zwlaszcza takie male.
Aquagirl,
woda musi byc w akwa przynajmniej poltora tygodnia zanim wsadzisz rosliny, potem kolejny tydzien i dopiero ryby.
poza tym dobrze jest wlac "starter" do wody

rosliny mozesz sadzic juz po 2dniach(ja sadzilem po trzech) a za dwa tyg.wpusc ryby
Świderkow ja bym nie wsadzal namnoza Ci sie i bedzie klopot
Obrazek

bimber8
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 27 listopada 04, 20:32
Lokalizacja: Nowogard

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: bimber8 » 14 grudnia 04, 22:58

Ja też niedwno założyłem aqwa tylko że 112l i jeśli chcesz mieć neonki to polecam czerwone one się super prezentują. Ale jak ty masz 30 l to trochę za małem na neonka. Ale może jak grzałki nie masz to na początek puść sobie gupiki albo mieczyki czy gurami to mało wymagające rybki. I ślimaków nie pusczaj. A jeśli da rade to skołuj wię krze aqwa bo z małym są więkrza kłopoty.

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: Tomekł » 15 grudnia 04, 13:16

co :shock: gurami to mało wymagające rybki pierwsze słysze a pozatym one rosną dość duże słysze neonki mogą być 10 napewno wejdzie hm dla gupików i mieczyków ewentualnie niemusisz mieć grzałki ale przecierz mieczyki rosna dość duże chyba że są zmieszane z platkamia do neonków to grzałke mieć musisz nawet jakbyś mogła mieć gurami to grzałke mieć trzeba
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 04, 14:16 przez Tomekł, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: michal111 » 15 grudnia 04, 14:07

Odradzam gurami. :!: :!: :!:
Akwa nie powinno stać przy kaloryferze, grzałka i tak musi być :!: :!: :!:

Awatar użytkownika
Sambor
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 29 listopada 04, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: Sambor » 15 grudnia 04, 16:42

Ja robilem tak jak mi powiedzieliscie :) + to co powiedziano mi w sklepie awka wszystko to co od was usłyszałem zebrałem do kupy wyszło tak:

dzień 1
- Umycie akwa pod bierzaca wodą, gorąca
- umycie w gorącej wodzie zwir i płukanie zimną wodą, wysypanie zwiru do akwa.
- umycie kamulcy ze sklepu w gorącej wodzie, płukanie zimną, wstawione do akwa.
- 10 godzin naświetlania żółtym światłęm na dobe.

dzień 2
- woda stoi.
- 10 godzin naświetlania żółtym światłęm na dobe.

dzień 3
- wstawienie filtru max do 50l akwa.
- wstawinie grzałki na tem. 22 stopni.
- 10 godzin naświetlania żółtym światłęm na dobe.

dzień 4
- Posadzenie roślinek, 3 gatunki
- dolanie biostartera
- 10 godzin naświetlania żółtym światłęm na dobe.

dzień 5
- dolanie biostartera
- 10 godzin naświetlania żółtym światłęm na dobe.

dzień 6
- dolanie biostartera
- 10 godzin naświetlania żółtym światłęm na dobe.

dzień 7
- dolanie biostartera
- 10 godzin naświetlania żółtym światłęm na dobe.

dzień 8
- wpuszczenie rybek, 5x neonek innesa, 3x gubce, 2x miecze, 1x glon
- dolanie biostartera
- 10 godzin naświetlania żółtym światłęm na dobe.
- na powierzchni pojawiła się lekka mrzawka (pianka) bąbeli powietrza sie zbieraja.
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.

dzień 9
- dosadzenie kolejnej roslinki innego gatunku
- zmiana temperatury na 26 stopni
- dolanie biostartera
- 10 godzin naświetlania żółtym światłęm na dobe.
- Dodanie na dno kokosa
- samiczka mieczy bardzo nerwowa, boi sie wszystkiego, przypuszczam że to brak swiezej wody.
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.

dzień 10
- zmiana temperatury na 25 stopni, temp. waha się w nocy na dzień, róznica miedzy wodą temperaturą powietrza w pokoju
- dolanie biostartera
- 10 godzin naświetlania żółtym światłem na dobe.
- wymiana wody 25% Poprawiło się samopoczucie rybek, brak bąbelków na powierzchni wody
- samiczka wraca do nowmy.
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.

dzień 11
- zmiana temperatury na 26 stopni, temp. waha się w nocy na dzień, róznica miedzy wodą temperaturą powietrza w pokoju
- dolanie biostartera
- zmiana zarówki na białą.
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.

dzień 12
- zmiana temperatury na 26 stopni ( do jasnej cholery), temp. waha się w nocy na dzień, róznica miedzy wodą temperaturą powietrza w pokoju
- dolanie biostartera
- zmiana zarówki na białą.
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.

dzień 13
- zmiana temperatury na 26 stopni ( do jasnej cholery, nerwy mnie nosza), temp. waha się w nocy na dzień, róznica miedzy wodą temperaturą powietrza w pokoju, temp osiągneła 29 stopni, gubiki zaczeły wariować.
- dolanie biostartera
- zmiana zarówki na białą. Żółte swiatło 25 v grzało cholernie wode.
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.

dzień 13
- zmiana temperatury bez regulacji w dzień 27,5 s w nocy 25,5 stopni
- dolanie biostartera
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.

dzień 14
- zmiana temperatury bez regulacji w dzień 27,5 s w nocy 25,5 stopni
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.

dzień 15
- zmiana temperatury bez regulacji w dzień 27,5 s w nocy 25,5 stopni
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.

dzień 16
- zmiana temperatury bez regulacji w dzień 27,5 s w nocy 25,5 stopni
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.
- Neonki innesa pływają bokiem, 2 z nich stoja na w pionie

dzień 17
- zmiana temperatury bez regulacji w dzień 27,5 s w nocy 25,5 stopni
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.
- dolanie odstanej wody - neonki wracaja do normy

dzień 18
- zmiana temperatury bez regulacji w dzień 27,5 s w nocy 25,5 stopni
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.
- dokonuje testu na twardość ph wody wynosi 8.0

dzień 19
- zmiana temperatury bez regulacji w dzień 27,5 s w nocy 25,5 stopni
- karmienie płątkami skruszonymi 3x dziennie w mini ilościach, ryby zjadaja pokarm w ciagu paru minut, mieczyki i samiczka gubców wyjada pokarm któy opadł na dno.
- Ryby czują się jak u pana boga za piecem, no te neonki czasem mnie martwią


No więc teraz przeczytaj mniej więcej co działo się u mnie i zanotuj sobie, że u Ciebie może być tak samo :) czyli praktycznie 0 problemów :) dobry start, jak na razie bez strat :D
Jezus mnie kocha...

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Chce Załorzyć Akwarium!ALe niewiem od czego zacząć:<

Postautor: Dave » 15 grudnia 04, 17:31

Oj, zes sie namordowal piszac ten post. Mam tylko jedna uwage: rybki nalezy karmic roznymi pokarmami, nie oganiczajac sie tylko do platkow. dokup tabletki dla ryb i dawaj co kilka dni mrozonego wodzienia.

( do jasnej cholery)


Regulamin forum zabrania uzytkownikom uzywania wulgaryzmow w jakiejkolwiek formie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości