Czy korzenie mogą zabarwić wodę?

Awatar użytkownika
aurex
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 listopada 04, 17:37
Lokalizacja: Katowice

Czy korzenie mogą zabarwić wodę?

Postautor: aurex » 2 grudnia 04, 06:45

Czy korzenie mogą zabarwić wodę?Bo mi chyba zabarwiły i co teraz?
Franc
120x50x40 240 ltrasów
Filtr fluval 204
Korzeń
Neony 40szt
Kiryski 4szt
kosiarki 3 szt
Ampularie 2 szt

Artist
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 30 listopada 04, 15:42
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Czy korzenie mogą zabarwić wodę?

Postautor: Artist » 2 grudnia 04, 08:58

Jasne ze barwia, na bardzo ladny brazowawy kolor. To sie chyba bierze z tego ze z reguly korzenie pochodza z torfowisk. Chyba nie ma na to rady, ale niektorym (np mnie) sie taki kolor wody bardzo podoba. Po prostu w trakcie podmieniania wody staje sie jasniejsza.
Artur

Awatar użytkownika
hakon
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 25 listopada 04, 10:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy korzenie mogą zabarwić wodę?

Postautor: hakon » 2 grudnia 04, 09:21

Barwią jak cholera. U mnie woda przbrała barwę kawy zborzowej, a ponieważ akwarium (112l) mam w biurze to nie chciało mi sie wymieniać wody. Postąpiłem zgodnie z radą jednego z forumowiczów i zapodałem do filtra modół z weglem aktywowanym. No okazało sie to dobrym rozwiązaniem (woda w tej chwili w akwarium jest bardzo ładna i ma tylko lekkie zabarwienie brązowe co mi również się podoba) niestety nie pozbawionym wad. Wegiel aktywowany zwiąże
wszystkie związki chemiczne, niestety również te dobroczynne jak np. nawóz dla roślinek. Dlatego w tej chwili pojemnik filtra z węglem poszedł w odstawkę a roślinki dostały papu 8) 8)

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Czy korzenie mogą zabarwić wodę?

Postautor: Aigel » 2 grudnia 04, 11:14

To jeszcze zalerzy od korzenia, szczegolnie mocno barwia korzenie afrykanskie. Wiekszosc polskich korzeni dobrze spreparowanych nie barwi wody wogole, badz w sladowych ilosciach.
Obrazek

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy korzenie mogą zabarwić wodę?

Postautor: kuba!!! » 3 grudnia 04, 07:47

Fakt.Jak dlugo bedzie sie korzen gotowalo i plukalo to nie bedzie wody barwic,
to samo tyczy sie kokosow.
Obrazek

Awatar użytkownika
arturo
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 12 grudnia 04, 21:41
Lokalizacja: Pozek

Re: Czy korzenie mogą zabarwić wodę?

Postautor: arturo » 12 grudnia 04, 22:34

Kuba ma rację, dobrze wygotuj korzenie. Ale jeśli już barwią to znaczy że był źle spreparowany, dobrze spreparowany korzeń barwi wodę w śladowych ilościach. Jednak pamiętaj! Korzeń złego gatunku puści tzw. garbniki i... po rybkach. Więc jak najszybciej wyjmij go, porządnie wygotuj i podmień wodę. Pozdro :)

Awatar użytkownika
august8
Ryba
Ryba
Posty: 270
Rejestracja: 1 czerwca 04, 11:33
Lokalizacja: Andrychów

Re: Czy korzenie mogą zabarwić wodę?

Postautor: august8 » 12 grudnia 04, 23:15

arturo co ty piszesz za głupoty od kąd garbniki mogą zabić ryby. Przecież np skalary lubią jak w wodzie są garbniki, większość ryb z Amazonki to lubi a nawet jest to wskazane.
Może to zaszkodzić rybom z malawi i tanganiki choć nie wiem na pewno.
Proponuje abyś zasięgnoł fachwej literatury i poczytaj na necie bo masz chyba złe info.
A co do korzenia to poniekąd masz racje źle spreparowany może zaszkodzić rybą ale tylko wtedy jak użyta była chemia która nie jest przeznaczona do akwarystyki.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
arturo
Narybek
Narybek
Posty: 28
Rejestracja: 12 grudnia 04, 21:41
Lokalizacja: Pozek

Re: Czy korzenie mogą zabarwić wodę?

Postautor: arturo » 13 grudnia 04, 21:30

Wybaczcie mi pomyłkę, byłem zapracowany!! Chodziło mi oczywiście o żywicę, cóż za wpadka, jeszcze raz sorki :lol:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości