małe 20L i mała córeczka 8 lat

grych2
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 04, 22:53

małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: grych2 » 21 października 04, 23:16

Witam! Jestem początkujący, wiec proszę o wyrozumiałość, córka ma dziś urodziny (8lat) i dostała nieduże akwarium 20l i filtr „aqua szut junior”, wodę wlałem 5 dni temu, tęsztę zakupów, chcę zrobić w sobotę. Proszę poradźcie mi jakie rybki – myślałem o 6 neonkach 3 kiryskach, i jednym mały glonojadzie (nie pamiętam, nazwy). Chciałbym, mieć kolorowo w akwarium i jak najmniej problemów, niechałbym zgonów rybek – wiadomo córka, Nie wiem czy wygodniej mieć sztuczne roślinki, czy prawdziwe, oświetlenie zrobiłem z uszkodzonego halogena takiego na biurko (lampa leży na szkle nad akwarium), I jeszcze mam pytanie, jak włączam filtr (jak będą rybki to będzie 24/h), to w wodzie widać drobinki powietrza rozpylone po całym akwarium, czy to normalne? I jeszcze temp. bez grzałki to 20-22 stopnie, szkoda mi kasy, na grzałkę z termostatem, planuję kupiś 5W – powinno mi podnieść temperaturę o jakieś 2-3 stopnie Podsumowując: Jakie rybki, jakie roślinki, czy filtr działa prawidłowo, i czy grzałka będzie OK. Proszę nie odsyłajcie mnie do innych postów, czy stron, bo mam mętlik w głowie, a nie chciał bym sprawić zawodu córce (Natalii 8lat). Dzięki za Pomoc

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: Elmo » 22 października 04, 09:02

Witam :)

Pierwsza sprawa . filtra nie nalerzy wyłączać !!!! nawet podczas dojrzewania , w ten sposób bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za cykl zaotowy nie mają najmniejszej szansy się zagnieżdzić a co za tym idzie całe dojrzewanie zgiornika idzie na marne ..... Sprawa bąbli .. niestety w małych zbiornikach bąbeliki powietrza niezorpuszaczonego w wodzie będzie widać , ale na to jest rada ... nalerzy zrezygnować z tego rodzaju napowietrzania , a zastosować napowietrzanie wody poprzez ruch wody przy powierzchni (np: poprzez ustawienie wylotu filtra tak aby delikatnie poruszał taflę wody, lub poprzez deszczownię )

Sprawa ogrzewania ... rozwiązanie które jest proponowane powinno rozwiązac sprawę czyli podnieść temperaturę do ok 25 st jednakrze zastanowiłbym się nad termostatem , grzałkę bez termostatu trzeba pilnować ,skoki temperatur są szkodliwe dla zdrowia i życia ryb .

Sprawa obsady (zaproponuję kilka przykładów):

6 neonków + 4 kiryski. ew. 2 otoski
2 parki gupików + 4 kiryski. ew. 2 otoski
6 kardynałków + 4 kiryski. ew. 2 otoski
wybór jest dosyć duży spośrów małych rybek ... nalerzy tylko pamiętac że większośc tych rybek to rybki stadne i znacznie lepiej się czują w grupie min 6 szt.

Hmm .. co by tu jeszce dodać .... witamy w świecie akwarystyki ....

Ps. proszę nie przekarmiac rybek :) wiem że młode dzieci nie za bardzo rozumieją ze rybki to by jadły cały czas .... :)

Pozdrawiam i życzę sukcesów :)

Awatar użytkownika
NIEBO!
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 3 października 04, 00:01
Lokalizacja: Poznań

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: NIEBO! » 22 października 04, 12:22

Witaj! :-)

Ja też mam dla Ciebie kilka skromnych rad, bo rozpocząłem niedawno i już kilka błędów było :-) Po pierwsze zrezygnuj z halogena!!! Powodów jest kilka:
- bardziej prądożerny
- światło żarowe ponoć bardziej sprzyja rozwojowi glonów co w małym akwarium może wyglądać naprawdę tragicznie w kilka dni
- jeśli źródło światła z halogena jest blisko wspomnianej szyby nakrywkowej, to jeśli ona nie jest grubości ok 6mm to spodziewaj się, że Ci pęknie, a wtedy może wpaść do akwarium zabijając nawet rybki!!! (duża temperatura od halogena, kropka zimnej wody, ogromne naprężenia i ... BUM! [Jak halogen stoi na szybie to możesz mieć niezłą elektrolizę w akwarium - nie wspominając o zagrożeniu dla dziecka])
Radzę kupić dwie żarówki energooszczędne nawet słabej jakości po kilka zł w jakimś markecie z promocji lub lepiej dwie rurki po 8W (długości 20cm) więc nawet powinny się zmieścić nad 20litrami (muszą bo mi się mieściły nad 12l :)) Będzie ekonomiczniej, bardziej biało i ogólnie 100x lepiej :-)
Druga sprawa to filtr ... z mojego doświadczenia wynika, że bąbelki znikają po kilku dniach ciągłej filtracji wody - tak jak radzi Elmo - włącz filtr 24h/dobę, zrezygnuj z napowietrzania przez dodatkową rurkę i skieruj strumień na powierzchnię wody - efekt podobny, a ciszej w nocy i bez bąbli :) (będzie to nawet lepsze rozwiązanie ze względu na rybki (małe akwarium - spory wir - a rybki małe)
Co do grzałki to bym uważał ... nie wiem jak się będzie zachowywać małe 5W - na pewno nie zagotuje wody, no ale ... ja bym uważał :? (spróbuj może znaleźć jakiś termostat na giełdzie, allegro czy gdziekolwiek):-)
Co do sztucznych roślin to z tego co wiem marnieją szybciej od naturalnych!!! Poprostu po kilku dniach nie wyglądają tak atrakcyjnie. Nie wiem co za roślinę Ci polecić, bo mam za małe doswiadczenie jeszcze. Przy oświetleniu jak radzę Cabomba caroliniana (Kabomba karolińska) powinna bardzo ładnie rosnąć tylko nie wiem czy akwarium nie będzie dla niej za niskie (będziesz musiał przycinać co kilka dni bo u mnie rośnie jak głupia) :-) A swoją drogą kupując jedną i umiejętnie przycinając wkrótce zalesisz całe akwarium - choć nie wiem czy jeden gatunek szczególnie tej roślinki będzie wyglądał super atrakcyjnie :-)

Obrazek
Co do obsady Neonki i Kiryski świetna sprawa - będą super wyglądały :-) Za glonojada polecam Otoski - są przesłodkie, malutkie ... tylko, że lepiej jakby były w stadzie, a wody już za mało na kolejne stado oprócz neonków - u mnie dwa czują się dobrze, ale niedługo będzie trzeci :-)
Pozdrawiam serdecznie i POWODENIA (nie powodzi) :-)

NIEBO!

P.S. Coś mi się wydaje, że Tobie bardziej się spodoba akwariowanie niż dziecku i na Twoim miejscu zastanawiałbym się nad prezentem na 9 urodziny :-) 8) ( 60 litrów ? :-) )

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: Dave » 22 października 04, 14:03

Powinieneś także dokupić grzałkę z termostatem, o jak zapominsz wyłączyć zwykłą grzałkę to ugotuje Ci ryby. A z ryb możesz kupić właśnie neonki i kilka kirysków pstrych. W dodatku w żwirze zasadź kilka tanich zwartek. Ładne i mało wymagające rośliny.

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: kuwasa » 22 października 04, 15:04

Ja przyczylę się do obsady 6 kardynałków+4 kiryski+2 otoski, nie wiem jak dla otosków, ale dla kirysków i kardynałków nie potrzeba grzałki. a jeśli zdecydujesz się na coś innego, to grzałka z termostatem kosztuje tylko 30 zł w Bricomarche.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

grych2
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 04, 22:53

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: grych2 » 22 października 04, 22:13

Dzięki wszystkim, Nie wytrzymaliśmy i już po zakupach, mam ładne żywe roślinki i moim zdaniem prezentują się świetnie, 6 neonków i 4 kitiski, nie było otosków, jakie popularne glonojadziki byście polecali, myślę że jeszcze dwa się zmieszczą.
Zrobiłem jeszcze małą deszczownicę z rurki od napojów, i odciąłem powietrze o d filtra, powinno być dobrze, mam nadzieje, że mi się rybki nie poduszą.
Pozdrawiam wszystkich, Akwarium to fajna rzecz 8)

Awatar użytkownika
NIEBO!
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 3 października 04, 00:01
Lokalizacja: Poznań

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: NIEBO! » 23 października 04, 20:04

Otoski to są właśnie mali i popularni - glonożercy (żeby nie pisac mylnego - glonojady). Jesli nie mieli w sklepie to poszukaj w innych sklepach - Otoski będą idealnie pasowały do Twojego akwa, bo nie rosną duże - co z tego, że teraz wpuścisz dwa małe glonojady jak za jakiś czas będziesz je musiał zmieniać, bo Ci wyprą całą wodę z akwa :D

Pozdrawiam
NIEBO!

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: Dave » 24 października 04, 09:04

Ale otoski trzeba trzymać w stadach (ok. 5 szt.). Pamiętaj o tym, bo tylko wtedy są skuteczne.

grych2
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 04, 22:53

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: grych2 » 24 października 04, 12:25

Kupełm dwa otoski, mam nadzieje, że 2 wystarczą, nie chcę przerybiać akwarium

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: Dave » 24 października 04, 12:41

Jeśli w akwarium zachowasz równowagę bilogiczną i nie ustawisz go w miejscu, w którym padają promienie słoneczne to nie wystąpi silny rozwój glonów. W tym przypadku 2 otoski z pewnoscią sobie poradzą.

grych2
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 04, 22:53

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: grych2 » 24 października 04, 12:49

Dave, poradz mi coś do oświetlenia Patrz dwa posty wyżej

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: ciosek » 24 października 04, 14:13

Plaga glonów występuje jedynie wtedy, gdy jest zbyt duże nagromadzenie zwiazków azotowych (przerybienie lub zaniedbanie podmian wody) lub promienie sloneczne.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: Dave » 24 października 04, 15:16

Plaga glonów występuje jedynie wtedy, gdy jest zbyt duże nagromadzenie zwiazków azotowych (przerybienie lub zaniedbanie podmian wody)

Czyli mówiąc po ludzku, sutuacja w zbiorniku nie jest ustablizowana, a dokładniej nie rozwineły się bakterie nitryfikacyjne.

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: małe 20L i mała córeczka 8 lat

Postautor: ciosek » 24 października 04, 20:01

Dave... dzieki że przetłumaczyles z polskiego na nasze ;), za duzo sie tych ksiazek naczytalem ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości