Akwarium 72 litry

Awatar użytkownika
Akwarystaaa
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 22 stycznia 19, 13:09

Akwarium 72 litry

Postautor: Akwarystaaa » 22 stycznia 19, 13:35

Witam!
Mam kilka pytań, a mianowicie kupiłem akwarium 60x30x40 (72l).
Jaki filtr do niego?Prosiłbym o takie propozycje z filtrami zewnętrznymi, ponieważ nie chcę, żeby woda wydostawała się poza akwarium.
Jaka obsada?
Jakie podłoże czy ziemia ogrodowa+żwirek bazaltowy czarny będzie odpowiedni?
Jakie roślinki?
W zestawie również był filtr Aquael cilculator 500 oraz jest też pokrywa przymocowane na stałe jest tam jedna świetlówka Aquael lighting F24T5. Moje pytanie to czy filtr może zostać, czy mam go wymienić i tak samo z świetlówką?
Były też tam podstawowe akcesoria jak: siatka, karma itp.
P.S: W zestawie była również grzałka Aquael Gold 75w.

Czy mam kupić czyścik magnetyczny, czy sypać jakieś nawozy, prosiłbym też o jakieś rady.Z góry dzięki!

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Akwarium 72 litry

Postautor: Dhuz » 22 stycznia 19, 19:15

Akwarystaaa pisze:Jaki filtr do niego?Prosiłbym o takie propozycje z filtrami zewnętrznymi, ponieważ nie chcę, żeby woda wydostawała się poza akwarium.
Pytasz o filtry zewnętrzne, ale nie chcesz, by woda wydostawała się poza akwarium. Filtry zewnętrzne de facto wymuszają to, by była poza nim, więc... y?
Akwarystaaa pisze:Jaka obsada?
Adekwatna do posiadanego akwarium i wody, jaką dysponujesz. Więcej informacji możesz uzyskać sprawdzając na stronie swoich wodociągów, co Ci z kranu cieknie i konsultując to w dziale Obsady.
Akwarystaaa pisze:Jakie podłoże czy ziemia ogrodowa+żwirek bazaltowy czarny będzie odpowiedni?
Zależy, jaką chcesz mieć obsadę - żwir bazaltowy eliminuje wszystkie ryby które kopią w podłożu - sumokształtne, przydenne karpiokształtne, pielęgnicowate. Plus żwir "bazaltowy" może podbijać zasadowość wody jak nie jest czystym bazaltem, a czasem nie jest.
Akwarystaaa pisze:Jakie roślinki?
Takie, które będziesz w stanie utrzymać - nie wiemy, jaką masz wodę (niektóre nie tolerują mocno zasadowej) ani czy chcesz nawozić. Więc mogę Ci w ciemno powiedzieć, że te najprostsze roślinki się utrzymają - zwartki, nadwódki, anubiasy.
Akwarystaaa pisze:Moje pytanie to czy filtr może zostać, czy mam go wymienić i tak samo z świetlówką?
Wszystko zależy co chcesz ostatecznie w tym akwarium trzymać. Na przykład jak sobie sprawisz mocno brudzącą obsadę, to trzeba będzie zainwestować w filtr z dużą pojemnością na media filtracyjne. Jak będziesz chcieć wymagające rośliny, to będzie pewnie trzeba doświetlić.
Akwarystaaa pisze:Czy mam kupić czyścik magnetyczny, czy sypać jakieś nawozy, prosiłbym też o jakieś rady.Z góry dzięki!
Czyścik nie musi być magnetyczny, ale może. Nawozy będziesz sypać jeśli będziesz mieć wymagające rośliny. Jak chcesz "jakieś" rady to najlepsza jaką mogę Ci dać to zwolnij i zacznij czytać na spokojnie w co się pakujesz :) Dasz radę! Po prostu w tym hobby pośpiech to najprostszy sposób na wywrócenie się na mokrej podłodze.

Awatar użytkownika
Akwarystaaa
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 22 stycznia 19, 13:09

Re: Akwarium 72 litry

Postautor: Akwarystaaa » 23 stycznia 19, 12:41

Przepraszam mój błąd, chodziło mi o filtr wewnętrzny.
Co do parametrów wody to na stronie pisało tak:
PH- 7.5
Twardość- woda twarda
Nie wiem czy to wystarczy, ale nic więcej nie mogłem znaleźć.
Z obsady to chciałbym jakieś rybki sprzątające np. kiryski czy otoski i jakieś ładne kolorowe, ale nie wiem czy będą odpowiadały im moje parametry :( .Czekam na propozycje.

Ja się właśnie i czytam zanim coś zrobię bo na samym starcie nie chcę się wyłożyć: :D .

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Akwarium 72 litry

Postautor: Dhuz » 23 stycznia 19, 21:11

Kiryski i otoski NIE sprzątają. Sprzątasz Ty. Ryby potrzebują normalnego karmienia zgodnie z tym, czym się żywią w naturze. Wszystkie. Bez wyjątku. Najsmutniejszym chyba mitem, z jakim się spotkałem, było proponowanie "glonojada", żeby zjadał "kupy ryb". Zarówno kiryski, jak i otoski, trzymamy na wodzie miękkiej.

Jeśli woda "twarda" i pH ponoć 7.5, trzeba będzie kupić testy do wody i sprawdzić samemu. Proponuję zooleka. GH i pH.

Awatar użytkownika
Akwarystaaa
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 22 stycznia 19, 13:09

Re: Akwarium 72 litry

Postautor: Akwarystaaa » 24 stycznia 19, 08:54

Ile kosztują takie testy?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 72 litry

Postautor: Hunter » 24 stycznia 19, 09:51

Ja jednak odradzałbym Zooleka, ponieważ test GH lubi zawyżać wynik nawet o 30%. Info sprawdzone i potwierdzone. pH też jest testem wątpliwym. To tanie testy w tanich butelkach z wadliwymi kroplomierzami.
Lepiej dopłacić te kilka złotych i mieć pewność wyników.
Ceny testów pH - jako pierwszy test musisz zamówić "komplet" na który składa się skala barw, menzurki, strzykawka i preparaty
Ceny testów GH - tu wystarczy "uzupełnienie", czyli same odczynniki. Resztę masz w teście na pH.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Akwarystaaa
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 22 stycznia 19, 13:09

Re: Akwarium 72 litry

Postautor: Akwarystaaa » 24 stycznia 19, 12:28

Czyli mam kupić ten zestaw po 35 zł?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 72 litry

Postautor: Hunter » 24 stycznia 19, 12:46

Jaki zestaw? Pojedyncze testy kropelkowe, a nie zestaw. Czego nie rozumiesz? Pytasz o ceny, więc podesłałem Ci linki, prościej sienie da.
GH od 11,70zł, pH od 22,65zł.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Akwarystaaa
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 22 stycznia 19, 13:09

Re: Akwarium 72 litry

Postautor: Akwarystaaa » 24 stycznia 19, 12:49

Czyli jak kupie te 2 to według tego dobierzemy obsade?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Akwarium 72 litry

Postautor: Hunter » 24 stycznia 19, 13:21

Tak, aby dobrać obsadę należy określić parametry podanymi testami.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości