Prośba o pomoc [prowokacja]

jerzy55
Ikra
Ikra

Prośba o pomoc [prowokacja]

Postautor: jerzy55 » 21 czerwca 19, 09:23

Witam ,
jestem tutaj nowy :) , mam na imię Jerzy akwarystyką zajmuję się odkąd pamiętam :D
mam do Was forumowiczów pytanie a zarazem prośbę
planuję wystartować ze zbiornikiem 880l 220x80x50
i tu nasuwa się pytanie jaką filtrację zastować , uprzedzając pytania założę temat odnośnie obsady ale chciałbym aby ten zbiornik był pod pielęgnice
kolejne pytanie jak obniżyć ph ponieważ marzą mi się południowo amerykanskie ryby?
jakie podłoże?
jakie światło?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator

Re: Prośba o pomoc

Postautor: osama » 23 czerwca 19, 07:51

Witamy, podłoże piach, światło... Nie wiem na czym Ci zależy. Ja do planowanych nieco większych zbiorników chcę dać 2 lampy LED po 50W -100W na 1000l. Wystarczy pod niewymagające rośliny oraz dla pielęgnic.
pH najlepiej zacząć obniżać od twardości.
Filtracja przy takich zbiornikach najwygodniej SUMP. Jak lubisz majsterkowanie, to możesz samemu zrobić filtr z beczki albo o wiele fajniejszy i wydajniejszy filtr zraszany. Fajnym rozwiązaniem jest hydroponika, będzie usuwać azot z wody.
Akwaria: 240l---72l Dawno temu: 3x28,8l---112l Plany na przyszłość: 2x1000l (145x125x55)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

jerzy55
Ikra
Ikra

Postautor: jerzy55 » 24 czerwca 19, 06:03

dziękuję za odpowiedź :)
zdążyłem się dowiedziedziec ze najlepszą opcją bedzie sump + hydroponika choć twierdzą ze w dzisiejszych czasach juz nie trzeba bo są jakieś kulki maspecta które są rewelacyjnym medium i nie trzeba ich dawac na setki litrów :)
co do oświetlenia zadne belki led się nie sprawdzą bo będzie to akwarium w stylu Black Water :) (tak mi doradzili) proponują 6-8 naświetlaczy 10w
więc na innym forum doradzono mi że twardości mają być zerowe i ph zjechać wywarem z liści torfem itp jak to ma być prawdziwe BW a nie pseudo BW

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Hunter » 24 czerwca 19, 10:09

Jeśli mowa o kulkach maspecta to chyba domyślam się kto mógł je polecić i na jakim forum :lol: Troszeczkę przereklamowane i drogie wg mnie. Wydaje to fakt, ale nie załatwiają sprawy z nadmiarem azotu, w przeciwieństwie do hydroponiki, gdzie azot i reszta związków przemiany materii ryb, są pochłaniane przez rośliny. Zresztą w przypadku hydroponiki za medium filtracyjne odpowiada złoże w którym sadzi się rośliny, więc wszelakiego rodzaju siporaxy, matrixy i kulki maspecta są zwyczajnie zbyteczne.

Od lat zajmuje się akwarystyką roślinną i wiem, że gęsto zarośnięte akwaria są naprawdę super stabilne i zdrowe. Roślinność to podstawa małego ekosystemu. Przy typowym BW ciężko będzie utrzymać cokolwiek z chwastów w baniaku bo problemem jest niedobór światła, zbyt miękka i kwaśna woda, dlatego hydroponika jest całkiem fajną i rozsądną alternatywą dla roślin akwariowych. Sam też przerabiałem i polecam.
SUMP przy tym będzie zbędny o ile zaprojektujesz odpowiednio dużą hydroponikę. No chyba, że chcesz np pochować sobie w nim sprzęt to jak najbardziej mały SUMP będzie fajnym rozwiązaniem.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

jerzy55
Ikra
Ikra

Postautor: jerzy55 » 24 czerwca 19, 13:50

Hunter pisze:Jeśli mowa o kulkach maspecta to chyba domyślam się kto mógł je polecić i na jakim forum Troszeczkę przereklamowane i drogie wg mnie.
kto niby ? i dlaczego drogie one stosunkowo tanio wychodza do tego co oferują
kulki sa chwalone na całym świecie a wg ciebie co jest lepsze? od tych kulek ?
obsada bedzie naprawde mocno brudząca i po rozmowie z pewnym gosciem na fb tzn akwarystyka biotopowa stwierdził ze sump i hydroponika i zero podmian tylko czyszczenie mechaniki :) to sukces na zrowe akwarium :)
Hunter pisze:Roślinność to podstawa małego ekosystemu
kolego roslina sa ok ale sa rejony gdzie ich w ogole nie ma :)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator

Postautor: osama » 24 czerwca 19, 15:57

Lepsze od kulek, czymkolwiek nie są ;D jest zielona hydroponika. Może i te kulki są dobre, nigdy z nimi nie miałem styczności, ale do mnie nie przemawiają.
Zachęcam do poczytania o filtrach zraszanych, można je połączyć z hydroponiką. Ja mam taki zamiar. Co więcej dno moich filtrów będzie stanowiła belka DIY LED.
Akwaria: 240l---72l Dawno temu: 3x28,8l---112l Plany na przyszłość: 2x1000l (145x125x55)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

jerzy55
Ikra
Ikra

Postautor: jerzy55 » 24 czerwca 19, 16:24

Kolego A znasz jakiś Keramzyt który nie miesza w parametrach ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Hunter » 25 czerwca 19, 06:34

jerzy55 pisze:
Hunter pisze:Roślinność to podstawa małego ekosystemu
kolego roslina sa ok ale sa rejony gdzie ich w ogole nie ma :)

Mówimy o akwariach, o małych zamkniętych ekosystemach, a nie o naturalnym środowisku...
Im mniej roślin w systemie, tym akwarysta ma więcej roboty; większe/częstsze podmiany, bardziej zanieczyszczona woda.

jerzy55 pisze:Kolego A znasz jakiś Keramzyt który nie miesza w parametrach ?

Tak, ale keramzyt keramzytowi nie równy więc nie usłyszysz który kupić.
Jeśli bardzo chcesz keramzyt to musiałbyś zaopatrzyć się w kilka różnych worków, kilku różnych producentów z kilku różnych partii i sam je przetestować.
Ale po co?
Keramzyt możesz zastąpić czymkolwiek innym. Wełną mineralną, włóknem kokosowym, pociętymi gąbkami filtracyjnymi, a w Twoim przypadku skoro to BW najlepiej sprawdziłaby się torf włóknisty.
Keramzyt stosuje się w hydroponikach w Malawi/Tanganice i innych, gdzie wodę mamy alkaliczną.

kulki sa chwalone na całym świecie a wg ciebie co jest lepsze? od tych kulek ?

Nie twierdze że są złe, przecież przyznałem że są wydajne. Kulki są siedliskiem dla bakterii. Odpowiadają tylko za nitryfikację i nic więcej. Podobne działanie ma zwykła bioceramika, lawa wulkaniczna, gąbka filtracyjna i wszystko inne co włożysz do filtra a to zostanie skolonizowane przez bakterie filtracyjne. Czyli przekształcają toksyczne formy azotu w mniej szkodliwe, ale nie usuwają ich z wody.
Oczywiście możesz sobie je kupić (kulki) i zastosować jeśli ma Cię to uspokoić, ale z hydroponiki nie rezygnuj, bo nie warto ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Obrazek
Obrazek

jurkin
Ryba
Ryba

Postautor: jurkin » 25 czerwca 19, 07:07

Hunter pisze: przekształcają toksyczne formy azotu w mniej szkodliwe, ale nie usuwają ich z wody.

Czyli do LT lepsza była by hydroponika niż kubeł? Chodzi mi o filtrację biologiczną,

jerzy55
Ikra
Ikra

Postautor: jerzy55 » 25 czerwca 19, 09:06

Lewe miałem w strumieniu i nie chce jej widzieć strasznie pylila i podbijają mi kh oraz gh A co za tym szło ph cały czas walka z parametrami bylem z niej bardzo niezadowolony po prostu sie rozpuszczała
jest jeszcze cos takiego jak siporax tez go chwalą stosowany jest on tez w akwarystyce morskiej ,na forach morskich właśnie polecają albo siporax albo kulki
z hydroponiki nie mam zamiaru rezygnować
jeszcze mi kolega doradził abym sobie zamiast hydroponiki zastosował rosliny jako strefa brzegowa tzn rosliny nad taflą wody a korzenie w wodzie w ogóle on mi bedzie pomagal :)
Hunter pisze:Im mniej roślin w systemie, tym akwarysta ma więcej roboty; większe/częstsze podmiany, bardziej zanieczyszczona woda.
mam znajomego co ma akwarium biotopowe i to rosline i nie podmienia duzo i czesto raz na 8 miesiecy 20% jeden z czolowych biotopowców w Polsce
wiec nie rozumię na co czeste i duze podmiany

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Hunter » 25 czerwca 19, 11:26

jurkin pisze:
Hunter pisze: przekształcają toksyczne formy azotu w mniej szkodliwe, ale nie usuwają ich z wody.

Czyli do LT lepsza była by hydroponika niż kubeł? Chodzi mi o filtrację biologiczną,

Zależy ile by tam było ryb. Z reguły LT to akwarium roślinne z niewielką obsadą.
Czysto teoretycznie jeśliby miałoby to być przerybione LT to ilość roślin w akwarium mogłaby sobie nie poradzić ze związkami przemiany materii ryb, więc baniak wspomagany przez hydroponikę byłby naprawdę fajnym pomysłem :)

Popatrz co kumpel ma u siebie w piwnicy :D

Obrazek

Akwarium roślinne, typowe HT + dwie hydroponiki.
Ale te wszystkie chwasty żrą tyle nawozów, że szczena opada :P A miał ich jeszcze więcej. Teraz baniak ma prawie pusty, bo jest po restarcie, baniak mu się rozszczelnił :P Kilka miesięcy temu akwarium miał dużo gęściej zarośnięte. Jak znajdę stare zdjęcia, to wrzucę.
Nie byłoby opcji utrzymać tylu roślin jedynie na gówienkach ryb.

jerzy55 pisze:jest jeszcze cos takiego jak siporax tez go chwalą stosowany jest on tez w akwarystyce morskiej ,na forach morskich właśnie polecają albo siporax albo kulki

O siporaxie też wyżej wspominałem. Wszystko o czym piszesz to jest mniej więcej to samo, różne formy mniej i bardziej wydajnej ceramiki, która nie usuwa związków przemiany materii ryb. Odpowiada tylko za nitryfikację.
jerzy55 pisze:
Hunter pisze:Im mniej roślin w systemie, tym akwarysta ma więcej roboty; większe/częstsze podmiany, bardziej zanieczyszczona woda.
mam znajomego co ma akwarium biotopowe i to rosline i nie podmienia duzo i czesto raz na 8 miesiecy 20% jeden z czolowych biotopowców w polsce
wiec nie rozumię na co czeste i duze podmiany

Właśnie o tym pisałem. Rośliny rosnąć pochłaniają zw. przemiany materii ryb, więc mając rośliny (akwariowe/nadwodne w hydroponice) można stosować rzadsze podmiany. Czytaj ze zrozumieniem.
jerzy55 pisze:jeszcze mi kolega doradził abym sobie zamiast hydroponiki zastosował rosliny jako strefa brzegowa tzn rosliny nad taflą wody a korzenie w wodzie

Strefa brzegowa :lol: No jak zwał tak zwał ;) To też forma uprawy hydroponicznej. W rolnictwie każda uprawa roślin metodą bezglebową zaliczana jest do upraw hydroponicznych. Z tym, że w rolnictwie do wody wali się nawozy sztuczne, a nie gówienka naszych ryb :P Więc niech już będzie "strefa brzegowa".

IMO ja jednak stawiałbym na tradycyjny filtr hydroponiczny. Ma olbrzymie zalety. Oprócz tego, że rosną sobie w niej kwiatki oczyszczając nam wodę to jeszcze na złożu w którym rosną osiadają się bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za nitryfikację. A więc sump/kubełek z siporaxem czy innymi wkładami biologicznymi jest już zbędny. Hydroponika to takie dwa w jednym ;) A przy tej "strefie brzegowej" nie będzie przepływu wody przez złoże, zatem będziesz potrzebował sumpa/kubełka, a to kolejne koszta i prądożerne pompy. Wg mnie bez sensu...
To teraz masz kilka opcji do wyboru, działaj i czekamy na efekty ;)

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Obrazek
Obrazek

jerzy55
Ikra
Ikra

Postautor: jerzy55 » 25 czerwca 19, 11:37

co do obsady będzie
6-8 Satanoperca Daemon
12-15 Biotodoma Wavrini
20-30 Hemiodopsis Gracilis
10 Loricaria sp. Rio Atabapo wiec wątpie że sama hydroponika da sobie rade :(
i ja w cale nie upieram sie dane medium redukuje cos tam :D
chce po prostu medium ktore nie bedzie mi sprawało problemów tak jak pisałem wyzej lawa mnie odrzuciła i opini na necie jest tez sporo ze lawa sie rozpuszcza ze ludziom ona spraia duze problemy
ceramiki typu chinol zatwardzaja wode itp
siporax akurat mam ale 15mm w kuble w innym baniaku i jest ok

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Hunter » 25 czerwca 19, 12:30

Ja mam lawę w kilku baniakach i też jest wszystko OK.
Coś się tak uczepił tej lawy? Czy ktoś Ci tutaj ją poleca do BW? :roll:
Czytaj ze zrozumieniem. Oj Bartek, Bartek, znudzony wakacjami zatęskniłeś za forum? :wink:
Lawa jest bardzo dobrym złożem filtracyjnym, doskonale o tym wiesz bo stosowałeś ją latami w swoich baniakach. Błędem było pchać ją na siłę do sumpa wolno przepływowego i narażać ją na tak ekstremalnie parametry wody (niskie pH). Weź pod uwagę, że przeciętny akwarysta nie utrzymuje takich parametrów wody jak Ty, dlatego nie ma problemów z lawą.

Oficjalnie witamy Cię barttsw na forum pod nowym nickiem. :wink:

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Obrazek
Obrazek

jerzy55
Ikra
Ikra

Postautor: jerzy55 » 25 czerwca 19, 12:36

spadaj :D
:P
rafal nie ze przecietny tylko ze ryby tego wymagają
i teraz samprzeczysz temu co pisales ze laa nie rozpuszcza sie sie miesza w parametrach
teraz to piszesz ze narazona na extremalne warunki (ph 5-5,5)
ale niechci bedzie :D ze wrocilem
mnie tylko chodzilo wtedy o prawde a nie zeby komus doje.....
bo uwierz jak bym tego chcial to bys mial nieprzyjemnie :D
i ciagnac temat dalej bez spin i obrzucaniu sie blotem, jakos nie widze gabek i torfu
ja sobie z ph radze bez wiekszego pirdzielenia
i jest to banalne
fakt teraz obsada bedzie typowo biotopowa ale tez nie bedzie to biotop B1 a bedzie to B2 czyli odwzorowaniem rzeki bez konkretnego wycinka choc 90% tej obsady jest z danego wycinka :)

Wróć do „Wysypisko”