Malawi 150l na temat pyszczaków

winner333
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 27 lutego 12, 18:53

Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: winner333 » 27 lutego 12, 18:55

Witam. Po kilku latach mam zamiar zmienić biotop mojego akwa 150l 75x40x50 i decyzja padła na Malawi, jednak jako że to będą moje pierwsze pyszczaki pragnę zasięgnąć opini doświadczonych akwarystów i malawistów. oto moje pytania:

1. Ile gatunków pyszczaków mogę trzymać w moim szkiełku? Jako, że pragnę zewsząd zasięgnąć wiedzy powiem że: malawiści z innego forum twierdzą że tylko 1, kilku wieloletnich hodowców że 2 mogą się zmieścić a w zoologicznym że na ten litraż to nawet do 20 osobników :shock: A co wy sądzicie?
2. Jaki gatunek lub jakie gatunki polecacie początkującemu? Jakieś ładne, stosunkowo spokojne i ciekawe rybki (nie mówię że kolorowe bo to oczywiste ale czy nadadzą się jakieś które mają kilka kolorów jednocześnie jak na przykład odmiany aulonocara)?
3. Ile osobników w jakich haremach? Słyszałam już tyle propozycji (oczywiście każda osoba zapewniała że ma racje bo zna pyszczaki od wielu lat i ten stosunek haremu jest najlepszy dla mojego akwa)
1 gatunek 2+6, 2 gatunki po 1+3, 1 gat 1+5 czy jeszcze inne przeróżne kombinacje. Jaką wybrać? A no i czasami polecano mi zwiększyć tą liczbę ryb w celu kontrolowanego przerybienia, co to jest i ile by musiąlo być rybek, jakie są tego dobre i złe strony?
4. Czym karmić pyszczaki? Mam przy obecnych rybkach liofilizowaną rozwielitkę, artemię, a także ichtiovit i granulki wysokoproteinowe. No i mrożoną ochotkę którą mi wszyscy odradzili (więc chyba odpada). Oprócz tego hodowcy polecają mi gotowane warzywa, jakieś kluski i inne pokarmy domowej roboty. Co dokupić, co wyrzucić?
5. Jakie roślinki (bardzo mi sie podobają w malawi chociaż to zdecydowana mniejszość akwariów)?
6. No i podłoże oraz ozdoby. Piasek, czy żwir? Jaka ziarnistość?

7. Z czystej ciekawości, bo widziałam rybki Aulonocara - malawijskie pawie i nie umiem znaleźć nic na ich temat. Jakie musi być min akwa na ile osobników i czy są bardzo agresywne?

To na razie wszystko. Jeśli ktoś jest ze Śląska i wie gdzie można tanio kupić żwirek, roślinki itp to proszę o podpowiedź. Dzięki z góry za każdą pomoc.

góral
Ryba
Ryba
Posty: 116
Rejestracja: 24 grudnia 09, 16:21
Lokalizacja: Korbielów

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: góral » 27 lutego 12, 19:39

Witaj:)
Ile gatunków pyszczaków mogę trzymać w moim szkiełku?

Myślę, że jeśli dobrze zadbasz o filtrację to naciągając pewne normy....bo pewnie wielu powie, że jeden gatunek albo że w ogóle....to jeśli już jesteś zdesperowany to Pyszczak Yellow (2+1) lub ewentualnie jeszcze Pyszczak Saulosi, też najlepiej harem. Generalnie to najrozsądniejsze możliwe rozwiązanie. Mógłbyś także zabawić się z Tanganiką....kolonia muszlowców (nie za wielka), Księżniczki z Burundii...tutaj będziesz miał niezłe zarybienie jak zaczną się rozmnażać (bardzo agresywne), przy dobrym wystroju mógłbyś się zahaczyć jeszcze o jakieś naskalniaki.... A co do żywienia....jak roślinożerne to pokarm roślinny (w większości Malawi), jak tanganika to mięsko:)) Kwestia tego co się tobie będzie podobało. Z resztą Pyśków to możesz mieć dużo większe problemy z ich rozmiarami i ich dużo większą agresywnością (zwłaszcza alunocary) z doświadczenia powiem że jedna alunka potrafi zabrać 100 cm ze 150 cm akwarium.
Podaj propozycje jakie ryby ci się podobają:) i pamiętaj że przy tych rybach powinna być nadfiltracja
A co do wystroju...o żwirku zapomnij- piasek, ewentualnie trochę zmieszać żwiru
Ostatnio zmieniony 27 lutego 12, 20:33 przez góral, łącznie zmieniany 1 raz.
Góral:D

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: osama » 27 lutego 12, 20:34

Powierzchnia dna mała 1+4 saulosi lub innego małego gatunku.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

winner333

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: winner333 » 28 lutego 12, 09:12

no wlasnie niestety nie wiem jaki inny maly gatunek moze byc. Maszjakis pomysl?

tyshek
Narybek
Narybek
Posty: 74
Rejestracja: 24 stycznia 11, 16:11
Lokalizacja: TYCHY

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: tyshek » 28 lutego 12, 15:29

Powierzchnia dna mała 1+4 saulosi lub innego małego gatunku.


Dokładnie !
Za mała powierzchnia dna ,niestety.Nie słuchaj bzdetów kolesi w sklepach,20 ryb w takim akwa to zbrodnia.Na forum Klubu Malawi napiszą Ci to samo.
Malawi Tank

Patto
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 18 grudnia 10, 17:41

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: Patto » 2 marca 12, 14:43

Jednogatunkowo 12 sztuk .( np. p.saulosi)
Harem 4/8 powinien się sprawdzić w takim akwarium.
Jako pokarm wystarczy Tropical Malawi lub Sera Flora .
Do tego jako dodatek Tropical Spirulina forte , wodzień , artemia , dla młodych ryb oczlik .
Możesz spróbować z nurzańcem .
Jako podłoże piasek 2-5cm

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: osama » 2 marca 12, 15:30

Patto pisze:Jednogatunkowo 12 sztuk .( np. p.saulosi)
W 150l o tak małej powierzchni dna? "Kontrolowane przerybienie" nie jest najleprzym pomysłem, przy takiej ilości ryb nie pozabijają się raczej, ponieważ agresja będzie rozłożona na wszystkie osobniki, jednak trochę bezsensowne takie życie w akwarium.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Patto
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 18 grudnia 10, 17:41

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: Patto » 2 marca 12, 16:55

osama pisze:
Patto pisze:Jednogatunkowo 12 sztuk .( np. p.saulosi)
W 150l o tak małej powierzchni dna? "Kontrolowane przerybienie" nie jest najleprzym pomysłem, przy takiej ilości ryb nie pozabijają się raczej, ponieważ agresja będzie rozłożona na wszystkie osobniki, jednak trochę bezsensowne takie życie w akwarium.


Opisz swoje doświadczenie z Malawi i gatunki jakie hodujesz , bo mi się wydaje , że piszesz bez doświadczenia z pyszczakami.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: osama » 2 marca 12, 18:31

Patto pisze:że piszesz bez doświadczenia z pyszczakami.
Piszę bez doświadczenia, opieram się na doświadczeniach hodowców. W zasadzie wszędzie, na każdym forum polecana jest obsada 1+4 do 112l.

EDIT:
na ilu forach już Cię zbanowano za pisanie głupot? :twisted:
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Patto
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 18 grudnia 10, 17:41

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: Patto » 3 marca 12, 08:56

osama pisze:
Patto pisze:że piszesz bez doświadczenia z pyszczakami.
Piszę bez doświadczenia, opieram się na doświadczeniach hodowców. W zasadzie wszędzie, na każdym forum polecana jest obsada 1+4 do 112l.

EDIT:
na ilu forach już Cię zbanowano za pisanie głupot? :twisted:


Głupoty to ty piszesz .
Jak można doradzać bez doświadczenia z rybami ?
Przez takich chamskich pseudoakwarystów jak ty wiele osób z ogromnym doświadczeniem nie pisze na forach .
A ich rady są bardziej przydatne niż twój spam.
ADMIN : Usuń moje konto , bo szkoda czasu na to forum.

Patto, wszędzie to samo, nigdzie nie możesz zagrzać miejsca, tutaj też już się żegnamy. Osama.
Ostatnio zmieniony 3 marca 12, 16:40 przez Patto, łącznie zmieniany 1 raz.

góral
Ryba
Ryba
Posty: 116
Rejestracja: 24 grudnia 09, 16:21
Lokalizacja: Korbielów

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: góral » 3 marca 12, 18:59

Moim skromnym zdaniem...jeśli już kolega uparł się na pyszczaki to niech lepiej zrobi jakiś mały haremik z yellowkami lub saulosi niż żeby w końcu powkładał tam byle co i byle jak. Wiem że idealnie im nie będzie, ale tragedii też jakiejś nie będzie. Najlepiej proponuje 3 szt Księżniczek + parka muszlowców. Przy dobrze rozegranych rewirach dadzą spokojnie radę, kolorowo nie będzie, ale za to ciekawie, bo będzie się działo:)) Ciekawe co na to autor tematu:) bo się nie odzywa w ogóle
Ostatnio zmieniony 4 marca 12, 09:51 przez góral, łącznie zmieniany 1 raz.
Góral:D

winner333w

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: winner333w » 8 marca 12, 23:48

Przyznaje ze troche mnie nie bylo na forum z powodu braku czasu a widze ze tu sie dzieje. Znowu sprzeczne opinie a ja nie wiem co robic. Jednak nie mam zamiaru rezygnowac z pyszczakow. Powiem wiecej planuje drobne kontrolowane przerybienie (oparte na wielu artykulach i opiniach w necie oraz wieloletnich hodowcow malawi). Czy yellow i maingano a moze rdzawy sie polubia czy ktorys nie pasuje? No i czy moga jesc hikari staple? I czy swietlowki aqua glo i aquarelle beda dobrze sie laczyc i swietnie wybarwiac ryby?

Dzieki za zainteresowanie. Czekam na wiecej. ; p

góral
Ryba
Ryba
Posty: 116
Rejestracja: 24 grudnia 09, 16:21
Lokalizacja: Korbielów

Re: Malawi 150l na temat pyszczaków

Postautor: góral » 10 marca 12, 13:29

co do światła to nie pomogę, pokarm...w zasadzie byle by odpowiadał potrzebom żywieniowym ryb (rośliny/mięso). Co do yellow i maigano....Yellow w takim litrażu będzie odpowiedni, maigano może być zbyt agresywny. Ja proponowałbym Saulosi, więcej kolorów a i temperament powinien być mniejszy:))
Góral:D

Wróć do „Afryka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości