Paludarium - akwapaludarium

Marlentje
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 2 stycznia 11, 01:19
Lokalizacja: Kessel, Holandia

Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Marlentje » 10 października 12, 13:49

Na początek chciałam przywitać się, mam na imię Marlena. Akwarystyką interesuję się od 3 lat. Mamy wspólnie zmoim partnerem kilka akwarii - duże 2m tropikalne, towarzyskie i małe z oryzias woworae. Od niedawna także akwapaludarium, które chcę tutaj przedstawić:

Obrazek


Paludarium na youtube:

Paludarium i Lucy

Paludarium


Wymiary samego zbiornika szklanego: 89x60x48 (dł. x wys. x gł.)
Pojemność częsci podwodnej około 80l

Technika:
Oświetlenie: 2 x 24W dennerle t5, oswietlenie nocne led.
Filtr zewnętrzny tetratec EX 600 pobiera wodę z częsci akwariowej i przekazywać ją do wodospadu i deszczowni.
Zraszanie na razie ręczne.
Fogger
Napowietrzacz
Grzałka

Rośliny w części nadwodnej:
-fikus pumila
-drobnolistne odmiany fikusa beniamina
- miniaturowe storczyki phalenopsis
-fittonie verschaffeltii
-hedera helix bluszcz drobnolistny
-minaturowe anthuriu
-male odmiany paprotek
-miniaturowa odm. spatiphyllum- skrzydłokwiatu
-guzmania lingulata
-tillandsia cyanea
-miniaturowa dracena saderiana
-drobnolistna odmiana peperonii

W części emersyjnej:
-filodendron scandens
-syngonium

Rośliny w częsci podwodnej:
- rotale
-ludwigia repens
-nurzaniec
-paprotka wodna
-mikrosorium
-anubias barteri
-anubias nana
-mchy

Nawożenie: Easy life profito, Easy carbo, Aqua art - Planta Garnier - potas i żelazo,


Prace nad paludarium zakończyłam 2 miesiące temu. Ścianki tła wykonałam ze styropianu, pianki montażowej, specjalnej substancji będącej odpowiednikieem żywicy/ unigruntu - flevopol , silikonu i ziemi kokosowej, którą oklejałam świeży jeszcze silikon. Liany wykonałam tą samą techniką wykorzystując różne syntetyczne sznurki, rurki pcv itp.
Część ścianek wyprofilowałam "rzeźbiąc" i malując w formy skalne, pokryte następnie kilkoma warstwami silikonu.
Cześć podwodna to 80l wody.
Obecnie w paludarium w części akwariowej mam załogę sprzątającą: krewetki amano, otoski i kiryski panda.

Chcę wprowadzić do tego zbiornika jakąś ciekawą odmianę pseudomugil.
Widziałam na youtube filmik, w którym "wystąpiły" gertrudae o niesamowitym ubarwieniu:

Pseudomugil gertrudae

Pod filmikiem właściciel hodowli w komentarzach wyjaśnia, że ta odmiana powstała drogą selekcji ale i tak nie mogę sobie wyobrazić jak można z np. Aru II uzyskać takie ubarwienie i taką długość płetw jak u bojownika niemalże.
Czy ktoś spotkał się z takimi egzemplarzami pseudomugil gertrudae jak tym filmiku z youtube?
Jeżeli tak, to bardzo proszę o wszelkie możliwe informacje.

Pozdrawiam, Marlena
Ostatnio zmieniony 15 października 12, 11:38 przez Marlentje, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Fatty » 10 października 12, 13:55

Wygląda to czarująco :)

Nie boisz się, że papug coś Ci podjei się zatruje? Ja miałam kanarki i wiecznie zjadały wszelakie rośliny doniczkowe... ;)
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: kuba!!! » 10 października 12, 14:45

Witam
Twoje paludarium widziałem już na kilku forach, mogę tylko pogratulować.
Sam niedługo zamierzam zrobić coś takiego w moim terrarium exoterry 45x45x60H.
poprzednio były w nim tylko rośliny (bez części wodnej)
tło chce zrobić z pianki i torfu, muszę jeszcze pomyśleć o systemie zraszania bo całe dnie nie ma mnie w domu.

pozdrawiam i gratuluje
Obrazek

Marlentje
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 2 stycznia 11, 01:19
Lokalizacja: Kessel, Holandia

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Marlentje » 10 października 12, 21:46

Dziekuję :)

Papug jest pod kontrolą, tylko w tym 1 filmie zagrał na planie filmowym, którym było paludarium:)

Widziałeś to paludarium na kilku forach, bo wszędzie dopytuję się o te gertrudae, o których piszę w poście powyżej i do filmiku, z którymi jest tam także link
Dotarłam do autora filmiku, sporo już wiem. Wiem, że powinnam szukać zbliżonych już kolorystycznie gertrudae. W trakcie hodowli selektywnej zapewnić im odpowiednie warunki-żywy, zróżnicowany pokarm, miejsce do pływania- akwarium nie musi być duże, wystarczy 80 l ale powinno być wysokie i tego typu informacje. Ale pozostaje problem znalezienia podobnych pseudomugili gertrudae a to podstawowa sprawa.
Napisałam nawet do Heiko Blehera w tej sprawie, szukam ich po całym świecie :)
Piszę na wielu międzynarodowych forach dla hodowców tęczanek, zarejestrowałam się w stowarzyszeniach odpowiednich- płatnych. Prześladuję autorów wszystkich zdjęć p. gertrudae w internecie, których rybki chociaż trochę przypominają te z filmiku :)
Stąd takie znane te moje palu.

Może w końcu znajdę :), może tutaj na tym forum jest ktoś kto mógłby pomóc?

Pozdrawiam serdecznie, Marlena

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Killifish » 10 października 12, 22:53

Marlentje kontaktowałaś się z Mark'iem Nicholsonem? Miał te ryby bodajże 2 lata temu, nie mówię, ze dokładnie te, ale odmiany długopłetwe.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Michał77777777
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 685
Rejestracja: 7 października 08, 18:57
Lokalizacja: Pabianice

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Michał77777777 » 11 października 12, 21:25

Wow, piękny zbiornik!

Czy przy tak dużej wilgotności nie ma problemu z pleśnią na niektórych elementach blisko wody?

Marlentje
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 2 stycznia 11, 01:19
Lokalizacja: Kessel, Holandia

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Marlentje » 12 października 12, 01:20

Killifish, tak, Mark był autorem filmiku i właścicielem tej rozbrajającej gromadki gertrudek.
Stracił niestety całą hodowlę, ma tewraz inne pseudomugile i większe tęczanki.
W ostatnim wczorajszym mailu do mnie napisał, że rozejrzy się za ikrą dla mnie wśród swoich znajomych i może...
Trzymam się tego jak ostatniej deski ratunku :)
Ale dziękuję Ci jak nie wiem co. Jesteś pierwszą osobą, która dała jakąś konkretną wskazówkę. Widać, że "otrzaskany" jesteś z hodowcami :)
To Twój post na http://rainbow-fish.org/forums/ ???

[url=Post na http://rainbow-fish.org/forums/]http://rainbow-fish.org/forums/viewtopic.php?t=1911&postdays=0&postorder=asc&start=15[/url]

Miałeś kiedyś gertrudae?


Co do wilgoci to trudny temat. Częśc gatunków pada z powodu nadmiernej wilgotności a część chciałaby mieć bardziej mokro np. mchy. Deszczownia nie pracuje cały czas a jedynie 2 razy w tygodniu średnio przez 2-3 godziny, gdy hygrometr pokazuje, że jest sucho. Mchy i tijlandsie zraszam codziennie rano i po poludniu ale i tak dla mchów to za mało i nie bardzo chcą rosnąć. Wiem jak temu zaradzić: musiałabym obłożyć jeszcze raz ścianki paludarium papką z grubszej warstwy ziemi z takim specjalnym unigruntem flevopol, która bardzo dobrze trzyma wilgoć. Mam pokryte ścianki samym flevopolem, na to poszedła silikon a na niego ziemia kokosowa ale to nie to samo co grubsza warstwa mieszaniny ziemi i flevopolu. Na takiej warstie jak ja mam mchy nie mają się na czym ukorzeniać i nie ma nic co trzymałaby wilgoć. I będę musiała to zrobić od nowa, czekam tylko na moment gdy będę robić rewolucję w akwarystycznej części - montować ledy pod częścią nadziemną, żeby doświetlić część akwaryjną, przy okazji poprawię ścianki części nadziemnej.
Jak na razie stosując takie umiarkowane podlewanie i grzybów czy pleśni nie zauważyłam.

Pozdrawiam, Marlena
Ostatnio zmieniony 12 października 12, 12:50 przez Marlentje, łącznie zmieniany 1 raz.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Killifish » 12 października 12, 06:46

Marlentje nie wiem czy mój bo linki nie działają na konkretne posty, ale pisywałem tam także, zatem jest to prawdopodobne.
Hodowca hodowców zna, tym bardziej tak dobrego fotografa. Ja bym się właśnie trzymał Marka. Mam nadzieję, że uda się zdobyć te wymarzone.
Tak miałem swego czasu, podobnie jak inne tęczanki.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Marlentje
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 2 stycznia 11, 01:19
Lokalizacja: Kessel, Holandia

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Marlentje » 12 października 12, 12:45

Zdajesz sobie sprawę, że swoim skromnym "pisywałem tam także..., ... hodowca hodowców zna..." podpisałeś na siebie wyrok- że sie teraz nie odczepię ? ;)

Trzymam się Mark'a ale się asekuruję.
Przy okazji wyłapuję specjalistów w tej temtyce, moje przyszłe ofiary, które będę zamęczać pytaniami.

1) Czy jest jakieś dobre polskie forum poświęcone tematyce tęczanek, lub choćby dział na jakimś forum?

2) Mark, pytał o wymiary części akwaryjnej mojego paludarium. On pisze,ze akwarium może być 10, 15 albo 20 galonów ( 40, 60 albo 80 l) ale musi być wyższe jak 12 inch. czyli wyższe niż 30cm. Pisał, że on preferuje 20 galonów ale wysokie. Ja mam 80l ale mogę wlacć wody maksymalnie 28cm. Więc te rybki do mojego palu się nie nadają. Ale mam poysła. I tak chiałam rozbudowywać paludarium na zewnątrz. To trochę skomplikowane, żeby wytłumaczyć, więc zrobiłam taki poglądowy szkic w paint- sorki za te wypociny ale myślę, że widać o co chodzi.
Postawię przed paludarium zbiornik o takich parametrach, już mam upatrzony, ktoś wystawia na takim hol. allegro, ma ładny półokrągły przód:
Akwa, 100l dla gertrudek

Mam koncepcję postawię: go przed paludarium, poniżej, obstawię kwiatkami i w ten sposób paludarium mi się powiększy, będzie jeszcze jeden zbiornik. Ściągnę pokrywę i zrobię coś takiego mniej więcej:

Projekcik rozbudowy paludarium

Do części wodnej paludarium wpuszczę oryzias woworae, które trzymam w osobnym akwa, mają teraz ponad miesiąc. Mogą za 2- 3 tygodnie jak podrosną, mogą pójść na szerokie wody do paludarium ;) Do tego niżej położonego zbiornika trafiłyby gertrudki jeżeli ich się w końcu doczekam. Ten dolny zbiornik zrobię na takim ruchomym wózku na kółkach. Na bokach zrobię imitację drzewek, które będą pięły się też przy bokach paludarium, zrobię gałęzie, liany, obsadzę roślinami, m.in.tijlandsiami.
U góry zrobię nadstawkę ze styropianu i pianki, uformuję trochę skałek, trochę obsypię żwirkiem identycznym jak mam w części wodnej paludarium, żeby to tworzyło wrażenie spójnej całości. Ta nadstawka będzie też półką- pojemnikiem na kwiaty. Dół przed tym niższym akwa obsadzę też kwiatami.

Tak szeroko to opisuję bo mam pytanie. Czy taki zbiornik jak w tym pierwszym linku powyżej nadałby się dla gertrudae. Ma on około 100l, jest 45 cm wysoki. Bardzo mi się podoba, dobrze by się komponował z resztą dekoracji wokol paludarium ale ma półokrągłą przednią szybę. To jest walor estetyczny ale co na to powiedziałyby rybki, gertrudki konkretnie?
Mogę go dzisiaj jechać kupić za niewielkie stosunkowo pieniążki, 20 euro , tylko czy warto, czy rybki dobrze się czują w takich zbiornikach?

Na dzisiaj tylko te dwa pytania ;)
Przepraszam i z góry dziękuję za odpowiedź, Marlena

Pozdrawiam, Marlena

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Killifish » 12 października 12, 13:34

Kupuj!
Na resztę odpowiem wieczorem, bo teraz mam dużo pracy.
Się kurcze wpakowałem :P ;)
Pomogę z przyjemnością, a z tego co mi wiadomo to w PL brak dobrej strony o tych rybach.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Killifish » 12 października 12, 21:00

Marlentje pisze:rzy okazji wyłapuję specjalistów w tej temtyce, moje przyszłe ofiary, które będę zamęczać pytaniami.

Tęczanki to nie moja bajka, siedzę w innych rybach, miałem je i pewnie mieć będę.

Ad1 Kiepsko. Wyszła pozycja pewna swego czasu, ale wiedza raczej podstawowa, chociaż poprawna: http://www.akwarium.info.pl/index.php?o ... Itemid=266

Ad2
Marlentje pisze:czyli wyższe niż 30cm

Marlentje pisze:Ja mam 80l ale mogę wlacć wody maksymalnie 28cm.

Marlentje pisze:Więc te rybki do mojego palu się nie nadają


Zbyt daleka konkluzja... tyle powiem ;)

Zbiornik mam nadzieję kupiłaś, jest poprawny dla ryb i z opisu i mojej wizualizacji w głowie wynika, że będzie to fajny projekt. Pamiętaj o stabilnym wózku, to będzie ważyć ;)

Napisałem kilka maili o Aru, zobaczymy ;)

Aha, zapomniałem dodać :D Oryzias woworae - genialne fiszki. Kolega ma
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: marrkus85 » 13 października 12, 17:40

Paludarium bajeczne tylko pogratulować. Już od dawna marzę o takim baniaku.

Marlentje pisze:Ten dolny zbiornik zrobię na takim ruchomym wózku na kółkach.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy akwa stoi nisko i jest schowane w stoliku. Tylko wyjeżdżając takim zestawem ze stolika, można wychlapać sporo wody z akwa, jak wcześniej nie odleje się wiaderka.

Gertrudki jakich szukasz wyglądają rewelacyjnie, żeby moje chociaż w połowie były do nich podobne.

Marlentje
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 2 stycznia 11, 01:19
Lokalizacja: Kessel, Holandia

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Marlentje » 13 października 12, 18:58

Dziękuję za opowiedź wujaszku Killi. Akwarium jeszcze nie kupiłam ale tylko dlatego, że przyszedł mail od tych ludzi, że wolą żeby przyjechać odebrać w niedzielę.
Bardzo mi się podobało te Twoje krótkie i konkretne: Kupuj! :)
Jak już kupię to się zacznie, przez jakiś czas nie będzie obiadu i bałagan w domu bo będę się bawić rozbudową paludarium :)

Markus, pokaż te swoje gertrudki, daj jakieś zdjęcia proszę.
Jeżeli chodzi o paludarium to ja też długo o nim marzyłam. To nie musiałoby tak długo trwać gdybym wcześniej miała akwarium. Tzn miałam i nie bo... Mamy duże 2 m akwarium ale nie ja tu rządzę, to akwarium mojego mena. Od samego początku namawiałam moją drugą połowę na zrobienie nadbudówki nad akwarium ale nie udało mi się go przekonać. On chce sterylnej czystości w akwarium, ręce przed każdym zabiegiem w nim myje jak chirurg więc mowy nie ma o paludarium bo trochę ziemi od czasu do czasu mogłoby wpaść do jego akwa.
Mieliśmy też różne małe akwaria, nad którymi próbowałam uzyskać część nadwodną ale strasznie mnie ograniczała ta mała powierzchnia. Teraz mam i mogę robić co chcę :) Też jest małe, nie mogę się rozpędzić i wiele gatunków roślin jest za dużych. Moje paludarium ma niecałe 2 miesiące a już był moment, że rośliny zasłoniły tło i nie wyglądało to za ciekawie. Musiałam z bólem serca przerzedzić co nieco. A przecież co chwilę spotykam w sklepach jakieś nowe fajne rośliny, które aż się proszą, żeby trafiły do takiego miejsca a ja muszę sobie mówić stop i nie mam frajdy z nowych nabytków. Jedynym rozwiązaniem jest to żeby powiększyć to paludarium o przestrzeń wokół. Jak ja to mówię, żeby paludarium wyszło poza paludarium. Jak zacznę działać znowu będę mogła kupować roślinki :)
Tak szeroko to opisałam zmierzając do tego, że jeżeli ktoś ma akwarium i chce też mieć paludarium to nie ma na co czekać tylko powinien działać. Nad prawie każdym akwarium można zbudować paludaryjną część. Mam dużo linków do ciekawych stron z paludariami, z opisami ich budowy i wszystkim co się z tematem paludariów wiąże. Jeżeli to kogoś zainteresuje podam je.
W tej chwili podam tylko jeden przykład kolegów z Gorzowa, którzy wysmyczyli piękne paludarium na tegoroczną Zoobotanikę:



Obrazek



Obrazek



Relacja z przygotowania paludarium do wystawy i z wystawy Zoob

Też mogłabym mieć takie nad naszym dużym akwarium no ale cuż :) Małe też może być piekne ;)




Jeżeli kogoś interesują szczegóły dotyczące prac nad budową mojego paludarium to zapraszam do mojego tematu na www.holenderskie.pl ,

Budowa paludarium

W podanym temacie znajdują się linki do galerii z fotorelacją z budowy paludarium i dyskusja o technikach wykonywania paludariów i specyfice tego typu zbiorników wodnych.

Prace nad moim paludarium trwały długo, pomimo wiedzy którą zgromadziłam przed rozpoczęciem prac nie uniknęłam błędów, które czas nad budową wydłużyły.
Nie musi to jednak tak wyglądać. Paludarium mozna też zrobić szybko i za pomocą wcale nie tak dużych kosztów jak się wydaje.
Np. zobaczyłam niedawno, że możliwe jest zrobienie ścianek z płyt pokrytych preparatem wodoszczelnym, z elastopuru albo paneli polistyrenowych i wyłożenie go zwykłem filcem. Nacinając co kawałek filc robi się kieszonki na rośliny. Bardzo ładnie trzyma wilgoć. Koszt prawie żaden.
Prawie każdy goszczący na tym forum ma jakieś akwarium. Więc... Do boju Panowie i Panie :)

Pozdrawiam, Marlena

Marlentje
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 2 stycznia 11, 01:19
Lokalizacja: Kessel, Holandia

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Marlentje » 15 października 12, 00:31

Kupiłam!

Marlentje
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 2 stycznia 11, 01:19
Lokalizacja: Kessel, Holandia

Re: Paludarium - akwapaludarium

Postautor: Marlentje » 16 października 12, 09:54

To ten zbiornik:

Nowy bak do rozbudowy paludarium przeznaczony dla pseudomugili gertrudae


Napisałam do Marka Nicholsona i też mu się "pochwaliłam". Odpisał mi, że te akwa jest idealne :)
Samo szkło bez pokrywy ma wymiary 80x34x43 (dł. x szer. x wys.). Przy takim kształcie mogę jedynie szacować pojemnośc, zakładam, że jest to ok. 90 l.

W temacie rybek Mark pytał jakie by mnie interesowały, nowe aruII czy goldeny.

Mark N.: "now.. the newer pseudomogil Aru II Already great blue eyes species. Very similar to the Golden Gertrudae but I think better.. ?? "

Odpisałam mu, że nie wiem jakie byłyby lepsze dla osiągnięcia celu czyli długich i fioletowych płetw i że on miał goldeny, więc może goldeny.
Tak na początku wyglądała Marka hodowla złotych gertrudae

Przyszła od niego odpowiedź, że na jego filmiku płetwy są co prawda fioletowe ale to przekłamania kamery i światła i że aruII są bardzo ładne, niebieskie, miejscami pomarańczowe.

Mark N.: "the AruII gertrudeae are much more colorful.. bluish body's and gold.. plus nice extensions with orange in them.... really a better long living healthier fish.. my golden gerts didnt really have purple in the fins. must of just been the camera and lighting.."

O tym, że to kwestia światła i kamery to już gdzieś czytałam w jego postach ale na zdjęciach w jego temacie- relacji z hodowli, gertrudae też mają płetwy wchodzące w fiolet.

Zdjęcia z hodowli Marka

Jedynym wyjaśnieniem tej "zagadki" wydaję się mi, że te długie płetwy są białe i odpowiednie światło będzie dawać taki efekt. W kilku postach na temat tej hodowli Mark pisał o ( tłumacząc dosłownie) "białych rozszerzeniach".

U widzianych przeze mnie AruII nie widzę takich zadatków- dostatecznie długich i białych płetw na uzyskanie w przyszłości takiego efektu jak w hodowli Marka. I Marlentje po prostu zgłupiała. Sam guru tego problemu skłania się raczej do tego, żebym nabyła aruII a osobiście hodował złote gertrudae.

Tym bardziej, że rozumiem jako "...the newer pseudomogil Aru II Already great blue eyes species...", aruII cf., nowy, nie sklasyfikowany jeszcze gatunek, który nie jest niebieski jak pisze Marek ale cały fioletowy, z wyjątkiem okolic pyszczka gdzie jest odrobinę złota.

Niebieski jest aruII sp. sklasyfikowana już odmiana.

Może ktoś mi to pomóc poukładać w głowie?

Pozdrawiam, Marlena

Wróć do „Inne zbiorniki”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość