[576] Słonawe

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

[576] Słonawe

Postautor: ducze » 10 lutego 09, 12:18

Witam,
Zbiornik wystartował, biotop raczej rzadko w Polsce spotykany, więc się pochwalę :)

Akwarium: 160x60x60 576L brutto

Oświetlenie: HQI 2x70W 6500K

Filtracja i cyrkulacja: Unimax 700 (ceramika, lawa, biobale, zeolit), JBL cp120 (gąbki). Niebawem pompa cyrkulacyjna JVP 5000 l/h x 1 albo x2 (ewentualnie zamiast drugiej JVP Tunze albo Marea, ale to w przypadku końca kryzysu ;) Dodatkowo na większości powierzchni dna warstwa ok. 10-12 cm piachu 0,1-0,5mm, która ma robić za denitrator (DSB).

Ogrzewanie: Skalar 200W

Woda: wrocławski kranovit, pH 7,8 tww 7, two 13. Chwilowo mam problem z azotanami, które nie wiedzieć dlaczego dobijają do 50 mg/l. Akwa niedojrzałe więc musiały przyjść z wodociągów. Temperatura 25stopni. Chwilowo woda słodka, przy wpuszczaniu ryb będzie zasolenie takie z jakiego przyjdą ryby, docelowe zasolenie dla dorosłych zwierzaków w okolicach 1.020.

Dekoracje: piasek kwarcowy 0,1-0,5mm 150kg, korzenie, kamienie (chyba jakieś jasne granitoidy, ale mój zmysł geologiczny, mimo wykształcenia w tym kierunku, może się mylić ;) 75kg. Sporo muszli, pokruszonych i całych, przywleczonych z Bałtyku i różnych innych mórz ;)

Flora: docelowo brak (chwilowo wszystko co dostanę od darczyńców i co pomoże w obniżeniu azotanów)

Fauna: (główny punkt programu ;) 5xMonodactylus argenteus (skalarnik, srebrzyca, Fingerfish), 3x Arius seemani (arius, Colombian Cat Fish)

Zbiornik zalany 2-3.02.2009. Dojrzewa (pokarm dla ryb, mięso) ale przez azotany i azotyny z kranu mam problemy z określeniem rzeczywistych poziomów azotu. Ale jak wyjdę z wodą na prostą, to planuję ryby wpuścić na przełomie luty/marzec.

Na dzień dzisiejszy tak to wygląda:

Obrazek

Wkrótce postaram się o jakieś lepsze fotki.

Pozdrawiam :)

Pawi Król
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 14 grudnia 08, 21:07
Lokalizacja: Nowa Wieś Lęborska

Re: [576] Słonawe

Postautor: Pawi Król » 10 lutego 09, 12:28

Jestem ciekawy jak to wszystko dopniesz na ostatni guzik jaki bedzie efekt końcowy .
Na tym etapie podoba mi się twój pomysł - fajnie to wszystko wygląda .
Mam jeszcze pytanie . Jakie masz tło z tyłu - pomalowana szyba ?

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: [576] Słonawe

Postautor: ducze » 10 lutego 09, 12:35

Tło to czarna meblowa okleina samoprzylepna z "drewnianą" fakturą. Myślałem, że jak wyschnie to lepiej będzie wyglądać niż gładka folia samoprzylepna, wyszło jak wyszło. Nie jest najgorzej :) Może z czasem pokuszę się o jakieś wewnętrzne tło, jak czas pozwoli.

Dodam jeszcze, że akwa stoi na szafce DIY z płyty 18mm. Trochę strachu przy zalewaniu było ale ciągle stoi ;)

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: [576] Słonawe

Postautor: lukasz » 10 lutego 09, 12:41

Witam Kolegę :)

Akwarium,które zaprezentowałeś ma potencjał. Bardzo ciekawa aranżacja Ci wyszła. Chociaż osobiście brakuje mi tu jeszcze gałęzi pod taflą wody. Może warto byłoby coś dodać?
Planowana obsada,nie powiem-bo ciekawa :). Czekam na dalszy rozwój wydarzeń Twojego Estuarium.
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Awatar użytkownika
Hero
Ryba
Ryba
Posty: 461
Rejestracja: 23 lipca 07, 08:58
Lokalizacja: Poznań

Re: [576] Słonawe

Postautor: Hero » 10 lutego 09, 12:49

Na pewno baniak z założenia należy do najoryginalniejszych na forum. Dobrze rozumiem, że ma to być coś na kształt namorzynów? Może zastanowisz się nad jakimiś grubszymi korzeniami namorzynopodobnymi dla zrównoważenia kompozycji? Naprawdę nie ma w takich wodach żadnych roślin? Bardzo ciekawy biotop. Ani to malawi/tanganika, ani to morskie ani typowe słodkowodne.

Początek mi się podoba i czekam co dalej będzie się tam działo. Pozdrawiam :)
.: Old loves they die hard, old lies they die harder :.

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: [576] Słonawe

Postautor: ducze » 10 lutego 09, 13:41

Ciekawych korzeni ciągle szukam, jak znajdę właśnie jakieś trochę grubsze i masywniejsze to dołożę. Również myślę nad tym żeby niektóre zwieszały się z góry. W ogóle ułożenie korzeni nie jest ostateczne i pewnie jeszcze nie raz będę je przekładał, dokładał itp :) dzięki za sugestie :)

Tak, ma to być coś na kształt namorzynów, ujściowa część estuarium. Z roślin właściwie tylko namorzyny wytrzymują takie zmieniające się zasolenie. Ogólnie mało roślin wyższych dobrze znosi sól w wodzie (oprócz typowo morskich, traw morskich czy czegoś takiego). Jak mocniej posolę to mam w planie glony wyższe, znane z morszczyny zapodać. Z roślin popularnych w akwariach najlepsze efekty w zbiornikach słonawych przynosi hodowla mikrozoriów. Odmiana o wąskich długich liściach (teen leaf, java fern) podobno znosi całkiem spore zasolenie, nawet do 1.020. Ale tego nie jestem pewien, bo na większości anglojęzycznych for java fern to po prostu mikrozorium, także nie wiem czy to na pewno o taką wąskolistną odmianę chodzi. Ja sobie chyba jednak podaruję zielsko.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: [576] Słonawe

Postautor: Jaro69 » 10 lutego 09, 13:44

ducze pisze:docelowe zasolenie dla dorosłych zwierzaków w okolicach 1.020.

Mógłbyś to proszę podać dokładniej? Czy Tobie nie chodzi przypadkiem o gęstość 1,020g/dm3?

Zapowiada się faktycznie inaczej niż większość prezentacji zbiorników na Forum.
Z oceną powstrzymam się jednak, gdyż jak na razie poza zamysłem nie ma co oceniać.

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: [576] Słonawe

Postautor: ducze » 10 lutego 09, 13:54

Tak, chodzi o gęstość.

Z tym tylko zamysłem to chyba przesada... Generalnie w wystroju jedynie ułożenie korzeni może ulec korekcie (może ale nie musi). Od strony technicznej akwarium zapięte prawie na ostatni guzik ;)

[ Dodano: 8 Czerwiec 09, 08:38 ]
Mała aktualizacja :)

Akwarium przechodziło różne koleje losu ;) starałem się walczyć z pasożytami (ryby z odłowu), potem był najazd sinic, który powstrzymała dopiero erytomycyna. W międzyczasie doszła ciekawostka w postaci ryby Moringua raitaborua, którą widziałem raz od czasu jak ją w puściłem, ale chyba żyje bo od czasu do czau widzę małe kratery w piachu :) Potem dołożyłem 3x Psettus, z którymi przywlokła się ospa. Temperatura 32-33 stopnie przez ponad tydzień i ospę zażegnana :) Obecnie problem to wysokie NO2, nie wiem skąd się bierze, ale cały czas jest, mimo że zbiornik nawet jakby miał od nowa dojrzewać po wszelkich przejściach, to już dawno by dojrzał...

Tak więc obecna obsada to 5x Mono argenteus, 3x Mono sebae i samotna Moringua. Do tego 5z Neritina zebra. Dołożyłem też nasiona mangrowca, z 10 sztuk 7 wypuściło korzenie (niektóre mają już po prawie 10cm), kilka wypuściło juz pierwsze liście.

Tak to wyglądało jakiś czas temu, obecnie kamienie i korzenie zarosły krótkimi nitkami, co kamieniom dodało uroku i naturalności. Korzenie chyba jednak idą do kosza, ewentualnie zastąpie jakimiś innymi, albo poczekam na naturalne z mangrowców :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Addekk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1074
Rejestracja: 13 stycznia 09, 08:14
Lokalizacja: okolice Krakowa ;)

Re: [576] Słonawe

Postautor: Addekk » 8 czerwca 09, 12:50

Bardzo ładne :)
Taki ciekawy klimat :)
240l. Było Malawi. Były pomarańczowopłetwe.
Czas na zmiany.

sekibun
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 879
Rejestracja: 25 stycznia 09, 12:54

Re: [576] Słonawe

Postautor: sekibun » 8 czerwca 09, 15:51

Co to jest to coś zwisające?
Obrazek

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: [576] Słonawe

Postautor: przemekkmmz » 8 czerwca 09, 15:55

sekibun pisze:Co to jest to coś zwisające?


Odpowiem ja :)
Nasiona drzewa mangrowego :)

Awatar użytkownika
Sardyna
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 556
Rejestracja: 13 stycznia 09, 18:47
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Re: [576] Słonawe

Postautor: Sardyna » 8 czerwca 09, 16:37

Bardzo fajne akwarium, przede wszystkim... inne ;) Ale ma swój niepowtarzalny klimat, za co ma ogromnego plusa :) Z niecierpliwością będę czekał na aktualizacje ;)

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: [576] Słonawe

Postautor: sajki » 8 czerwca 09, 16:46

A mi sie nie podoba. Nie mówię, że ogólnie złe, tylko nie w moim guście. Dla mnie jest za jasne, za puste, bez wyrazu. Plus za oryginalność.

Awatar użytkownika
dawidw
Narybek
Narybek
Posty: 92
Rejestracja: 23 lipca 08, 21:29
Lokalizacja: Marki,Warszawa

Re: [576] Słonawe

Postautor: dawidw » 8 czerwca 09, 17:55

Jest oryginalnie na pewno,lecz jestem za sajki, -m ,jak dla mnie jakoś za pusto i za jasno :roll: Choć w takich akwariach za pewne o to chodzi ;-) Ale...cóż ja widzę,właśnie przeglądając gazetkę Magazyn Akwarium natknąłem się na dział "Akwarium Miesiąca" i...cóż się okazuje, że ducze, i jego słonawe wygrali konkurs na Na "Akwarium miesiąca" (Marzec) ! Gratuluję :-)
Low-Tech 80l,Low-Tech 450l
Zapraszam na Serwis Low-Tech

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [576] Słonawe

Postautor: deXter » 8 czerwca 09, 18:03

No wygrali wygrali :D

A jak sobie inaczej wyobrażacie akwarium gdzie rośliny nie chcą rosnąć glony jak widać nie szaleją, a ryby sa szybkie i ruchliwe więc i kamieniami nie można zawalić akwarium ;)

Jednym podobają się rośliny i korzenie, a inni wolą surowe biotopy jak Tanga Malawi czy właśnie Brakish/Estuaria.

Ducze myślałeś nad bałtyckimi glonami czy nie ;> bo już nie pamiętam rozmowy ;P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość