Moje pierwsze słone wody

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Moje pierwsze słone wody

Postautor: Żwirek » 24 listopada 15, 22:16

Witam.
Po roku namysłu postanowiłem przesiąść się na morskie akwarium. Mam dwóch kolegów którzy siedzą w temacie dość długo i w końcu dałem się namówić. Co by nie mówić obserwacja i urodzaj morszczyzny jest tak majestatyczny że na każdym robi wrażenie.
Nie wiem jakie będę miał wyniki, więc postanowiłem zacząć od mniejszego zbiornika, by ogarnąć temat wody i zobaczyć jak to jest w praktyce utrzymać taki temat przy życiu na dłużej. Na początek zbiornik 40l 50x26x30 akwarium panoramiczne, panorama z tyłu. koralowy żwirek (lekka wysypka), żywa skała frakt karaiby, ok 6kg. Woda stara ze zbiornika większego ok 70%, dolałem świeżej po 3 dniach. Na razie trzymam wszystko w ciemnościach już tydzień za około 5 dni zacznę włączać światło na kilka godzin i będę zwiększać dawkę światła, tak by za około tydzień posadzić pierwsze korale. Mam parę upatrzonych ale w miarę będę informował i pokazywał foty. Na razie wygląda to obiecująco. Wirków nie ma, ukwiał szklisty pojawił się w ilości 2 szt na dwóch osobnych skałach. Wodę filtruje zewnętrzny filtr 600l/h , myślę że na ten litraż wystarczy. Zobaczymy wkrótce co z tego będzie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: Żwirek » 27 listopada 15, 20:34

Akwarium powoli dojrzewa, minął 12 dzień od zalania. Woda była stara od samego początku więc skała nie zdechła. Jutro przerabiam filtr ( wycinam otwory w gąbkach by zmieściło się jak najwięcej grubego żwiru koralowego ), biorę wodę do analiz i jak wszystko będzie git to wpuszczam pierwsze rybki. Myślałem że najpierw korale, ale ponoć lepiej wpuścić ryby by nawoziły wodę i dopiero po kilku tygodniach zacząć sadzić pierwsze szczepki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

pierwsze róże kwitną, na szczęście na razie 3 szt:)
Obrazek

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: Żwirek » 28 listopada 15, 19:27

Woda sprawdzona wszystkie podstawowe wartości w normie, więc akwarium zamieszkały pierwsze rybki i roślinki.
Chrysiptera Parasema
Obrazek

Amphiprion polymnus ( będzie ładny czarniutki jak dorośnie ) niestety ciężko tej rybce zrobić ostre zdjęcie telefonem
Obrazek

A z glonów Caluerpa Racemosa
Obrazek
może wyrośnie taka ładna...
Obrazek

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: Żwirek » 3 grudnia 15, 21:49

Pojawiły się pierwsze korale. Kilka rodzai Zoanthusów, poczciwa xenia, Rhodactis, i taki mały fioletowy grzybek. Oraz pojawił się nowy mieszkaniec: Mandaryn Wspaniały ( Synchiropus Splendidus ). Na razie rzadko wypływa w dzień, woli ciemne kąty za skałami i w nich buszuje i szuka pożywienia, miałem obawy czy przeżyje ale kupiłem żywą artemię i mu zasmakowała. Bardzo ciekawa rybka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mandarynek
Obrazek

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: Żwirek » 11 grudnia 15, 16:53

Mała aktualizacja.
Mandaryn się zaaklimatyzował. Najpierw przekonał się do żywej artemii, a od tygodnia je martwą:) a zazwyczaj z karmieniem tej rybki jest największy problem.
Obrazek

Był mały problem z NO3, za wysoki, choć tragedii nie było, przez to trochę akwarium zaczęło zarastać brunatnym glonem. Pojawił się nowy mieszkaniec Pustelnik i zaczął ładnie zajadać się tym brunatnym nalotem. Dodatkowo stosuje codziennie od 4 dni nakrętkę Stability firmy Saechem, od dzisiaj po pół, powinno pomóc w zbiciu NO3.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

BartekGD
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 23 marca 14, 20:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: BartekGD » 24 grudnia 15, 12:07

Fajnie to wszystko wyglada. Małe akwarium, a można stworzyć piękną rafę.
Trzymam kciuki za powodzenie projektu. Sam od dawna mysle o morskim. Jak wyglada obsluga takiego akwarium? Karmienie, czyszczenie itd :niewiem:

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: Żwirek » 30 grudnia 15, 00:22

Wszystko zależy jak traktujesz akwarystykę. Chodzi tylko o pasję i przełożenie w zaangażowanie. Przy morskim jest zdecydowanie więcej elementów nad którymi powinno się mieć kontrolę, jak np, częste podmiany, sprawdzanie parametrów, w tym zasolenia itd. Lecz nie są to jakieś trudne rzeczy.
Wiadomo że budżet zwiększa możliwości, ale można nie potrzebnie wydać kasę coś pójdzie nie tak i szybko się zniechęcić.
Zdecydowanie na początek mniejszy zbiornik do 60l. (fajnie jak ze szkła opti).
Mniejszy bo taniej.
Na skały, obsadę, plus urządzenia nie wydasz więcej niż 800 zł.
Najlepiej powoli dokładać korale czy ryby i obserwować co się dzieje, zamiast napchać zbiornik wszystkim od razu, większość korali to nie łatwy temat, ale dobra woda, częste podmiany i dbanie powoduje że wszystko pięknie rośnie bez żadnych nawozów.
Karmienie to tez łatwizna , większość ryb je artemię (żywą lub mrożoną), oczywiście pokarm na żywej skale robi różnice taką , że niektórych gatunków nie sposób nauczyć jeść podawanego pokarmu jeśli w zbiorniku nie ma naturalnych mikroorganizmów żyjących na skale, w tym glonów.
A tak poza tym dopóki się samemu nie zacznie i nie przekona jakie to zajebiste jest, to i tak nie ma co opowiadać:)
Zachęcam bo warto.

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: Żwirek » 17 stycznia 16, 18:01

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: Żwirek » 26 lutego 16, 18:10

Jednak na zbiorniku 40l straciłem kontrolę. Wahania i skoki NO3 i fosforanów były takie, że trzeba było trochę powiększyć baniaczek. I zrobiło się 72l (40x30x60).
3 rybki które już znacznie podrosły to maks przy 40l. Czasem miałem ok 25 NO3!! a wymieniałem wodę 20% co 10 dni.
Przeprowadzkę zniosło całe życie w 100%, i zmienił się filtr z zewnętrznego na wewnętrzny Fluval BioLife, przyznam że obszar biologiczny ma spory jak mały panel boczny.

Obrazek
Obrazek

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: Żwirek » 27 marca 16, 20:22

aktualizacja
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: Marcinus » 28 marca 16, 14:58

Idź w stronę jakiś bardziej kolorowych miękasów, bo zaczyna się robić buro i ponuro. Jest sporo fajnych kolorowych gatunków i łatwych w utrzymaniu.

Awatar użytkownika
stworekk
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwietnia 18, 13:34

Re: Moje pierwsze słone wody

Postautor: stworekk » 20 kwietnia 18, 13:41

Właśnie wcale nie jest ponuro. Wg mnie fajnie, klimatycznie. Poza tym Nie wyszystki eakwaria muszą byc jakos mega mega kolorowe ;)
Trzeba mi wielkiej wody... :D

Wróć do „Akwaria morskie”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości