[112l] Rafa na miękko

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

[112l] Rafa na miękko

Postautor: jedikk1 » 5 maja 12, 12:03

To chyba czas i na moją rafkę.

Akwarium skończyło już 8 miesięcy, zaczynałem od dwóch małych szczepek sarco i zoa a dzisiaj martwię się, czy wszystko się za bardzo nie rozrośnie i czy nie będę miał plagi np Xenii na co się zanosi.

Akwarium zalane 3-ego września 2011, trochę info:

Szkło: 80x35x40h (112)
Światło: 4x24W (świecę 3x24)
Odpieniacz: Tunze 9002
Cyrkulacja: chiński filtr za 17zł 600l/h!! Tak, a dmucha prawie jak jvp 101...
Skała: <25kg martwej
Piach: 4kg ls, ~4kg żwirku (błąd...)
Obsada: głównie miękasy, 2 lpsy, krabol i 4 ryby, krewetki w drodze

Testy wody robię sporadycznie, dozowanie to wódka, obecnie 1,2 ml/dobę. Wkład - węgiel, ale też nie zawsze.

Niestety jakiś czas temu pojawiła się aiptasia i zaczyna się niebezpiecznie rozrastać... Wunermanni już w drodze, mam nadzieję, że nic ich nie zje.

Chyba na razie wszystko :p

Niektóre fotki dość słabe, nie umiem ogarnąć aparatu, nie radzi sobie w aktynice :c

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 7 sierpnia 12, 11:27 przez jedikk1, łącznie zmieniany 1 raz.

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: fiedler1 » 6 maja 12, 13:13

Super wyglada Twoj baniak :) tez mam 112L i dzieki Tobie wiem ze moge miec ladny kawalek morza... Moj baniak ma dopiero 3 miesiace... mam 3 korale, 3 rybki oraz krewetke :) tylko Ty masz kostke jezeli dobrze widze :) a ja profilowane wiem do morskiego zaleca sie kostke ale profilowane bardziej mi pasuje ... NIE MAM odpieniacza ani kaskady ... puki co akwarium bazuje na podmianie wody z Ro Di .... Pozdrawiam. !
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: jedikk1 » 6 maja 12, 20:26

Możesz, możesz! Tylko cierpliwości :D

Dokładam kilka fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 lipca 12, 10:19 przez jedikk1, łącznie zmieniany 2 razy.

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: fiedler1 » 6 maja 12, 20:43

Czy ta rybka na 3 zdjeciu to Gramma loreto ? ;)
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: jedikk1 » 6 maja 12, 21:19

Niestety nie udało mi się grammy upolować, to jest pseudochromis pacagnellae, taka wredniejsza wersja grammy :P

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: fiedler1 » 6 maja 12, 21:47

Wwlasnie wredniejsza... czy przy tak malym zbiorniku nie atakuje ocellarisa i innych rybek ?? podobno terytorialna jest i lubi pogonic inne rybki dlatego ja postaram sie zakupic gramma l.
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: jedikk1 » 7 maja 12, 07:10

Lubi je pogonić, ale póki co to sama bęcki dostaje, jest najmniejsza i wpuszczona ostatnia, chyba tylko to zadecydowalo.

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: fiedler1 » 8 maja 12, 08:13

Jaka pompke uzywasz do Tunze ???
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: jedikk1 » 8 maja 12, 09:25

Tunze :D Ten odpieniacz jest sprzedawany razem z pompką, kupujesz, płukasz i od razu podłączasz

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: fiedler1 » 8 maja 12, 19:50

Dobrze wiedziec :ok: a powiedz mi jeszcze 4 rybki to u Ciebie max ?? czy masz jeszcze jakies na oku ? ;)
Ostatnio zmieniony 9 maja 12, 10:57 przez fiedler1, łącznie zmieniany 1 raz.
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: jedikk1 » 8 maja 12, 23:48

Właśnie przyjechały do mnie 2 sztuki chromis viridis, ale są tak małe, że nie wiem czy przeżyją. Ogólnie to kupiłem też krewetki, które póki co trzymam w kotniku, bo będę polował na pictiochromisa paccagnellae, coś czuje że chętnie zjadłby nowe wundermanni które mają ledwo 3 cm...

Myślę, że 6 ryb to totalnie maksimum do 112, ale chyba zredukuję do 5, hexataenia też mi nie odpowiada, za duża agresja i nie je wirków, których czasem się kilka pokaże, i chyba wymienie ją na mandaryna, a paccagnellae sprzedam i albo dodam gramme loreto jak dostanę, albo nic.

To takie plany na razie, wszystko zależy czy uda mi się te ryby złapać, co może być bardzo trudne

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: fiedler1 » 9 maja 12, 10:55

za maly baniak na mandaryna... slyszalem tez ze kaprysna z niej ryba (trudna) Dobrze ze dwa Chromisy bo to rybki stadne ;)
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: jedikk1 » 9 maja 12, 11:26

Też słyszałem, że potrzebny duży litraż i ciężko ją przyzwyczaić do mrożonek. Najlepiej byłoby kupić już oswojonego. Hexataenia też niby potrzebuje 400 litrów, jak podają niektóre źródła... Z teorią to jest różnie, i tak wszystko w praktyce wyjdzie.

Dorzucam kilka fotek

Wygląd obecny
Obrazek

A od tego zaczynałem :P
Obrazek

Clavularia
Obrazek

Euphylia paradivisa i błazen, który na każdą fotografie musi wejść ... :p
Obrazek

Capnella Imbricata, jedna z gałązek
Obrazek

Dokupiłem jeszcze 2 krewetki wundermanni, 1 lysmata debelius i... 2 chromisy viridisy :D Wiem, 6 ryb na 112 to trochę dużo, no ale po prostu uwielbiam chromisy :P Już się zadomowiły i wszędzie za błaznem pływają, jego obstawa. Ewentualnie rozważam opcje sprzedania 2 rybek - paccagnellae i hexataenia. Terytorialne - na mój litraż trochę mało i lubią dokuczać nowym, dlatego wundermanni siedzą w kotniku, bo są na tyle małe, że jedyne co w głównym by zrobiły, to stały się smacznym obiadem dla chociażby paccagnellae...
A zamiast tych dwóch, wpuściłbym albo mandaryna albo gramme loreto, to by mi chyba bardziej odpowiadało.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: Marcinus » 9 maja 12, 12:32

Z tym litrażem do mandaryna nie chodzi o same rozmiary ryby, bo rośnie nieduża,ale chodzi o to,że rzadko trafiają się sztuki, które jedzą sztuczny pokarm,większość jednak poluje na zwierzaki w skale. W małym baniaku takiego pokarmu jest mało, dlatego poleca się dla nich duże baniaki z dużą ilością skały. Jeżeli trafisz na takiego, który je to spokojnie można go trzymać w 100 litrach.

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [112l] Rafa na miękko

Postautor: jedikk1 » 9 maja 12, 13:01

Dlatego mandaryn, co je mrożonki to skarb :P Trudno będzie takiego dostać, ale można też spróbować nauczyć go przyswajać takie jedzenie, nawet jakieś artykuły mi się przewinęły przez oczy, chociaż nie wiem czy chciałbym sam próbować.

A co do robactwa w skale, sam się dziwie ile tego mam tym bardziej, że nie postawiłem zbiornika na żywej skale, tylko na martwej, a tej mam prawie 25kg. Nie wiem czy starczy dla jednego mandaryna, czas pokaże co będzie, na pewno nie będę męczył rybek

Teraz z innej beczki... Mam dylemat

Kupiłem 2 krewetki wundermanni w wiadomym celu, ale od początku mam obawę, czy nie zostaną zjedzone. Mam pseudochromisa paccagnellae który ma około 5-6 cm, natomiast krewetki, które do mnie przyjechały mają 2-3 cm. Krewetki siedzą póki co w kotniku i czekają na decyzję

Jak wypuszczę krewetki, to pewnie staną się obiadem. Z tego problemu jest oczywiście kilka opcji wyjścia, mogę spróbować odłowić paccagnellae i znaleźć mu nowy dom, mogę hodować krewetki w kotniku aż podrosną (co trochę mi nie pasuje, bo kotnik jest duży, a wcale nie ma pewności, że jak będą większe to czy nie zostaną zjedzone, w dodatku to pewnie by trochę potrwało), albo po prostu je wpuścić i zobaczyć co się stanie (wpuścić np 1 na próbę i zobaczyć), ale szkoda mi trochę malucha

Co w takiej sytuacji najrozsądniej zrobić? Mając na uwadze to, że aiptazja już niebezpiecznie się mnoży...

pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości