[112L] Solniczka 2012r.

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

[112L] Solniczka 2012r.

Postautor: fiedler1 » 31 stycznia 12, 21:36

Witam. Chcialbym dzisiaj zaprezentowac Wam moj zbiornik :mrgreen:
Ciesze sie ze po ok 6 miesiacach staran moge pochwalic sie swoja solniczka co prawda jest ona na etapie dojrzewania :grin:
ale za 3 tyg robie test na NO3 jezeli okaze sie ze wszystko jest w normie zakupie pierwsze zycie do zbiornika (koral, rybke) Akwa oswietla belka 4x 24 swietlowki ATI... Grzalka Jager 120 W. zasolenie w normie oraz 25 C :) piach zywy 9 kg oraz 15 kg zywej skaly .... pompa Tunze z regulacja mocy co jest bardzo przydatne... na chwile obecna akwarium wyniosolo mnie troszke ponad 1600 zl co uwazam jest kropla w morzu potrzeb (rybki-korale) w dalszych planach mam zamiar kupic kaskade ktora pozwoli mi na latwiejsze zachowanie parametrow wody... woda oczywiscie z filtra RoDi :)

zdjecia ponizej przedstwiaja jak zbiornik powstawal do chwili obecnej ...


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

[ Dodano: 31 Styczeń 12, 21:45 ]
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us



Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Zdjecia byly robione komorka... dlatego ich jakosc nie powala ;)

[ Dodano: 31 Styczeń 12, 21:54 ]
Oczywiscie chcialbym bardzo PODZIEKOWAC ... Marcinowi (Marcinus) bez jego cennych uwag i porad nie mialbym co marzyc o solniczce :) :mrgreen:
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
Endriu
Ryba
Ryba
Posty: 371
Rejestracja: 15 września 11, 19:40
Lokalizacja: Lubin

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: Endriu » 31 stycznia 12, 21:59

Zapowiada się fajnie :) ale jeszcze nie oceniam :) gratulację i powodzenia :)

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: fiedler1 » 31 stycznia 12, 22:00

Dzieki... :mrgreen: bedzie fajnie jak pojawia sie pierwsi mieszkancy...

[ Dodano: 1 Luty 12, 12:18 ]
Ulozenie skaly nie jest jakies wybitne ale jestem nowicjuszem staralem sie ulozyc tak zeby byla stabilna i mysle ze mi sie to udalo :P co do kawalkow skaly nie mialem zadnego wplywu na ich wyglad itp poniewaz bylem zmuszony zamowic skale przez internet z Warszawy ze sklepu Acropora przesylka byla wyslana pociagiem 3H i byla juz u mnie ;) oczywiscie musialem ja odebrac na dworcu glownym w Poznaniu PKP... teraz pozostaje tylko czekac az baniak dojrzeje i kupi sie troszke zycia :D zaczne od kupowania korali na poczatek oczywiscie miekasy... docelowo bede mial rowniez dwa twarde :) co do rybek docelowo ma byc ich max 6 ale pozyjemy zobaczymy na pewno nie wiecej niz 6 plus jakies inne stwory :D mysle nad rozgwiazda i krabem pustelnikiem... ale zobaczymy co z tych planow wyjdzie!

[ Dodano: 1 Luty 12, 12:36 ]
Rybki planuje miec:

Cryptocentrus cinctus x 1
Ocellaris x 2 Pomarancz oraz czarna odmiana (mam nadzieje ze beda sie dogadywaly)
Gramma loreto x 1
Pseudocheilinus hexataenia x 1 podobno przydatna rybka :) zjada wirki
chromis viridis x 1

z rybek byloby to wszystko ;)

[ Dodano: 2 Luty 12, 12:16 ]
Zmienilem wczoraj ulozenie skaly... cos mi nie pasowalo dlatego poprzekladalem kawalki skaly w troszke inny sposob na pierwszy rzut oka wydaje sie ze jest lepiej ale to sie okaze... zrobilo sie wiecej grotek co dla rybek bedzie pozytywem ;) oraz wiecej miejsc "plaskich" ktore beda dobrym miejscem na ulozenie w pozniejszym czasie korali ... zdjecie wrzuce jeszcze dzisiaj.


Pozdr..

[ Dodano: 2 Luty 12, 12:19 ]
W niedziele minie tydzien od czasu kiedy w baniaku pojawil sie piasek razem ze skala... z ciekawosci zrobilem test na NO3 ;) i wyszlo ok 50 co mysle ze jest norma w takim okresie istnienia baniaka...

[ Dodano: 2 Luty 12, 13:19 ]
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

[ Dodano: 2 Luty 12, 21:47 ]
Witam. Dizisiaj troszke posiedzialem przy baniaku i dokladnie go sobie ogladalem skalka po sklace :)

nagle patrze i po piasku zasuwa mi malutenki krabik :) po chwili porwal go prad wody i wyladawal gdzies za skalami... zrobilem rowniez zdjecia (komorka) ciekawym skalka na jednej widac w kolku oznaczylem malenstwo... Marcinus pisal mi ze moze to byc Majano lub Xenia... pewnie Majano ;) malenstwo ma moze z 3-4 mm
na drugim zdjeciu nie wiem co to jest jakis martwy okaz chyba ;) wyglada jka jakis zgnity nie wiem co :P jak rozgnieciona purchawka :mrgreen:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

[ Dodano: 11 Luty 12, 18:22 ]
Juz jutro mina dwa tyg. odkad mam w baniaku skale oraz piasek ;) zasolenie w normie temp. idealna... naswietlam zbiornik 4h dziennie... sa juz glonki na skalach jeszcze nie na wszystkich ale to kwestia czasu... za tydzien zrobie testy na NO3 i wszystko bedzie jasne :mrgreen:

[ Dodano: 20 Luty 12, 15:02 ]
Witam.

Wczoraj minal juz 3 tydzien dojrzewania zbiornika... zrobilem podmiane wody 10L

W baniaku pojawili sie pierwsi mieszkancy... dwa slimaki turbo oraz krewetka sprzatajaca...

zwierzaki sa aktwyne po zgaszeniu swiatla ;) w dzien slimaki "spia" a krewetka chowa sie miedzy skalami...

nastepna podmiane planuje zrobic po 7 dniach lub 10 tzn w niedziele lub srode...
na chwile obecna NO3 jest w okolicach 25 docelowo ma byc ponizej 20stu!

zasolenie oraz temp. w normie!

[ Dodano: 5 Marzec 12, 23:27 ]
Witam :) dawno mnie tu nie bylo...

w mojej solniczce pojawily sie dwa blazny :mrgreen: oraz dwa korale miekkie xenia oraz skalka z "grzybkami" czerwonymi oraz jeden niebieski i jeden zielony :) narazie z zycia to tyle nie zapominajac o 2 x turbo oraz krewerce sprzatajacej ;) jak bede mial czas i naladowany aparat to wrzuce fotki nowosci...

Pozdr.
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: fiedler1 » 6 maja 12, 13:18

Witam. Dzisiaj wrzuce obiecane fotki... z braku czasu tak pozno je daje ;) przypomne tylko ze moj baniak ma juz 3 miesiace... :)

Pozdr.
Ostatnio zmieniony 6 maja 12, 13:30 przez fiedler1, łącznie zmieniany 1 raz.
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: fiedler1 » 6 maja 12, 13:29

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
Linda
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 752
Rejestracja: 19 maja 11, 18:18
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Hamburg

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: Linda » 6 maja 12, 13:35

Nie znam się na morskich baniakach, ale czy nie myślałeś aby dokupić skałę i umieścić ją na środku? Jest tam pusto. Piasku nie przydałoby się więcej? Ogólnie fajnie się zapowiada : D

Awatar użytkownika
Scoobany
Ryba
Ryba
Posty: 155
Rejestracja: 9 lutego 12, 22:21

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: Scoobany » 6 maja 12, 13:40

Czy wysyp tych zielonych porostów jest normalny po trzech miesiącach dojrzewania?

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: fiedler1 » 6 maja 12, 15:14

Skaly jest wystarczajaco duzo 15kg co do dziury to jak zasadze cala skale koralami to nie bedzie po niej sladu... skale tak ulozylem bo tak moglem nic nie poradze na to ze kawalki skaly byly takie a nie inne na dodatek zamawialem przez neta... piasek 9kg na zdjeciu wydaje sie ze jest go malo ale ruch wody plus podmiany sprawiaja ze caly czas sie przemieszcza, dlatego takie zludzenie ;) co do glonow wg mnie nie jest to normalne poruszylem ten watek w dziale akwarium morskie. Wg Marcinusa w wodzie jest za duzo skladnikow mineralnych od soli a ze mam malo korali póki co to nie wykozystuja w 100% tych skladnikow co bardzo dobrze wykorzystuja glony do swoim niecnych planow rozwojowych :( dlatego zmnieszylem naswietlanie z 7H do 6H i podmiane nie bede robil co 7 dni tak jak robilem a co 14 i zobaczymy co sie bedzie dzialo z glonamy jezeli to nie pomoze kupie plyn na glony ...

Pytanie do znajacych sie na koralach co to jest za koral ktory mam po srodku akwarium ?? (fioletowy) bo zapomnialem jego nazwe :)

Pozdr.
Ostatnio zmieniony 7 maja 12, 10:49 przez fiedler1, łącznie zmieniany 2 razy.
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: Marcinus » 6 maja 12, 15:22

Ten koral to miękas sinularia.


Przez pierwsze pół roku baniak jest mocno niestabilny, także trzeba się liczyć z pewną ilością glonów, po tym czasie baniak powinien dochodzić do siebie.
Ostatnio zmieniony 7 maja 12, 10:50 przez Marcinus, łącznie zmieniany 1 raz.

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: fiedler1 » 6 maja 12, 15:23

Dzieki za info Marcinus ;)
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: jedikk1 » 6 maja 12, 20:24

Przy Twoich planowanych 6 rybkach przydałby się odpieniacz, a jak do tego dołożysz jeszcze wódkę/vsv to o glonach zapomnisz :P Ale to jeszcze niech woda się ustabilizuje.

PS. Czy Twoja hexataenia jest tak samo leniwa jak moja czy tylko ja dostałem wadliwy egzemplarz co nie chce jeść pasożytów? :P

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: fiedler1 » 6 maja 12, 20:33

bede mial max 5 rybek... kupie jeszcze cintusa i Gramma loreto co do mojej rybki to nie wiem czy je pasozyty ale duzo plywa jest bardzo ruchliwa i ciekawska :) co to jest za sposob wódkę/vsv ???? nie wiem to jakis skrot czy jak ;)
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: jedikk1 » 6 maja 12, 21:27

Wódka to po prostu lanie do akwarium wódki, a jej rozwinięta metoda to VSV czyli vodka, sugar, vinegar (wódka cukier i ocet). To pożywka dla bakterii, które przyczyniają się do redukcji NO2/NO3 i PO4 co za tym idzie - redukcji glonów. Wiele osób to stosuje, ale wymagany jest wydajny odpieniacz. U mnie zdziałała cuda, oprócz redukcji glonów zauważyłem jak gąbki zaczęły szybko rosnąć. Nie chcę pisać za dużo bo mogę coś przekręcić, ale jest sporo informacji na temat tych metod w internecie.

@edit
Obecnie stosuję wódkę i myślę czy nie przejść na VSV, ale hamuje mnie chyba to, że skoro jest dobrze, to po co kombinować :p Czas pokaże

fiedler1
Ryba
Ryba
Posty: 242
Rejestracja: 30 czerwca 11, 20:22
Lokalizacja: Poznań

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: fiedler1 » 6 maja 12, 21:43

Dzieki za opisane tego tricku ;) Wiem ze odpieniacz wiele daje... ale jakos nie jestem za tym gadzetem troszke boje sie tego ze nie podolam ;) balem sie filtra RO Di a co dopiero odpieniacza :P piane trzeba w nim usuwac itp nie znam sie na takim sprzecie... hehe a przy tak malym litrazu jak 112L moge miec baniak bez oczywiscie tak jak juz pisalem wczesniej odpieniacz wiele daje na plus dla zbiornika :) zastanawiam sie nad kaskada... ale nie wiem jakie model jest dobry... i latwy w eksploatacji...
Morskie 112l profilowane:

Ryby:
Neon Damselfish (Pomacentrus alleni)
Amfiprion ocellaris - parka
Korale:
Skałka z Discosoma
Sprzęt:
Lampa x 4 ATI 24W
Grzałka Jager 125W
Pompa Tunze 6045
Odpieniacz Tunze 9004
Kaskada Aquael FZN-1

Awatar użytkownika
jedikk1
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 14 września 11, 13:43

Re: [112L] Solniczka 2012r.

Postautor: jedikk1 » 6 maja 12, 21:49

Co do kaskady to Ci nie doradzę, bo sam nie wiem, nie korzystam. A odpieniacz to bardzo prosta zabawka, pompka robiąca pianę która unosi się do góry wpadając do pojemnika. Jedyne co robisz to wylewasz zawartość pojemnika co parę dni i płuczesz go, proste i niezastąpione. Podłączony do prądu cały czas. No tylko z cenami bywa niefajnie, dlatego dobrze kupić używany, ja tak zrobiłem i nie załuję.
Nano rafa 80x35x40 - 120W LED, Tunze 9002, <25kg dead rock

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości