[80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Daniel00
Narybek
Narybek
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 09, 14:21

[80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: Daniel00 » 5 maja 11, 19:50

Witam forumowiczów :)
Przedstawiam Wam proces tworzenia NanoRafy na żywo-dzien po dniu,czynność po czynności. Mam nadzieję, że moja relacja zaciekawi Was,zachęci do założenia morskiego osoby które się wahają i da trochę wiedzy początkującym.

Trochę słów o mnie
Akwarystyką zajmuję się od 12 lat ( morską od 2). Posiadam holenderskie akwarium z dyskowcami ( wbrew przekonaniu, że nie można tego łączyć-paletki są ponad 8 miesięcy-nigdy nie chorowały,pięknie wybarwione i szybko rosnące) . Akwarium morskie posiadam od 2 lat - jest to mała pikorafa o pojemności 35 L w której eksperymentowałem na wszelkie możliwe sposoby ( na szczęście obyło się bez strat). Uważam,że małe jest piękne stąd decyzja o postawieniu 80 L :)

O zbiorniku:


Akwarium :80L
Cyrkulacja:Aquarium Systems Pompa NeWave 1000 1400l/h
Pompa obiegowa: Flamingo 380 l/h
Filtracja:Panel z tyłu ( 4 komory)
Odpieniacz: RESUN SK300
Oświetlenie 3x24 W : Ocean Blue Actinic , Ocean White 10000K ,PC50:50 + niebieskie diody LED i zimna katoda ( noc)
Wentylacja : 9 wentylatorów w pokrywie sterowanych RT0
Sól:Aquarium Systems Reef Crystals
Skała: Docelowo- ok. 15 Kg
Podłoże:Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ( za jakiś czas)

Na start bakterie:
Seachem Stability Obrazek

Wkłady:
Sera Filter Wool Obrazek


Chemi Pure Elite
Obrazek

Easy life Symboint
Obrazek

Seachem Purigen
Obrazek


Na razie akwarium jest w 1/4 zalane. Poniżej zdjęcia. Zasolenie nastąpi jak tylko naleci woda czyli ok. 24 :) wytrwałych zapraszam.
Na tą chwile to tyle. W razie pytań - pisać :)

Całość
Obrazek

pokrywa:
Obrazek

RO+DI

Obrazek
Lanie wody :)
Obrazek

Serdeczne podziękowania dla mojego taty, który jest projektantem i wykonawcą szafki, oraz namęczył się z przerobieniem blokowej kanalizacji pod podłączenie filtra RO :)


Pozdrawiam serdecznie i kolejna aktualizacja nastąpi zaraz po zasoleniu
Ostatnio zmieniony 5 maja 11, 22:17 przez Daniel00, łącznie zmieniany 1 raz.
200 L- Roślinne
43L- morskie -piko-rafa

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: Marcinus » 5 maja 11, 20:24

Za mała cyrkulacja, na taki litraż minimum 2500-4000l/h w zależności od rodzaju korali.

Nie wkładaj waty i tego czegoś : Easy life Symboint , zostaw sobie purigen i chemipure elite, w zupełności one wystarczą.

Daniel00
Narybek
Narybek
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 09, 14:21

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: Daniel00 » 5 maja 11, 20:39

Cyrkulacja zostanie dodana jak dojdą korale. Wata mi wylapie zanieczyszczenia z co to Easy Life'a to na prawdę dobry wkład - dostałem go kiedyś na probę do morskiego i dobrze sobie radził z NO2 i NO3. Co do wkładów to moja sprawdzona konfiguracja ;)
200 L- Roślinne
43L- morskie -piko-rafa

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: Marcinus » 5 maja 11, 20:59

Cyrkulację dodaj od razu po ułożeniu skały, słaba cyrkulacja to słaba filtracja w baniaku i często prowadzi do kłopotów np. cyjanobakterii.


Watę czyść, często, co 2-4 dni, bo inaczej może Ci się w słonej zrobić mała fabryka no3.

Daniel00
Narybek
Narybek
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 09, 14:21

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: Daniel00 » 6 maja 11, 00:17

Dzień 1 06.05.2011

Akwarium posolone :)
Drobny poślizg czasowy ale spowodowany oczekwianiem na ogrzanie wody. Co do ilości wody to idealnie strzeliłem z czasem ( równo o 0:00 wlałem ostatni baniak). Gdy woda osiągnęła 25 stopni otworzyłem worek z solą i do roboty! Zasolenie w granicach 1,024. Filtr z wkładami uruchomiony,bakterie wlane. Teraz tylko czekać, aż się wybiorę do e-rybki po skałę :) Przepraszam za jakość zdjęć ale jestem już troszkę zmęczony ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 6 maja 11, 18:46 przez Daniel00, łącznie zmieniany 1 raz.
200 L- Roślinne
43L- morskie -piko-rafa

Awatar użytkownika
sPRYTny
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 27 stycznia 10, 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: sPRYTny » 6 maja 11, 15:24

Widzę że stopniowo zmieniasz baniaki 32l, 80l następny będzie 140l ? ;-)

Pozdrawiam i Powodzenia!
ReefMax + sump

Daniel00
Narybek
Narybek
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 09, 14:21

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: Daniel00 » 9 maja 11, 16:08

Dzień 3 08.05.2011

Do akwarium dodałem żywej skały z dojrzałego zbiornika. Skałę kupiłem z ZOO-Nemo w Legionowie. Skała bardzo ładna,pewna bo bardzo dobrze znam sklep i warunki tam panujące.
Do dodatkowej cyrkulacji dołożyłem Koralię nano 900l/h. Obrazek
Pierwszy test:


NO2-0
NO3-5
KH-12
pH-8


Niestety z braku czasu nie zrobiłem zdjęć.

Dzień 4 9.05.2011

Do akwarium wsypałem żywy piach Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White . Jest kilka szkół sypania piachu. Jedni mówią,że od razu,drudzy,że po jakimś czasie. Piachu wsypałem cienką warstwę i potem dodam go więcej. Zdecydowałem się na niego ponieważ parametry są dobre,ciągle leje bakterie i skała jest dojrzała.


Zdjęcia jak tylko ustanie "burza piaskowa" ;)
200 L- Roślinne
43L- morskie -piko-rafa

Awatar użytkownika
sejmir
Ryba
Ryba
Posty: 375
Rejestracja: 11 lutego 11, 22:52
Lokalizacja: od ka do z Karpacz

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: sejmir » 9 maja 11, 18:10

z niecierpliwością czekam na zdjęcia :) niebawem (po rozbudowie domu) ja również będę zakładał nano rafkę 120l :DD W jeleniej górze również jest sklep nemo, lecz nie wiem czy to jest z tej samej jednej firmy.

Daniel00
Narybek
Narybek
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 09, 14:21

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: Daniel00 » 9 maja 11, 18:14

Zoo nemo jest tylko w Legionowie :)

[ Dodano: 11 Maj 11, 22:17 ]
Dzień 5 10.05.2011
Niestety stało się coś niedobrego. Z uwagi na awarie musiałem odesłać na gwarancji białą świetlówkę. Zdjęcia są na aktycznicnej która pracuję teraz jako główna. Po dodaniu pompy Koralia nano cyrkulacja wydaję się być wystarczająca ( nawet pompa NeWave jest trochę przykręcona) Jako iż parametry są idealne wprowadzilem do akwarium z małego zbiornika ślimaka Turbo sp. Bakterie Seachem robią swoje.. W akwarium jest też jeden grzybek Discosoma spp. , który przyplątał się wraz z kawałkiem skały z małego akwarium ( mnożą się tam jak szalone). Co do ułożenia skały to nie jest jeszcze ostateczne bo w małym zbiorniku ciągle jest kilka kawałków.

Parametry:
pH:8
kH:12
NO2:0 !
NO3: 10


Zdjęcia (niestety cały czas konfiguruje aparat i szukam najlepszego serwera do hostingu - jakby były jakieś propozycję to poproszę):
Obrazek
Obrazek
200 L- Roślinne
43L- morskie -piko-rafa

rafi-r
Ryba
Ryba
Posty: 124
Rejestracja: 7 października 10, 20:56

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: rafi-r » 12 maja 11, 10:43

W aparacie podkręć barwę na 10tys K. wtedy zdjęcia nie będą takie niebieskie. Oczywiście jeśli aparat ma taką możliwość.

Daniel00
Narybek
Narybek
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 09, 14:21

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: Daniel00 » 14 maja 11, 21:54

Dzień 9 14.05.2011

Koniec lania bakterii, świetlówkę sklep mi wysłał nową mimo, że uszkodzona do nich nie doszła ( porządna firma ;) ) więc można było zrobić zdjęcie. Mało bo mało ale zawsze coś. Jak znajde czas postaram się zrobić więcej. Parametry świetne więc postanowiłem wprowadzić kraba porcelanowego Neopetrolisthes maculatus, oraz kolege Mithraculus sculptus ( popularny Mitrax). Na zdjęciu tylko porcelanowy bo Mitrax uciekł ;) Kraby zostały nazwane przez moją jedyną "Czesio" - porcelanowy i "Zdzichu"-mitrax bo tak łatwiej zapamiętać :D Kraby są świetne, porcelanowy już przeszedł wylinke , wzbudziły zaintresowanie wszystkich domowników ;) Pięknie czyszczą glony ze skały. Pojawiły się też dwie małe małże :) Dobra, koniec gadania,czas na fotki.
Parametry:
NO2-0
NO3-5
pH-8
kH-12


Turbo
Obrazek

"Czesio"
Obrazek

I całość ( trochę skrzywione ale to tak na bardzo szybko ;) )
Obrazek
200 L- Roślinne
43L- morskie -piko-rafa

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: deXter » 15 maja 11, 21:54

No fajnie zaczyna się to zarastać ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Daniel00
Narybek
Narybek
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 09, 14:21

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: Daniel00 » 16 maja 11, 20:12

Dzień 11 16.05.2011

Skało mimo, że jest dojrzała zaczyna zarastać na brązowo. Na piasku i szybach też już widać nalocik ;) Duży wpływ miało na to dołożenie białej świetlówki. Czyli właściwe dojrzewanie rozpoczęte. Zrobiłem pomiar parametrów- nic sie nie zmieniło. Co do światła - aktynika świeci się od 7.30-20 , od 15 do 20 włącza się biała wraz z niebiesko-białą a nocne po zgaszeniu aktycznicnej do rana :) Krabik porcelanowy "Czesio" od 3 dni siedzi w centralnym punkcie akwarium i filtruje :) Ciągle nie jestem zadowolony z jakości zdjęć - jakby ktoś posiadał sprawdzoną wersję ustawień to poproszę ;) ( posiadam aparat Fuji s9500) . Dziś podłączyłem pod RT0 wentylatorki - działa znakomicie (chłodzi 2 stopnie na 10 minut :) ). Podłączyłem też odpieniacz - pieni świetnie ale piana jest tak bialutka że szkoda na razie prądu :D Na noc wyłączyłem też cyrkulatory bo Mitrax tak się wziął za czyszczenie skały że wszędzie lata syf który mu wypadł ze szczypiec :)

Czas na zdjęcia:

Całość
Obrazek

Turbo sp.
Obrazek

Skała
Obrazek

Czesio "filtruje" ;)
Obrazek

Czesio

Obrazek
200 L- Roślinne
43L- morskie -piko-rafa

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: deXter » 16 maja 11, 20:19

Daniel00 pisze:wyłączyłem też cyrkulatory bo Mitrax

Czyli tak naprawdę w nocy wyłączasz filtrację?
To chyba jednak nie jest dobry pomysł...
Ostatnio zmieniony 18 maja 11, 16:56 przez deXter, łącznie zmieniany 1 raz.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [80L] NanoRafa Daniela - fotorelacja :)

Postautor: Marcinus » 16 maja 11, 20:21

Danielu, nie wyłączaj na noc cyrkulacji !!
Cała filtracja żywej skały opiera się na ruchu wody.

Krab sobie poradzi.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości