[120L] solniczka grzegorza.k

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

[120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: grzegorz.k » 8 lutego 11, 22:44

Witajcie,
w końcu jedno z moich marzeń się spełniło.
Zbiornik dzisiaj dotarł i jeszcze dzisiaj go zalałem.
W czwartek zamówiłem cały sprzęt, dzisiaj jest wtorek i akwarium jest..zaraz zobaczycie jakie.

Najpierw przygotowałem szafkę,
dokupiłem półke żeby wzmocnić i zniwelować nietypowe wymiary Ikeowskie (79,5X39,5 :roll: ) przykleiłem ją taśmą dwustronną do istniejącej i na nią dałem kolejne kawałki taśmy żeby przykleić styropian
Obrazek
Nakleiłem styropian:
Obrazek
Na to wszystko przyszedł zbiornik, dotarł bezpiecznie kurierem bardzo profesjonalnie zapakowany za jedynę 135zł z przesyłką (80x40x40)
Zbiornik okleiłem z dwóch stron niebieską taśmą dwustronną made castorama robiąc tło a następnie przemyłem osmozą:
Obrazek

Wczeniej przytargałem do domu 2 baniaki 60l wody żywej zlanej ze zbiornika, 10kg piasku żywego i 15kg skały, wszystko kosztowało mnie jakieś 920zł (w tym 10zł dla chłopaków z bloku za pomoc przy wniesieniu :grin: )

Układanka skały:
Obrazek

Tak to wyszło na "sucho":

Obrazek

A tak układanie na "mokro":

Obrazek

Obrazek

Przyszedł czas na falownik 5000l/h (40zł) i odpieniacz białek (350zł red sea delux 4000l) a także piasek:

Obrazek

a tak to wygląda z dwóch stron:

Obrazek

ostateczna dolewka wody:

Obrazek


no i lampa (410zł z wysyłką):

Obrazek

Obrazek

Na tym etapie to tyle, woda jeszcze mętna ale z godziny na godzine jest klarowniejsza, dam zbiornikowi kilka tygodni dojrzeć, chociaż woda i piasek są z dojrzałego zbiornika to zanim wpuszcze ekipę czyszczącą poczekam z 2-3 tyg.

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Ostatnio zmieniony 26 lutego 11, 00:41 przez grzegorz.k, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: Marcinus » 8 lutego 11, 22:50

Wymień świetlówki w lampie ,bo na zdjęciach wygląda jakbyś miał tam jeszcze te które były montowane fabrycznie w lampie.
Jak wymienisz na dwie niebieskie i dwie białe [15000K] to wtedy baniak nawet z samą skałą będzie lepiej wyglądał :)

Powodzenia w prowadzeniu baniaczka i rób aktualizację u nas co jakiś czas :)

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: grzegorz.k » 8 lutego 11, 22:59

Tak świetlówek jeszcze nie wymieniłem, czekam aż dojrzeje zbiornik no i moje konto ;)

krupnik_18
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 3 października 10, 11:12
Lokalizacja: Bytom

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: krupnik_18 » 9 lutego 11, 09:57

No powiem ci szybko pojechałeś z koksem, widzę ze lampa ta sama co u mnie, zbiornik te same wymiary, nasze relacje będą porównywalne:) tylko ja czekam jeszcze na przypływ gotówki, i kupie już wtedy piach skale sól i testy i będzie git:)

Mogłeś najpierw wsypać piach a później poukładać dopiero skałę...
Koniecznie zmień świetlówki bo te mają tylko 10 000k...

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: Amnor » 9 lutego 11, 10:23

Bardzo fajnie to wyszło. Ułożenie skały jak dla mnie super. Gratulacje. :)
Czy po prawej stronie (na zdjęciu) dobrze widzę Scolymię w kiepskim stanie, czy to już tylko jej szkielet?

krupnik_18 - Co do wsypywania piasku przed lub po skale, to zdania są podzielone. Jedynym argumentem żeby wsypać przed jest uniknięcie 'zadymy' w baniaku, która przechodzi po kilku godzinach. Natomiast kładąc najpierw skałę, zyskujemy pewność, że nawet jak jakiś zwierzak podkopie się, to cała konstrukcja nie straci stabilności i nie runie. Jak dla mnie sprawa jest prosta - krótkotrwałe pogorszenie estetyki lub bezpieczeństwo i spokojny sen.
I na własnej skórze przekonałem się już o tym, że słusznie zrobiłem układając najpierw skałę. Mam kilka krabów dzikusów, które porobiły sobie norki przy skale - wykopały sobie całkiem spore dziury, mimo że same są niewielkie. Podobnie też zachowują się niektóre wieloszczety. Innymi słowy dookoła skał dno mam podziurawione jak żółty ser - jakby skały leżały na piasku, zamiast na dnie, to na bank już by poleciały. A jeżeli by się przewróciły na szybę, to tragedia gotowa... :?
250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: grzegorz.k » 9 lutego 11, 11:11

Dziękuje. Cieszę się że się Wam podoba. Szybko ponieważ w miejscu gdzie pracuje jest sklep akwarystyki morskiej, dzięki fachowej obsłudze i doświadczeniu pana ze sklepu dostałem po sąsiedzku troszkę porad i oczywiście mogłem osobiście odebrać wszystko.

Dokładnie to szkielet Scolymi, miał za zadanie pocieszyć oko zanim nie pojawi się żywa.

Co do sypania piasku to jest jeszcze coś istotnego, zawsze możemy coś przygnieść skalą jak wsypiemy go najpierw ;-)

krupnik_18
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 3 października 10, 11:12
Lokalizacja: Bytom

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: krupnik_18 » 9 lutego 11, 11:19

AMNOR- Przekonałeś mnie... :) i tak zrobię jak mówisz:) Czym więcej postów pisze tym więcej się dowiaduje... :)

[ Dodano: 9 Luty 11, 12:46 ]
grzegorz.k- Powiedz mi jeszcze co to za taśma jest którą zrobiłeś tło? szeroka jest? widac ze jest lączona??

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: grzegorz.k » 9 lutego 11, 14:22

Taśma samoprzylepna z castoramy na metry., rożne kolory. Szerkość chyba 60cm. Bok osobno i tył osobno kleiłem. Cieżko się na takiej długości klei, bąble się robią.

krupnik_18
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 3 października 10, 11:12
Lokalizacja: Bytom

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: krupnik_18 » 9 lutego 11, 14:32

Aaaa no widzisz, a ja bylem teraz w castoramie, i oglądałem taka taśmę niebieską ale malarską szerokość około 8cm... :P hehe dobrze ze się powstrzymałem... muszę jechać jeszcze raz zobaczyć :)

Możesz wrzucić fotkę Akwarium jak dziś już to wygląda, i jak mogę cie prosić pokaz mniej więcej jak dużo wystaje ten odpieniacz z za lampy:)

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: grzegorz.k » 22 lutego 11, 12:01

Witam
Zbiornik wymieniłem ze szkła 6mm na 10mm (poprzedni się poprostu wypaczył o jakieś 4mm i wolałem nie ryzykować zalania mieszkania)

Dzien 13:
Wczoraj wpuścłwem ekipę czyszczącą:
ślimak Turbo
ślimak Trochus histrio
krab pustelnik niebieski (ale jest za duży muszla 6cm i chyba go odstawię)
rozgwizada piaskowa

I nie mogłem się oprzeć
LPS:
Goniopora stokesi

Tak to wygląda, w tym tygodniu wymieniam świetlówki i spróbuje z jakimś błazenkiem chyba, ale najpierw robie testy wody.
Od wczoraj idzie też Balling na start po 25ml, ale zmniejsze do 10-15ml/dobę.

Kilka fotek:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: Marcinus » 22 lutego 11, 12:21

Po co lejesz ballinga ?? i to w takich dużych jak na Twój baniak ilościach ??

Mierzyłeś testami jakie masz spadki ??
Nie powinieneś mieć takich spadków aby używać ballinga, same cotygodniowe podmiany powinny wystarczyć, tym bardziej,że masz raptem jednego lpsa tylko.

Goniopora to koral bardzo trudny w utrzymaniu, szczególnie nie polecany dla początkujących i do tak świeżych baniaków.
Następnym razem lepiej popytaj przed kupnem jakiegoś zwierzaka.

grzegorz.k
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 lutego 11, 11:03

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: grzegorz.k » 22 lutego 11, 12:37

Marcin jak wspominałem woda, skała i piasek jest z działającego baniaka. Słyszałem że odpieniacz i skały wyjałowiają wodę z Ca i Mg (mam filtr węglowy) dlatego zdecydowałem się dodawać Ballinga.
Testy robie dzisiaj, nie sądze żeby woda którą mam miała jakies problemy z azotanami czy amoniakiem, glony od dwóch tygodni nie rosną.
Co do cotygodniowych podmian to przy tak małej obsadzie narazie się wstrzymam, nie mam zamiaru przekarmiać tego co mam, ale w momencie kiedy przyjdą ryby i więcej korali napewno beda podmiany. Po za tym mam wydajny odpieniacz który świetnie filtruje wodę.
A z goniporą to fakt troszkę zaryzykowałem i mnie poniosło :niewiem: mam nadzieję że się utrzyma :roll:

Marcinie co radzisz?
Co z kolejna obsadą, myślałem o jakiś grzybkach, miękasach i błazankach za parę dni.

Dzięki bardzo

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: Marcinus » 22 lutego 11, 13:15

Jeżeli no2 i no3 masz dobre, to sukcesywnie możesz już wpuszczać błazenki oraz inne korale.

Ballinga odstaw, podmiany rób co 7-10 dni.

krupnik_18
Narybek
Narybek
Posty: 82
Rejestracja: 3 października 10, 11:12
Lokalizacja: Bytom

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: krupnik_18 » 22 lutego 11, 15:32

Ile masz tej skały w akwarium...? wrzuć zdjęcie całego akwa jak teraz wygląda...:) i pokaz ile ci wystaje odpieniacz z za lampy...:)

rafi-r
Ryba
Ryba
Posty: 124
Rejestracja: 7 października 10, 20:56

Re: [120L] solniczka grzegorza.k

Postautor: rafi-r » 22 lutego 11, 18:15

Oj chłopaku :shock: Twój express nawet mnie przeraził!
Marcin dobrze Ci radzi, słuchaj się.
Zanim skała zacznie pobierać Ca w takich ilościach, że podmiany nie wystarczą, to się zestarzejesz. SPSy ciągną Ca co zapewne zauważysz, ale skała najpierw musi się zapełnić robactwem itp. glony skalne rosną najpóźniej, a to one potrzebują Ca.
Co do życia to też nie ładuj, szczególnie do świeżego, ale też stosunkowo małego baniaka, tyle bezkręgowców na raz.
Skała, odpieniacz itp. muszą wejść na wyższe obroty żeby przerobić zanieczyszczenia, a krab i ślimaki srają na potęgę.

Ja robiłem wszystko dość szybko i myślę czasami że niezłego farta miałem, że tylko Euphilię, Ricordeę i dwa błazny straciłem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości