[135 l] nano rafka - Yogher

Awatar użytkownika
Yogher
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 13 stycznia 10, 23:06
Lokalizacja: Kraków

[135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Yogher » 25 kwietnia 10, 21:06

Hej. Chciałbym napisać conieco o moim akwa.

wymiary 50x60x50 (w środku 135 l wody włącznie z kominem)
sump: ok 40l

oświetlenie:
lampa DIY
2x24W T5 aktyniki
150 W dzienne (HQI z żarnikiem Nepturion 10000K)

do pażdziernika 2010 - lampa DIY 4x 24W
48W aktyniki (odpalane z różnicą 2h w stosunku do dziennych - na "świt i zachód")
48W dziennego 10000K

pompa obiegowa: New Jet 3000
cyrkulacja wewnątrz: 2x jvp 101
odpieniacz: od połowy lipca Beast 400

w trakcie dojrzewania (do połowy lipca) ps 300 + napowietrzacz 300l/h

aktualnie ok. 20 kg żywej skały
piasek - to długa historia, ale pochodzi ze "złotej plaży" Skiathos +żwir koralowy

prowadzenie:
Balling
Vodka Method +parę biobali (do weryfikacji)
podmiany co 2 tygodnie ok. 15l
refugium glonowe
mała ilość węgla akw.



KALENDARIUM

25.IV dotarła paczka z koralami od Aigela- wielkie dzięki! teraz w końcu jest coś do pokazania ;) Jeśli gdzieś jest błąd- poprawiajcie mnie!

mieszkańcy:
2x turbo
hermit z niebieskimi nóżkami
i inne które mieszkają w skale (sporo żółtych i białych gąbek, jedna duża rurówka ok 1cm, jakiś ślimak nagoskrzelny, kilka białych rozgwiazd ok 1cm, kiełże)

z aiptasia wygrałem wrzątkiem- polecam wszystkim tę metodę!

oraz:
pierwszy dzień - 10kg skały:
Obrazek

pasażer na gapę:
Obrazek
generalnie nie wiem co z nim zrobić, na razie siedzi w refugium... jakby ktoś takie trzymał to chętnie oddam

fotka z wczoraj tj. 24.IV
Obrazek

zoanthusy
Obrazek

sinularia:
Obrazek

sarcophyton
Obrazek

to samo ale z innej perspektywy:
Obrazek

protopalythoa
Obrazek
Nepthea
Obrazek

całość
Obrazek


kilka słów wyjaśnienia - sprzętu nie zdążyłem jeszcze przełożyc do sumpa, bo mam wciąż drobne problemy ze szczelnością rur (podobnie ta rozrzucona skała)

a kolejne pytanie- jak pozbyć się bąbelków które tworzą się w sumpie przy spływie wody? może jakąś gąbkę? bo mi wszystko wraca do głównego zbiornika... czy to jest niebezpieczne dla koralowców?

proszę również o pomoc w identyfikacji poszczególnych zwierzaków i inne sugestie dotyczące akwa ;-)
Ostatnio zmieniony 14 listopada 10, 00:05 przez Yogher, łącznie zmieniany 16 razy.
nano rafa 135 l +sump 40l

piko krewetkarium 30l - Red Crystal gr. C + Red Cherry
piko krewetkarium 20l - Red Crystal gr. A

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Marcinus » 25 kwietnia 10, 21:10

Poradziłeś już sobie z tymi cieknącymi rurkami ??
Postaraj się ułożyć jakoś skałę, bo na razie masz lekki chaos :) :)
Na wylot w sumpie możesz nałożyć gąbkę, watę itp.

Awatar użytkownika
Yogher
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 13 stycznia 10, 23:06
Lokalizacja: Kraków

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Yogher » 25 kwietnia 10, 21:15

rury jeszcze ciekną niestety, muszę dokupić uszczelki pod śrubunki (od strony sumpa), generalnie akwa już nie podchodzi wodą (wcześniej wypływała mi spod akwarium na szafkę...)

tak że jeszcze troszkę pracy przede mną
nano rafa 135 l +sump 40l

piko krewetkarium 30l - Red Crystal gr. C + Red Cherry
piko krewetkarium 20l - Red Crystal gr. A

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Amnor » 25 kwietnia 10, 21:33

Hehe... Przy akwarium, a w szczególności przy morskim, zawsze czeka trochę pracy.
Bąbelki zlikwiduj koniecznie, bo na dłuższa metę niedobrze jest trzymać zwierzaki w 'gazowanej' wodzie. Tak jak napisał Marcin, albo gąbka, albo wata akwarystyczna, albo 'skarpeta '. Ja przerobiłem to wszystko i aktualnie stosuję watę.

Akwarium fajnie się zapowiada. :ok: Tak trzymaj!

Awatar użytkownika
Yogher
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 13 stycznia 10, 23:06
Lokalizacja: Kraków

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Yogher » 4 maja 10, 22:13

Wysłany: 28 Kwiecień 10, 21:53
do akwarium doszedł glon halimeda oraz bliżej nieokreślony "włochaty grzybek"
Korale od Aigela już praktycznie całe napompowane, wszystkie przeżyły ;)

problem bąbelków został z grubsza zażegnany dzięki wacie akwarystycznej. niestety podniosło to poziom wody między przegrodami w sumpie, efektem czego jest silniejszy napór i częściowe wypadanie waty... więc wciąż mała ilość bąbelków wraca do akwa (jest to około 10% tego co było). dodatkowo pęcherzyki powietrza siedzą "uwięzione" w wacie, tak że prawdpoodobnie kolejnym krokiem będą testy skuteczności gąbki ;)

za to niespodzianka mnie czekała bo zajrzeniu do refugium (które tymczasowo było w głównym zbiorniku a do którego wsadziłem glony spaghetti)- krabik dzikus zwiał... i już go raczej nie znajdę ;/ miejmy nadzieję że nie narobi bałaganu

pustelnik udaje że go nie ma, ślimaki turbo śmigają tylko w nocy

[ Dodano: 4 Maj 10, 23:12 ]
udało mi się nieco wyciszyć sumpa... dziś pierwsza noc z pełni odpalonym obiegiem, zobaczymy jak pójdzie ;)

natomiast przy wieczornej inspekcji zobaczyłem coś niezwykle dziwnego... koło termometru zasuwał jak zawsze wieczorem ślimak,tyle że... dziś nie miał muszli... w zasadzie wyglądał jak mój turbo! pierwsze co myślę- nagoskrzelny, trącam, ale zasuwa i rusza się jak tectus... no to szukam po akwarium.... a tam piusta muszelka po slimaku turbo :?:

szukam dalej, znalazłem drugiego ślimaka turbo z muszlą i... trzeciego. Wiedziałem że miałem jakiegoś nagoskrzelnego ale ten miał około 1,5cm i jakiś zawiązek muszli na sobie... i oczywiście w tym momencie bateria w aparacie padła... więc zdjęcia będą jutro, niestety tak się podekscytowałem że musiałem to napisać.... Słyszał ktoś kiedykolwiek o takiej sytuacji? czy mój ślimak zdycha? ;/

a do tego znalazłem jakieś paskudztwo wyglądające jak gąsiennica motyla, też takie włochate, czerwonawe, niestety nie udało się złapać... ma ktoś jakiś pomysł co to? wieloszczet może? intensywnie na niego polować czy raczej dać mu spokój?

a po pustelniku nie ma śladu... nie mam nastroju do przewalania skały żeby go szukać więc zakładam że gdzieś tam sobie siedzi...
nano rafa 135 l +sump 40l

piko krewetkarium 30l - Red Crystal gr. C + Red Cherry
piko krewetkarium 20l - Red Crystal gr. A

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Amnor » 4 maja 10, 22:38

Twój dziwny ślimak to najprawdopodobniej Stomatella varia - bardzo pożyteczny.
Robak to chyba wieloszczet, ale bez foty ciężko będzie coś doradzić. Jeśli to mały wieloszczet, to zostaw, a jak duży to złap (jak dasz radę).
Pustelnikiem się nie przejmuj - pewnie przeszedł wylinkę i odpoczywa w zacisznym miejscu.

Awatar użytkownika
Yogher
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 13 stycznia 10, 23:06
Lokalizacja: Kraków

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Yogher » 4 czerwca 10, 12:09

mały update, niestety aparat robi zdjęcia jakie robi i kolory bardzo fałszuje.. fotograf też nie najlepszy ale się stara... ale może jak będę miał czas to dokształcę się w tej materii ;)

Zoanthusy od Aigela - w ciągu ostatnich dni zaobserwowałem zmianę zabarwienia obwodowego- są coraz bardziej "fluo"
Obrazek
Obrazek

grzybek
Obrazek
seriatopora caliendrum
Obrazek
clavularia
Obrazek
clavularia i parazoanthusy
Obrazek
sinularia
Obrazek
mały sarco (aktualnie go już nie ma)
Obrazek
nepthea
Obrazek
Hermit po pierwszej zmianie domku ;)
Obrazek

jeśli ktoś z Krakowa ma ochotę na szczepki Nepthea to niech pisze śmiało ;)
Ostatnio zmieniony 13 listopada 10, 23:35 przez Yogher, łącznie zmieniany 2 razy.
nano rafa 135 l +sump 40l

piko krewetkarium 30l - Red Crystal gr. C + Red Cherry
piko krewetkarium 20l - Red Crystal gr. A

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Marcinus » 4 czerwca 10, 13:13

Powoli do przodu :) a zdjęcia wcale takie złe nie są.

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: boro100 » 5 czerwca 10, 18:56

Super krab. Akwarium na starcie i na razie trochę pusto , ale życzę żeby się twoje morskie się rozwijało.
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

Awatar użytkownika
Yogher
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 13 stycznia 10, 23:06
Lokalizacja: Kraków

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Yogher » 1 sierpnia 10, 13:50

pora na mały update. Trochę się pozmieniało, doszło paru mieszkańców (2 błazenki, 2 krewetki czyszczące i 1 wurdemanni), odpieniacz to aktualnie beast 400, pieni o niebo lepiej niż kostkowy, doszedłem do ładu z cieknącymi rurami, ale jeszcze trochę do zrobienia ;) Sporo się powymieniałem szczepkami z akwarystami z Krakowa, teraz już jest całkiem kolorowo ;) Seriatopora bardzo się rozrosła, niestety zaczęła brązowieć... spróbuję może z większymi podmianami (może to kwestia mikroelementów?). Jak dotąd oprócz ataku aiptasii i pojedynczych zielonych skupisk glonów na skale (odpukać) jest nieźle... Niestety czasem zdarza się że wszystkie kroale są pokurczone (clavularia nawet po 3 dni), nie mam pojęcia jaka może być przyczyna. Może wojna chemiczna? ale nic się ze sobą nie styka... może wędrujący pustelnik, który regularnie przewraca szczepki? chyba powędruje do sumpa jak dokupię skałek ;)

tymczasem:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 13 listopada 10, 23:37 przez Yogher, łącznie zmieniany 3 razy.
nano rafa 135 l +sump 40l

piko krewetkarium 30l - Red Crystal gr. C + Red Cherry
piko krewetkarium 20l - Red Crystal gr. A

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Marcinus » 1 sierpnia 10, 14:06

Wrzuć jakąś fotkę całości :)
Pojedyncze zwierzaki wyglądają fajnie :)

Odnośnie brązowienia, to jest dużo przyczyn np. wysokie po4, za dużo mikroelementów.

Awatar użytkownika
Yogher
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 13 stycznia 10, 23:06
Lokalizacja: Kraków

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Yogher » 2 listopada 10, 13:19

[ Dodano: 18 Sierpień 10, 15:14 ]
no i stało się, podczas mojej nieobecności, pierwsza prawdziwa plaga... czerwone wirki ...

Obrazek

co prawda w akwarium wcześniej ich było trochę, ale nie w takiej liczbie jak po powrocie... koszmar... i chyba w końcu wiem co jest przyczyną chowania się polipów clavularii...

trochę też brązowych glonów a'la cyjano (raczej brązowe farfocle niż okropne cyjano, ale sam nie wiem dokładnie co to) powyskakiwało an rurach od spływu ale nimi zajmę się potem... Więc szybko skoczyłem do sklepu po Pseudocheilinus hexataenia (mój sarco już ledwo dycha cały otoczony robactwem więc nie za bardzo wiedziałem co innego mogę zrobić). Sam nie lubię w tym sklepie kupować, bo już mi 2 ryby padły na drugi dzień, mam nadzieję że "Pinki" przeżyje i zacznie walczyć z dziadostwem... na razie ucieka goniony przez wyrośnięte amboinensisy (co 2 tygodnie mają wylinkę i rosną jak na drożdżach, rozbestwiły się niesamowicie, wystarczy wsadzić rękę do akwarium i już mi paznokcie czyszczą)

a tutaj zdjęcie całości (sorki nie chciało mi się skrobać szyb:P)
Obrazek

PS. TAK, jestem ogromnym fanem makroglonów więc wszelkie propozycje ich usuwania z baniaka będą ignorowane ;)

PS2. inwentarz zbiorczy:
Obrazek

nie widać tylko małego sarco, paru capnelli i ogromnego zielonego discosoma które są od przodu. dodatkowo: 2 błazenki, 1 hexataenia, 2 krewetki l. amboinensis, l. wurdemanni, c. elegans, 3x turbo snail + maaaasa stomatelli, kiełży asterinii i ... wirków ;(

[ Dodano: 23 Sierpień 10, 15:04 ]
hmm mam pytanie bo zupełnie zgłupiałem. Kupiłem ostatnio test Ca Zooleku żeby spróbować co jest warty... abstrahując że najtrudniejszą sprawą jest policzenie kropelek wyciskając z pojemnika tak żeby równo leciały... postanowiłem więc to obejść i do strzykawki (tej 1ml od kH saliferta z dokładną podziałką) dolewałem 3 składnik pomiaru Ca... wyszło 1,3ml preparatu, co przy założeniu że kropla to 0,05 daje 26 kropli x 20 = 520 mg/l stężenie wapnia?

moje inne parametry kH 7,7 - salifert (spadło przez 3 tygodnie o 2,3 mimo lania Balligna 10ml /dzień)
pH ok. 8
NO3 niemierzalne (salifert)
PO4 niemierzalne (zoolek)

więc co z tym wapniem? wadliwy test, czy może rzeczywiście coś mam nie tak? czy może źle zaokrągliłem dla tego roztworu objętość kropli, wiem że dla niektórych roztworów alkoholowych 1 kropla to np 0,02ml, dla wodnych 0,05, tyle pamiętam z chemii .. a tego testu zooleku na wapń chyba się nie da zrobić bez strzykawki żeby dokładnie policzyć ilość kropli...

[ Dodano: 30 Sierpień 10, 15:26 ]
mały update

clavularia nadal częściowo schowana... jej polipy znacznie się skróciły
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

[ Dodano: 2 Listopad 10, 13:08 ]
szczepka hydnophory powolutku, ale rośnie:
Obrazek
nowy nabytek - zielono-różowa stylophora:
Obrazek
Obrazek
seriatopora caliendrum, mimo zbrązowienia dalej rośnie:
Obrazek
Obrazek
nowy nabytek - szczepka caulastrea greenfluo:
Obrazek
malutka euphylia:
Obrazek
Obrazek
zbrązowienie dotknęło także montiporę czerwoną:
Obrazek
ObrazekObrazek
za to zielona montipora digitata rośnie jak na drożdżach:
Obrazek
ObrazekObrazek
sinularia mi się praktycznie cała podzieliła na 2 potomne korale - jednak ze względu na ruch nie udało mi się uchwycić całości...
Obrazek
nowy - ciekawy mieszkaniec - granatowa gąbka, która ponoć rośnie jak montipora talerzowa ;) zobaczymy co z niej będzie:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 listopada 10, 23:42 przez Yogher, łącznie zmieniany 4 razy.
nano rafa 135 l +sump 40l

piko krewetkarium 30l - Red Crystal gr. C + Red Cherry
piko krewetkarium 20l - Red Crystal gr. A

Awatar użytkownika
Pawlosma
Ryba
Ryba
Posty: 182
Rejestracja: 18 czerwca 10, 16:51
Lokalizacja: Grudziądz

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Pawlosma » 2 listopada 10, 14:11

Mi się podoba cały czas :D
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: deXter » 2 listopada 10, 14:30

Makro wymiatają o wiele bardziej mi się podobają niż koralki ;P
Mnie na chemii uczyli 0.03, ale też pewny nie jestem :P

akwarium jakoś strasznie bogate nie jest ale żyje i wygląda ciekawie ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [135 l] nano rafka - Yogher

Postautor: Marcinus » 2 listopada 10, 16:29

Daj sobie spokój z testem Ca zooleka, kup coś normalnego :) saliferta albo tropic marin.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości