[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Awatar użytkownika
warson
Ryba
Ryba
Posty: 199
Rejestracja: 18 marca 11, 11:40
Lokalizacja: Czeladź

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: warson » 29 marca 11, 00:04

Chyba jedno z najpiękniejszych akwarii morskich jakie widziałem!! Cud Natury :D

brakuje mi tylko Nemo :P

Jakie są koszta założenia takiego akwa? I czy duże koszty utrzymania itp??
Zapraszam do Mojego 64 Litrowego Świata :)

viewtopic.php?f=40&t=45242

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: nsp » 29 marca 11, 00:06

warson pisze:Jakie są koszta założenia takiego akwa? I czy duże koszty utrzymania itp??


Czytałeś cały temat? Jeśli nie to poczytaj. Popatrz na nazwy sprzętu, powpisuj to w google. Znajdziesz ceny, podliczysz i będziesz miał koszty tak mniej więcej takiego akwa :) Z tego co pamiętam, sam Amnor nie chwalił się, lub nie chciał chwalić się kosztem akwa :)

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: polak.krk » 29 marca 11, 11:21

Samo akwa pewnie 20-30k zl, a utrzymanie roczne moze z 1k zl.

DamianxDDD
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwietnia 11, 01:00
Lokalizacja: Będzin/Katowice

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: DamianxDDD » 10 kwietnia 11, 01:11

Osobiście nie przepadam za książkami. To co napisałeś było chyba jedną z najlepszych lektur jakie miałem okazję spotkać. Długo i namiętnie czytałem aż doszedłem do końca (2,5 h około) ale warto :ok: :dzieki: Czekam na swoją malutką reef w domu. Niestety 30 l to max możliwości na moim metrażu, ale ważne że własne. Kiedy już się zabiorę spróbuje cierpliwie poprowadzić dziennik jak Twój. Jeszcze raz :dzieki: i brawo !

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 20 kwietnia 11, 21:59

polak.krk, osama, manka, 112 & Plewek01
Dzięki. :) Wprawdzie miałem nieco inną wizję filmu, ale zwierzaki jakoś nie chciały współpracować i wyszło jak wyszło... a że na szczęście wyszło nieźle, to nie zniechęciłem się do dalszych prób - przynajmniej mam co poprawić. :) Obiecuję, że nie będzie to ostatni film z mojego baniaczka.

warson
Faktycznie nie podawałem kosztu, bo a) nie ma się czym chwalić, b) każdy może sam policzyć i c) piękna i doznań, które zapewnia akwarium morskie w domu nie da się przeliczyć na pieniądze.
W każdym razie nie jest to tanie hobby i jeśli planujesz zakładać baniak, to musisz wziąć to pod uwagę. Same koszty utrzymania to w przybliżeniu 1 zł na 1 litr miesięcznie.

DamianxDDD
Dzięki - staram się... może nie zawsze systematycznie, ale liczą się chęci. ;)
Właśnie przyszło mi do głowy, że wprawdzie niewielu lubi pisać o własnych błędach, ale za to wielu lubi czytać o cudzych - czyżby to był powód 'popularności' mojego dziennika? ;)
Życzę powodzenia w realizacji Twoich planów i czekam na dziennik. :)


Rok 2 Dzień 66 - 20.04.2011

Długo nie pisałem, ale akwarystyka nie jest moim jedynym hobby, a w dodatku życie - niestety - nie składa się z samych pasji, więc brakowało czasu. Poza tym w baniaku niewiele się działo - innymi słowy nie było katastrof. ;) Koralowce w większości rosną, ryby są zdrowe, bezkręgowce też, tak więc nie bardzo były powody do aktualizacji.

Parametry w akwarium stabilne - w między czasie, ni stąd ni zowąd, Ca i Mg mocno mi podskoczyły w ciągu dosłownie 3 dni (Ca do 450, a Mg do ponad 1500), ale było to ponad miesiąc temu i nie zauważyłem żadnego wpływu na kondycję koralowców. Nie wiem co było przyczyną - pompa podawała ballinga tyle co zawsze, ale może była jakaś awaria i polało się więcej... Oczywiście stopniowo zbijam poprzez podmiany oraz ograniczenie suplementów i powoli dobijam do wartości uznawanych za optymalne.
W końcu udało mi się też opanować pH - teraz oscyluje pomiędzy 7,8-7,9 rano i 8,0-8,2 wieczorem. W dodatku KH też ustabilizowało się na poziomie 7,0 - co mnie cieszy bo wcześniej skakało od 8,2 do 12,5. Myślę że tu głównie pomogło słońce padające przez okno, no i oczywiście wiosna, bo okno może być otwarte całą dobę.

Jakieś 2 podmianki temu w ciągu 1 dnia poleciały mi 2 Montipory i Fungia (miała od kilku miesięcy uszkodzoną tkankę, bo spadła na skałkę, ale zdawało się że to jej nie przeszkadza... :(). Po tej podmiance poszedłem po rozum do głowy i postanowiłem wprowadzić zmiany.
Przez długi czas robiłem podmiany co 3 tygodnie po 30-40 litrów (około 10% netto), ale koralowce na każdą reagowały stresem i pogorszeniem kondycji. W związku z tym wydłużyłem okres pomiędzy podmianami do 4-5 tygodni, jednak to też nie pomogło. W końcu olśniło mnie (wiem, nie jestem za bystry skoro rok mi to zajęło, ale lepiej późno niż wcale), że to nie częstotliwość podmian jest problemem, tylko ich wielkość. Mam dużo różnych odmian LPSów - stres pobudzał pewnie część z nich do wydzielania toksyn, to z kolei stresowało inne i tak co podmianę miałem niezłą wojnę chemiczną w baniaku. Przy stosunkowo małym buforze wody węgiel nie ogarniał i było jak było - najbardziej obrywały SPSy. :(
Teraz podmiany będą częstsze (co 2 tygodnie), ale maksymalnie po 15-20 litrów (około 5% netto). Zobaczymy jak zwierzaki na to zareagują.

Zamówiłem też nową lampę LED DIY i teraz czekam aż 'się zrobi'. Mam nadzieję, że szybciej niż nowy egzemplarz ARM, na który czekam już 4 miesiące. :(

To tyle jeśli chodzi o ważniejsze zdarzenia w baniaku. Poza tym oczywiście pojawiło się kilku nowych lokatorów - bo jestem już nałogowcem i nie potrafię odwiedzić sklepu z morszczyzną i wyjść bez choćby symbolicznej 'torebki'. Z koralowców były to Acanthastrea hillae (chyba, bo sprzedali mi jako Turbinarię, ale na pewno żadną nie jest), Merulina scabricula, Trachyphyllia geoffroyi, Zoanthus sp. 07 na rewelacyjnym 'drzewku' oraz dwie sztuki Ricordea florida w stanie wegetatywnym w gratisie. Nie oparłem się też rurówce Sabellastarte magnifica - głównie dlatego, że jest naprawdę wielka i oczywiście przepiękna.
Musiałem też zrobić niewielkie 'przemeblowanie', bo Catalaphyllie tak urosły, że zaczęły tłamsić sąsiadów. W sumie po tej małej 'demolce' nawet bardziej mi się podoba.

Poniżej kilka fotek pstrykniętych na szybko.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tutaj Clavularia viridis, którą posadziłem przy tylnej szybie z nadzieją, że z czasem ją zarośnie i wygląda na to że to się uda, bo koral już się po niej pięknie zaczyna wspinać.
Obrazek

Przy okazji dokupiłem też dwie nowe rybki - Nemateleotris decora i Nemateleotris magnifica. Wiem że mam już dużo, ale były tak wymęczone i poobijane, że nie miałem serca ich zostawić w sklepie na pewną śmierć - praktycznie nie miały płetw za to miały wklęsłe brzuchy. Są już u mnie ponad 2 tygodnie, płetwy powoli im odrastają, brzuszki też już pełniejsze, bo ładnie jedzą i co najważniejsze - wbrew potocznym opiniom - bardzo dobrze się ze sobą dogadują - mieszkają w tej samej grocie, śpią przytulone do siebie i tylko czekam aż zaczną tańce godowe - może wyhoduję nowy gatunek. ;)
Obrazek

Obrazek

Aha... No i mam prawdziwą plagę Aiptasi, bo coś przetrzebiło moje stadko L. wurdemanni. Czekam aż nowa partia przejdzie kwarantannę i mam nadzieję, że będą głodne, bo inaczej niedługo będę miał głównie chwasty w baniaku. :(
250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

Awatar użytkownika
sejmir
Ryba
Ryba
Posty: 375
Rejestracja: 11 lutego 11, 22:52
Lokalizacja: od ka do z Karpacz

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: sejmir » 21 kwietnia 11, 09:51

Piękne zdjęcia :)

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Plewek01 » 27 kwietnia 11, 23:00

Na szybko na szybko...a ja na szybko ich obejrzeć jakoś nie mogę :P Ojjjj ..kiedy ja takiej bańki się dożyje? :/ mam nadzieję że jak najszybciej. Gratuluję cierpliwości i uporu..i nie kupuj więcej rybek :P

Awatar użytkownika
dzikikamper
Ryba
Ryba
Posty: 105
Rejestracja: 1 stycznia 11, 22:43
Lokalizacja: Katowice

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: dzikikamper » 13 maja 11, 17:32

a jak tam małż X? ;-)
112l - ogólne
(pierdółkowo) 100%
96l - krewetkarium na dużą skale
(zarastanie) 70%
25l - krewetkarium na małą skale
(w budowie) 50%

Grzemp
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 30 lipca 11, 18:01

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Grzemp » 30 lipca 11, 18:19

Amnor, muszę przyznać że specjalnie założyłem konto na tym szacownym forum - mimo, że przeglądam "słodkie" od dawna - żeby Ci pogratulować. Coś mnie podkusiło żeby wejść na słone i... przeczytałem cały wątek od deski do deski, zajęło mi to kilka wieczorów ponieważ niestety nie mogłem wygospodarować tyle czasu na raz i muszę powiedzieć, że masz więcej talentów :) Przede wszystkim masz świetny język literacki oraz wspaniałe poczucie humoru - nie raz i nie dwa śmiałem się do rozpuku przy twoich zabiegach lingwistycznych ;) Wpadłeś na wspaniały pomysł prowadzenia tego dziennika i na pewno wiele osób skorzystało na tym. Dla mnie - BOMBA!! :) Mogłbym dodawać "ochy" i "achy" pod każdym postem za zdjęciami mimo że jest już za poźno na to ;)

Sam chciaem założyć pierwsze akwa w wieku 14 lat, ale moi rodzice byli zawsze zdecydowanie przeciwni, teraz, mimo że minęło już drugie tyle czasu w dalszym ciągu nie mam czasu ani możliwości za założenie swojego własnego litrażu (głównie przez specyficzny styl życia) . Kiedy już "osiądę" w miejscu to jednym z moich celów jest posiadanie wielkiego akwa, i myslę że zainspirowałeś mnie do tego swoim topickiem żeby było to morskie :)

Gratulacje! Poświęciłeś wiele czasu, środków, napsuło ci to też trochę krwi, za to efekt końcowy jest rewelacyjny. Wręcz bezcenny :)

Pozdrawiam!

PS. Może jakieś małe uaktualnienie co się dzieje "na rafie" ;)
PS2. Przypomniao mi się: jak się miewa twój "pasażer na gapę" który wykluł się w skałce? Jakos przestałeś o nim wspominać. I co to w ogóle jest? :)

sekibun
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 879
Rejestracja: 25 stycznia 09, 12:54

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: sekibun » 13 sierpnia 11, 10:19

Co tam słychać w solniczce?
Obrazek

Awatar użytkownika
Endriu
Ryba
Ryba
Posty: 371
Rejestracja: 15 września 11, 19:40
Lokalizacja: Lubin

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Endriu » 18 września 11, 18:24

ile całe akwa wyniosło siana ?

sekibun
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 879
Rejestracja: 25 stycznia 09, 12:54

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: sekibun » 18 września 11, 19:05

Endriu pisze:ile całe akwa wyniosło siana ?

Nie ważne. I tak wszyscy wiemy, że to jest drogie hobby, ale najważniejsze jest to, że nas ono cieszy. :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Endriu
Ryba
Ryba
Posty: 371
Rejestracja: 15 września 11, 19:40
Lokalizacja: Lubin

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Endriu » 18 września 11, 19:19

wiem ze drogie hobby :) ,ale chciałem poznać wartość zbiornika :)

jakubek5551
Ryba
Ryba
Posty: 167
Rejestracja: 27 lutego 11, 14:59
Lokalizacja: B-stok

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: jakubek5551 » 18 września 11, 19:28

Właśnie ja też chciałbym wiedzieć ... Sam chcę spróbować :) :ok:
szklane kule to egzekucja dla ryb

mam dysleksje nie zwracajcie uwagi na błędy
MOJE AKWA
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=28892

http://gorgonpopo.posadzdrzewo.pl wchodzić . Razem posadzimy drzewa

sekibun
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 879
Rejestracja: 25 stycznia 09, 12:54

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: sekibun » 18 września 11, 19:55

Amnora nie było od ponad miesiąca więc proponuję przejrzeć temat i samemu wyszukać sprzęt w internecie, zebrać ceny i sumować. ;) To będzie ten koszt minimalny, bez rachunków i pracy włożonej w zbiornik.
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości