[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: deXter » 20 grudnia 10, 00:08

Amnor poczytaj o napowietrzaniu wody w sumpie.
Bardzo ładnie podnosi i stabilizuje pH.

Tzn oprócz odpieniacza wrzuca się jeszcze do sumpa kamień albo dwa napowietrzające.
Ogólnie akwarium bardzo mi się podoba, a ten mandaryn to jakaś pierdoła ;P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
leszek_00
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 376
Rejestracja: 22 lutego 08, 19:25
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: leszek_00 » 20 grudnia 10, 09:32

Przejrzałem cały temat. Akwarium rewelacja tylko pozazdrościć.

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 20 grudnia 10, 10:59

rafi-r
Nie wzoruj się za bardzo, bo ja jak na razie popełniam błąd za błędem. ;)
No może to trochę przesada, ale nie zawsze i nie wszystko udaje się tak jakbym chciał. Po to między innymi piszę ten dziennik - żeby inni mogli uniknąć moich pomyłek.
Trzymam kciuki za Twój baniak. Zapowiada się fajnie. :ok:

Co do Mandaryna, to nie przyjmuje żadnych pokarmów zastępczych (suchych nie próbowałem, bo karmię tylko mrożonkami). Na szczęście powstrzymałem chęć kupienia tej ryby na tyle długo, że baniak zdążył dobrze dojrzeć i na skale zalęgło się dość życia żeby go wykarmić. W każdym razie raczej nie głoduje, bo zdążył się już trochę u mnie roztyć. :mrgreen:

deXter
O napowietrzaniu SUMPa wiem już chyba wszystko - od tego zacząłem. Mam wyprowadzony dopływ powietrza do odpieniacza poza szafkę, jedne drzwiczki non stop otwarte, zamontowałem dodatkową pompę cyrkulacyjną, ale to i tak niewiele daje.
Kamieni napowietrzających nie mogę zastosować, ponieważ mam SUMP jednokomorowy i bąbelki powietrza znalazłyby się od razu w akwarium, w dodatku cudownie rozmnożone przez pompę obiegową.

Zastanawiam się teraz nad zamontowaniem jakiejś lampki w szafce i wygospodarowaniem nieco miejsca na refugium. Przy odwróconym cyklu oświetlania powinno to trochę pomóc.

leszek_00
Dzięki. :grin:

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: deXter » 20 grudnia 10, 11:58

Amnor pisze:od razu w akwarium, w dodatku cudownie rozmnożone przez pompę obiegową.

Wiesz, że te bąbelki w akwarium nie robią nikomu krzywdy?
A już 4 godziny napowietrzania dużo pomaga.

A co Ci da refugium ustabilizuje pH?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 20 grudnia 10, 12:40

deXter pisze:Wiesz, że te bąbelki w akwarium nie robią nikomu krzywdy?
A już 4 godziny napowietrzania dużo pomaga.

A co Ci da refugium ustabilizuje pH?


Abstrahując od nieestetycznego efektu, bąbelki mogą również sporo zaszkodzić. Ryby mogą się ich przypadkiem nałykać podczas pobierania pokarmu, co w konsekwencji prowadzi do niestrawności, czasem poważnej choroby, a nawet zgonu.

Co do refugium, to na pewno ustabilizuje trochę PH, ponieważ glony podczas procesu fotosyntezy pobierają z wody CO2 i oddają tlen - działa to równie dobrze jak napowietrzenie SUMPa, a przy okazji zapewnia dodatkową filtrację NO3. Jeśli zastosuję odwrócony cykl świecenia, to powinno mi to podbić PH w nocy. W dzień PH mam jeszcze w miarę ok, bo glony na skałach (te które umknęły uwadze Pokolców) pracują.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: deXter » 20 grudnia 10, 13:22

Amnor pisze:Ryby mogą się ich przypadkiem nałykać podczas pobierania pokarmu, co w konsekwencji prowadzi do niestrawności, czasem poważnej choroby, a nawet zgonu.

Hmm widać nasze informacje znacznie się różnią.
Pewnie dlatego jest taka umieralność ryb i koralowców na rafach, przecież fale napowietrzając wodę zabijają zwierzęta ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

rafi-r
Ryba
Ryba
Posty: 124
Rejestracja: 7 października 10, 20:56

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: rafi-r » 20 grudnia 10, 18:46

deXter pisze:
Amnor pisze:Ryby mogą się ich przypadkiem nałykać podczas pobierania pokarmu, co w konsekwencji prowadzi do niestrawności, czasem poważnej choroby, a nawet zgonu.

Hmm widać nasze informacje znacznie się różnią.
Pewnie dlatego jest taka umieralność ryb i koralowców na rafach, przecież fale napowietrzając wodę zabijają zwierzęta ;)

No chyba nie do końca masz rację Dexter. Bąbelki w słodkim są OK ale w morskim już niekoniecznie. Widziałeś żeby ktoś stosował kostkę napowietrzającą w morszczaku? A przecież tak świetnie się sprawdza w słodkim.
Nie porównuj tez rafy do naszych baniaków please :-) Nasze ryby i korale też nie porównują :mrgreen:

Amnor
Niestety mam za mały baniaczek żeby przenieść 1:1 doświadczenia ale fakt staram się nie popełniać podobnych błędów. Za co Ci wielkie dzięki :dzieki:
Niestety wejście w morszczaka w moim przypadku to jak nałóg nie mogę wejść do eRybki zapytać co tam? Muszę z czymś wyjść. Dzisiaj rurówka i ukwialik.

prezydent
Narybek
Narybek
Posty: 69
Rejestracja: 28 czerwca 10, 23:17
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: prezydent » 20 grudnia 10, 19:27

No i muszę przyznać Amnor ,że solniczke to Ty masz fajną, oj fajną...:)

kurde ja przez pewien czas miałem założyć takie około 120 litrowe akwarium morskie i miałem na to większość funduszy ale inne obowiązki mnie przestraszyły i niestety stwierdziłem ,że nie ogarne wszystkiego:/
ale nadal mam taką "chcice" na takie nieduże morskie ,że szok:D (tylko ,że się już fundusze ,te"grubsze" rozleciały;/) xd

a jak patrze na ten Twój baniak to ,aż mi "gula skacze" bo jest czego pozazdrościć;)

pozdro;)

Awatar użytkownika
leszek_00
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 376
Rejestracja: 22 lutego 08, 19:25
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: leszek_00 » 20 grudnia 10, 20:11

mógłbyś podać w przybliżeniu ile kosztowało cię do tej pory takie akwarium ?

rafi-r
Ryba
Ryba
Posty: 124
Rejestracja: 7 października 10, 20:56

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: rafi-r » 20 grudnia 10, 20:40

leszek_00 pisze:mógłbyś podać w przybliżeniu ile kosztowało cię do tej pory takie akwarium ?

Patrząc na moje, to w przypadku jego zacznij liczyć od 15tys

Awatar użytkownika
leszek_00
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 376
Rejestracja: 22 lutego 08, 19:25
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: leszek_00 » 20 grudnia 10, 20:55

Naprawdę, aż takie są koszty ? :niewiem:

rafi-r
Ryba
Ryba
Posty: 124
Rejestracja: 7 października 10, 20:56

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: rafi-r » 20 grudnia 10, 21:01

No niestety. Moje na chwile obecną pochłonęło już 4-5tys a mam wyraźnie mniej stworzeń http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=27384

Do tego ja mam tylko kaskadę i cyrkulację, a on odpieniacze, sterowaną cyrkulację, pompy obiegowe itd.
Moje następne bedzie pewnie około 500l. ale to za jakieś 2-3lata. Teraz muszę nauczyć się na tym co mam, a jest dość optymalne.

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 20 grudnia 10, 21:36

deXter
Co innego kilka bąbelków, a co innego kiedy woda wygląda jak w tubie odpieniacza. A moja pompa obiegowa potrafi do tego z łatwością doprowadzić, jeśli tylko będzie miała co 'rozpylać'.
Przy okazji - fale rozbijają się o brzeg i tam napowietrzają wodę (przy normalnej pogodzie), przy brzegu jest najmniej ryb - zastanów się dlaczego.

rafi-r
Mam to samo. :mrgreen: Dlatego staram się nie odwiedzać sklepów z morszczyzną bez wyraźnej potrzeby. ;-)

prezydent
W takim razie zacznij odkładać fundusze i za jakiś czas sam będziesz się cieszył takim mikro oceanem. :ok:
Te dodatkowe obowiązki nie są wcale takie straszne.
Codzienna pielęgnacja zbiornika rzadko kiedy zajmuje mi więcej niż 5-10 min dziennie.
'Zwykłe' sprzątanie to 10-15 minut raz na kilka dni. Gruntowne porządki - około 2-3 godzin, ale to raz na kilka miesięcy. Podmiana wody - dotąd raz na 3 tygodnie, teraz będzie rzadziej - około godziny.

leszek_00
W przybliżeniu to pewnie by się na mały samochód uzbierało. Szczerze mówiąc w pewnym momencie przestałem liczyć, żeby nie wpaść w depresję.
Tyle że jak zakładałem baniak byłem całkiem zielony, w związku z czym nie bardzo wiedziałem jak - i bałem się - oszczędzać na sprzęcie. Teraz założyłbym to akwarium za połowę tego co wydałem i technicznie zestaw byłby co najmniej na tym samym poziomie.
Jeśli się poszuka na forach morskich, to można znaleźć bardzo dobry sprzęt używany (często przez 'chwilę') za bardzo niewielkie pieniądze. Sporo rzeczy można też zrobić samemu. Sporo można zamówić u morszczaków-majsterkowiczów, którzy robią rzeczy często lepsze od markowych, za to za znacznie mniejsze pieniądze.
Jeśli chcesz mogę Ci przesłać szacunkową kwotę, jaką wydałem na PW, ale to nie jest wymierny koszt założenia akwarium 250l.


Dzień 310 - 20.12.2010

Przez długi czas nie było aktualizacji, to teraz wstawię dwie, dzień po dniu, żeby zatrzeć wrażenie że się obijam. :mrgreen:
Oczywiście w baniaku nic się od wczoraj nie zmieniło (może niezupełnie, bo przestawiłem Turbinarię na szczyt skały, koło Goniopory), ale za to udało mi się pstryknąć zaległe zdjęcie krabowi Neopetrolisthes ohshimai.
Obrazek

Poprzedni krab tego gatunku praktycznie nie ruszał się z miejsca, natomiast te dwa nowe, które dołączyły do załogi w zeszłym tygodniu, wciąż nosi po całym akwarium. Mogłyby się gdzieś w końcu osiedlić na stałe, bo lubię na nie patrzeć i muszę w tym celu codziennie przeszukiwać całą moją mini rafkę. ;)
Przy okazji poszukiwania krabów porcelanowych udało mi się w końcu zrobić zdjęcie jednemu z moich 'dzikusów'. Zdaje się że to gatunek Pilodius sp. 2.
Obrazek

Mam dwa takie i jak na razie za każdym razem kiedy uda mi się je zauważyć, skubią grzecznie skałę. Chyba dam im pożyć.

Co do walki z niskim PH, zacząłem rozważać jeszcze wygospodarowanie w SUMPie miejsca na refugium z odwróconym cyklem oświetleniowym oraz posadzenie w kominie kilku mangrowców (to zrobię chyba tak czy siak).

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: deXter » 20 grudnia 10, 22:01

rafi-r pisze:No chyba nie do końca masz rację Dexter. Bąbelki w słodkim są OK ale w morskim już niekoniecznie. Widziałeś żeby ktoś stosował kostkę napowietrzającą w morszczaku?

Jasne, że tak :)
Ba widziałem chmury bąbli w akwarium.

Ale oczywiście akwarium z US przecież gdzie w UE szukać takich zbiorników.
Ale chłopaki na nano-reefie podają dodatkowo tlen przez napowietrzacze i widzą pozytywne efekty działania :)
Amnor pisze:sadzenie w kominie kilku mangrowców (to z

Dobry pomysł ładnie wyglądają ;) Mam je u siebie ;)

Dzikus ładniejszy ;P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: boro100 » 20 grudnia 10, 22:38

Gdy wchodzę w nieprzeczytane posty zawsze mam nadzieję, że zrobisz aktualizację. Wnoszę o wklejanie większej ilości zdjęć ( to na razie mój osobisty apel, mam nadzieję, że ktoś się przyłączy :twisted: :mrgreen: )
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości