[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 25 grudnia 09, 20:02

Dzień 0 – 25.12.2009

Witajcie ponownie :smile:

Minęło już trochę czasu odkąd dzięki Waszej pomocy zdecydowałem się na założenie pierwszej w życiu ’Solanki’. W tym okresie zdążyłem odczuć na własnej skórze prawdziwość powiedzenia, że akwarystyka morska uczy cierpliwości. Myślałem, że zacznę się jej uczyć dopiero po zalaniu i obsadzeniu zbiornika, a tu proszę… lekcja za lekcją już od samego początku. ;-)
Na lampę czekałem z miesiąc od czasu wysłania pierwszego maila do sprzedawcy, zbiornik dojechał z trzytygodniowym opóźnieniem (nie licząc jakiegoś miesiąca na dogadanie szczegółów zamówienia) - podobnie szafka, hydraulika powinna być już dwa tygodnie temu, a tu ani widu ani słychu - mógłbym tak długo… :sad:

W każdym razie w końcu zaczyna się coś dziać, więc tak jak obiecałem, zamieszczam sprawozdanie z powstawania mojego zbiornika - mam nadzieję, że na końcu tego procesu będę mógł zamieścić jego prezentację w pełnej krasie…

Na początek ostateczna konfiguracja zestawu:

Akwarium - 80x80x45 ze szkła OPTI WHITE (około 270l)
SUMP - 40x60x45 (poj. max 100l) + oddzielny zbiornik do autouzupełniania - 15x60x45 (ok. 40l)
Szafka - 70x70x80
Filtr RO - 75 GPD
Oświetlenie - Aquarium Led - BT EX Modular LED Lamp - 120W
Pompy cyrkulacyjne - Tunze Nanostream 6045 [2 szt.]
Pompa obiegowa - Aqua Medic OR 6500
Odpieniacz - Deltec AP600
Filtr węglowy i absorber - Deltec FR509
Autodolewka - Dr Witt + pompa Aquarium Systems Maxi-Jet 250
Grzałki - Jagger 200W, Jagger 50W
Hydraulika - system Gamrat + śrubunki Georg Fischer

Na dzień dzisiejszy dotarły już baniaki, szafka i lampa, więc mogłem to wstępnie poustawiać. Wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wnętrze szafki i SUMP

Na ten moment - za radą Marcinusa - SUMP jest jednokomorowy, ponieważ prawdopodobnie nie będę potrzebował refugium. Jak już poustawiam cały sprzęt, to być może zdecyduję się na wklejenie przegrody i zrobienie zapasowej komory na wypadek gdyby jednak było potrzebne.

Po Świętach powinna dotrzeć hydraulika oraz sprzęt, więc mam nadzieję, że do końca roku uda mi się zrobić orurowanie i wkleić komin. A może nawet i próbnie zalać zbiornik.

Jak tylko wszystko zostanie przetestowane i będzie działać zamawiam skałę i zaczynam dopracowywać kwestie obsady.
W związku z tym pytanie - gdzie najlepiej zamówić żywą skałę?

Tyle na dziś :smile:


PS. Wszystkim forumowiczom życzę zdrowych i spokojnych Świąt
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 10, 23:03 przez Amnor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: deXter » 25 grudnia 09, 22:53

Fajnie, że zapłaciłeś za LEDy dają super światełko ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Malawihobby
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 14 lipca 09, 13:22

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Malawihobby » 26 grudnia 09, 11:29

Zapowiada się fajnie,ile zapłaciłeś za samo szkło z OW?

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 26 grudnia 09, 12:55

deXter -> Fakt. A do tego zakres możliwości ustawiania parametrów światła, który daje ta lampa jest naprawdę niesamowity. Już się nie mogę doczekać, kiedy pojawią sie pod nią korale. :grin:

Malawihobby -> Za zbiornik główny z otworami pod śrubunki i kominem do samodzielnego wklejenia dałem 1.321zł, ale ściągałem go z Krakowa przez pośrednika, więc pewnie coś sobie doliczył. W Poznaniu wycenili mi go na niecałe 1.200zł, ale nie zdecydowałem się na nich, ponieważ firma ma bardzo złą renomę jeżeli chodzi o terminowość usług (jak się później okazało nie odbiegają jednak pod tym względem od normy :sad: ).
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 09, 16:36 przez Amnor, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Aigel » 26 grudnia 09, 13:18

Witam
Zapowiada się genialnie, rozumiem że kompozycja będzie tak zrobiona by zbiornik można było bez kłopotów oglądać z trzech stron?

Pozdrawiam i czekam na rozwój tematu
Obrazek

poldzakson
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 13 września 09, 17:02
Lokalizacja: Lublin / Londyn

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: poldzakson » 27 grudnia 09, 02:08

Wygląda świetnie! Ciekawi mnie jak ułożysz skałę, bo w takim kwadratowym akwarium, z widokiem z trzech stron, to trzeba się postarać, żeby wyglądało fajnie z każdej strony.

Amnor pisze:Za zbiornik główny z otworami pod śrubunki i kominem do samodzielnego wklejenia dałem 1.321zł,


A ile dałeś za oświetlenie i szafkę (jeżeli to nie jest tajemnica)

Ta lampa to prawdziwy kosmos (wschody i zachody słońca itd.) - szczęka opada, ale mam pytanie, czy 120w to nie jest jednak za mało. Czy przy ledach jest jakiś inny przelicznik?

Tak, czy siak - taki sprzęt to marzenie niejednego akwarysty.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
bunceek
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 641
Rejestracja: 19 stycznia 09, 23:28
Lokalizacja: Siedlce

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: bunceek » 27 grudnia 09, 10:16

poldzakson pisze:A ile dałeś za oświetlenie i szafkę (jeżeli to nie jest tajemnica)

Takie rzeczy na PW.
Baniaczek na prawdę będzie świetny, akwa robione powoli, i spokojnie. Czekamy cierpliwie na finał. ;-)
poldzakson pisze:Tak, czy siak - taki sprzęt to marzenie niejednego akwarysty.

Żebyś wiedział, pomarzyć sobie mogę. :) hehe przynajmniej na razie. ;-)
Pozdrawiam.
375L Ogólne
Siedlce sklep zoologiczny Edil zaprasza. Ul.11 listopada 45. ;)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: osama » 27 grudnia 09, 10:22

Panowie, poczekajmy na aktualizację zanim będziemy dalej się w tym wątku wypowiadać. Amnor, czekamy z niecierpliwością na aktualizacje, bo póki co nie ma co oceniać.
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 09, 10:34 przez osama, łącznie zmieniany 1 raz.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

sekibun
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 879
Rejestracja: 25 stycznia 09, 12:54

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: sekibun » 27 grudnia 09, 10:43

poldzakson pisze:Czy przy ledach jest jakiś inny przelicznik?

Jest inny przelicznik.
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Marcinus » 27 grudnia 09, 16:06

poldzakson pisze:
Ta lampa to prawdziwy kosmos (wschody i zachody słońca itd.) - szczęka opada, ale mam pytanie, czy 120w to nie jest jednak za mało. Czy przy ledach jest jakiś inny przelicznik?



Przelicznik jest mniej więcej taki:
90W LED=150W HQI
120W LED=200W HQI

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 27 grudnia 09, 16:33

Cieszę się że się Wam podoba, ale jak zauważył osama trzeba zaczekać na efekt końcowy. Oczywiście dołożę starań, aby był jak najlepszy. :-)

Aigel -> Tak, zbiornik będzie można oglądać z trzech stron, bo nie mogę się zdecydować, którą odmianę Błazenków wybrać - więc z prawej strony będą Premnas biaculeatus, z lewej Amphiprion ocellaris, a na środku Amphiprion sandaracinos. ;-)
A tak na poważnie, to miała być parka Premnas’ów, ale za każdym razem jak przeglądam prezentację Twojego zbiornika, coraz trudniej mi się oprzeć pragnieniu posiadania parki takich pięknych A. sandaracinos.

poldzakson -> Ceny wysłałem Ci na PW. Co do przeliczników mocy oświetlenia na 1 litr wody, to w przypadku LEDów nie ma stałego. Przy akwariach 300-600l przyjmuje się około 0,5W/1 litr - przy założeniu że nie obcina się barwy białej dając więcej niebieskiej, żeby wyrównać temperaturę barwową. Przy czym według producenta te nowe lampy sterowane komputerowo maja ponoć o jakieś 30% lepszą wydajność w stosunku do nominalnej (dzięki driverom sterującym, które podają odpowiedni prąd na łańcuchy). Model 120W BT EX podobno będzie świecił prawie jak odpowiednik lampy LED 160W. Jak to się sprawdzi w praktyce?... zobaczymy... Będę Was informował.

[ Dodano: 29 Grudzień 09, 19:24 ]
Dzień 4 – 29.12.2009

Zaczyna się zabawa :ok:

Wczoraj dotarła większość sprzętu (w dodatku była to pierwsza dostawa w uzgodnionym terminie - dzięki Marcin! :dzieki: ), a dzisiaj - po małych przejściach z firmą kurierską - zagubiona paczka z hydrauliką. Znaczy, że w końcu można się zabrać do pracy.

Obrazek

Na pierwszy ogień poszły śrubunki, które bez większych problemów zostały osadzone na swoich miejscach, zasilikonowane i skręcone.

Obrazek

Następny w kolejce był filtr RO. Tu już było więcej problemów... Od kłopotu z dopasowaniem złączki z zestawu do mojej instalacji wod-kan, do niekontrolowanych wycieków na prawie każdym zaworze i łączeniu po drodze. W każdym razie ostatecznie się udało i filtr działa.

Obrazek

I to by było na razie tyle dobrych wiadomości, bo ponieważ odpieniacz i filtr przepływowy jeszcze nie dotarły, na razie musze wstrzymać się z dalszym działaniem.
Na szczęście już niedługo. :smile:

Niestety pojawił się też nieprzewidziany problem z kominem. Ale o tym w wątku z pytaniami.

Arkadius
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 12 października 08, 16:29
Lokalizacja: Leszczyny

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Arkadius » 6 stycznia 10, 16:38

Wszyscy czekają na dalsze postępy w pracy :p

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: boro100 » 6 stycznia 10, 18:47

Już nie mogę się doczekać kolejnego morskiego cudeńka...
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 6 stycznia 10, 19:21

Dzień 12 – 06.01.2010

Prace niestety posuwają się powoli, ale już się pogodziłem z faktem, że opóźnienia są na porządku dziennym i modyfikuję harmonogram na bieżąco.

Do tej pory wkleiłem komin - jak na pierwszy kontakt z rzemiosłem szklarskim wyszło chyba nienajgorzej - i czekam aż silikon wyschnie żeby zrobić próbne zalanie zbiornika. Zgodnie z instrukcją z opakowania kleju, zalanie powinno nastąpić nie wcześniej niż w najbliższy weekend. Wtedy też się okaże na ile moje wysiłki były skuteczne.

Obrazek

W między czasie składam sobie i kleję powolutku hydraulikę - w trakcie tej czynności powstaje oczywiście lista elementów, o których nie pomyślałem wcześniej i które będę musiał domówić.

Na dzień dzisiejszy planuje zakończyć prace i testy do połowy stycznia i jeśli wszystko będzie działać jak należy, to do końca stycznia zalać baniak i patrzeć jak dojrzewa.

poldzakson
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 13 września 09, 17:02
Lokalizacja: Lublin / Londyn

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: poldzakson » 7 stycznia 10, 11:06

A nie masz grzebienia na tym kominie?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości