[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

prezydent
Narybek
Narybek
Posty: 69
Rejestracja: 28 czerwca 10, 23:17
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: prezydent » 21 grudnia 10, 00:22

Amnor pisze:
prezydent
(...)
Codzienna pielęgnacja zbiornika rzadko kiedy zajmuje mi więcej niż 5-10 min dziennie.
'Zwykłe' sprzątanie to 10-15 minut raz na kilka dni. Gruntowne porządki - około 2-3 godzin, ale to raz na kilka miesięcy. Podmiana wody - dotąd raz na 3 tygodnie, teraz będzie rzadziej - około godziny.



zapomniałeś dodać : wpatrywanie się w rafe - bezcenne ;) hehe xd

Awatar użytkownika
WiiiZiii
Ryba
Ryba
Posty: 434
Rejestracja: 10 listopada 08, 13:00
Lokalizacja: Chorzów/Ruda Śląska

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: WiiiZiii » 22 grudnia 10, 22:25

Amnor pisze:WiiiZiii
Jak tamta Ci się podobała, to może i dzisiejszą polubisz.

I kolejną również! :ok:
Foty z krabami są nieziemskie!
A Neopetrolisthes ohshimai w tym "afro"... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Zabójczy!!!
Ostatnio zmieniony 28 grudnia 10, 15:34 przez WiiiZiii, łącznie zmieniany 1 raz.
!!! Veni !!! Vidi !!! WiiiZiii !!!
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
http://www.posadzdrzewo.pl/#/las/drzewo/wiiiziii

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 26 grudnia 10, 18:57

deXter
Mangrowce już zamówione. Przyjadą jak się pogoda poprawi.
Mi też się te dzikusy podobają. Są jakieś takie... dzikie :mrgreen:

boro100
Nikt się nie przyłączył, więc nie będę wklejał zdjęć. :twisted:
A tak na poważnie, to cieszę się że moje wysiłki w zakresie zgłębienia podstaw fotografii nie poszły całkowicie na marne. :grin:

prezydent
Cisnęło mi się to na usta/palce, ale jakoś się powstrzymałem... choć to sama prawda. :mrgreen:

WiiiZiii
Jako fan bezkręgowców w ogóle, a krabów w szczególności, w pełni Cię rozumiem. :ok:


Dzień 316 - 26.12.2010

W przerwie między świątecznymi posiłkami, postanowiłem pogapić się trochę w akwarium, zrobić testy wody i pstryknąć kilka fotek.
Parametry prawie bez zmian, czyli chyba w końcu baniak dojrzał, a ja dobrałem odpowiednie dawki suplementów.

PH - 7,61
KH - 8,0
NO3 - 5
PO4 - 0,14(Hanna)
Ca - 420
Mg - 1440
ORP - 420

Pomimo - a może dzięki - nie wykonaniu planowanej podmiany wody, baniak wygląda chyba najlepiej odkąd zagościło w nim życie. Koralowce napompowane, ryby grubiutkie i bez pasożytów, a sielankę zakłócają jedynie łaty nalotu bakteryjnego, które wciąż w kilku miejscach porastają skałę.

Udało mi się chyba też w końcu poprawić nieco skuteczność mojej walki z niskim pH. Nie dawało mi to spać i w końcu pomyślałem, że być może podczas zatrucia systemu toksynami z kleju (mniej więcej od tego momentu pH zaczęło spadać), oprócz bezkręgowców i koralowców, wytrułem również część flory bakteryjnej. Ponieważ dotychczas dodawałem bakterie tylko podczas podmian aby uzupełnić to, co wylewałem ze starą wodą, uznałem że ich populacja może być za mała, żeby przerobić całość odchodów mojego stadka i pozostałe resztki zakwaszają wodę. W związku z tym na początku tego tygodnia dolałem do baniaka 15ml Waste Control. Dzięki temu zabiegowi pH nawet w nocy i nad ranem nie spada już poniżej 7,5. Dzisiaj dodam kolejną porcję bakterii i zobaczę jak system na to zareaguje. Ponadto od dzisiaj skrócę okres nocnego odpoczynku odpieniacza z 6 do 3 godzin - myślę że to również powinno trochę pomóc.

Z mniej przyjemnych rzeczy zauważyłem że wczoraj musiała odbyć się jakaś potyczka pomiędzy krabami, ponieważ jeden z moich Neopetrolisthes ohshimai stracił lewe szczypce i ogólnie wygląda na poturbowanego. Na szczęście jednak zachował swoje radary i zamiata nimi żwawo w celu zdobycia pokarmu. Ciekawe czy po wylince szczypce mu odrosną?
Zdaje się również że jeden ze ślimaków Buccinulum corneum jest bliski przejścia na Wielką Rafę, bo wczoraj wylazł z piachu i na przemian to wspina się na szybę, to spada z niej i leży na dnie przez kilka godzin 'do góry brzuchem'. Pomyślałem że jest głodny i podsunąłem mu pod czułki kawałek kostki Formula One, na którą zwykle rzucał się jak dziki, ale nie zareagował. Zastanawiam się czy lepiej go odłowić, czy też może zostawić na przekąskę reszcie obsady?

Pojawiło mi się też kilka takich rozgwiazd. Na razie nie zauważyłem żeby coś podgryzały, ale rosną dość szybko i nie wiem czy za jakiś czas nie ruszą w szkodę.
Obrazek

Odławiać je, czy są nieszkodliwe?

A na koniec dwa zdjęcia - tym razem zrobione z naturalnym balansem bieli, czyli tak jak widzę baniak przy świetle dziennym. Wiem że większość woli zdjęcia 'niebieskie', oddające wygląd akwarium przy sztucznym oświetleniu, ale pomyślałem że dawno takich nie robiłem, więc przyda się mała odmiana.
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: boro100 » 26 grudnia 10, 19:39

Zdjęcia przy świetle dziennym są świetne. Takie inne :mrgreen:
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

Awatar użytkownika
leszek_00
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 376
Rejestracja: 22 lutego 08, 19:25
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: leszek_00 » 26 grudnia 10, 21:50

mi się na przykład bardziej podobają takie zdjęcia

Daniel00
Narybek
Narybek
Posty: 99
Rejestracja: 31 maja 09, 14:21

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Daniel00 » 26 grudnia 10, 22:47

Odławiać je, czy są nieszkodliwe?


Absolutnie nieszkodliwe. Duże też nie urosną ;) Mi często jakaś nowa wychodzi ze skały i co mnie dziwi-plagi nie mam. Nie zauważyłem tez żeby robiły coś złego
Super akwarium
Pozdrawiam
200 L- Roślinne
43L- morskie -piko-rafa

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: deXter » 27 grudnia 10, 12:51

Akwarium się rozwija to fajnie, dla mnie możesz dawać tylko foty ze światłem dziennym o wiele lepiej to wygląda.
Niebieskie mi się nigdy nie podobały, jakby nie patrzeć woda morska w cale taka niebieska nie jest. [do pewnej głębokości ;P]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Pawlosma
Ryba
Ryba
Posty: 182
Rejestracja: 18 czerwca 10, 16:51
Lokalizacja: Grudziądz

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Pawlosma » 27 grudnia 10, 14:54

Bardzo fajna wanienka :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 29 grudnia 10, 19:24

boro100 & leszek_00 & deXter
Jak tak patrzę na te zdjęcia, to też dochodzę do wniosku, że mi się bardziej podobają. I w dodatku lepiej oddają faktyczne kolory w baniaku.
Spróbuję jeszcze trochę pokombinować z ustawieniami balansu bieli - może uda mi się znaleźć takie, przy których zdjęcia będą w pełni oddawać to, co widzę na codzień.

Daniel00
Dzięki. :grin:
A rozgwiazdy będę obserwował.

Pawlosma
:dzieki:


Dzień 319 - 29.12.2010

Koledzy z morskiego forum poprosili mnie o aktualną listę mieszkańców akwarium. Pewnie myśleli, że się nudzę. :twisted: Jednakże ponieważ zbliża się koniec roku, pomyślałem że w sumie warto zrobić taki remanent.
Oto lista aktualna na dzisiaj:

Ryby:
Labroides dimidiatus - 1szt.
Nemateleotris magnifica - 1szt.
Premnas epigrammata - 1szt.
Pseudanthias squamipinnis - 3szt. (1 samiec, 2 samice)
Pterapogon kauderni - 2szt. (parka, próbują się rozmnażać)
Pterosynchiropus splendidus - 1szt.
Zebrasoma flavescens - 1szt.
Zebrasoma scopas - 1szt.
Zebrasoma xanthurus - 1szt.

Skorupiaki:
Chlorodiella nigra - 1szt.
Lybia tesselata - 1szt.
Mithraculus sculptus - 2szt.
Neopetrolisthes ohshimai - 2szt.
Pilodius sp. 2 - 2szt.
Enoplometopus debelius - 1szt.
Lysmata amboinensis - 2szt.
Lysmata debelius - 2szt.
Lysmata wurdemanni - 3szt.
Thor amboinensis - 5szt.

Ślimaki:
Buccinulum corneum - 1szt.
Engina mendicaria - 2szt.
Haliotis asinina - 1szt.
Nassarius vibex - ?szt. (rozmnażają się skutecznie, bywają też zjadane)
Stomatella varia - ?szt. (rozmnażają się na szczęście szybciej niż są zjadane)
Strombus luhuanus - 2szt.
Tectus conus - 2szt.
Turbo brunneus - 2szt. (oraz sporo maleńkich, bo się rozmnożyły, ale nie wiadomo czy uda się im dorosnąć)

Inne bezkręgowce:
Archaster angulatus - 1szt.
Clypeaster humilis - 1szt.
Eupolymnia crasscornis - ?szt. (namnożyło się ich sporo)
Protula bispiralis - 1szt.
Niezidentyfikowany małż - 1szt.

Grzybowieńce:
Discosoma sp. 12 - fioletowa
Discosoma sp. 12 - niebieska
Rhodactis sp. 07
Ricordea florida - pomarańczowa
Ricordea florida - szaroniebieska
Ricordea florida - zielona
Ricordea yuma - pomarańczowa
Ricordea yuma - zielona

Gorgonie:
Briareum asbestinum - fioletowe
Briareum asbestinum - zielone fluo
Briareum sp. 02
Cirripathes sp.
Plexaura homomalla
Plexaurella nutans
Pseudopterogorgia bipinnata
Rumphella sp. 02

Koralowce miękkie:
Sphaerella krempfi

Koralowce LPS:
Catalaphyllia jardinei
Caulastrea echinulata
Caulastrea furcata
Cynarina lacrymalis
Duncanopsammia axifuga
Euphyllia ancora
Euphyllia paraancora
Euphyllia paradivisa
Favia favus
Fungia sp. 03
Goniopora djiboutensis
Nemenzophyllia turbida
Lobophyllia hemprichii
Plerogyra sinuosa
Trachyphyllia geoffroyi
Turbinaria reniformis

Koralowce SPS:
Montipora digitata
Montipora foliosa

Ukwiały:
Entacmaea quadricolor - 2szt.

Zoanthusy:
Protopalythoa sp. - 2szt.
Zoanthus sp. 03 - różowy
Zoanthus sp. 15 - zielony
Zoanthus sp. 16 - pomarańczowy
Zoanthus sp. 25 - czerwony


Plus kilka gąbek oraz to wszystko co żyje w piasku, na skałach i w SUMPie, a o czym nawet nie wiem. ;)

Dołączyłbym jakieś fotki, ale chyba zapchałem konto na Nano-Reef i na razie nie mogę dodawać kolejnych zdjęć.
Dopóki nie rozwiążę jakoś tego problemu, dalszych aktualizacji nie będzie. :(

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Aigel » 29 grudnia 10, 20:35

Amnor pisze:Dołączyłbym jakieś fotki, ale chyba zapchałem konto na Nano-Reef i na razie nie mogę dodawać kolejnych zdjęć.
Dopóki nie rozwiążę jakoś tego problemu, dalszych aktualizacji nie będzie. :(


http://imageshack.us/ i po problemie :)
Nie bądź taki dawaj foty przyjemnie się śledzi ten temat.

Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Pawlosma
Ryba
Ryba
Posty: 182
Rejestracja: 18 czerwca 10, 16:51
Lokalizacja: Grudziądz

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Pawlosma » 29 grudnia 10, 20:44

JW , a poza tym to masz ciekawą obsadkę w akwa:D
Obrazek

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 17 stycznia 11, 21:36

Aigel & Pawlosma
Dzięki, tak właśnie zrobiłem, tyle że skorzystałem z photobucket.com. Według mnie szybciej 'chodzi' i jest bardziej przyjazny dla użytkownika.


Dzień 338 - 17.01.2011

Co nieco się ostatnio wydarzyło, wiec czas na aktualizację.
Przede wszystkim po dłuższej przerwie zrobiłem podmianę wody. Odkładałem ją od kilku tygodni, ponieważ widziałem że korale z dnia na dzień wyglądają coraz lepiej i nie chciałem psuć tego co dobrze działa. W każdym razie po sześciu tygodniach, stwierdziłem że dłużej czekać nie wypada.
Przy okazji przed wymianą wody pokleiłem korale, przedmuchałem skały i odessałem sporo zielonych i purpurowych bakterii. Parametry wody zmierzone bezpośrednio po zabiegu, czyli 9 stycznia to:

PH - 7,54
KH - 9,0
NO3 - 2
PO4 - 0,07(Hanna)
Ca - 430
Mg - 1410
ORP - 305

Koralowce po raz pierwszy zareagowały na podmiankę pozytywnie - nie było żadnego chowania polipów, śluzowania, czy innego grymaszenia. Wszystkie od razu pięknie się napompowały i tak już zostało. :)

Jednak pomimo oczyszczenia skały i wymiany wody, wciąż miałem problem z niskim pH. W końcu desperacja sięgnęła szczytu i postanowiłem zaryzykować i wypróbować MICROBE-LIFT pH BUFFER/STABILIZER. Okazało się, że był to dobry pomysł, bo już po zaaplikowaniu pierwszej dawki pH w ciągu dwóch dni ładnie podskoczyło i od kilku dni utrzymuje się na poziomie około 7,7 rano i 7,9 wieczorem.
Niestety ubocznym skutkiem zastosowania tego specyfiku (co było do przewidzenia) jest podniesienie poziomu KH. U mnie skoczyło z 9,0 do 10,6. Na szczęście jednak mieści się jeszcze w normie, a zwierzaki zdają się dobrze tolerować tą zmianę. Jak tylko KH trochę spadnie, to zaaplikuję kolejną dawkę tego środka - myślę że już ostatnią - w nadzieji że pH w końcu osiągnie poziom 8,0-8,2.
Wyniki testów zrobionych przedwczoraj, w 3 dni po użyciu MICROBE-LIFT pH BUFFER/STABILIZER wyglądały następująco:

PH - 7,95
KH - 10,6
NO3 - 5
PO4 - 0,10(Hanna)
Ca - 430
Mg - 1410
ORP - 341

Walka z niskim pH skłoniła mnie również do rezygnacji z ręcznego dozowania suplementów. Uznałem, że jednorazowe podawanie większych ilości Ca, Mg i reszty (w dodatku mimo szczerych chęci nie zawsze regularne) w tak małym buforze wody jaki mam, też nie przyczynia się do poprawy i stabilizacji parametrów. Wiem, wiem... trochę mi to zajęło, ale lepiej późno niż wcale. W każdym razie w końcu zdecydowałem się na zakup pompy dozującej GHL Profilux Dosing Unit SA 4.
Wczoraj, pomimo kaca giganta, pompa została zainstalowana i uruchomiona.
Obrazek

Dzięki temu że ma 4 dozowniki, oprócz automatycznego dolewania płynów Ballinga mogłem też zautomatyzować suplementację minerałów i pierwiastków śladowych przy użyciu roztworu Tropic Marin Pro-Coral Mineral.
Na razie dawki ustaliłem 'na oko' w oparciu o to co dolewałem ręcznie, w rozbiciu na 24 porcje podawane co godzinę.
Ca - 4ml/h
KH - 4ml/h
Mg - 2ml/H
Pro-Coral - 15ml/h

W środę zrobię testy i jeśli będzie trzeba, to wprowadzę korekty.

Do baniaka trafili też nowi mieszkańcy:
Lobophyllia hemprichii
Obrazek

Cynarina lacrymalis
Obrazek

Fungia repanda
Obrazek

Cerianthus filiformis
Nie udało mi się pstryknąć foty, bo akurat odpoczywa, ale jest całkiem ładny - ma białe/szare polipy i fluorescencyjny zielony środek.

Pojawiła się też nowa ryba - Nemateleotris decora, jednak jest chyba dla mnie pechowa (pewnie dlatego, że 13 w baniaku). Za pierwszym razem pociąg się spóźnił i wpuściłem ją do akwarium po ciemku. Niby dobrze, ale głupia ryba wpłynęła prosto do jaskini homara. Homar jest raczej grzeczny, ale skoro jedzenie samo pcha mu się w kleszcze, to trudno go winić, że nie odmawia...
Druga próba była trochę lepsza. Babka wylądowała w baniaku po wieczornym karmieniu, pozostałe ryby nie zwróciły na nią najmniejszej uwagi, ale i tak była zestresowana więc schowała się w skałach. Po godzinie wypłynęła, tyle że ranna w oko. Nie był to ani krab, ani homar, bo cały czas je bacznie obserwowałem. Być może wieloszczet, a może sama się na coś nadziała, w każdym razie od trzech dni leży w narożniku na dnie, prawie nie je i moim zdaniem rokowania ma kiepskie. A szkoda, bo jest przepiękna. :(
Obrazek

Tak wygląda dziś jej oko. Trochę się już zagoiło, ale prawie na pewno na nie nie widzi.
Obrazek

Zauważyłem też, że nie tylko ryby mają swoich czyścicieli. Moja rozgwiazda piaskowa systematycznie, co kilka dni, podpełza pod Plerogyrę na której mieszkają Sexy Shrimps. Okazało się że ma w tym swój interes, bo jak tylko wygrzebie się na powierzchnie, krewetki zaczynają ją czyścić. :)
Obrazek

A na koniec jak zwykle kilka zdjęć baniaka. Moim zdaniem w końcu zaczyna wyglądać dobrze. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj planuję zrobić łąkę z różnokolorowych Discosom. Muszę tylko zdobyć kilka różnych grzybków luzem. :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Marcinus » 17 stycznia 11, 21:45

Baniak chyba teraz wygląda najlepiej odkąd wystartowałeś :)
Bardzo fajnie to już wygląda.

Niedługo będę w Poznaniu, także się wproszę do Ciebie :)

Awatar użytkownika
kac. isa 407
Ryba
Ryba
Posty: 319
Rejestracja: 9 listopada 10, 19:42
Lokalizacja: Gdynia

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: kac. isa 407 » 18 stycznia 11, 13:55

Super! :shock: Akwarium sprawia wrażenia większego, co najmniej z 400l.
Europe sailing POL 32
240l Ameryka Południowa + Azja
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=308406#308406
225l Żółw żółtobrzuchy
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p ... 5de#308203

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 18 stycznia 11, 20:16

Marcinus
A dziś wygląda jeszcze fajniej. :ok:

Co do wizyty, to oczywiście zapraszam. Mam nadzieję, że tym razem się uda. :)

kac. isa 407
Kurde, jak dla mnie, to wciąż robi wrażenie za małego :mrgreen:
A na poważnie, to kwestia ułożenia skały. Bardzo mi zależało na głębi i na tym żeby mieć możliwie duży kawałek 'plaży', więc tak długo kombinowałem ze skałą, aż się udało.

[ Dodano: 21 Styczeń 11, 19:56 ]
Dzień 342 - 21.01.2011

Krótka aktualizacja w związku z pojawieniem się dwóch nowych lokatorów prosto z Australii.
Blastomussa wellsi
Obrazek

Scolymia australis
Obrazek

Nie mam pewności, czy to ten gatunek, bo jak widać jeszcze się nie 'otworzyła'. Ale to jej pierwsze godziny w baniaku, więc ma prawo grymasić.

Wrzucam także zaległe zdjęcie ukwiału rurkowego. Niestety nie mogę zrobić lepszego ujęcia, bo 4 dni temu wygrzebał się z piasku, przybrał postać czarnej gąsienicy, przepełzł jakieś 15 centymetrów, schował się za skałkę i tam wkopał ponownie.
Obrazek

Poza tym baniak kwitnie, balling się dociera - myślę że po środowej korekcie dawek teraz powinno być już ustawione idealnie, a mi banan nie schodzi z twarzy. :ok:

[ Dodano: 26 Styczeń 11, 19:20 ]
Dzień 347 - 26.01.2011

W związku z faktem, iż wciąż próbuję dobrać odpowiednie dawki ballinga, muszę siłą rzeczy spędzać przy baniaku więcej czasu niż zwykle. Dzięki temu nazbierało się trochę materiału na kolejną aktualizację. Mam nadzieję, że nie macie jeszcze dosyć - jakby co, to nie trzeba czytać. ;)

Przede wszystkim co 3 dni robię testy wody - dzięki temu wiem, że ustabilizowało się wszystko oprócz Ca, Mg i KH, czyli balling w moim wykonaniu to na razie kicha. :?
Na szczęście koralowcom to nie przeszkadza. :D
Oto dzisiejsze wyniki:

PH - 7,75
KH - 11,5
NO3 - 2-5
PO4 - 0,06(Hanna)
Ca - 420
Mg - 1320
ORP - 420
temp. - 24,9
zas. - 1,0251

Zdaje się że dawka Ca jest już w miarę ok. Podniosłem Mg o 1 ml/h i zastanawiam się czy nie zaprzestać w ogóle podawania roztworu na KH. Obecnie pompy podają:

Ca - 2ml/h
KH - 1ml/h
Mg - 3ml/H
Pro-Coral - 5ml/h

Przy okazji po raz kolejny okazało się, że jestem głąbem. :zly:
Osoby, które czytają regularnie mój dziennik, wiedzą, że od kilku miesięcy walczę z niskim pH. Próbowałem już wszystkiego, tylko zapomniałem o tym (a w zasadzie nie skojarzyłem faktu), że właśnie kilka miesięcy temu kupiłem czasowy włącznik prądu, który w nocy na kilka godzin wyłącza odpieniacz. W zamyśle miało to poprawić efektywność karmienia koralowców, w praktyce najprawdopodobniej przyczyniło się do obniżenia natlenienia wody i tym samym pH. Na szczęście w końcu dziś mnie olśniło i włącznik już jest odłączony. Zobaczymy jutro rano jak będzie wyglądało pH.

Poza tym w baniaku wylądowała nowa Catalaphyllia jardinei z australijskim paszportem.
Obrazek

Jest to mój ulubiony koralowiec i dlatego zdecydowałem się na drugi egzemplarz. Jest nieco inna od swojej 'siostrzyczki', bo ma fioletowy środek i tipy. Stoją obok siebie i nie mogę od nich oczu oderwać. :grin:

Przy okazji odwiedzin u kolegi przytuliłem również dwa kolejne zwierzaki.
Caulastrea curvata
Obrazek

Seriatopora hystrix
Obrazek

Ten SPS ma ostatecznie pokazać, czy w przyszłości zagoszczą u mnie jakieś inne krótko-polipowe koralowce, czy też zdecydowanie nic z tego nie będzie. Mam nadzieję że się uda, bo od kilku tygodni obserwuję, że 2 Montiporki od Brunona, które o mało nie zeszły, teraz - po wyjściu zbiornika na prostą - zaczynają odżywać. :mrgreen:

Wraz z tymi koralowcami akwarium osiągnęło praktycznie stan pełnego obsadzenia. Została jedna skała u góry baniaka - tam być może kiedyś zagoszczą ze dwa lub trzy SPSy - oraz pusty kawałek na środkowej skałce, gdzie najprawdopodobniej pojawi się jakaś ładna Acanthastrea lub coś w tym guście. Oprócz tego może jeszcze jakieś pojedyncze grzybki, malutkie skałki z oryginalnymi Zoa albo Rico i to by było na tyle. No i może kiedyś podejmę kolejną próbę wpuszczenia Nemateleotris decora, bo strasznie mi się podoba...
Teraz pozostaje tylko czekać, aż zwierzaki się rozrosną i obejmą w posiadanie każdy wolny skrawek mojej rafki. :D

Kilka ujęć moich ulubionych 'zakątków':
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z góry:
Obrazek

Oraz widok na cały zbiornik:
Obrazek

[ Dodano: 29 Styczeń 11, 01:08 ]
Dzień 350 - 29.01.2011

Dziś zrobiłem sobie nocne podglądanie rafy. Sporo tam się dzieje, ale nie umiem zrobić zdjęć, które by to wszystko oddały. W każdym razie można patrzyć godzinami.
Jedno zdjęcie jednak wstawię - mimo że jest kiepskiej jakości. Z ogromnym zdziwieniem zauważyłem, że wszystkie skały w nocy zapełniają się brygadą maleńkich turbo ślimaków. Niedługo chyba zacznę je eksportować do Indonezji. :mrgreen:
Obrazek
250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości