[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Awatar użytkownika
Pawlosma
Ryba
Ryba
Posty: 182
Rejestracja: 18 czerwca 10, 16:51
Lokalizacja: Grudziądz

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Pawlosma » 3 lutego 11, 07:50

Już Ci posłodziłem , ale powtórzę : bd.ładne akwarium.

A jaki przepływ mają te cyrkulatory?
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: deXter » 3 lutego 11, 10:59

Bardzo fajne akwarium.
I już ma dużą obsadę zwierzaków.
Mówiłem, że to napowietrzanie z tym pH xD

Powodzenia.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 3 lutego 11, 11:42

Pawlosma
Już Ci dziękowałem za słodzenie, ale powtórzę... :dzieki:

Co do przepływu, to zależy o który Ci chodzi - nominalny, czy taki jaki sobie ustawiłem metodą prób i błędów (niestety doświadczenia były przeprowadzane na zwierzętach :?).

Nominalnie wygląda to tak:

1. Tunze 6055 - regulowany od 1.000 do 5.500 l/h - mam dwie takie
2. Tunze 6025 - 2.500 l/h - mam jedną
3. Powrót - po odjęciu wydatku na zasilenie odpieniacza i filtra oraz strat na hydraulice, przy pełnym odkręceniu zaworu, powinien podawać jakieś 3.500 - 4.500 l/h.

Czyli wyszłoby jakieś 8.000 - 18.000 l/h.

Jednak maksymalne 'rozkręcenie' cyrkulacji pasowałoby zapewne SPSom, ale LPSy, które ostatecznie wybrałem, nie czują się w takim 'przeciągu' dobrze. W związku z tym obecnie cyrkulację mam ustawioną następująco:

1a. Tunze 6055 - ustawiona na około 25%-75% mocy, co daje 1.375 do 4.125 l/h
1b. Tunze 6055 z wymienionym bezpiecznikiem z 18V na 12V - ustawiona na około 25%-75% mocy, co daje 915 do 2.750 l/h
2. Tunze 6025 - 2.500 l/h - działa tylko przez 4 godziny dziennie
3. Powrót - jest skręcony na jakieś 75%, czyli podaje jakieś 2.625 - 3.375 l/h.

Czyli wyszłoby jakieś 4.915 - 12.750 l/h - tyle że jedynie przez 4 godziny na dobę, w pozostałym czasie odpada 2.500 l/h.
W dodatku w 'nocy', czyli przy wyłączonym świetle (od 22.00 do 12.00 - w praktyce nawet od 21.30 do 12.30, bo tak reaguje czujnik światła) obie pompy Tunze 6055 działają na 25% mocy, czyli odpada kolejne 4.585 l/h.

Kurde... skomplikowanie to wygląda, ale sam pytałeś... :mrgreen:

deXter
:dzieki:
Baniak już faktycznie osiągnął stan pełnego zasiedlenia (no może prawie, bo mam jeszcze kilka pomysłów ;)). Teoretycznie mógłbym jeszcze trochę korali w nim upchnąć, ale jak się rozrosną (co mam nadzieję nastąpi prędzej niż później :ok:), to powłażą na siebie i mogą się poparzyć.
Co do pH, to jednak nie to, albo nie głównie to - poprawiło się trochę po usunięciu włącznika czasowego na odpieniaczu, ale wciąż nie jest idealne. W każdym razie zwierzakom to chyba nie przeszkadza, więc się nie przejmuję za bardzo.
250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

skalar?
Ryba
Ryba
Posty: 143
Rejestracja: 26 grudnia 10, 21:24

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: skalar? » 5 lutego 11, 19:43

Piękne ;-) <3

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 15 lutego 11, 21:19

skalar?
Dzięki. :)


Rok 2 Dzień 2 - 15.02.2011

Rok właśnie upłynął, sam nie wiem jak i kiedy, wiec nadszedł czas na małe podsumowanie. A zatem...

Podsumowanie pierwszego roku życia mojego skrawka rafy zacznę od rzeczy, które - bogatszy o spore już doświadczenie oraz trochę wiedzy zdobytej w praktyce - na pewno zrobiłbym inaczej.

1. To zapewne jest oczywista oczywistość dla wszystkich doświadczonych już trochę morszczaków, ale gdybym teraz zakładał zbiornik, to byłby on znacznie większy. :mrgreen:
Zarówno warunki przestrzenne, jak i posiadany sprzęt (poza odpieniaczem i oświetleniem) spokojnie umożliwiłyby postawienie akwarium około 500l. I dokładnie takie też bym postawił jeśli bym teraz zaczynał - 100cm x 100cm x 55cm - wymiar jak dla mnie idealny (przynajmniej do obecnego mieszkania, bo i tak na pewno okazałby się za mały :grin:).
Wniosek na przyszłość:
Planować z większym rozmachem i nie bać się skali.

2. Na pewno nie kupiłbym teraz lampy Black Python.
Przyznać muszę, że wiele osób (wszystkie, które wówczas znałem) dysponujących wiedzą i doświadczeniem, starało mi się ten pomysł wybić z głowy. Nie posłuchałem, bo wymiary akwarium mocno zawężały mi pole wyboru oświetlenia, więc uznałem że warto zaryzykować i uwierzyć w zapewnienia sprzedawcy. Niestety okazało się, że zapewnienia co do rzekomych parametrów i funkcjonalności sprzętu miały się nijak do jego faktycznych możliwości, a sam produkt nigdy nie powinien trafić do sprzedaży, ponieważ absolutnie nie ma parametrów światła wymaganych w akwarium morskim. Zresztą w sprzedaży był tylko kilka tygodni (w najlepszym razie), bo praktycznie zaraz po jego wypuszczeniu pojawiła się wersja z innymi diodami.
Nie oznacza to, że zostałem przeciwnikiem LEDów - wręcz przeciwnie, kolejna lampa też będzie tego typu, ale najprawdopodobniej DIY, żebym wiedział co w niej 'pracuje' i mógł wybrać najlepsze podzespoły. No chyba że pojawi się jakiś producent, który zasłuży sobie na dobrą opinię wśród morszczaków. W każdym razie pionierskich wynalazków już nie będę kupował.
Wniosek na przyszłość:
Nie wierzyć producentom ani sprzedawcom, tylko ludziom którzy na morszczyźnie zjedli zęby.

3. Inaczej rozwiązałbym szafkę, a w szczególności dostęp do niej.
Kiedy projektowałem akwarium zależało mi na tym, żeby drzwiczki do szafki były ukryte. Okazało się że choć ładnie to wygląda, to jednak dość mocno utrudnia 'grzebanie' w SUMPie. Jedynym pozytywem tej sytuacji jest fakt, że drzwiczki mogą być cały czas otwarte, co poprawia wymianę gazową - ale to można było rozwiązać montując z boku wywietrznik, choćby nawet z wentylatorem.
Wniosek na przyszłość:
Ergonomia, wygoda i łatwość obsługi są w długim okresie czasu ważniejsze od estetyki. I tak wszyscy patrzą się tylko na akwarium

4. Nie eksperymentowałbym z nowymi, cudownymi metodami filtracji.
Chodzi konkretnie o BioPellets. Podobnie jak w przypadku lampy, tak i tutaj skusiłem się na nowoczesną, niesprawdzoną metodę, kierując się głównie zapewnieniami producenta oraz dystrybutora. Skończyło się też bardzo podobnie, czyli ucierpiał na tym baniak - a konkretnie zwierzaki - oraz ja, ponieważ przysporzyło mi to sporo stresu i kosztów.
Wniosek na przyszłość:
W akwarystyce morskiej nowoczesne rozwiązania są zawsze gorsze od sprawdzonych metod. Niech lepiej testują je inni - przynajmniej do czasu, aż nie awansują do działu z metodami sprawdzonymi

5. Odpuściłbym sobie wiele prób ulepszania tego co dobrze działało.
Większość moich prób ulepszenia systemu filtracji kończyła się kłopotami w postaci wody na podłodze, a czasem też rozchwianymi parametrami.
Wniosek na przyszłość:
DIY jest dla ludzi, ale nie ma sensu wyważać otwartych drzwi. Skoro wszyscy używają filtrów określonego typu, to znaczy że one działają i że raczej na pewno działają lepiej od innych rozwiązań

6. Dałbym systemowi spokojniej dojrzewać.
Nie reagowałbym już tak panicznie na każdą lekką zmianę parametrów, nie pakowałbym tak często rąk do akwarium żeby np. przedmuchać skały, nie nadużywałbym kleju do korali... Oczywiście od doświadczonych morszczaków słyszałem często: 'cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości...', ale musiało trochę wody przez pompy przepłynąć, żebym w końcu dojrzał do tej porady. Wszelkie próby szybkiego korygowania parametrów, przesadzanie z 'moczeniem rąk' w akwarium (nawet w ramach zabiegów porządkowych) oraz dodawanie w większych ilościach jakiejkolwiek chemii, kończą się w praktyce najczęściej źle. Nawet jeśli parametry skoczą, to wystarczy dać systemowi trochę czasu i wszystko się samo z powrotem poukłada.
Wniosek na przyszłość:
Cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości...

Tyle jeśli chodzi o rzeczy, które zrobiłbym inaczej.
Jeśli natomiast miałbym ocenić z czego jestem najbardziej zadowolony, to byłaby to tylko jedna, ale za to najważniejsza kwestia - fakt że w końcu zdecydowałem się założyć akwarium morskie. :ok: I tak na dobrą sprawę nie ma sensu pisać o niczym więcej, bo samo tworzenie od podstaw, systematyczne pielęgnowanie i możliwość codziennego podziwiania czegoś tak pięknego, jak miniaturowy wycinek oceanu we własnym domu, wynagradza moim zdaniem wszystkie niedogodności, kłopoty, problemy i koszty które mogą się pojawić i często się z tym hobby wiążą.
Wniosek na przyszłość:
Na pewno założę w przyszłości kolejne (większe) akwarium morskie!!!


Z okazji rocznicy chciałem wstawić trochę zdjęć, ale przez dłuższy czas nie miałem aparatu, więc nie robiłem zdjęć na bieżąco i niestety mam tylko to co na szybko pstryknąłem dzisiaj. W dodatku trochę się rozpisałem i jakoś wena na fotografowanie mi przeszła. Tak więc wstawię tylko pare zdjęć dla porównania jak ten rok odbił się na akwarium.

Było tak:
Obrazek
A teraz jest tak:
Obrazek

Było:
Obrazek
Jest:
Obrazek

W akwarium wszystko w końcu pięknie się pompuje i rośnie, więc ja wreszcie mogę szczerze powiedzieć że jestem zadowolony. Powoli myślę nad dołożeniem kilku nowych korali, ponieważ im dłużej się przyglądam (a ostatnio coraz trudniej mi się oderwać), tym więcej widzę na nie miejsca. :roll:

Jednak żeby nie było za różowo, znów miałem małego pecha - Fungia, która od ładnych paru miesięcy stała sobie w jednym miejscu (chyba jedyny koral którego nie przykleiłem, bo i jak?) ostatnio tak urosła i tak bardzo się pompowała, że w końcu spadła... W dodatku prościutko na piękną Scolymia australis. :zly: Niestety Scolymia nie przeżyła tej potyczki. :( Za to Fungia ma teraz nowe miejsce - zaanektowała to zdobyte w drodze abordażu.
Ponadto lampa LED sieje dalsze żniwo zniszczenia - fragment koralowca Favia favus, na który padało jej światło zaczął jaśnieć (część która była oświetlona świetlówką T5 zachowała kolory). Teraz jest już całkiem biały i koral musiał zostać przestawiony w zacienione miejsce, a przy najbliższej okazji zostanie oddany do sanatorium dla korali w Szamotułach. Może wróci jak wymienię lampę.

Jednak żeby równowaga w systemie została zachowana, podczas ostatniej dostawy w Aqua Medic'u zakupiłem dwa nowe koralowce:
Turbinaria mesenterina
Obrazek

Caulastrea echinulata
Obrazek

Również moja łączka Discosom powoli się rozrasta o kolejne grzybki. Najpierw miało być ich 5 sztuk, teraz jest 9, a wciąż widzę miejsce na kolejne - tym bardziej że jest jeszcze sporo różnych kolorów. W planie ma tam być bardzo gęsto. :)
Obrazek

Wypatrzyłem też nowego ślimaka. Najpierw myślałem, że to Strombusy mi się rozmnożyły, ale teraz jak podrósł mam już pewność, że to inny gatunek - prawdopodobnie wylazł ze skały, albo przyjechał na jakimś koralu. Wygląda zupełnie jak Oliva carneola, ale opis jego upodobań żywieniowych mi się nie zgadza. Dziś widziałem jak dogonił (to mało powiedziane - ten ślimak przeczy całkowicie stereotypom - myślę że mógłby wyprzedzić niejednego kraba) Nassariusa, zrzucił go ze skały (chyba wstrzyknął jad, bo ofiara po ugryzieniu zaprzestała ucieczki), następnie 'zjechał' za nim, owinął się dookoła niego i po kilku minutach 'wypluł' muszlę - przy czym oba ślimaki były tych samych rozmiarów. Ciekawe co z niego wyrośnie?...
250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: deXter » 16 lutego 11, 00:01

Bardzo fajnie to wszystko opisane.
Gratuluję posiadanego akwenu :)

Jeżeli chodzi o LEDy to rożnie to bywa, wszyscy piszą tylko Cree, a na zachodzie śmigają na LEDach 6500K plus kilka niebieskich :D
I tez jest wszystko ok ;)

Ale kupę skarg widziałem na pierwsze lampy BP.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

rafi-r
Ryba
Ryba
Posty: 124
Rejestracja: 7 października 10, 20:56

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: rafi-r » 16 lutego 11, 10:06

O twoim akwarium było już powiedziane tyle och i ach, że ciężko coś dodać nie powtarzając się.
Cóż piękna rocznica :ok: :dzieki:

BTW Sklep z koralami masz rewelacyjny, albo ja nie potrafię szukać.

A gorgonie dokarmiasz czy żyją z tego co same złapią?

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 16 lutego 11, 21:54

deXter
Dzięki i dzięki. :)
A co do LEDów, to mój pech. Trudno się mówi, żyje się dalej.

rafi-r
Pierwsza rocznica zawsze najważniejsza. :mrgreen:

Sklep mam akurat przeciętny, ale czasem warto poszukać. I przynajmniej u mnie już się nauczyłem, że jak coś w sklepie wygląda brzydko, to wcale nie oznacza że takie jest w istocie. Mają tam beznadziejne światło.
Tak czy inaczej większość korali biorę od znajomego, który ściąga z różnych źródeł i dzwoni do mnie kiedy ma coś interesującego w szczepkarium.

Jeśli chodzi o dokarmianie, to z założenia nie dokarmiam niczego. Karmię dość szczodrze ryby oraz co drugą noc koralowce i wychodzę z założenia, że to musi wszystkim zwierzakom wystarczyć. Na razie starcza. :)


Rok 2 Dzień 3 - 16.02.2011

Zdechł mi dziś kolejny ślimak Turbo (poprzedni padł ze dwa miesiące temu). Zaczynam się zastanawiać, czy to ze starości (spory był), czy z głodu... A może się zatruł? Niby maleńkich Turbo mam ze 300, ale wciąż jakoś dziwnie nieswojo się czuję, jak zwierzak pada. Na wszelki wypadek wymieniłem węgiel i będę obserwował inne bezkręgowce.

Chciałem pstryknąć kilka fotek makro, ale albo ja jestem nędznym fotografem, albo sprzęt się nie nadaje - nic z tego nie wyszło. Jednak przy okazji powstało kilka fotek korali, które zrobiłem dla sprawdzenia czy rosną, czy są zdrowe i czy im dobrze.
Kilaka wstawię żeby nie było, że tyle do czytania i żadnych obrazków. :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W przyszły weekend planuję ostatecznie wyrzucić kulki z systemu filtracji. I tak już chyba nie działają, bo zalęgła się w nich wielka gąbka - zarosła pół filtra pochłaniając sobą resztkę BioPellets. W sumie ciekawy z niej zwierzak teraz - pół gąbka, pół granulat. Trochę się boję kolejnej zmiany w filtracji, ale mniej niż dodawania nowych kulek. Być może co najwyżej zostawię jakieś 10-20ml jako wsparcie filtracji oraz żeby zmniejszyć szok.
250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

sekibun
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 879
Rejestracja: 25 stycznia 09, 12:54

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: sekibun » 16 lutego 11, 23:20

Te zoa wyglądają po prostu pięknie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Amnor
Ryba
Ryba
Posty: 194
Rejestracja: 19 października 09, 00:16
Lokalizacja: Poznań

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Amnor » 1 marca 11, 08:48

sekibun
Wiem. :) I wciąż poluję na inne - równie efektowne i oryginalne.


Rok 2 Dzień 16 - 01.03.2011

W akwarium życie rozkwita. :D
Ostatnie słoneczne dni pewnie przyczyniły się do tego, że koralowce wyglądają lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Ze swojej strony akwarystyczną aktywność w ciągu ostatnich tygodni ograniczyłem głównie do karmienia, czyszczenia szyb i gapienia się przez nie, co też pewnie nie zaszkodziło. :ok:

Od czasu ostatniej aktualizacji obsadę zasiliły: Acanthastrea echinata, Trachyphyllia geoffroyi (gdyż wcześniej nabyty egzemplarz tego gatunku okazał się jednak być Welsophyllia radiata) oraz kilka koralowców od znajomego - 5 różnokolorowych szczepek Montipor - Montipora digitata (czerwona, fioletowa, srebrna i zielona) oraz Montipora samarensis (pomarańczowa), a także mała szczepka Clavularia sp., co do której mam nadzieję, że kiedyś porośnie tylne szyby i komin.
Straty w inwentarzu nie wystąpiły. :ok:

Wyjątkowo nie zrobiłem zdjęć, ponieważ zainspirował mnie doskonały film nakręcony przez kolegę z drugiego forum i postanowiłem dla odmiany pobawić się tym razem kamerą.
Scenariusz był doskonały - chciałem zmontować teledysk z krótkich scen ze wszystkimi mieszkańcami akwarium uchwyconymi w jakichś ciekawych sytuacjach. Niestety pomimo faktu, że przez ponad tydzień czatowałem z kamerą przed akwarium po kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt minut dziennie, aktorzy nie chcieli współpracować. :( Jak na złość Doktorek wziął sobie wolne, Pterapogon'y miały ciche dni, Pseudanthias samiec wolał się wylegiwać na swoim 'tronie' niż zarządzać stadkiem, Pokolce nic tylko by jadły i nawet bezkręgowce nie chciały polować na siebie nawzajem - generalnie akwarium pochlapywało nudą... W dodatku okazało się, że reżyserem jestem jeszcze gorszym niż fotografem bo około 99,9% materiału nadawało się jedynie jako katalizator zużycia klawisza delete. :(

W każdym razie po ponad tygodniowej walce i nakręceniu ponad dwustu ujęć, uznałem że na więcej mnie po prostu nie stać. Wybrałem te które moim zdaniem wyszły na tle reszty najlepiej, następnie powalczyłem trochę z oprogramowaniem i jakoś udało mi się złożyć całość do kupy.
I tak powstał mój pierwszy morski dokument. Filmik jest wprawdzie nieco przydługi, średnio emocjonujący i ma nieco wyblakłe kolory (nie potrafiłem ustawić balansu bieli, na szczęście kamera w trybie auto oddawała kolory w miarę zbliżone do naturalnych), ale i tak oddaje wygląd akwarium lepiej niż zdjęcia.

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/LCQNxTGODmE?hl=pl&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/LCQNxTGODmE?hl=pl&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
Ostatnio zmieniony 1 marca 11, 09:40 przez Amnor, łącznie zmieniany 3 razy.
250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: polak.krk » 1 marca 11, 15:49

Masakra film!!! :mrgreen:

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: osama » 1 marca 11, 18:04

Amnor, przepiękne, gratuluję wspaniałego baniaczka.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

manka
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 26 października 10, 10:10
Lokalizacja: torun

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: manka » 2 marca 11, 09:36

CUDO :ok:

112
Ryba
Ryba
Posty: 176
Rejestracja: 22 sierpnia 07, 07:27
Lokalizacja: Szwecja

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: 112 » 10 marca 11, 15:53

Piękne akwa :ok:
Coś pięknego mieć takie coś w domu :mrgreen:

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Postautor: Plewek01 » 10 marca 11, 20:52

Bajka...brak słów.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości