[215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Hunter » 18 lutego 21, 22:03

Aquaman87 pisze:mam jeszcze jedno pytanie, jak karmicie wtedy ryby ?

Zrób im post. Ryba głodna to ryba zdrowa.
Przez te kilka dni nic im nie będzie.

Arturrro pisze:Nawet dwie znane polskie marki akwarystyczne zrobiły test który trwał prawie rok analizując wszystko to co zachodzi w podłożu jak i jest z nim związane i tylko potwierdzili to co producent napisał, więc nie mogę się z nimi nie zgodzić. Qualdrop i Amazonia24.pl przeprowadzili testy akwarium na podłożu Platinum Soil lecz dużo się ono nie różni od Master Soil. Master Soil podobno jest bardziej bogate w pierwiastki ale procesy zachodzą w nim tak samo.

Ale gdzie konkretnie w podłożu ten fosfor sprawdzać i dlaczego akurat w tym miejscu? W podłożu jest tak znikoma wymiana wody, która jest nośnikiem PO4, że nie sposób ustalić wiarygodne stężenie fosforanów "w podłożu". 1cm w głąb podłoża będzie inne stężenie aniżeli 3-4cm niżej. Tam gdzie sięgają korzenie roślin będzie inne, niż tam gdzie korzenie nie sięgają. Ba, nawet różne gatunki roślin różnie eksploatują podłoże, więc inne stężenie będzie w okolicach korzeni kryptokoryny, czy żabienicy, które z reguły mają mocno rozbudowany system korzeniowy i znacząco wyjaławiają podłoże, a inne stężenie będzie w okolicach korzeni np rogatka, który wykorzystuje korzenie jedynie do przytwierdzania się do dna. Dla mnie się to zupełnie kupy nie trzyma, dlatego wolę dozować fosfor wprost do słupa wody w mniejszych dawkach a częściej, ale mieć pewność, że rośliny z niego na pewno skorzystają, a nadmiar wciągnie podłoże i zmagazynuje na wypadek wystąpienia niedoborów.
Fosfor w akwarium na podłożu aktywnym zawsze monitorowałem jedynie okazyjnie, raz za czasu aby wyłapać moment, w którym podłoże odda fosforany do słupa wody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Arturrro » 19 lutego 21, 09:21

Podobno tak zaprojektowano to podłoże, że zachodzi w nim wymiana wody ale szczerze mówiąc nie oglądałem doświadczeń i tylko można bazować na tym co producent napisze. Z drugiej strony jeśli w słupie wody zawsze 0 a w podłożu coś wyskoczy to przynajmniej jest to jakiś wskaźnik gdzie chłopaki przez 7 mscy prowadzili akwarium jak napisali "z powodzeniem" choć prawdy i tak nigdy nie poznamy czy mieli jakieś problemy. Co do samego fosforu to odkłada się on na górnej warstwie podłoża (to co wlejemy do słupa wody). Nie wiem czy z czasem przenika stopniowo w jego głąb ale samo podłoże w sobie jest na tyle żyzne, że korzenie nie mają problemu z pierwiastkami. Pamiętasz w jakim momencie Ci wywalał fosfor do słupa wody ? Czytałem, że każdemu inaczej i obawiam się tego momentu. Dwóch rzeczy jakie doświadczyłem na tym podłożu to wywalanie azotu po 20ppm przez pierwsze 6 tygodni i przy 8 tygodniu wciągnął mi dosłownie fosfor do zera gdzie już akwarium było ustawione z nawożeniem.

Moja opinia co do tych podłoży jest szczerze mówiąc bardzo mieszana. Fakt, że jak się pozna podłoże to już wiadomo jak prowadzić na nim akwarium ale cena jaką płacimy za nie w porównaniu do bezproblemowego prowadzenia ziemniaka czy nawet jałowego jest kolosalna. Ziemniora prosto się prowadzi o ile nie grzebiemy w podłożu. Na jałowym też prosta sprawa no ale kosztem niektórych roślin a zwłaszcza tych, które sobie czerpią pierwiastki z podłoża.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 22 lutego 21, 22:49

no i zaciemnienie zrobiło robotę. Cyjano i glony też zredukowane.
Mam nadzieję, że teraz mleko nie wróci. Jeśli wróci, spróbuje jeszcze lampy UV.
Teraz ograniczam maksymalnie nawożenie, zobaczymy jak będzie.

Obrazek

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 5 marca 21, 22:13

niestety po kilku dniach znowu zielono :zly: :zly: :zly: Zamówiłem lampę 11W. Nie spodziewałem się tylko tych rozmiarów ! Musiałem przeorganizować trochę szafkę i dzisiaj udało mi się ją podłączyć.
Zobaczymy co z tego będzie... Można powiedzieć że deska ostatniego ratunku... :? Trzymam kciuki

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 7 marca 21, 13:41

wreszcie coś pomogło, 2 dni z lampą i już czysto :!: :D
Teraz zastanawiam się jak jej używać ? Cały czas, co kilka dni prewencyjnie czy tylko jak zauważę, że pogarsza się sytuacja ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Hunter » 9 marca 21, 06:10

Tobie na pewno chodzi o lampę UV?
Możesz stosować "awaryjnie", ale możesz też stosować systematycznie, np po 1-2h dziennie. Dzięki temu na pewno woda będzie klarowniejsza, ale będziesz miał większe ubytki żelaza, więc trzeba będzie dostosować nawożenie. Lampa UV wyjałowi też częściowo pożyteczne bakterie pływające w toni wodnej, ale to nie problem, będą zasiedlały inne, bardziej przyjazne obszary akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 9 marca 21, 15:09

tak, w sumie zapomniałem dopisać że lampę UV :) dzięki za radę.

teraz woda jest tak krystaliczna, że aż znowu chce się to prowadzić :D bo jak patrzyłem do tej pory na zbiornik... :roll: teraz kolejny cel, doprowadzić rośliny do porządku. Mam nadzieję, że nie zasypie mnie glonami w międzyczasie. Dzisiaj pewnie siadam do testów.

Aquaman87
Narybek
Narybek
Posty: 48
Rejestracja: 11 września 20, 20:39
Lokalizacja: Białystok

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Aquaman87 » 16 marca 21, 18:05

hej, podpowiedzcie czy to niedobór potasu ? Jak widać zaatakowało mi Hydrocotyle i bonsai.

Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215l.] Glossy100 pierwsze na serio…

Postautor: Hunter » 17 marca 21, 06:47

Niee, to okrzemki/zielenice.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości