[160] Mój podwodny świat w 160 litrach

Byrbra
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 20, 08:05

[160] Mój podwodny świat w 160 litrach

Postautor: Byrbra » 25 stycznia 20, 17:25

160 litrów, 100x40x40 - netto 130
Zbiornik otwarty oświetlony dwiema listwami:
1. Led (Jeneca) - 90 szt. białe i 27 szt. niebieskie diody ~24 W / czas naświetlania 9.00 - 21.00
2. Świetlówki T5 , 2 x 39W - Sylvania Grolux i Sylvania Luxline Plus / czas naświetlania 10.00 - 20.00
Filtr zew. Tetra EX800Plus i wew Aqael Unifilter 500
Tetra wkłady poprzedzielane gąbką, kolejno od spodu:
ceramika
zeolit
wegiel
jbl nitratex
Bez ogrzewania
CO2 z butli
Glonojady pospolite 1 samiec i 2 samice - legną się na potęgę :) 1 fantom czarny, 2 fantom czerwony, 2 neon Innesa, 2 neon czarny, 1 danio, 2 kardynałki, 2 kosiarki, 1 zwinnik Blehera, 2 kiryski spizowe, 1 kirysek panda, 1 razbora oraz pełno małych glonojadów, 3 ślimaki helmety.
Rośliny jak na zdjęciach ;)

Nawożenie 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w niedzielę podmiana wody około 25 litrów.
Poniedziałek 30 ml potas, 10 ml fosfor, 15 ml żelazo, 3 ml carbo, 3 ml magnez
Wtorek 8 ml potas, 3 ml carbo
Środa 8 ml potas, 4 ml fosfor, 3 ml carbo, 15 ml żelazo
Czwartek 8 ml potas, 3 ml carbo
Piątek 8 ml potas, 4 ml fosfor, 3 ml carbo

pH - 7,2
KH - 13
GH - 17

Od trzech tygodni podmieniam wodę na demineralizowaną 15 litrów, reszta kran. Zjechałem KH z 14 na 13 i chyba dam sobie spokój, nie wiem czy to jest skuteczny sposób na zmiękczanie wody.

Potas, fosfor, żelazo czyste z proszku roztwór rozrobiony z wodą demineralizowaną.


https://drive.google.com/file/d/1fgoWYe ... sp=sharing
Ostatnio zmieniony 14 lutego 20, 08:30 przez Byrbra, łącznie zmieniany 1 raz.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: [160] Mój podwodny świat w 160 litrach

Postautor: jurkin » 25 stycznia 20, 22:01

Byrbra pisze:Od trzech tygodni podmieniam wodę na demineralizowaną 15 litrów, reszta kran. Zjechałem KH z 14 na 13 i chyba dam sobie spokój, nie wiem czy to jest skuteczny sposób na zmiękczanie wody.

Jest, pod warunkiem że nic Ci nią zatwardza wodę, na przykład podłoże. Sprawdzałeś wodę w kranie?

Byrbra
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 20, 08:05

Re: [160] Mój podwodny świat w 160 litrach

Postautor: Byrbra » 26 stycznia 20, 13:02

jurkin pisze:
Byrbra pisze:Od trzech tygodni podmieniam wodę na demineralizowaną 15 litrów, reszta kran. Zjechałem KH z 14 na 13 i chyba dam sobie spokój, nie wiem czy to jest skuteczny sposób na zmiękczanie wody.

Jest, pod warunkiem że nic Ci nią zatwardza wodę, naprzyklad podłoże. Sprawdzałeś wodę w kranię?


KH 14
GH 16

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [160] Mój podwodny świat w 160 litrach

Postautor: Hunter » 28 stycznia 20, 12:17

Podmieniaj więcej wody. 15L wody RO na około 150l wody netto w obiegu to zaledwie 1/10.
Podmień jednorazowo 50L wody to zauważysz spadek o ok 1/3 wartości bazowych.

PS: jeśli to podłoże jest bazaltowe, to niestety zmartwię Cię, ale bazalt zatwardza wodę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Byrbra
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 20, 08:05

Re: [160] Mój podwodny świat w 160 litrach

Postautor: Byrbra » 14 lutego 20, 08:26

Hunter pisze:Podmieniaj więcej wody. 15L wody RO na około 150l wody netto w obiegu to zaledwie 1/10.
Podmień jednorazowo 50L wody to zauważysz spadek o ok 1/3 wartości bazowych.

PS: jeśli to podłoże jest bazaltowe, to niestety zmartwię Cię, ale bazalt zatwardza wodę.


Podłoże jest aktywne a na nim około 1 -2 cm bazaltu.
1. Jak podmienię jednorazowo 50 l to będę musiał tą wodę wzbogacić jakimś mineralizatorem ?
2. Jeżeli zejdę już z twardości to tygodniowe podmiany muszą być realizowane z wody RO (raczej oczywiste, ale wolę dopytać :))
3. Jeżeli mam wspomniane 1 -2 cm bazaltu to bardzo to będzie zatwardzać ?


Do tej pory brałem wodę z marketu i przy takich ilościach to mi się nie kalkuluje w to bawić ale znalazłem producenta wody po 0,40 groszy za litr

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [160] Mój podwodny świat w 160 litrach

Postautor: Hunter » 18 lutego 20, 15:55

Podłoże jest aktywne a na nim około 1 -2 cm bazaltu.

Oh :o Skąd taki pomysł? Podłoża aktywnego nie należy (nie warto) zasypywać żwirem. Podłożę aktywne ma aktywować (oddziaływań na) wodę, wyrównując parametry wody.
Co to za podłoże konkretniej?
Byrbra pisze:1. Jak podmienię jednorazowo 50 l to będę musiał tą wodę wzbogacić jakimś mineralizatorem ?

Prawidłowym działaniem byłoby najpierw sprawdzić do jakich parametrów wody sprowadza je podłoże aktywne, a potem z podmiany na podmianę stosować mineralizator który daje takie same parametry. Dzięki temu wydłużasz działanie podłoża, nie wyjaławiasz go.
Przykład:
Jeśli wlejesz czyste RO o KH=0, GH0 do akwarium to podłoże aktywne ustawi KH4, GH8 oddając minerały (wyjaławiasz podłoże).
Jeśli wlejesz twardą kranówka KH8, GH12 to podłożę zbije parametry do KH4, GH8
Z biegiem czasu takie praktyki prowadza do wyczerpania właściwości podłoża.
Podmieniając z tygodnia na tydzień na RO zmineralizowane do KH4 i GH8 przedłużasz tym samym żywotność podłoża, bo podłoże nie musi redukować wartości, a przynajmniej nie w tak dużym stopniu.
Podane wartości są przykładowe. Jakie parametry ustawia podłoże to kwestia indywidualna dla każdego produktu.

Problem w tym, że nie sposób ocenić teraz jak podłoże i woda będą się zachowywały w Twoim akwarium. Przysypałeś podłoże bazaltem, czyli ograniczyłeś wymianę wody z podłożem, a do tego bazaltem, który zatwardza wodę (podnosi KH i GH) :D

Byrbra pisze:3. Jeżeli mam wspomniane 1 -2 cm bazaltu to bardzo to będzie zatwardzać ?

Nieznacznie, ale zawsze.
Bazalt bazaltowi nie różny. Różne rzeczy możemy dostać w sklepach i na składach kamienia pod nazwą "bazalt". Teoretycznie czysty bazalt nie wpływa na parametry wody, ale w praktyce akwarystycznej nie jeden miał z nim większe/mniejsze problemy.
Osobiście prowadziłem krewetkarium i akwarium roślinne z podłożem bazaltowym ale na wodzie kranowej KH4, GH10 i nie zauważałem zatwardzania wody. Natomiast kolega miał skałki bazaltowe oraz wodę miękką i kwaśną. Tu już problem był bardzo zauważalny. Zatem im woda bardziej miękka i kwaśna tym większe problemy z bazaltem.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości