[300l] Ogólnie misz-masz

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

[300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: pimowo » 13 grudnia 18, 00:07

Hej,
Chciałbym się pochwalić swoim akwarium, a co! :D
Z góry przepraszam za chaos w opisie, ale ja nie bardzo wiem jak to wszytko przedstawić-pisarz ze mnie marny.
Czekałem, aż się uporam ze wszystkim, ale widzę, że akwarystyka to taka niekończąca si opowieść :D

OK, od początku... Akwarium w domu pojawiło się troszkę przez przypadek, nie mogłem patrzeć jak ktoś męczy żywe żyjątka i zabrałem akwarium do siebie. Akwarium to miało 60l, a w nim ledwo żywy Zbrojnik Niebieski i Kardynałek Chiński-znalazłem im nowy dom, a ja po wyczyszczeniu wszystkiego założyłem od początku całe akwarium. Woda sobie dojrzewała, ale w międzyczasie znalazłem na OLX w swojej okolicy akwarium 300l Tym sposobem założyłem całkowicie od nowa wszytko.

Moje, a w sumie nasze bo to hobby wszystkich domowników ma wymiary 125x45x55h zbudowane jest ze szkła 10mm i posiada jedno, podwójne wzmocnienie poprzeczne (co jest troszkę przekleństwem)
Na dnie zbiornika jest najtańsza ziemia ogrodowa z marketu i na to siatka budowlana i drobny piasek (piasek do piaskownic z marketu)
Główną ozdobą jest ogromny korzeń, który i tak dość mocno przyciąłem znaleziony u teściów w gospodarstwie. Podobno leżał u nich jakieś 10-15 lat na dworze, na deszczu i słońcu i wszystkim co przyroda przygotowała przez cały rok. Miał być ozdobą ogrodu, a jest ozdobą akwarium :)

Sprzęt w akwarium:
- filtr kasetowy który sam zbudowałem
- grzałka no name 300W
- CO2 (gaśnica śniegowa)
- oświetlenie to w sumie zbieranina wszystkiego co było w domu-paski LED (białe, czerwone, niebieskie) lamy LED i ostatnio dołożyłem Power LED WFS Zrobiłem prosty, tymczasowy sterownik który włącza/wyłącza oświetlenie oraz też są wschody/zachody

Plany na najbliższy czas:
- przyciąć korzeń aby był niższy
- budowa oświetlenia-belka Power LED (będzie około 200W)
- budowa hydroponiki
- budowa oświetlenia hydroponiki na Power LED
- budowa korony ze spienionego PVC
- budowa sterownika do akwarium (już rozpoczęte)
- budowa sterownika oświetlenia (już rozpoczęte)
Jak widać to większość rzeczy sam buduję ponieważ wszytko jest troszkę nietypowe, a dwa mam duszę majsterkowicza ;)

Całość ma wyglądać tak:

Obrazek

- lampa hydroponiki
- doniczka
- półka
- lampa akwarium
- akwarium

Funkcjonowanie akwarium:
- żyjątka karmione raz dziennie (piątek głodówka)
- woda podmieniana raz w tygodniu-60l (20l kran + 40l RO)
- przy podmianach lekkie czyszczenie dna i ogólne porządki
Najwięcej co robię w akwarium to je oglądam :)

W akwarium żyje sobie:
1. Ryby: 3x Gurami mozaikowe, 30x Razbora Klinowa, 5x Kirysek Sterby
2. Krewetki: 6x Fire Red, 3x Krewetka filtrująca
3. Ślimaki: 2x Military Helmet, 15x Clea Helena (kupiłem 5szt, a niedawno wypatrzyłem 10szt maluchów)

Roślinność:
tu niestety, ale część jest z przypadku i części nazw też nie pamiętam
- mech java moss
- mikrozorium oskrzydlone windelov
- kryptokoryna karbowana
- pistia
- kryptokoryna wendtii Green i Brown
- nurzaniec amerykański
- wgłębka wodna (ta roślinka jest wszędzie)

Woda:
Kropelki Zoolek: GH 7, KH 4, NO3 1-5mg/l, NO2 0mg/l, pH 6.8, Fe 0.05mg/l, PO4 0.25mg/l, 25st Celciusza
*podobno test Zoolek na NO3 jest kiepski

znaleziony korzeń, opłukany z błota

Obrazek

tu wstępnie oczyszczony korzeń i pierwsza przymiarka. W tle akwarium 60l o którym wcześniej pisałem

Obrazek

dzień zalania (kranówka)
*jak się nie mylę to 28 sierpień 2018

Obrazek

tu woda się troszkę wyklarowała

Obrazek

około dwa tygodnie po zalaniu

Obrazek

około miesiąc od zalania i początki podmian wody na RO

Obrazek

tu przybyły roślinki

Obrazek

tu stwierdziłem, że coś mi się niepodobna i że mam za mało piasku

Obrazek

coś tam w międzyczasie

Obrazek

no i dziś :)

Obrazek

Mam nadzieję, że coś z tego wszystkiego zrozumiecie :)
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: barttsw » 14 grudnia 18, 07:51

ogólnie zbiornik fajny ale ta obsada mi do tego baniaka nie pasuje :D (nie bierz tego do siebie poprostu azja to nie moja bajka)
a co do testow
Piotrek kup sobie jbla lub sere zoolek to tylko ca/mg i K reszte przemilcze no mozejeszcze zelazo :)
a wglebke bedziesz miał wszedzie :D
jak bys chcial sie pozbyc pisti to daj znac:D

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: pimowo » 14 grudnia 18, 08:12

barttsw pisze:ogólnie zbiornik fajny

Dziękuję :)
barttsw pisze:ale ta obsada mi do tego baniaka nie pasuje :D (nie bierz tego do siebie poprostu azja to nie moja bajka)

Wiem i rozumiem, że Ty w innym świecie (nie obrażam Cię!) żyjesz. Już trochę na ten temat rozmawialiśmy i czytałem Twoje wypowiedzi na forum ;)
Ryby wyglądają na zdrowe i zadowolone, więc chyba im odpowiada domek.

Na początku miałem problem z kilkoma Razborami i kiryskami-kupione u pobliskiego hodowcy. Wszystkie sztuki kupione u niego padły. Takie same ryby kupione w dwóch różnych sklepach (chciałem pomieszać krew) mają się dobrze, przypadek? nie sądzę. Jak będę w pobliżu to mu nawtykam.
barttsw pisze:a co do testow
Piotrek kup sobie jbla lub sere zoolek to tylko ca/mg i K reszte przemilcze no mozejeszcze zelazo :)

Wiem, wiem... w pierwszej kolejności muszę zmienić NO3. Na początku miałem do 20mg/l, a teraz 1-5mg/l W pierwszej chwili nie wiedziałem o co chodzi bo wszyscy walczą z wysokim NO3 a u mnie cały czas niskie, ale po lekturze forum stwierdziłem, że to test może być winny.
barttsw pisze:wglebke bedziesz miał wszedzie :D

Wiem, już się o tym przekonałem, ona naprawdę jest wszędzie i nie bardzo można nad nią zapanować.
barttsw pisze:jak bys chcial sie pozbyc pisti to daj znac:D
[/quote]
Kiedyś kupiłem 3szt. i była bo była, dwie szt. zrobiły się brzydkie i je wyrzuciłem. Pływała sobie jedna, ale jak miesiąc temu zacząłem dodawać Symfonię Złotą to zaczęła się rozmnażać jak szalona. Niestety, ale nadal większość ma listki brązowe.
Jeżeli w końcu odżyje to chętnie się z Tobą podzielę bo dość mocno się rozmnaża ;)
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: barttsw » 14 grudnia 18, 08:19

pimowo pisze:Wiem i rozumiem, że Ty w innym świecie (nie obrażam Cię!)
nie odbieram tak tego :)
pimowo pisze:Na początku miałem problem z kilkoma Razborami i kiryskami-kupione u pobliskiego hodowcy. Wszystkie sztuki kupione u niego padły. Takie same ryby kupione w dwóch różnych sklepach (chciałem pomieszać krew) mają się dobrze, przypadek? nie sądzę. Jak będę w pobliżu to mu nawtykam.
dlatego najpierw warto poczytac opinie na temat danego hodowcy ale to tez mogla byc iina wina tak jak to tluke pozadna i dluga aklimatyzacja to podstawa
mogly pasc tez z innych niewyjasnionych przyczyn niestety tak robia hodowcy ze karmia ryby miechem by szybko rosly
pimowo pisze:Wiem, wiem... w pierwszej kolejności muszę zmienić NO3. Na początku miałem do 20mg/l, a teraz 1-5mg/l W pierwszej chwili nie wiedziałem o co chodzi bo wszyscy walczą z wysokim NO3 a u mnie cały czas niskie, ale po lekturze forum stwierdziłem, że to test może być winny.
ja nie walcze :D

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: pimowo » 14 grudnia 18, 08:34

barttsw pisze:dlatego najpierw warto poczytac opinie na temat danego hodowcy ale to tez mogla byc iina wina tak jak to tluke pozadna i dluga aklimatyzacja to podstawa
mogly pasc tez z innych niewyjasnionych przyczyn niestety tak robia hodowcy ze karmia ryby miechem by szybko rosly

Kupując ryby to najpierw daję woreczek do akwarium na jakąś godzinę i później kropelkowo dodaję wodę z akwarium do woreczka i dopiero ryby przenoszę do akwarium.
Ryby kupione na początku w sklepie (mały sklep zoologiczny w sąsiednim mieście) mają się dobrze, za jakiś czas kupiłem u tego hodowcy-wszystkie padły, widziałem które to bo były mniejsze niż te co już pływały w akwarium. Odczekałem miesiąc i kupiłem następne w dużym sklepie (Trzmiel Wrocław) i do dziś wszystkie pływają. Można powiedzieć, że transport im zaszkodził, ale... do sąsiedniego miasta mam 10km, do tego hodowcy 25km, a do Wrocławia 50km. Ze wszystkimi rybami postępowałem dokładnie tak samo.
W międzyczasie kupiłem różne krewetki, ślimaki i wszyscy mieszkańcy mają się dobrze prócz żyjątek kupionych u tego hodowcy, więc wniosek nasuwa się sam.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: barttsw » 14 grudnia 18, 10:11

skąd jestes? ile masz do Kędzierzyna ?

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: pimowo » 14 grudnia 18, 10:15

Okolice Wrocławia
Masz na myśli Kędzierzyn-Koźle? Jak tak to najszybsza, najkrótsza trasa tylko 174km ;)
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: barttsw » 14 grudnia 18, 10:16

tak
tam jest super hodowca importer
nastepnego masz w Gliwicach

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: pimowo » 14 grudnia 18, 10:23

Daleko :(
Myślę, że po takie ryby jak na razie chowam nie ma sensu ale kiedyś jak coś mi się odmieni, nabiorę doświadczenia to kto wie co u mnie będzie pływać, a w tedy można jechać nawet i przez pół Polski za rybami.

Bartek, chciałbym dodać jeszcze jakiegoś zbrojnika do swojego zbiornika. Wypatrzyłem "stworka" który bardzo mi się spodobał, ale nie wiem czy on może u mnie być, co myślisz o Rineloricaria sp. Red L10a?
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: barttsw » 14 grudnia 18, 10:37


Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: pimowo » 14 grudnia 18, 11:04

Dzięki za linka, a Ty jako doświadczony akwarysta co myślisz o tym "stworku"?
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: barttsw » 14 grudnia 18, 11:05

bardzo fajne ale z tego co pamietam lepiej jak jest ich grupa
ty u siebie je zobaczysz ja je planowałem ale stwierdzilem ze okazjonalnie moge je tylko ujrzeć

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: pimowo » 14 grudnia 18, 11:10

barttsw pisze:bardzo fajne ale z tego co pamietam lepiej jak jest ich grupa

Zgadza się i dlatego myślałem o 5-6szt ;)
Najważniejsze pytanie czy one będą się u mnie dobrze czuły?
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: barttsw » 14 grudnia 18, 11:22

zejdz troche z ph i bedzie ok

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: [300l] Ogólnie misz-masz

Postautor: pimowo » 14 grudnia 18, 12:01

Tu już bym musiał chyba podziałać z jakimś torfem czy coś.
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 18, 13:18 przez pimowo, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości