[125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Zawaś » 17 marca 19, 16:54

Zakup dwóch korzeni dębowych https://photos.app.goo.gl/ZM2i8PZ3i8n176Yo6
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Zawaś » 23 marca 19, 07:57

Zakładając że podłożem w akwarium będzie piasek do piaskownic zastanawiam się czy dać go jako wierzchnią warstwę a pod spodem kamyczki. Druga opcja to piasek po całości dna. Roślinki które będą na tym podłożu dostaną co jakiś czas kulkę torfową.
Korzenie po tygodniu w wodzie zabarwily ją na kolor mocnej herbaty. Jak pozbyć się szybko barwienia?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: jurkin » 23 marca 19, 08:06

Zawaś pisze:Jak pozbyć się szybko barwienia?

Podmiany wody, korzenie będą zawsze zabiarwialy wodę, z czasem mniej, ale będą.

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Zawaś » 23 marca 19, 14:21

Słyszałem o gotowaniu ale nie mam takiego dużego gara niestety. Lubię bezbarwną wodę i pewnie będzie mi to przeszkadzać.
A co do piasku to zastanawiam się czy nie stworzy z czasem zbitej masy. Strefy beztlenowe? Drobne kamyczki na dolnej warstwie zostawiły by trochę przewiewu.

Miałem dwa piaski do wyboru Kreisel i Obi do piaskownic. Po teście octowym:
https://photos.app.goo.gl/ATZJvxd5uCiQuEoU6
Kreisel gazuje niczym pepsi... Ktoś tutaj tak polecajacy Kreisela dyche jest mi dłużny.
Piasek do piaskownic zatem będzie trzeba zastosować.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Hunter » 24 marca 19, 11:55

Zawaś pisze:A co do piasku to zastanawiam się czy nie stworzy z czasem zbitej masy. Strefy beztlenowe? Drobne kamyczki na dolnej warstwie zostawiły by trochę przewiewu.

Drobniejszy piach dostanie się pomiędzy grubsze kamyczki, w efekcie żadnej warstwy drenażu nie będzie - zresztą i tak jest niepotrzebna. Strefy beztlenowe nie są niebezpieczne, śmiało zasypuj całe dno piaskiem bez kombinowania.

Zawaś pisze:Miałem dwa piaski do wyboru Kreisel i Obi do piaskownic. Po teście octowym:
https://photos.app.goo.gl/ATZJvxd5uCiQuEoU6
Kreisel gazuje niczym pepsi... Ktoś tutaj tak polecajacy Kreisela dyche jest mi dłużny.

Nie używam Kreisel, wolę Sobexa do piaskownic, ale pytanie który Kreisel posiadasz? Jest 098 i 099. 099 nadaje się do betoniarki i bywa zwapniony (dlatego się pieni), natomiast 098 to czysty piasek do piaskownic, posiada atesty PZH. Zatem albo bierzesz w ciemno 099, płuczesz i godzisz się na lekkie zatwardzanie wody, albo 0,98, mniej płukania i pewniejszy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Zawaś » 24 marca 19, 14:20

Kamyczkow na dno nawet jak bym chciał to i tak nie dam bo te które kupiłem też Kreisel również się pienią.
Kreisel 099 gazuje ale fakt, że jest czystrzy. Piasek do piaskownic płukalem już z 6 razy i jest dużo lepiej ale nie idealnie.
Jako uzupełnienie kora kamienna czyli inaczej Gnejs. Test octowym przeszła bez problemu.
Korzenie wyszczotkowałem dokładnie i podmieniłem wodę na gorącą w wiadrach. Po tym zaczęły uwalniać bąbelki. Nie takie pojedyncze a całe pionowe warkocze. Woda kolor herbaty nadal.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Biniu
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 18 grudnia 18, 16:21

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Biniu » 24 marca 19, 18:05

Na garbniki pomoże preparacja korzenia ługiem sodowym. NaOH zneutralizuje garbniki. Jest gdzieś w Google dokładna instrukcja.

Jako ciekawostkę podaje, że w NaOH kąpie się oliwki żeby zneutralizować garbniki by nie były takie cierpkie :-)

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Zawaś » 24 marca 19, 20:15

Biniu pisze:Na garbniki pomoże preparacja korzenia ługiem sodowym. NaOH zneutralizuje garbniki. Jest gdzieś w Google dokładna instrukcja.

Jako ciekawostkę podaje, że w NaOH kąpie się oliwki żeby zneutralizować garbniki by nie były takie cierpkie :-)


Cenna informacja. Dzięki.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Zawaś » 9 lipca 19, 23:49

Dłuuugo niestety mnie nie było na forum ale z akwarium coś tam się działo. Jest woda, są rośliny, korzenie już samoczynnie toną i najważniejsze - mieszkańcy są już zadomowieni.
Pytania mam dwa. Pierwsze odnosi się do filtracji. Nie mam na dnie jeszcze nic bo aranżacja nie jest wykonana w pełni. Wszystko niby jest ale zabrać się za to jeszcze nie mogę bo nie mam podpiętego czujnika zalania a potem byłby problem z dostępem pod szafkę. Filtr HW 302 z lawą wulkaniczną a na wierzchu gąbka o sporej gradacji do tego prefiltr z gąbkami o trzech gradacjach. Na początku jak odpaliłem zbiornik to pływały nim trzy małe zbrojniki niebieskie. Są one tak kałoprodukcyjne iż na dnie i tak zalegały nieczystości. Teraz ryb jest więcej i sprawa ma się też podobnie. Chodzi mi o to że jeśli teraz ustawiam wylot deszczowni pionowo w dół i woda pcha brud w drugą stronę zbiornika gdzie jest on wciągany a i tak jest go na dnie sporo to co będzie jeśli dam piasek i posadzę rośliny i zrobię aranżację? Bedzie szybko brudno. Pionowo w dół wylotu nie dam bo przecież zrobi strumień wody dziurę w dnie z piasku. A jak dam po wierzchu wodę to na dnie się bardzo szybko zrobi jeszcze gorzej bo nie będzie zamiatania takiego jak teraz na samym szkle. I nie wiem czy to jest wina filtra bo liczyłem na to, że sprzątać będzie dobrze.
Druga sprawa to brudne węże jakie zaobserwowałem przy ostatnim czyszczeniu prefiltra jak na zdjęciu.
Kolejna sprawa to roślina ze zdjęcia dwukolorowa. Ona tak ma czy to są dwa gatunki w jednym koszyczku?

https://photos.app.goo.gl/GEhsuEhwRx85j9aD8
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Hunter » 10 lipca 19, 05:34

To jedna roślina ;)
Filtr nie posprząta akwarium za Ciebie :p Ustaw wyloty tak, żeby większość brudu zbierała się w jednym miejscu, a potem zalegający muł zbieraj co tydzień wężem wraz z podmianą wody.
Niestety im bardziej brudzące ryby, tym więcej mułu, ale to dość logiczne ;)
Węże zawsze zachodzą szlamem. Raz za czasu należy je odpinać od filtra i przeczyścić, bo potrafią zalesić na tyle, że przepływ przez filtr znacząco spada. Są specjalne czyściki na długim druciku, można też przepchać je gorącą wodą w wannie. Ale u Ciebie jeszcze nie ma potrzeby babrania się z tym.

Ta siatka którą masz na dnie akwarium jest całkowicie zbędna. W jakim celu została zastosowana? Jakie to tworzywo? Nie będzie nic wydzielała do wody?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Zawaś » 10 lipca 19, 06:33

Siatka miała być do ziemi której nie będzie. Jest to siatka budowlana. Miałem ją na chwilę przy układaniu kamieni na próbę aby nie porysować szkła.
Co do wylotu wody to tak jak pisałem, przy dnie z piasku pewnie powstanie rów do samego szkła. Pokombinuje.
Ta roślina jak się nazywa?
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Hunter » 10 lipca 19, 06:41

Żabienica. Roślina bagienna. Bardzo lubi żyzne podłoże, więc jeśli ziemi nie będzie to zaopatrz się chociaż w gulki GT i powtykaj kilka pod korzenie ;)
Z wylotem trzeba pokombinować. Filtr i wkłady masz odpowiednie to filtracji biologicznej, no ale zanieczyszczenia stałe sam musisz zbierać. Odchody na piasku traktuj jak coś normalnego i naturalnego. Idziesz raczej w kierunku biotopu, a nie czystego, sterylnego baniaka jak z obrazka, więc trochę glonów, odchodów i mułu doda temu akwarium uroku i naturalności.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Zawaś » 11 lipca 19, 06:07

Kulki mam więc będą.
Zielone liście tej rośliny są foremne a te bordowe mają inny kształt i są takie powyginane.
Muszę nagrać filmik z jaką głośnością chodzi baniak bo wydaje mi się przy głośny.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Zawaś » 9 grudnia 20, 22:07

Panowie ostatni padła mi grzałka przepływowa SU SUN EH-300 https://allegro.pl/oferta/sunsun-eh-300 ... QsQAvD_BwE. Podczas normalnej pracy pewnego dnia korki wyskoczyły i papa. Trochę po gwarancji czasu minęło.
Kupiłem dla odmiany inna markę tym razem z naklejką JEBO a pod nią naklejka marki LIFETECH HT-600 https://allegro.pl/oferta/grzalka-zewne ... MDlkYzk%3D I teraz pytania do posiadaczy owego sprzętu:
- czy ma zabezpieczenie przeciw przepaleniu kiedy ustanie przepływ wody?
- jak faktycznie spisują się nakrętki na węże które na oko są słabej jakości i podobno lubią pękać?
- jaka jest ogólna ocena tego modelu?
Brałem pod uwagę też Hydora 300W i więcej jest o nim w sieci oraz marka Włoska mogłaby świadczyć o lepszej jakości.

Jakiś miesiąc temu w weekend będąc w mieszkaniu załączył mi się system alarmowy. Na manipulatorze komunikat z czujnika zalania pod akwarium. Szybka weryfikacja ujawniła pod szafką kałuże 30x30 cm. Rozszczelnił się kubełek SUN SUN HW-302 - wymiana uszczelki pomogła i jest ok. System spełnił swoja funkcję znakomicie :)
Mam drugi taki kubełek ale bez tej zapadki zapobiegającej cofaniu się wody na wężu wylotowym. Czy jest to dostępne solo? Jest sporo części np na Alliexpress ale tego nie znalazłem.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Awatar użytkownika
Zawaś
Ryba
Ryba
Posty: 211
Rejestracja: 29 września 18, 08:50
Lokalizacja: Toruń

Re: [125] AQUAEL GLOSSY 80 by Zawaś

Postautor: Zawaś » 13 grudnia 20, 23:55

Przyjrzałem się dokładniej grzałce JEBO i ją zwróciłem. Plastiki najniższej jakości, strach to montować. Zamówiony już HYDOR 200W.
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 20, 00:29 przez Zawaś, łącznie zmieniany 1 raz.
AQUAEL GLOSSY 80 - 125L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości