[420l+192l ] South America-BLACK WATER AQUARIUM

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

[420l+192l ] South America-BLACK WATER AQUARIUM

Postautor: barttsw » 10 lipca 18, 17:08

Jak w temacie, pokaże Wam jak to wygląda w praktyce. Opis akwarium biotopowego na konkurs, lecz tu wam dam w języku polskim:

Pojemność: 420 L
Wymiary: 120 x 70 x 50 cm
Lista ryb: Hemigrammus rhodostomus, Corydoras habrosus, Dicrossus filamentosus,Biotodoma wavrini
Opis dekoracji: Drzewo dębowe, liść dębu, liście buku
Opis sprzętu: sump 120x40x40 na pompie AN-7000 ,grzałka Aqua-nova 300w oświetrlenie Led 60W
Parametry wody: temperatura 27 ° C, pH: 5,0
tu będzie 7 zdjec ale akwarium jest w trakcie budowy
Obrazek

Opis obszaru otaczającego biotop: Główne dno dorzecza Orinoko, które obejmuje Kolumbię, Wenezuelę i Gujanę, znajduje się w całości w Wenezueli. Orinoko, o długości 2140 km, wpada do Oceanu Atlantyckiego i tworzy dużą deltę o powierzchni 41 000 km². W rzeczywistości Amazon nie jest częścią systemu rzecznego. Jednak łączy się przez Casquiare z Rio Negro i pośrednio dołącza do Amazon. Anacaro, Guanipa, Morichal Grande, San Juan, Uracoa, Manamo, Araguao, Macareo, Marius, Imataca, Ventuari, Atabapo, Suapure, Cuchivero lub Caura, Aro, Paragua i Caron są gałęziami Orinoco tworzącymi basen. Region ma temperatury w zakresie od 25 do 32 ° C. Ponadto 2700 mm rocznych opadów, które uzyskuje się poprzez proporcjonowanie wszystkich basenów, jest prawie równomiernie dzielone na każdy miesiąc. Jest to demonstracja niewielkiej zmiany poziomu wody w Orinoko i wyjaśnienie jej czystych wód. Zaobserwowano, że poziom pH rzeki waha się między 4,2-6,3. Roczna produkcja części rzeczki Meta wynosi 5600 metrów sześciennych na godzinę, co stanowi najbardziej suchą część systemu. Wręcz przeciwnie, część delta jest raczej stagnująca i bagna. Równiny delty Orinoko tworzą jeden z największych kompleksów podmokłych w Ameryce Południowej. Ten obszar przecięcia strumienia oceanicznego jest bardzo wydajnym miejscem żywienia i rozrodu dla wielu organizmów słodkowodnych i morskich. Ze względu na te pozytywne czynniki, zarówno fauna i flora wodna są dość bogate. Największa ilość gatunków powyżej 900 jest w rodzinie Characiformes. Następnie pojawiają się rodziny Loricariidae i Cichlidae. Około 70 gatunków wymienionych jest w literaturze jako endemiczne dla Orinoko. Wśród tych endemicznych stworzeń są niektóre gatunki pleco, kilka gatunków apistogramma, niektóre tetras i niektóre gatunki killifish. Micropoecilia bifurca jest również gatunkiem rodzimym dla Orinoko. Orinoco również jest gospodarzem Geophagus.Geophagus grammepareius i G. taeniopareius są najczęstszym gatunkiem. Corydoras czarny Wenezuela, M. ramirezi, P. natteri, kardynalny tetra, płaszczkowate stingray, Dicrossus filamentosus są znanymi rybami akwariowymi z Orinoko. Widok podwodny różni się od delty. Osady organiczne i mechaniczne są bardziej obfite, ponieważ zużycie tego obszaru zmniejsza się, a akumulacja wzrasta. Obszar ten jest częścią Gujany Tarczowej opartej na andezynie. Kamienie Andezytowe i derywacyjne można stosować w akwariach Orinoco. Orinoko to najbogatsza rzeka gatunków w całej Ameryce Południowej. Czyste wody i większa część basenu znajdującego się na sawannie powodują więcej światła słonecznego. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia wzrostu roślin. Można tu znaleźć gatunki Echinodorus, w tym parvula, subulata, Salvinia, Riccia, N. lotos, hiacynt wodny, Cabomba, niektóre gatunki Alternanthera, Bacopa, Hydrocotyle, Heteranthera i Vallisneria. Biotop Orinoko powinien mieć absolutnie czystą wodę o bardzo mocnym żółtawym/bursztynowym zabarwieniu. Delikatny beżowy piasek nadaje się do akwarium. Większy strumień żwiru można wykorzystać w częściach do wzrostu roślin. W tym regionie gałęzie i korzenie będą głównymi materiałami hardscape. Orinoko obejmuje rozległy teren i stanowi zupełnie inny rodzaj życia.

Opis parametrów siedliska: temperatura wynosi 24-32 ° C,
pH wynosi 4,5-7,0. Kolory ryb ulegną wyblaknięciu, jeśli będą przechowywane w warunkach alkalicznych. Twardość wynosi 2-15 ° dGH.

Lista ryb: Aequidens diadema, Aequidens metae, Aequidens tetramerus, Ancistrus sp., Apistogamma iniridae, Apistogamma hoignei, Apistogamma hongsloi, Apistogamma macmasteri, Apistogamma viejita, Astronotus ocellatus, Axelrodia riesei, Biotodoma wavrini, Biotoecus opercularis, Carnegiella marthae, Cichla orinocensis, Cichlasoma bimaculatum, Corydoras Black Venezuela, Corydoras brevirostris, Corydoras concolor, Corydoras delphax, Corydoras habrosus, Dicrossus filamentosus, Farlowella acus, Geophagus dicrozoster, Gymnocorymbus ternetzi, Hemigrammus rhodostomus, Heros severus, Hypancistrus contradens, Megalamphodus sweglesi, Mikrogeophagus ramirezi, Otocinclus affinis, Panaque nigrolineatus, Paracheirodon axelrodi, Paracheirodon simulans, Potamotrygon motoro, Pristella maxillaris, Pterophyllum altum, Pterophyllum scalare, Pterygoplichthys multiradiatus, Uaru fernandezyepezi.

Lista roślin: Helanthium tenellum, Cabomba piauhyensis, Echinodorus tennellus, Echinodorus cordifolius, Echinodorus sp., Cabomba aqatica, Mayaca fluviatilis, Eleocharis sp., Sagittaria subulata, Hydrocotyle leucocephala, Cabomba caroliniana.

Zagrożenia dla ekologii: rzeka Orinoco to rzeka Ameryki Południowej, która płynie w gigantycznym łuku przez około 1700 mil (2740 km) od źródła w Wyżynie Gujany do ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Przez większość czasu przepływa przez Wenezuelę, z wyjątkiem odcinka, który stanowi część granicy Wenezueli i Kolumbii. Nazwa Orinoco pochodzi od słów Warao (Guarauno), co oznacza "miejsce do wiosłowania" - tj. Miejsce żeglowne. Orinoko i jego dopływy stanowią najbardziej wysunięte na północ cztery główne systemy rzeczne w Ameryce Południowej. Graniczy z Andami od zachodu i północy, Wyżyny Gujany na wschód i Amazonki na południe, dorzecze zajmuje powierzchnię około 948 000 km2. Obejmuje ona około czterech piątych Wenezueli i jedną czwartą Kolumbii. Przez większość swojej długości Orinoco przepływa przez nieprzebyte lasy deszczowe lub przez rozległe tereny trawiaste (sawanny) llanosów ("równiny"), które zajmują trzy piąte basenu Orinoko na północ od rzeki Guaviare i na zachód od dolnego Rzeka Orinoko i wyżyny Gujany. Sawanna została nazwana przez Hiszpanów w XVI wieku i od dawna służyła jako rozległa krowa bydła. Od lat 30. XX wieku region ten rozwija się w jeden z najbardziej uprzemysłowionych obszarów Ameryki Południowej.

Źródła informacji: Akvaryum.com; Seriouslyfish.com; Britannica.com.
Ostatnio zmieniony 8 listopada 18, 19:06 przez barttsw, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: osama » 11 lipca 18, 16:30

No, powiem Ci Bartek, żeś mi normalnie teraz zaimponował ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: barttsw » 11 lipca 18, 17:20

osama pisze:No, powiem Ci Bartek, żeś mi normalnie teraz zaimponował ;)
niby czym :D

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: osama » 11 lipca 18, 18:54

Takie brzydkie akwarium, że aż urocze :D
A tak poważnie, piękny kawałek natury.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: barttsw » 11 lipca 18, 18:58

Łukasz, mam 1,5 roku aby je dopieścić duzo pracy, przede mna zwłaszcza aby narobic detrytusu :) bo w tym roku z tym zbiornikiem nie zdąże, ale moze uda sie wystartować z mniejszym i całkowicie innym odcinkiem :)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: osama » 11 lipca 18, 19:04

O, ja też za 1,5 roku, może szybciej, bo mi się zaczęło spieszyć ;)

Liśćmi dębu mogę poratować, buk też się znajdzie. Szyszek olchy również mogę wiadro nazbierać, ale musielibyśmy trochę jeszcze poczekać. Mieszkam w czystej okolicy, więc jak będziesz coś potrzebował, daj znać.

W jakich ilościach planujesz obsadę?
I czy udało się zdobyć jakieś namiary na Biotodoma wavrini?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: barttsw » 11 lipca 18, 19:12

Łukasz, wiec tak Biotodma 6 szt udało się zamówić w Kędzieżynie ale czekania mam około 2miesiace ale udało się
Hemigrammus rhodostomus około 30-50 szt
Corydoras habrosus około 20
Dicrossus filamentosus 3+5
biotodomy i discosusy są już zamówione, bo to czekania jak wyżej napisałem
oczywiście wszystkie ryby będą WF
szyszek olchy mam sporo ale liścmi nie pogardze w szczegolnosci buku u mnie w okolicy nie ma buku :(
Łukasz, za późno za to się zabrałem i nie zdaże zrobic zbiornika do września, więc musze przełożyc start w BADC na przyszły rok
mam czas na znalezienie wszystkich informacji dotyczacych biotopu, a niestety wszelkie informacje (większość) jest w języku porugalskim/hiszpańskim

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: kodzaj11 » 3 września 18, 00:50

Kup sobie lepszy aparat bo słabo widać :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: barttsw » 3 września 18, 06:03

wszystko widac tam jest taka woda to nie CW a BW

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: barttsw » 14 września 18, 06:49

małe co nie co :D

Obrazek

Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: barttsw » 13 października 18, 12:23

Ze wzgledu albo braku ziemiojadow z Orinoko lub zabójczej ceny zdecydowałem sie na zmiane.
poł roku oczekiwania opłaciło się dzis odebrałem rarytas w postaci Guianacara Dacrya Cumina Wf
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: barttsw » 13 października 18, 19:00

cos udało sie uchwycic
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: skrzatekMK » 20 października 18, 10:38

Bartek, jaką masz barwę światła? 2700?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: barttsw » 20 października 18, 11:18

Nie
Keszcze mam polaczenie 6500+fs+4500
Ale bede zmienual na naswietlacze 12v cob 2x20w(2×10w)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [420] Akwarium biotopowe Rio orinoco

Postautor: barttsw » 20 października 18, 19:30

kolejne foteczki moich gujanek sa genialne :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości