Proste gupikarium 125l

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 192
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Proste gupikarium 125l

Postautor: Guayaseal » 7 grudnia 17, 21:45

Po 8 miesiącach zbierania doświadczeń na przełomie października i listopada zdecydowałem się na twardy reset. Zapewne wciąż popełniam wiele błędów, ale wiele udało się wyeliminować. Ale do rzeczy:

W założeniu ma być możliwie trochę "dzikie", dekoracyjne, lecz proste, o relatywnie niskich wymaganiach i niskiej pracochłonności akwarium dla gupików. Nie zanadto, powiedzmy: średnio roślinne. Systematyczny, ale niekoniecznie szybki/bujny rozwój roślin. Woda lekko zasadowa i lekko twarda o nie nadmiernej żyzności.

Juwel Rio125 w wersji T5. standardowy sprzęt + odbłyśniki; naświetlanie ok. 8-9h/dobę
Żwir rzeczny 2-4mm, bardzo mocno przepłukany. Bez nawozów w podłożu.
Woda RO mineralizowana w 2/3 objętości AquaDurem a w 1/3 - Preisem do parametrów GH/KH/pH odpowiednio 10-11, 5-6, 7.4(+/-0.1).
NO3 około 5, PO4: 0.5(+/-0.1)
Nawożenie dzienne: EasyCabo 3-4ml, Profito - 1-1.5ml; okazjonalnie, bardzo rzadko i tylko w razie zachwiania proporcji lub/i znacznego spadku lekko azot, fosfor lub potas (Blueline).
Korzeń redwooda. W trakcie resetu traktowałem go chloraminą, przez co później brzydko dojrzewał. Parę dni przez zdjęciem widocznym poniżej wyjąłem i lekko czyściłem mechanicznie w wannie.

Rośliny łatwe, dostosowane do założeń. Z plantacji Sungrow z zamówienia, o wysokiej czystości (choć i tak traktowałem nadmanganianem):
Po bokach pięknie rozwijająca się ludwigia płożąca rubin. Tył - nadwódka syjamska. Na razie rośnie głównie wszerz. Na korzeniu zamocowałem coś co może być alternaterą, choć stawiałbym na jakąś ludwigię (pędy sprzed resetu). Reszta to zwartki:
- narożniki i środkowy tył: usteriana (na początku szła w pędy, teraz zaczęły się duże liście),
- w kilku punktach: costata (od paru dni zaczęła rosnąć jak głupia),
- przód to głównie wendty i kilka dziwnych (oliwkowych oraz marszczonych) bez nazwy ze starego akwarium; są też nowe odrosty.
Nauczony przykrymi doświadczeniami całkowicie wywaliłem nurzańca amerykańskiego. Chwast inwazyjny, nie do kontrolowania.

Gupiki: sztuk 7. Dla pewności wszystkie nowe trzymałem 10 dni na kwarantannie; w tym czasie robiłem 2 kuracje capiforte. Niestety, gupiki ze sklepów bywają zarobaczone.

Zdjęcia około miesiąc od założenia. Ślady po nielicznych na szczęście okrzemkach fazy dojrzewania widać na obrzeżach kilku liści nadwódek i trochę na podłożu z przodu. Na korzeniu widać wspomniane ślady czyszczenia (nie czyściłem do 0.00). Odpukać: glonów zero.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rozwój roślin, zgodnie z założeniami, nie bardzo szybki, choć w porównaniu ze zdjęciami sprzed 3-4 tygodni (poniżej) wydaje się, że jednak widać pewien postęp:

Obrazek

Awatar użytkownika
Łukasz101291
Ryba
Ryba
Posty: 207
Rejestracja: 30 sierpnia 15, 19:08
Lokalizacja: Grzybowo K. Kołobrzegu

Re: Proste gupikarium 125l

Postautor: Łukasz101291 » 7 grudnia 17, 23:04

Rybki ładne jak to gupiki. Teraz trzeba poczekać na rozwój roślin aż to wszystko zagęścieje.

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 192
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Proste gupikarium 125l

Postautor: Guayaseal » 8 grudnia 17, 09:59

Aha, oczywiście żwir nie jest tak jasny, a akwarium - tak prześwietlone, jak można sądzić na podstawie zdjęć. Aparat taki...

Co do roślin: ludwigie były już 3 razy cięte, bo wyrosły nad wodę. Zresztą porównując zdjęcia teraz i sprzed miesiąca widać różnicę. Piękne, łatwe i szybkie rośliny. Nadwódki idą na razie głównie wszerz (co też widać na porównaniu). Kryptokoryny - wiadomo: najpierw się ukorzeniają, potem gubią liście, w dodatku usteriany mocno idą w odrosty. Dopiero po pewnym czasie zaczynają puszczać nowe, duże liście. Wydaje się, że właśnie od tygodnia zaczęły.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości