[96l] 65x40x35

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

[96l] 65x40x35

Postautor: Dawid » 9 sierpnia 17, 18:22

Witam. Przedstawiam akwarium, które zajęło 1261 miejsce w konkursie IAPLC 2017 lokata dużo gorsza jak rok temu ;)

Szkło: 65x40x35 ow 6mm
Oświetlenie: 3/4 x 24W t5 na wysokości 40 cm u góry rośnie Philodendron sp Papua new Guinea
Podłoże: piach o gradacji 0,2 - 1 mm
Nawożenie: w zasadzie brak
Rośliny: mix mchów, mini pelia, bolbitis, anubias nan petite, eleocharis sp Tropica
Zwierzęta: krewetki RC, slimak helmet, ślimaki helena, kiryski panda x 5 szt., otosek x 5 szt. samica pielęgniczki ramireza, jakaś mała rasbora nie pamiętam dokładnie x 10 szt.

Kamienie to lawa wulkaniczna.
z lewej z przodu to co widać to korzenie filodendrona, który zamocowany jest z lewej strony u góry za tym dużym kawałkiem lawy, dlatego bolbitis go zakrywa ;)


Obrazek

Filodendron nad lustrem wody obecnie już dużo potężniejszy:

Obrazek
Obrazek

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: andrzejkowac » 9 sierpnia 17, 19:01

jak jest zamocowany ten filodendron?
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: Dawid » 9 sierpnia 17, 19:04

Filodendron żyłką do kawałka lawy a sam kawałek lawy do tej dużej skały z tyłu przymocowany jest klejem na ciepło:
http://cdn10.mowimyjak.smcloud.net/s/ph ... 236070.jpg

Rozrost jest potem taki, że kolejne łodygi musza być przytrzymywane żyłką, którą mam rozciągniętą pomiędzy stojakiem na lampę.

Ogólnie jest to ta roślina:

https://www.google.pl/search?biw=1270&b ... pMvwZku-ks
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: wespazjan » 9 sierpnia 17, 19:21

Matko, jakie to jest piękne...
Nie wiem jak pod kątem warunków dla Twoich zwierzaków (nie znam się) ale wizualnie jest bajka
Obrazek

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: Dawid » 9 sierpnia 17, 19:28

Tutaj sam hardscape ;)


Obrazek
Obrazek

Hexor
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 27 kwietnia 17, 17:54

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: Hexor » 9 sierpnia 17, 19:34

Piękne akwarium. Brawo ! ;)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: Anka cyganka » 9 sierpnia 17, 20:27

Super naturalnie :ok: brawo Ty

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: mimo12 » 9 sierpnia 17, 22:31

:ok:


Dawid, może Ty wiesz. Dlaczego te filodendrony są tak absurdalnie drogie?

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: Dawid » 10 sierpnia 17, 18:31

mimo12 Co znaczy "absurdalnie" za sadzonkę z paroma liśćmi 50 zł? ;) no niestety bucki są dużo droższe na przykład i płacisz za szczepkę mikroskopijną więcej jak za tego filka.

Ja kupiłem go jak miał 5 liści za 50 zł. Obecnie ma z 35 liści jak co to mogę go zhandlować całego jak jest tylko to już trza mieć z 100 cm zbiornik na niego bo to jest duże problem jest taki, że w całości to tylko odbiór osobisty. Na części mogę sprzedać powiedzmy 30 zł za 5 liści. W całości jak go widać to nie będę mnożył przecież ilości liści razy 10 zł za listek jakby przyjąć taki przelicznik. W całości pozbędę się go za 150 zł ;) Nie jest to cena wg mnie wygórowana tym bardziej, że wiem od czego ja startowałem. Tutaj masz potężny system korzeniowy i samą roślinę.

To jest ta sama roślina, którą miał kiedyś Amano w swoim domu. Wiem, że Paweł Iglewski chyba jako pierwszy go przywiózł do Polski. Obecnie znam 6 osób, które mają tą roślinę pewnie więcej osób ją ma może dlatego taka cena odpowiadając na twoje pytanie.

Podobnie rosną Echinodorusy tylko tak bardziej strzeliście w górę ponad taflą wody.
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: mimo12 » 10 sierpnia 17, 21:03

Dawid pisze: Co znaczy "absurdalnie" za sadzonkę z paroma liśćmi 50 zł? ;)


Na przykład. :P

Dawid pisze:no niestety bucki są dużo droższe na przykład i płacisz za szczepkę mikroskopijną więcej jak za tego filka.


Nie spotkałem się z aż tak drogimi, ale nie zagłębiałem się w bucki aż tak. Może i dobrze, bo jeszcze bym dostał zawału. :P

Pytam z czystej ciekawości, bo myślałem nad nimi, ale na razie mam tego typu rośliny wciąż w doniczkach. ;)
Np. Philodendron sagittifolium. Jak już mówimy o pieniądzach, to kupiony nie od kogoś, tylko normalnie, z paragonem fiskalnym, 25zł za roślinę z 20 liśćmi na trzech odnogach.
Może kiedyś będzie paludarium, to się pomyśli.

Czemu myślisz o sprzedaży filodendrona?

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: Dawid » 10 sierpnia 17, 21:17

https://allegro.pl/listing?string=bucep ... 1-0803&p=2

bucki ;)

Philodendron sagittifolium o tej roślinie piszesz. Ja nie testowałem czy ten mój filek da radę w doniczce i ziemi. Ten, którego dałeś nazwę to w google widzę, że to roślina do doniczki. Pytanie zasadnicze brzmi bo nie testowałem czy ten mój da radę w doniczce i na odwrót czy ten twój da rade w pełnym zanurzeniu tzn. korzenie, kłącza? Wtedy będziemy wiedzieć więcej jeśli masz doświadczenia chętnie poczytam ;)

Kiedyś miałem w akwarium na bank filodendrona, ale takiego z doniczki. Mam parę sztuk na parapecie dyndające w dół takie o biało zielonych liściach pewnie to jakiś popularny gatunek filodendrona i ten spokojnie wypuszczał korzenie i liście ponad akwarium.

Nie jestem żadnym biologiem ani specjalistą roślin lądowych/wodnych może po prostu ta wersja z ładnymi strzelistymi liśćmi i tej nazwie wpływa na cenę ja nie wiem. Pewnie gdyby takich roślin na allegro było mnóstwo jak np. Rotali to i cena była by inna ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: mimo12 » 11 sierpnia 17, 21:50

Dawid pisze:https://allegro.pl/listing?string=bucep ... 1-0803&p=2

bucki ;)


To i tak taniej niż ten filodendron. :P

Dawid pisze:jeśli masz doświadczenia chętnie poczytam ;)


Jeszcze nie. Każdy baniak przykryty. ;)

Na razie tylko Scindapsus aureus. Jedna roślinka ładnie rośnie z korzeniami w wodzie( ale nie w akwarium), a druga od kwietnia w pełnym zanurzeniu w akwarium rozwija się gorzej, ale wciąż rośnie. Miała się trzymać na gałązkach, co są przy powierzchni, ale nie udaje mi się go zaczepić i zacząłem to zlewać. Na razie się trzyma.

Monstera też może się znaleźć w akwarium ze swoimi korzeniami i kłączami.

Dawid pisze:Nie jestem żadnym biologiem ani specjalistą roślin lądowych/wodnych może po prostu ta wersja z ładnymi strzelistymi liśćmi i tej nazwie wpływa na cenę ja nie wiem. Pewnie gdyby takich roślin na allegro było mnóstwo jak np. Rotali to i cena była by inna ;)


Myślę, że to kwestia tego:
Dawid pisze:To jest ta sama roślina, którą miał kiedyś Amano w swoim domu.

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: Dawid » 12 sierpnia 17, 21:58

Myślę, że nie trzeba iść takim torem jak napisałeś na końcu ;)

Ja mam już tyle liści, że gdybyś chciał i miał baniaki odkryte to ci z 4 liście wyślę za free tylko wysyłka. Nie każdy jest taki sam ;) nie muszę na "swoich" zdzierać bo nigdy tak nie robiłem. Inwestycja początkowa w 50 zł nie jest duża jeśli teraz mam ileś tam takich porcji. Jestem ciekaw odzewu gdy będę to likwidował każda cena będzie za wysoka tylko trzeba wziąć pod uwagę ile sam za to dałem. Trzeba też zauważyć, że jest to roślina specyficzna do konkretnych baniaków: belka na szkle odpada wypadałoby mieć podwieszaną belkę, akwarium odkryte zaletą tej rośliny jest to, że każdy kto ją ma i sam to potwierdzam, że takiej wody czystej bez chemii i tej roślinie nie uświadczysz. System korzeniowy i ekspansja rośliny ponad taflę wody robi swoje. Walory estetyczne to już inna kwestia bardzo ciekawie to wygląda.

Całego filka będę się pozbywał w całości albo na sztuki czas pokaże z bólem serca niestety do kolejnej aranżacji mi nie będzie pasował. Mam plany trochę sobie zostawić i w samej wodzie i szkle hodować zobaczymy co będzie.
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: mimo12 » 13 sierpnia 17, 13:14

Myślisz, że to kwestia polskiego podejścia do cen?

Hmm. Kusisz. Myślę o tym regularnie, więc może jednak za jakiś czas założę otwarty baniak albo paludarium. :)



Może jakiś mały baniak z wrzuconymi korzeniami/gałązkami, co by miał się na czym filodendron oprzeć i wpuścić doń krewetki, żeby jakiegoś nawozu mu dostarczały?

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: [96l] 65x40x35

Postautor: Dawid » 13 sierpnia 17, 15:31

Jasne byle było odkryte i miejsce do przymocowania ;)
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości