[50] Shire

Awatar użytkownika
NiezłeCiacho4427
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 5 sierpnia 17, 14:27
Lokalizacja: Końskie

[50] Shire

Postautor: NiezłeCiacho4427 » 5 sierpnia 17, 15:36

Wymiary: 70/31/25
Oświetlenie: 2x6W Aquael Leddy Smart Plant 2
Filtracja: Wewnętrzny Aquael Fan Mini Plus
Ogrzewanie: Też z Aquaela (zapomniałem nazwy modelu)-średnia temp. 26C.
Dodatkowe wyposażenie: Napowietrzanie (puszczone pod podłożem), CO2 Tropica Plant Growth System Nano+indykator
Obsada: 2 skalarki koi, 8 neonów Innesa
Roślinność: od lewej Heteranthera zosterifolia, Sagittaria subulata, Staurogyne repens
Parametry wody:
NO3-25mg/l
NO2-0.5mg/l
Twardość ogólna i węglanowa w normie
pH-6,6
Dekoracje: Kamienie-Brazylijski łupek filitowy
O samym baniaku: szkło optiwhite 6mm Wromak. Podłoże: substrat Aquael aqua grunt+żwir bazaltowy 1.5-2.0mm. Nawożenie: Vimi all in one+Vimi carbo+mikro z Tropicala zgodnie z zaleceniami producenta, dodatkowo kapsułki pod korzenie też z Vimi. Cały czas pompuje CO2 (nocą w mniejszych dawkach). Podaję bakterie Nitrivec. Roślinki pięknie ruszyły, woda kryształ, glonów brak. To moje pierwsze akwarium w życiu i mam nadzieję że coś z tego będzie.
Proszę o opinie, komentarze, porady jak prowadzić ten zbiornik oraz krytykę. Dzięki.

Foto w linku: http://chomikuj.pl/zylo50/Akwarium
Ostatnio zmieniony 20 sierpnia 17, 10:46 przez NiezłeCiacho4427, łącznie zmieniany 1 raz.

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: 50l.-Shire

Postautor: AkwaMichał » 5 sierpnia 17, 17:12

Cześć!

Zacznę od tego, że akwarium prezentuje się bardzo ładnie, to takie trochę Iwagumi, prawda? Kibicuję temu projektowi :)

NO3-170mg/l
NO2-9mg/l :zly: :zly: :zly:


Czym to badałeś?

Obsada planowana: 3 skalarki, 9 neonów inessa


Skalary odpadają, nawet gdyby to miała być para. Minimum wg mnie to tak 150L dla pary minimum.
Neony, no...ujdzie tak z 10 sztuk, aczkolwiek ja bym tutaj widział małą ławice Razbor klinowych albo Galaxy. Razbora borneańska również jest piękną rybą pod Twoje akwarium (styl).

Twardość ogólna i węglanowa w normie


Nie istnieje norma dla tych parametrów w akwarystyce. Jedne ryby wymagają takich parametrów, a inne takich.

To nie jest na zasadzie normy podawanej przez wodociągi.

Filtracja: Wewnętrzny Aquael Fan Mini Plus


Taki to bardziej jest mieszacz wody, pokusiłbym się tutaj o kaskadę Aquael Versamax FZN-3 z gąbką i ceramiką.


Pomimo w/w uwag duży plus za stosowanie w praktyce wiedzy o cyklu azotowym i dojrzewaniu akwarium :)
Widać, że zależy Ci na swoich podopiecznych :)

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 50l.-Shire

Postautor: Anka cyganka » 5 sierpnia 17, 17:46

Aranżacja bardzo ładna. Ale tak jak poprzednik wspomniał skalary odpadają bo potrzebują dużo większego akwarium.

Awatar użytkownika
NiezłeCiacho4427
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 5 sierpnia 17, 14:27
Lokalizacja: Końskie

Re: 50l.-Shire

Postautor: NiezłeCiacho4427 » 5 sierpnia 17, 19:59

Fajnie że się podoba. Z tymi skalarami to chyba macie rację, ale one tak strasznie mi się podobają. Myślałem też o Galaxy to piękne rybki, ale w mojej okolicy niema ich gdzie kupić

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 50l.-Shire

Postautor: mimo12 » 5 sierpnia 17, 20:11

NiezłeCiacho4427 pisze:Fajnie że się podoba. Z tymi skalarami to chyba macie rację, ale one tak strasznie mi się podobają.


Ale odpadają.

NiezłeCiacho4427 pisze:Myślałem też o Galaxy to piękne rybki, ale w mojej okolicy niema ich gdzie kupić


Albo Innesy albo danio perłowe.

Awatar użytkownika
NiezłeCiacho4427
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 5 sierpnia 17, 14:27
Lokalizacja: Końskie

Re: 50l.-Shire

Postautor: NiezłeCiacho4427 » 5 sierpnia 17, 20:35

Zgadza się to właśnie ma być takie trochę iwagumi.
Testy robiłem popularnymi paskami JBL. Są naprawdę niezłe, wiem że nie są to profesjonalne testy kropelkowe na które nie bardzo mnie stać, ale dają rade. Lepsze takie niż żadne. NO2 i NO3 daleko w czerwonej strefie, ale mam nadzieję że to z czasem zniknie, tzn. po kilkunastu podmiankach 25%, działaniu bakterii i dużej masie cierpliwości (czas), jakoś ten pierwszy nieszczęsny miesiąc minie i się wszystko ustabilizuje i będzie można wpuścić rybcie.
Z tą twardością miałem na myśli to że niemal każda popularna ryba w takiej wodzie będzie czuła się dobrze i jest ok pod tym względem.
Co do filtra to został on przeze mnie stuningowany. Jako że zbiornik stoi bardzo blisko miejsca w którym śpię, musiałem go odpowiednio wyciszyć. Tzn. nie jest on przyklejony do szyby na przyssawki, tylko zawieszony na krawędzi szyby na miękkich podkładkach przez co nie przenosi drgań które powodują hałas. Filtr jest absolutnie nie słyszalny :lol: :D . Media w tym filtrze też przerobiłem ze standardowej gąbki zrobiłem warstwy: gąbka na spód kubeczka, trochę ceramiki w środek i na górę znów gąbka. Gąbka oryginalna rozcięta na pół. Uff...to chyba tyle (na razie).
Kurcze... te microrazbory teraz chodzą mi po głowie, gdzie by je tu dostać? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
NiezłeCiacho4427
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 5 sierpnia 17, 14:27
Lokalizacja: Końskie

Re: 50l.-Shire

Postautor: NiezłeCiacho4427 » 5 sierpnia 17, 20:44

Będę się starał wrzucać kolejne zdjęcia i aktualizować to co się dzieje w zbiorniku. Na razie sam start uznaję za dość udany.

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: 50l.-Shire

Postautor: AkwaMichał » 5 sierpnia 17, 20:48

Zgadza się to właśnie ma być takie trochę iwagumi.


W każdym razie wyszło super! :)

Testy robiłem popularnymi paskami JBL. Są naprawdę niezłe, wiem że nie są to profesjonalne testy kropelkowe na które nie bardzo mnie stać, ale dają rade.


Dobrego nosa miałem.
Tak, te JBL są o dziwo (względem "pasków") chyba najlepsze. Wyniki są zbliżone do kropelkowych, aczkolwiek wynikiem NO3 bym się nie sugerował jakoś mocno, trochę za wysoki jak na ten wiek zbiornika.

Patrząc praktycznie na testy, te paskowe są o kolos droższe. W opakowaniu masz pewnie 24 testy, a to oznacza, że badania możesz zrobić 24 razy, a po za tym chcą zmierzyć np. NO2 mierzysz też pH. Obłęd. W kropelkach możesz każde badanie wykonać ok. 30 razy.

Proponuję, aby spokojnie, powoli sobie odkładać na kropelkowe, ja polecam walizkę Zooleka. Można ją już dostać za 130zł, a mamy tam sporo testów.

Co do filtra to został on przeze mnie stuningowany.


OK, ale mimo wszystko i tak z czasem zmierzałbym do kaskady, jeśli będzie możliwość zakupu.

Kurcze... te microrazbory teraz chodzą mi po głowie, gdzie by je tu dostać? Pozdrawiam.


Ich to wg mnie tak z 8 można dać. 10 to już będzie górna granica i kto wie czy ktoś się nie przyczepi, niemniej jednak wg mnie nie powinno być problemów przy prawidłowym karmieniu i co tygodniowych podmianach wody.

A dostać...pewnie w tradycyjnych sklepach zoologicznych będzie trudno, ale może da rade zamówić przez sklep kilka sztuk?
Ewentualnie można eksperymentować z dostawą do domu, ale ja nigdy nie próbowałem, więc niezbyt mogę tutaj coś doradzić. Poszukaj może najpierw w swojej okolicy prywatnych hodowców i popytaj.

Albo Innesy albo danio perłowe.


Mimo12, rozmawiamy właśnie o jednym gatunku, myślę, że autor nie chcę ich mieszać. Zresztą to wg mnie popsułoby urok akwarium, takie mieszanie gatunków.

Awatar użytkownika
NiezłeCiacho4427
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 5 sierpnia 17, 14:27
Lokalizacja: Końskie

Re: [50] Shire

Postautor: NiezłeCiacho4427 » 6 sierpnia 17, 14:53

Przeszły mi przez myśl te testy z Zooleka, ale na razie paseczki wystarczą.

Awatar użytkownika
NiezłeCiacho4427
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 5 sierpnia 17, 14:27
Lokalizacja: Końskie

Re: [50] Shire

Postautor: NiezłeCiacho4427 » 6 sierpnia 17, 14:54

Dodano nowe fotki

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [50] Shire

Postautor: Anka cyganka » 6 sierpnia 17, 16:57

Nie dodawaj jeden post pod drugim można użyć opcji edytuj. I nie , paski nie wystarcza, są niewiarygodne. Testów zoolka nie polecam bo też ciężko określić co pokazują, lepsze są z jbl.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [50] Shire

Postautor: mimo12 » 6 sierpnia 17, 18:54

NiezłeCiacho4427 pisze:paskami JBL


To nie wiesz, jaką masz wodę.
Kropelki. Przelicz sobie- wychodzą taniej niż paski na dłuższą metę, a dodatkowo są dokładniejsze. Możesz pomyśleć o pH metrze, jak zamierzasz ruszać pH.

Właśnie:
AkwaMichał pisze:Patrząc praktycznie na testy, te paskowe są o kolos droższe. W opakowaniu masz pewnie 24 testy, a to oznacza, że badania możesz zrobić 24 razy, a po za tym chcą zmierzyć np. NO2 mierzysz też pH. Obłęd. W kropelkach możesz każde badanie wykonać ok. 30 razy.


Jeżeli mierzone paskami, to trzeba zaczekać na kolejne wyniki, bo z obsadą nic się nie zrobi. Chyba że będziesz przygotowywać wodę.



NiezłeCiacho4427 pisze:Z tą twardością miałem na myśli to że niemal każda popularna ryba w takiej wodzie będzie czuła się dobrze i jest ok pod tym względem.


Nieprawda. Nie każda ryba żyje w tak samo twardej wodzie. Dostępne są pyszczaki i paletki. Wpuścisz je do tej samej wody, serio?

NiezłeCiacho4427 pisze:Co do filtra to został on przeze mnie stuningowany.


Ale to nie zmieniło objętości na materiały filtracyjne.
Tak, jak kolega AkwaMichał pisze. Takich małych razborek 8-10 sztuk i regularne podmianki wody, bo filtracja kuleje, ale pod warunkiem, że nie będzie mocnego oświetlenia, trochę cienia i garbników w wodzie, bo mikrorazbory to większość ryby z BW.

NiezłeCiacho4427 pisze: gdzie by je tu dostać?


W sklepach w galeriach handlowych często są. Ogólnie w sklepach w większych miastach. Na południu Polski Katowice, Kraków, to się takie ryby dostanie. Również wspomniana wysyłka, ale ze sprawdzonego źródła, z dobrymi opiniami i nie w upały, bo będziemy mieć zupę z ryb w worku, jak przyjdzie...

AkwaMichał pisze:, ja polecam walizkę Zooleka.


NO3- JBL'a albo Sery.

AkwaMichał pisze:OK, ale mimo wszystko i tak z czasem zmierzałbym do kaskady, jeśli będzie możliwość zakupu.


Kaskady są najgłośniejsze moim zdaniem. :P

Jak się nie chce człek wykosztować, to polecam hamurga albo kasetowy( ciut drożej chyba wyjdzie), to na tej pompie pociągnie, a będzie można myśleć o większej obsadzie.

AkwaMichał pisze:ale może da rade zamówić przez sklep kilka sztuk?


Jak się zamawia, a sklep nie ma rewelacyjnych obrotów ryb danego gatunku, to raczej można wziąć tylko po tyle, po ile hurtownie/sprzedający na giełdach pakują.

AkwaMichał pisze:Mimo12, rozmawiamy właśnie o jednym gatunku, myślę, że autor nie chcę ich mieszać.


Mam nadzieję. ;)

NiezłeCiacho4427 pisze:Dodano nowe fotki


Warto dodać link do nowego posta, żeby nie wracać za każdym razem do pierwszego. ;)

Używaj opcji edytuj, jak chcesz coś dodać do swojego poprzedniego posta, a jeszcze nikt nie zdążył odpowiedzieć.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [50] Shire

Postautor: kodzaj11 » 6 sierpnia 17, 19:38

Shire i bez Bag Endu ? No wiesz co.... :P

Co to jest to szklane ? Dozownik od CO2? Czy co ? Będziesz dozował dwutlenek węgla?

Nie wszystkie testy Zooleka są do dupy... Niektóre właśnie lepiej kupić z tej firmy, żeby nie przepłacać ale z drugiej strony bardzo się zapowietrzają i jest ciężko zrobić dokładny test, nieraz trzeba powtarzać po kilka razy - z własnego doświadczenia... jeśli chodzi o kropelkowanie to JBL'a są najlepsze ale kosztują swoje :)
Ostatnio zmieniony 7 sierpnia 17, 04:43 przez kodzaj11, łącznie zmieniany 1 raz.

AkwaMichał
Narybek
Narybek
Posty: 68
Rejestracja: 2 sierpnia 17, 11:50

Re: [50] Shire

Postautor: AkwaMichał » 6 sierpnia 17, 20:58

Kaskady są najgłośniejsze moim zdaniem. :P


FNZ-3 jest bezgłośna, no chyba, że ktoś jest wyczulony na dźwięk do tego stopnia, że przeszkadza mu tykanie zegara.

Ja np. uwielbiam zasypiać przy włączonej malutkiej fontannie :)

Awatar użytkownika
NiezłeCiacho4427
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 5 sierpnia 17, 14:27
Lokalizacja: Końskie

Re: [50] Shire

Postautor: NiezłeCiacho4427 » 7 sierpnia 17, 08:23

Co to jest to szklane ? Dozownik od CO2? Czy co ? Będziesz dozował dwutlenek węgla?

Tak to jest dyfuzor CO2. Pompuje od samego początku.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości