[52L] Gupiki Pawie oczko (Poecilia reticulata)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [52] Kubota

Postautor: mimo12 » 30 września 17, 15:20

kubota pisze:Co z tym NO3? Podobno idealne proporcje do PO4 to 10:1, czyli w moim przypadku musiałbym podbić azotany do 5. Rośliny rosną i mają się dobrze, więc nie stwierdziłem niedoborów fosforanów. NO3 na poziomie 5 będzie OK?


Tak. Będzie w porządku. Ale:

kubota pisze:Na co zwrócić uwagę przy zakupie "azotu"? Chciałbym kupić to w sklepie stacjonarnym, a jak znam życie to różnych "N" będzie tam z 10 rodzajów :)


Wstrzymaj się. Jak wpuścisz ryby to i azot i fosfor się podniesie.

kubota pisze:Pomału myślę o zarybieniu akwarium - czy przy podanych wyżej wartościach GH/KH i pH w grę wchodzą jedynie małe żyworódki?


Tak.

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 30 września 17, 15:28

Dzięki za szybką odpowiedź :)

Zanim wpuszczę ryby to pewnie minie jeszcze z tydzień albo dwa - zbiornik może tyle czekać? Boję się żeby znowu nie dopadły mnie sinice.

No i jeśli jesteśmy w temacie ryb - to gdzie kupować? Sklepy czy hodowcy? Skąd brać namiary na godnych polecania hodowców i jak to jest z wysyłką żywych ryb? Bo sklepy jakoś mnie nie przekonują :wink:

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [52] Kubota

Postautor: wespazjan » 30 września 17, 15:57

hodowcy lepiej niż sklepy. Ale trudniej do zorganizowania.

Co do wysyłki, to mi już 3 razy wysyłano coś z Łodzi, zamawiane przez sklep online. Rybki były w workach, tak jak kupowane w sklepie a worki w styropianowym pojemniku. Dopłacałam za niego dychę do kosztów wysyłki. Nadają FedExem. Z Łodzi paczka wychodzi ok 18 a u mnie (Wielkopolska) jest następnego dnia ok 14. Chyba normalna wysyłka, nie żaden priorytet, bo płacę 16 zł. Powiem szczerze, że mi ten sposób pakowania wygląda bardzo licho, ale ryby zawsze docierały całe i zdrowe.
Jeśli jest możliwość to dużo ludzi poleca wysyłanie ryb przesyłką konduktorską.
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [52] Kubota

Postautor: mimo12 » 30 września 17, 16:04

kubota pisze:Zanim wpuszczę ryby to pewnie minie jeszcze z tydzień albo dwa - zbiornik może tyle czekać? Boję się żeby znowu nie dopadły mnie sinice.


Jak nie ma zalążków sinic już, to nie powinny zacząć szaleć przez ten czas. :P

kubota pisze:Sklepy czy hodowcy? Skąd brać namiary na godnych polecania hodowców i jak to jest z wysyłką żywych ryb?


Hodowcy. Po opiniach o danych hodowcach.
Najlepiej latem. Część osób już na pewno nie wysyła.
Ale wiadomo, że może być wysyłka z Heatpackiem PKP zimą. PKP, bo tylko kilka godzin ryby będą w paczce. Blablacar, czy inne szybkie metody transportu też będą ok.

Latem spokojnie worek + styrobox wystarczają z tego, co wiem. Więc to jest wystarczające. Zimą styrobox to też lepsza opcja od kartonu.

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 3 października 17, 17:17

Niestety, ale pierwotna koncepcja zrobienia z roślin dżungli i kontrolowanego chaosu nie powiodła się - akwarium było brzydkie jak dupa węża :mrgreen:

Przy okazji cotygodniowej podmiany wody poprzycinałem zielsko i posadziłem jakoś sensownie :wink: Zobaczymy co z tego wyjdzie jak się rozrośnie.

Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [52] Kubota

Postautor: Hunter » 3 października 17, 17:32

Ład i harmonia prezentują się lepiej ;) Umiejętność aranżacja przyjdzie z czasem jak zauważysz w jaki sposób rosną dane rośliny. Wysokie z dużymi liśćmi na tył, niskie i drobne na przód. Poszukaj kilka roślin "kolorowych", np ludwiga, rotala okraglolistna.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 3 października 17, 17:53

A czerwone rośliny przeżyją z moim skromnym oświetleniem? (LEDy Aquaela 8W)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [52] Kubota

Postautor: Hunter » 3 października 17, 19:26

Podane wyżej rośliny uchodzą za proste w uprawie. Poradzą sobie doskonale.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 4 października 17, 14:36

Ludwigia Repens posadzona :) Na razie jest zielona, ale mam nadzieję, że ładnie się wybarwi na czerwono.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [52] Kubota

Postautor: mimo12 » 4 października 17, 15:58

Przy takim oświetleniu nie liczyłbym na wybarwienie się na czerwono. Światła na to jest za mało. Możliwe, że uda się chociaż, żeby blaszki liści od spodu były czerwone. Na pewno swoją charakterystyczną, ciemniejszą zielenią zrobią lekki kontrast w akwa. :)

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 4 października 17, 16:39

No właśnie o kontrast chodzi. Co ma być to będzie :)

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 7 października 17, 10:49

Cześć i czołem.

Od dłuższego czasu mam (głównie na przedniej szybie) dużo biały robaczków - najpierw takie małe białe kreseczki, później wyglądają jak rozbite na patelni jajko (nie umiem tego dobrze opisać :) ) Nie zauważyłem żeby powodowały jakieś szkody (czasem widzę pojedyncze sztuki na liściach roślin), ale z każdym dniem denerwują mnie coraz bardziej :D Zrobiłem dwa zdjęcia, ale praktycznie nic nie widać.

Potraktować to cholerstwo jakąś chemią czy może Gupiki pawie oczko zrobią z nimi porządek? Bo właśnie na te ryby się zdecydowałem.

I tu kolejne pytanie: ile samców Gupika pawie oczko mogę trzymać w 52 litrach brutto, dość mocno zarośniętych? Zbiornik ma być akwarium jednogatunkowym.

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 8 października 17, 15:17

Kupiłem 5 samców Gupika i niestety z jednym ewidentnie jest coś nie tak :( "Stoi" przy powierzchni, potem trochę popływa i opada głową w dół na dno, z którego ma problem się podnieść. W sklepie zachowywał się normalnie. Zauważyłem, że brzuch ma chyba trochę powiększony.

Nie wiem co z nim zrobić - wygląda jakby miał zaraz zejść z tego świata i boję się, żeby inne się czymś nie zaraziły. Będzie coś z niego?

EDYCJA
Niestety, chwilę po napisaniu tego posta wyłowiłem martwą rybę :( Także moja przygoda z rybami zaczęła się wprost "fenomenalnie" :?

EDYCJA 2
Zaraz mnie coś trafi :zly: Teraz zauważyłem, że jedna z ryb przebywa przy samej powierzchni, pływa dość niemrawo, a co najgorsze to przy płetwie odbytowej wisi coś pomarańczowego (wygląda jakby flaki jej wyszły :shock: ). Zrobiłem kilka kiepskich zdjęć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 8 października 17, 16:54 przez kubota, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [52] Kubota

Postautor: wespazjan » 8 października 17, 16:50

aklimatyzacja była? To jedno.

Drugie: gdzieś tu jest temat, w którym chłopacy dyskutują, na temat beznadziejnej jakości sklepowych gupików. Z ryb nie do zdarcia stały się delikatesami. Tu też może być przyczyna, więc się nie zrażaj.
Obrazek

Awatar użytkownika
kubota
Narybek
Narybek
Posty: 70
Rejestracja: 26 czerwca 17, 07:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [52] Kubota

Postautor: kubota » 8 października 17, 16:56

Aklimatyzacja była. O sklepowych gupikach niestety słyszałem, ale nie wiedziałem od kogo kupić ryby - stwierdziłem, że zakup na OLX czy czymś podobnym to taka sama loteria.

Edytowałem poprzedniego posta - zerknij :(

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości