[72] Azja BW

piotrz23
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 8 marca 17, 20:05

[72] Azja BW

Postautor: piotrz23 » 8 czerwca 17, 20:14

Cześć. Z wiedzy użytkowników tego Forum również skorzystałem, więc postanowiłem przedstawić Wam mój zbiornik. Na razie bez ryb, ale te pojawią się lada chwila. Akwarium przesło restart 05.05 Zapraszam do oceniania. :)

Opis zbiornika
- 60x30x40
- Belka oświetleniowa 2x15W, 1x 6500k, 1x 10000k
- Multkani 800 (2 kanistry) - Gąbka + ceramika
- Brak dozowania CO2
- Cryptocoryne nevillii, Limnophila Aromatica, Cryptocoryne Spiralis, Microsorium-Pteropus Windelov, Mech (chyba java), Vallisneria + kilka kamieni, kilka gałązek i masa liści dębu i szyszek olchy czarnej
- Mam dostęp do wody z filtra RO
- nawożę tylko potasem oraz roztworem Aldehydem glutarowym
- Woda:
pH 8; gH 8; kH 6; NO2 0 (kropelki Zoolka)
- pożądane parametry to pH 6.8; gH 8; kH 0-1

A teraz trochę foto spamu.
Przed restartem było żyworódkowo
Obrazek
Obrazek

Tak baniak prezentował się zaraz po restarcie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Potem dodałem liście:
Obrazek

A tak akwa prezentuje się obecnie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na żywo widać herbatkę, na zdjęciach niekoniecznie. Zdjęcia robione majfriendphonem, więc nic szczególnego nie udało mi się wychwycić.
Jedyne co mnie irytuje to widoczna rura idąca od pompy i fakt, że limnophilia od dołu, około 4 cm, straciła liście.
Kolejny problem mam z zakwaszeniem wody. Pomimo kH 6 st. pH ani drgnie z tych 8. Dodaję liście dębu i wywar z szyszek olchy, ale nie pomagają. W niedzielę robię kolejną podamianę. Jesli po tym zabiegu pH nie spadnie to podejmę jakieś drastyczne kroki. :zly1:

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [72] Azja BW

Postautor: Dhuz » 8 czerwca 17, 20:28

Chcąc pH blizej 7 przydałoby się zbić jednak KH do chociaż ~3.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [72] Azja BW

Postautor: mimo12 » 8 czerwca 17, 20:32

Jest ciekawie. :D

Liści możesz dołożyć pociętych nożyczkami albo potarganych.

piotrz23 pisze:i fakt, że limnophilia od dołu, około 4 cm, straciła liście.

Licz się z tym, w szczególności w BW, gdzie jeszcze mniej światła, przy tym samym oświetleniu, dociera do roślin.

piotrz23 pisze:Jesli po tym zabiegu pH nie spadnie to podejmę jakieś drastyczne kroki.

Zmień testy. :P


Warto dać coś bardziej pionowego, żeby nie było tak pusto u góry( mam świadomość, że nurzaniec powinien się rozrosnąć, ale i tak może być pusto). :wink:

piotrz23
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 8 marca 17, 20:05

Re: [72] Azja BW

Postautor: piotrz23 » 8 czerwca 17, 20:53

Dhuz pisze:Chcąc pH blizej 7 przydałoby się zbić jednak KH do chociaż ~3.


Da się zrobić. Do podmian używam wody z filtra RO zmineralizowanej do wartości 8 gH i 0-1 kH.

mimo12 pisze:Jest ciekawie. :D
Liści możesz dołożyć pociętych nożyczkami albo potarganych.


Na żywo prezentuje się lepiej. Patrzę na te zdjęcia i mam uczucie "meh...". Życia w baniaku jeszcze nie ma, a i tak lubię posiedzieć i pooglądać jak falują liście kryptokariny. ;) A nad liśćmi pomyślę, w sumie dobry pomysł. Na zdjęciach może nie widać, ale są tam jeszcze szyszki olchy, więc jest bogato.


piotrz23 pisze:i fakt, że limnophilia od dołu, około 4 cm, straciła liście.
Licz się z tym, w szczególności w BW, gdzie jeszcze mniej światła, przy tym samym oświetleniu, dociera do roślin.


W ogóle wysokość akwa 40 cm to jakaś porażka...

mimo12 pisze:Warto dać coś bardziej pionowego, żeby nie było tak pusto u góry ( mam świadomość, że nurzaniec powinien się rozrosnąć, ale i tak może być pusto). :wink:


Coś polecasz? Strasznie podobają mi się te Cryptocoryne Spiralis. Według internetów osiągają do 35 cm wysokości. Teoretycznie powinny dorosnąć do tafli. Zamysł był taki, żeby zostawić "gołe" miejsce do podziwiania rybek. Dodatkowo chcę dokupić rogatka i położyć go na taflę. Na necie widziałem, że tworzy fajny dywanik na kilka centymetrów pod taflę.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [72] Azja BW

Postautor: mimo12 » 8 czerwca 17, 21:09

piotrz23 pisze:i 8 gH i 0-1 kH.

Jak z RO masz takie parametry, to wypadałoby się zastanowić, co się dzieje, bo z RO twardość ma być <1 stopnia niemieckiego.

piotrz23 pisze: Patrzę na te zdjęcia i mam uczucie "meh...".

Rozumiem. Trzeba by mieć całkiem dobry sprzęt i umiejętności, żeby zdjęcia były naprawdę dobre. Niestety. :/

piotrz23 pisze:Na zdjęciach może nie widać, ale są tam jeszcze szyszki olchy, więc jest bogato.

Z liśćmi, to chodziło mi o to, żeby szybciej było naturalniej i żeby łatwiej dobry syfek się zrobił.

piotrz23 pisze:W ogóle wysokość akwa 40 cm to jakaś porażka...

Wiem. Mam trochę większe o wysokości 50cm. Bez większych ryb, to przestrzeń niewykorzystana.

piotrz23 pisze:Coś polecasz?

Bardziej myślałem o jakimś korzonku. ;)

piotrz23 pisze: Dodatkowo chcę dokupić rogatka i położyć go na taflę.

Warstwa rogatka zaciemni Ci dodatkowo zbiornik, ale będzie bardzo pomocne, jak zdecydujesz się na jakieś labiryntowce.

Z roślin polecam ogólnie kryptokoryny, np. wendetti var. brown. Może nie dorośnie do tafli, ale może być blisko, powinna też sobie lepiej poradzić od zielonego odpowiednika przy słabszym oświetleniu.

piotrz23
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 8 marca 17, 20:05

Re: [72] Azja BW

Postautor: piotrz23 » 9 czerwca 17, 06:31

mimo12 pisze:Jak z RO masz takie parametry, to wypadałoby się zastanowić, co się dzieje, bo z RO twardość ma być <1 stopnia niemieckiego.


Filtr działa poprawnie. Woda po przejściu przez niego ma wartości zerowe. Ja natomiast, używam mineraliztora, który zmienia parametry na:
Ca 37 ppm
Mg 12 ppm
Cl 6 ppm
Na 4 ppm
Twardość ogólna GH = 8
Twardość węglanowa KH=0

mimo12 pisze:Warstwa rogatka zaciemni Ci dodatkowo zbiornik, ale będzie bardzo pomocne, jak zdecydujesz się na jakieś labiryntowce.


Właśnie planuję, albo skrzeczyki karłowate, albo bojownika. :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [72] Azja BW

Postautor: barttsw » 9 czerwca 17, 06:34

kh1 przy zerowym bedzie skakac

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [72] Azja BW

Postautor: mimo12 » 9 czerwca 17, 12:39

Dawałbym mniej mineralizatora albo lał czyste i zrobił humus albo przez torf trochę wody przepuścił, jak tylko masz możliwość. Powinny zejść parametry.

To przy tafli przyda się trochę rogatka albo innego zielska. ;)

piotrz23
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 8 marca 17, 20:05

Re: [72] Azja BW

Postautor: piotrz23 » 10 czerwca 17, 12:50

barttsw pisze:kh1 przy zerowym bedzie skakac

mimo12 pisze:Dawałbym mniej mineralizatora albo lał czyste i zrobił humus albo przez torf trochę wody przepuścił, jak tylko masz możliwość. Powinny zejść parametry.


A gdybym tak w wodzie do podmian podnosił poziom kH do 3 stopni? Na necie znalazłem poniższą informację. Wyliczyłem, że na 14 litrów wody do podmian musiałbym dolać 124 ml poniższego roztworu. Bezpieczne to w ogóle?

1,2 g NaHCO3 dodane do 1000 ml. wody destylowanej da roztwór o twardości 40 dKH.
50 ml roztworu 40 dKH, zmieszane z 450 ml wody destylowanej da roztwór 4 dKH.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [72] Azja BW

Postautor: mimo12 » 10 czerwca 17, 18:36

Możesz po prostu domieszać odrobinę kranówki, jeżeli nie zawiera jakichś nieprzyjemnych związków, ale chcąc zejść z pH, to musisz zakwaszać.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [72] Azja BW

Postautor: kodzaj11 » 13 czerwca 17, 18:17

mi bezposrednio po przefiltrowaniu lrzez filtr ro wychodzi
ph 6
kh 0
gh 0

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [72] Azja BW

Postautor: mimo12 » 13 czerwca 17, 18:30

kodzaj11 pisze:mi bezposrednio po przefiltrowaniu lrzez filtr ro wychodzi
ph 6
kh 0
gh 0

Ale pH pójdzie do 7 po jakimś czasie- magiczne CO2 w wodzie przy bardzo niskim buforze.

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: [72] Azja BW

Postautor: kodzaj11 » 13 czerwca 17, 18:51

to ten mineralizator trzeba uzyc by trzymac poziom

piotrz23
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 8 marca 17, 20:05

Re: [72] Azja BW

Postautor: piotrz23 » 13 czerwca 17, 19:01

kodzaj11 pisze:to ten mineralizator trzeba uzyc by trzymac poziom


Mineralizator na szczęście działa. Trzyma gH na odpowiednim poziomie. Za radą Użytkowników, postaram się trzymać kH w okolicach 3 stopni. Pomyślę nad mieszaniem RO z kranową. Jutro jadę do akwarystycznego po rogatka i przy okazji rozejrzę się za jakąś kryptokoryną.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości