[112l] Piotrek

Piotrek39
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 3 maja 17, 19:09

[112l] Piotrek

Postautor: Piotrek39 » 20 maja 17, 21:23

Witam.
Kilka tygodni temu po prawie 6 latach przerwy wróciłem do przygody z akwarium. W międzyczasie córeczka miał kostkę 30 l w której pływał bojek. Początkowo nie miałem zamiaru zakładać tematu ale stwierdziłem, że to będzie najlepsze miejsce żeby zebrać konstruktywną krytykę. Także z wielką pokorą prezentuje mój bardzo amatorski zbiorniczek.
- akwarium proste 112l,
- oświetlenie to 2 świetlówki 18 i 20 w + odbłyśniki aluminiowe,
-jakaś bliżej niezidentyfikowana grzałka z termostatem,
- filtr zewnętrzny JBL e 900 - jako wkłady od dołu ceramika, gąbki o różnej gęstości (do jednego kosza z gąbką dołożony woreczek z purigenem),
Jako podłoże ziemia ogrodowa a na wierzchu żwirek.
Jako ozdoby mam 2 korzenie, kamienie (nie wydzielają wapnia) oraz kokos. I już od razu tłumaczę - chciałem zaszczepić mech na korzeniu ale pamiętam że te 6 lat temu wszystkie moje próby z mchem kończyły sie katastrofą więc teraz to odpuściłem.
Parametry wody - na ten moment Ph - 6,9, GH<8, temperatura ok 25 stopni. Akwa jest w 7 tygodniu od zalania. Z glonami odpukać problemów nie mam. Jedynie na korzeniu pojawia się jakiś fioletowy nalot. Leję codziennie 2 ml Carbo i co drugi dzień potas.

Rośliny:
- kryptokoryny (nevilli, wendetti i inne których nazw nie pamiętam),
- nurzaniec,
- moczarka,
- bacopa.
-i ta roślina z tyłu pośrodku z dużymi liśćmi której nazwa wypadła mi z głowy ale pięknie się rozrasta więc raczej jest ok :)

Mieszkańcy: (tu spadnę pewnie gromy)
- ok 12 szt danio różowego,
- bojownik (staruszek ma ponad 2 lata i przeprowadził sie z kostki której nie miałem możliwości zostawić) - musiał zostać bo jest jak rodzina,
- 3 samce prętnika,
- 2 molinezje ( są chwilowo jako służba sanitarna - niedługo jak podrosną wylądują u sąsiada)
- 1 otosek ( przez ponad 2 lata pływał w kostce z bojkiem. Nie pamiętam co mną wtedy kierowała że się w ogóle pojawił a teraz nie bardzo mam już co z nim zrobić).

Kilka zdjęć i z góry przepraszam za jakość ( woda nie jest idealna bo w dniu robienia zdjęć dosadzałem 2 kryptokoryny i nurzańca więc dno nieco się wzburzyło.:
http://imageshack.com/a/img924/691/yujhgb.jpg
http://imageshack.com/a/img923/1200/TxA7zN.jpg
http://imageshack.com/a/img922/6651/Nqjjr8.jpg

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112l] Piotrek

Postautor: Anka cyganka » 20 maja 17, 21:30

Wizualnie całkiem fajnie, ale jak się sama przekonałam piasek jest najlepszym podłożem :P co do obsady się nie będę wypowiadać bo ż opisu wynika że wiesz o co chodzi

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112l] Piotrek

Postautor: barttsw » 20 maja 17, 21:45

Piotrek39 pisze:Mieszkańcy: (tu spadnę pewnie gromy)
i spadna
Piotrek39 pisze:1 otosek
ryba stadna miekka i kwasna w pl 99% zimnolubne
Piotrek39 pisze:2 molinezje
woda twarda i slonawa zbionik 120 cm + temp okolo 27
Piotrek39 pisze: bojownik
ryba w wod torfowych mieka i kwasna cieplolubna 27st+
Piotrek39 pisze: samce prętnika,
woda miekka i kwasna temp okolo 25
Piotrek39 pisze: bacopa.
moze miec problem

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112l] Piotrek

Postautor: Dhuz » 21 maja 17, 04:48

Skoro wiesz, że obsada złożona z ryb wód chłodnych i tropikalnych do siebie nie pasuje, pora uporządkować. Tzn chyba, że wolisz jechać na zasadzie "dadzą radę" i po prostu kupować nowe ryby xd

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Piotrek

Postautor: wespazjan » 21 maja 17, 13:56

ale jak uporządkować? Ja sobie nie wyobrażam ot tak pozbyć się bojka którego mam dwa lata czy otoska, którego mam tak samo długo. A te dwie ryby akurat mają bardzo różne wymagania więc zostawiając je obie nie da się doprowadzic obsady do porządku :P. Pewno, że lepiej oddac komuś, kto ma dla nich lepsze warunki (np. piach na dnie i wspólziomków dla otoska). Ale jak masz oddać byle komu, gdzie mogą mieć gorzej to lepiej zostawić u siebie. Wybrałabym na Twoim miejscu stronę w którą chcę iść i jak wyzioną ducha nie pasujące do parametrów ryby to nowe kupować już takie, żeby pasowały.
Cały czas płaczę, po molinezjach które oddałam "w lepsze warunki" i które padły tam po tygodniu :P

Wizualnie mi się podoba.
Obrazek

Piotrek39
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 3 maja 17, 19:09

Re: [112l] Piotrek

Postautor: Piotrek39 » 21 maja 17, 14:47

Słuchajcie no tak to niestety wygląda.
Bojek i otosek są wiekowe. Nie ma praktycznie możliwości ich oddania. Tłumaczę sobie to tak, że u mnie bojkowi i tak lepiej niż u "Kowalskiego" w kuli. Na pewno ani kolejnego bojka ani kolejnych otosków nie będzie.
Molinezje za jakieś 2,3 tygodnie wyprowadzą się do większego baniaka u sąsiada.
Niestety nie potrafiłem oprzeć się prętnikom. Zakochałem sie w tych rybach. Na razie zostaną. Będę je uważnie obserwował. Jeżeli zobaczą jakiekolwiek niepokojące objawy to oddam.
Danio myślę, że są ok.
Dzięki za opinie.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Piotrek

Postautor: wespazjan » 21 maja 17, 15:45

sama marzę o prętnikach. Aczkolwiek czytałam, że bywają problemowe. Niby żyją, do 3 lat ale na forach przewija się opinia, że u mało kogo dożywają roku. Nie wiem, czy te sklepowe jakieś wady genetyczne mają czy może wszyscy o nie źle dbają, ale raczej długo nie żyją.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112l] Piotrek

Postautor: barttsw » 21 maja 17, 15:54

wespa coo za problem ryby WF

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Piotrek

Postautor: wespazjan » 21 maja 17, 17:27

nie umiałabym się cieszyć takimi rybami. Lubię myśleć, że moim neonkom czy pielęgniczkom jest u mnie dobrze i że fajnie, że trafiły tu a nie do kogoś, kto trzymałby je w wazonie bez filtra (znajomi tak mieli...). Mając rybę z natury, choćbym nie wiem jakie miała akwarium będzie to dla niej drastyczne pogorszenie warunków. Nie przekonuje mnie to :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112l] Piotrek

Postautor: Dhuz » 21 maja 17, 19:34

Wespa ja mówię o łączeniu prętników z danio, nie o otosku, czy bojowniku odsiadujących dożywocie, w dodatku ten pierwszy z wyrokiem odosobnienia od własnego gatunku. :P

Dla danio optimum to około 20°C, dla prętników około 25°C. Do danio pasowałby np. wielkopłetw, za to do prętników razbory. Danio z prętnikiem ni wuja nie pasuje :P

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Piotrek

Postautor: wespazjan » 21 maja 17, 20:09

Lubisz wielkopłetwy ostatnio, nie?:p
Obrazek

Piotrek39
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 3 maja 17, 19:09

Re: [112l] Piotrek

Postautor: Piotrek39 » 21 czerwca 17, 18:37

Słuchajcie mam pytanko.
Akwarium ma się dobrze. Rybki odpukać zdrowe i strat nie odnotowano ;) Ale pomimo tego że roślinki jakoś dają radę czuję że mam za mało światła.
Zastanawiam się nad zamontowaniem dodatkowo do standardowej pokrywy z 2 świetlówkami czegoś takiego:
http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie ... 46661.html
Jest sens?

Piotrek39
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 3 maja 17, 19:09

Re: [112l] Piotrek

Postautor: Piotrek39 » 3 lutego 18, 20:11

Witam
Akwarium kończy ok 9 miesięcy więc maleńka aktualizacja.
Oddałem prętniki. W tym momencie obsada to 10 danio, 6 żałobniczek, 3 platki a także nieśmiertelny bojek i pancerny otosek który ma ponad 2 lata i niejedno już przeżył.
Ze sprzętu dołożyłem moduł Leddy Retro Fit Planta 18W i....efekt był niesamowity. Po miesiącu rośliny ruszyły jak wściekłe. Leję tylko Carbo i potas. Większych problemów brak. Woda kryształ, ryby zdrowe.
Kilka zdjęć poglądowych (robione tel więc przepraszam za jakość)

<a href=https://zapodaj.net/16969cdfd55d4.jpg.html>IMG_0522.JPG</a>
https://zapodaj.net/16969cdfd55d4.jpg.html
https://zapodaj.net/fa3203f58d0db.jpg.html
https://zapodaj.net/fa31335d44e0f.jpg.html

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112l] Piotrek

Postautor: Anka cyganka » 4 lutego 18, 20:41

Ładnie zarosło :ok:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości