Witam, nowy na forum

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Hunter » 9 kwietnia 17, 10:24

Zawsze natrafiałem na info, że temperatura wody wystarczy żeby była równa temperaturze pokojowej.

O ile masz 27*C w pomieszczeniu z akwarium to tak.

Jakie Ty poradniki czytasz? Pisane przez osiedlowych sklepikarzy? ;)

To może być taki z piaskownicy, oczyszczony, wyparzony czy mam go gdzieś kupić?

Może być. O ile nie jest to jakiś budowlany "byle jaki", bo i w takim dzieciaki się bawią. Są jednak dostępne piaski (do piaskownic) z atestami. Czyste, nie zamulone, bezpieczne dla dzieci (i dla ryb :) ). https://www.castorama.pl/produkty/ogrod ... 20-kg.html
To jeden z tych popularnie stosowanych przez większość akwarystów.

Jeśli kupić to w zoologicznym jakiś konkretny?

Proponuję chodzić do sklepów zoologicznych wyłącznie po pokarm :)
Nawet tam znajdziesz np czarne bazaltowe podłoża, lub białe wapienne/marmurowe które dostaniesz z pocałowaniem w rękę. Nikt nie zapyta do jakiego akwarium trafią, a na pewno nie nadają się do Twojego.

W pierwszym swoim wpisie, od którego zaczęła się ta cała dyskusja i trochę hejtu na mnie, do tej pory nikt się konkretnie nie wypowiedział w tym temacie. Czy pokarmy, które używam są wystarczające? Używam Tetra Betta Granules i Betta Bio-Gold.

Może i dobrze, ze nikt nie odpisał. Za dużo "hejtu" jak na jeden raz potrafi zniechęcić :P
Prawda jest taka, że pokarmy sztuczne nafaszerowane są chemią i konserwantami. Wysoko przetworzona żywność jest nie zdrowa nawet dla ludzi. Ze zwierzętami jest podobnie.
Ryby powinny być karmione pokarmami naturalnymi. Wspomniane mrożonki to najprostsze i najlepsze urozmaicenie. Byle nie ochotka i mięso zwierząt stałocieplnych. Zapewne na Twoją ochotkę ryby rzuciły się jak szalone, ale to pewnego rodzaju "fast food". Smaczne, niekoniecznie zdrowe.
Pokarmy sztuczne o których wspominałeś mogą być stosowane jako urozmaicenie. Podstawową dietę powinny stanowić mrożonki, głównie artemia/solowiec, również inne. Masz w czym wybierać: http://www.ichthyotrophic.pl/frozen_pl.html
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Mattija2 » 9 kwietnia 17, 12:45

Ja osobiście karmię ryby w cyklu 5 dniowym: tj:

-mrożona artemia/mrożony wodzień/mrożonka własnego wyrobu (dorsz+mix warzyw)/ suchy pokarm : mix od kolegi Huntera, dafnia suszona, pokarm Hikari Cichlid/ 1 dzień głodówki.

Jak wyżej już pewnie zauważyłeś, odradzamy ochotkę (gromadzi toksyny i tuczy niepotrzebnie ryby).

Pokarmu zawsze dawaj mniej, niż uważasz że potrzeba :D zdrowa ryba, to głodna ryba.
Pokarm ma zniknąc w paręnaście-dziesiąt sekund po wrzuceniu do wody. Korzystając z mrożonek pamiętaj, aby je odmrozić i dopiero wrzucić - ja nabieram wody z akwa do kubeczka, dodaje pokarm, daję na pokrywę na parę minut, aby temperatura była odpowiednia i karmię ryby.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: barttsw » 9 kwietnia 17, 14:12

głodna ryba to zdrowa ryba

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 9 kwietnia 17, 16:13

Ostatnie wpisy są zajefajne i konkretne. Wezmę je pod uwagę. Pzdr.
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 11 kwietnia 17, 19:35

Mam wrażenie, że szybko nie dam zamknąć tego tematu. :) PROSZĘ o informację czym najlepiej karmić bojownika. Nie oczekuję wklejania linków tylko proszę o nazwę produktu, firmę itp. Żaden hejt, tylko konkrety, Akwarium wyładniało z filtrem. Nawet jeśli bojowniki mogą żyć bez filtra to i tak jest on potrzebny, Woda jest śliczna. Pzdr. Z góry dziękuję za pomoc.
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: wespazjan » 11 kwietnia 17, 19:51

mrożonki firmy IT. Łatwo dostępne, fajnie pakowane.
Spytaj w zoologu. Ja myślałam, że w moim nie ma a mieli w zamrażarce.

Tu już ktoś wyżej napisał - najlepiej solowiec.
Ja bym kupiła z 2-3 i podawała na zmianę (ok 4 zł paczka, wystarczy na długo). Byle nie ochotka ani serce wołowe (rybom smakuje i szkodzi). Cała kostka na raz to za dużo. Ja zamrożoną kroję na 3 części i jedną na raz daję. Mattija już napisała jak się posługiwać mrożonkami
Obrazek

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 13 kwietnia 17, 18:04

No dobra... kolejne pytanie. Mam moczarkę kanadyjską i chciałbym rogatka sztywnego. Ponoć pomaga, żeby ograniczyć rozwój glonów - taką znalazłem informację. To działa z tymi glonami? Nie będzie za gęsto w 19-litrowym akwarium? Pzdr.
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Peter007 » 13 kwietnia 17, 18:12

Pomaga bo pochłania wszystko czym pasłyby się glony ale to nie jest recepta. Rogatka najlepiej nie sadzić, bo bardzo szybko się rozrasta, tylko rzucić luzem na taflę wody.
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 25 kwietnia 17, 14:26

No to od początku. Rybki są 3, tak jak to było wcześniej. Do moczarki kanadyjskiej dodałem kryptokorynę. Dodałem drugi rodzaj kamyczków. Dodałem termometr dla kontrolowania temperatury wody. Usunąłem muszelkę i zameczek. Za dużo już tego było. Mam też solowiec mrożony. Daję im pół kostki na wieczór. Rano dostają granulki. Kolor wody jest ładny. Na korzeniu zrobił mi się taki biały meszek. Ktoś wie co to jest i jak go można usunąć? Z góry dziękuję za ocenę poprawionego akwarium. Dołączam zdjęcie. Pzdr.

https://imageshack.us/i/pmeEFFfIj
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: mimo12 » 25 kwietnia 17, 16:18

Ostro przekarmiasz ryby. Ja jedną małą kostkę zużywałem dziennie na ponad 50 dorosłych ryb wielkości do 8cm.
Poza tym przydałyby się różne rodzaje pokarmu. Karmienie ciągle jednym i tym samym nie służy rybom. Karm raz dziennie niewielkimi ilościami. Czasem głodówka. Kostki mrożonek musisz mocno poszatkować, żeby porcję dostosować.

Na korzeniu prawdopodobnie pleśń, która sama powinna zaniknąć w kilka tygodni.

Roślin dobrze, że więcej, dobrze, że usunąłeś zamek i muszlę. Przydałoby się pomyśleć o innym podłożu w przyszłości.

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 25 kwietnia 17, 20:02

Wymiana podłoża? Mogę prosić o więcej szczegółów?

Przekarmiam ryby? Mam 2 rodzaje pokarmu suchego, ale jednego z nich w ogóle nie jedzą więc go odstawiłem. Co do przekarmiania to karmić raz dziennie suchym a co kilka dni powiedzmy 1/8 kostki na śniadanie zamiast suchego? Rozsądny pomysł?

Co do korzenia to znalazłem informację, żeby go wygotować w wodzie z solą i to zrobiłem. Wcześniej go wyszczotkowałem pod bierzącą wodą. Po wygotowaniu dałem go ponownie pod bierzącą wodę. Jak kupiłem korzeń to w zoologicznym uzyskałem informację, żeby go wymoczyć. Jak opadnie na dno i nic na nim nie powstanie - coś co przypomina galaretę to można go dać do akwarium. Tak zrobiłem.

Mam wrażenie, że samiec dopadł jedną dziewczynę i będą z tego małe bojowniki. Dziewczynie brzuszek się powiększył. :) Możliwa ciąża? Coś mam szczególnego zrobić w tym temacie?
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: mimo12 » 25 kwietnia 17, 20:20

Piasek kwarcowy, ze względu na możliwe wpływanie na wodę tego podłoża, co masz teraz.

Tak. Dawanie trzem rybom tej wielkości pół kostki mrożonki codziennie, to przegięcie. Karm raz dziennie. Mrożonki załóżmy 4x w tygodniu, nawet mniej niż 1/8 kostki, 2x w tygodniu pokarmy suche, ale tutaj poszedłbym w dwa różne pokarmy, polecam spirulinę w płatkach jako urozmaicenie, małe ilości- mają zjeść w minutę wszystko, raz w tygodniu głodówka.

A wygotowałeś bez soli? Bo mogłeś jeszcze wprowadzić zasolenie do akwa. Są takie poradniki, czy słusznie? Nie wiem.
Szczerze powiem, że nigdy z solą nie gotowałem. Jak już to dla ułatwienia tonięcia drewnu zebranemu z lasu, ale to bez soli robiłem. Pleśń i tak może się pojawić. Szczególnie na nowych korzeniach( tzn. wcześniej nieużywanych). Samo to schodzi.

Pytasz poważnie? Bojowniki składają ikrę. Nie zachodzą w ciążę... Brzuszek pewnie jej urósł od nadmiaru pokarmu.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: barttsw » 25 kwietnia 17, 20:30

ło matko
przy moich zarłokach muszlowcach daje kostke co 2 dni
a blazny maja kostke na tydzien :P

Awatar użytkownika
Strzepansky
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 kwietnia 17, 07:59
Lokalizacja: Rzeszów, PL

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Strzepansky » 1 września 17, 11:35

No to tak sytuacja się prezentuje. Zbiornik 30 litrów, kryptokoryna, moczarka kanadyjska, mech. Kokos, latarnia (figurka pionowa), korzeń, filtr, termometr. Jedzenie: solowiec mrożonka i suche Betta Bio-Gold. A teraz najważniejsze, czyli obsada:
Bojownik: 1 samiec i 3 samiczki
Razbora espei: 3 samce i 4 samiczki (tak mi się wydaje, ale tu co do płci pewien w 100%ach nie jestem)
Otosek przyujściowy: 2 (płeć mi nieznana)
DOBRA OBSADA? DOBRE WARUNKI?
Żyją sobie w zgodzie, czasami zdarza się, że samiec i samiczka od bojowników bardzo są zainteresowane otoskami, ale nic im nie robią. Odświeżyłem temat, żeby nie zakładać nowego. Zastanawiam się jeszcze nad roślinką: Rotala okrągłolistna.

Hejt nie jest widziany, proszę o opinie. Te negatywne też mile widziane. Pzdr.
AKWARIUM = NARKOTYKI. Jedno i drugie bardzo uzależnia! :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Witam, nowy na forum

Postautor: Hunter » 1 września 17, 12:56

Strzepansky pisze:A teraz najważniejsze, czyli obsada:
Bojownik: 1 samiec i 3 samiczki
Razbora espei: 3 samce i 4 samiczki (tak mi się wydaje, ale tu co do płci pewien w 100%ach nie jestem)
Otosek przyujściowy: 2 (płeć mi nieznana)

:roll: :roll: :roll:
Zdajesz sobie sprawę, że 30l akwarium nadaje się WYŁĄCZNIE dla jednego bojownika i NIC WIĘCEJ? :shock:

Chłopcze, masz Internet z którego nie potrafisz korzystać. Informacji na temat wymagań Twoich jakże popularnych ryb w Internecie jest multum. Jakim cudem umknęły Ci podstawy ich wymagań?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości