[54] Moje 1-wsze akwarium 54L i moje 1-wsze problemy..

gracjan87
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 24 lutego 17, 18:08

[54] Moje 1-wsze akwarium 54L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: gracjan87 » 24 lutego 17, 20:22

Cześć,

Z akwarystyką związany jestem od niedawna (zbiornik zakładałem w ubiegłe wakacje) i od tamtej pory zakochałem się w rybkach :shock: Nie planuje szybkiego rozwodu dlatego też prosił bym was o kilka wskazówek. Ale przed tym postaram się opisać wszystkie problemy i opowiedzieć jak to było.. :)

Akwarium zakupiłem w zestawie Aquael Leddy 60 niestety pod piasek kwarcowy (który był błędem) nie położyłem żadnego podłoża dla rosil ale tego błędu już raczej nie naprawie restartu zbiornika wolał bym uniknąć. Na początku miałem 1 roślinkę, (taka liściasta nawet nie wiem jak się nazywa w sumie to tylko ona mi do tej pory się jakoś trzyma) kilka kamieni i rybki.. które dodałem po chyba 2 czy 3 tygodniach od uruchomienia akwarium (zestaw bakterii i jakieś kulki startowe) Na początku było nieźle ale z czasem zaczęło się sypać :? Rybki zaczeły zdychać (w sumie już kilka sztuk poszło do kanalizacji.. rośliny - dodałem trawkę i mech zostały zaatakowane przez glony zielone i nitkowe z którymi toczę nierówną walkę do tej pory..) ale były też i dobre momenty Molinezje mi się okociły i mam do tej pory 3 ładne swoje :) egzemplarze niestety tylko 3 przetrwały było ich z 9 chyba. No ale do rzeczy.. Zacząłem się interesować i postanowiłem podejść do tematu od d.. strony nie wiem czemu kupiem potas i co2 w płynie myślałem, że to pomoże ale tak naprawdę to karmiłem chyba tylko glony.. mam stały test jbl na co2 i niestety jest źle poniżej 3mg ciemny granat aż w oczy kole.. potem zrobiłem test na KH i GH i wygląda to u mnie tak.. KH mam 6 a powinienem chyba mieć 4 a GH mam 13 a powinno być 8... wniosek z tego taki, że woda wodociągowa w moejej miejscowości jest mocno niesprzyjająca.. Obecnie zakupiłem szyszki olchy czarnej i włożyłem 5 sztuk do filtra przelewowego FZN-1 mam w nim bioceramikę i gąbki na górze nad koszyczkami a pod gąbkami szyszki (który zastąpił wew. filtr gąbkowy aquaela który miałem w zestawie). Oprócz tego dokupiłem napowietrzasz. W akwrarium mam 21-23 stopnie i planuje zakup grzałki z termostatem bo obecna takiej opcji nie ma nie wiem czy do mojej obsady to nie za niska temperatura ?. Światło mam ledowe świeci 10h na dobę. Wodę podmieniam 1 w tygodniu 20 procent (woda stoi w baniaku min 24h wlewam do baniaka uzdatniacz). Rybką robie raz w tygodniu głodówkę i staram się ich nie przekarmiać. No ale glony jak były tak są (dziś 1 dzień na szyszkach więc nie wiem co to da) Nie wiem jak mogę poprawić parametry wody jak je utrzymać :( POMOCCCYYY proszę bo już nie wiem co mam robić.


Moja Obsada:

4 Moly (1 biała dorosła i 3 małe czarne)
2 Kiriski (1 zielony/szary 2gi panda)
3 gupiki
5 Rozborek
1 krewetka ta duża przezroczysta na glony
1 ślimak też na glony

Jak będziecie potrzebowali więcej informacji żeby mi pomóc to piszcie bo nie wiem co jeszcze mam napisać

fota mojego akwarium:

Obrazek
Obrazek
W planach mam zwalczenie glonów utrzymanie optymalnych warunków wody a potem to się zobaczy może jakieś dodatkowe roślinki na dalszy plan...
Ostatnio zmieniony 23 kwietnia 17, 08:57 przez gracjan87, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: Anka cyganka » 24 lutego 17, 20:41

Masz ryby o odmiennych parametrach wody. Szyszki zakwasza ci wode co nie bedzie korzystne dla molinezji.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: barttsw » 24 lutego 17, 20:49

najpierw ogarnij obsade
typowy zestaw sklepowy

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: Dhuz » 24 lutego 17, 20:55

Zacznij od czytania o potrzebach swoich zwierząt. Ktokolwiek opchnął Ci tą obsadę, zrobił to ze szkodą dla Ciebie.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: Doody » 24 lutego 17, 20:59

Jak zwykle działa zasada że:
"Pośpiech w akwarystyce jest wskazany tylko przy zbieraniu wody z podłogi"... :roll:
440l - Roślinne

gracjan87
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 24 lutego 17, 18:08

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: gracjan87 » 24 lutego 17, 21:06

Ok zla obsada no coz w sklepie sprzeciwow nie widzialem :/ jakie rybki wymienic jakie dolozyc ? Tylko nie widze sensu wymiany obsady jak wode mam tragiczna nie lepiej zajac sie najpierw tym ?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: Dhuz » 24 lutego 17, 21:42

Nie wiem, co Ty chcesz od tej swojej wody. Woda nigdy nie jest zła, o ile akurat nie ma w niej wysokiego stężenia związków azotowych. Może być niepasująca. Na molinezje akwarium za małe - to ryba rosnąca do 10-12cm. Gupiki, przynajmniej hodowlane, lepiej trzymają się na wodzie twardej i zasadowej, za to razbory (nie rozbory) i kiryski na miękkiej i kwaśnej. Dodatkowo Twoje ryby potrzebują różnych temperatur - gupiki i razbory wyższych około 25-26°Cm a kiryski niższych, bliżej 22-23°C. Zarówno razbory, jak i kiryski to ryby stadne, trzymanie 2 sztuk, zwłaszcza z odmiennych gatunków, to nie jest trzymanie w stadzie.

W wodzie, którą masz (GH 13 przy zasadowości 6 KH) nieźle trzymałyby się gupiki. Zestaw 10 samców gupika i 5 samców zmienniaka wielobarwnego wypełniłby Ci akwarium, jednoczesnie zabezpieczając przed plagą młodych, co jest standardem u ryb jajożyworodnych.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: mimo12 » 24 lutego 17, 21:54

Dopowiem tyle, że kamienie, które włożyłeś do akwarium wapień, piaskowiec zatwardzają Ci wodę, stąd oczekiwania mijają się z rzeczywistością.

Z roślin możesz dołożyć więcej żabienic, a pod nie kulki gliniano-torfowe. Roślinki się ucieszą. Nawiasem mówiąc, nie kupuj w sklepie w cenie 2 zł/kulkę. Poszukaj na allego, tu na forum też są w przystępnej cenie dostępne.

gracjan87
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 24 lutego 17, 18:08

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: gracjan87 » 25 lutego 17, 19:41

to poczekam na rozwój sytuacji nie chce robić zmiany obsady przynajmniej na razie..

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: mimo12 » 25 lutego 17, 21:35

Spora część ryb na tym ucierpi. Postaraj się trochę ogarnąć obsadę.

gracjan87
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 24 lutego 17, 18:08

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: gracjan87 » 10 marca 17, 21:38

Z innej beczki rybki jakos sie maja narazie ale piasku mi ubywa przy czyszczeniu sporo go wciagam wezykiem.. a nie chce mi sie go plukac i znow wsypywac.. czy moge jak juz mi go zabraknie wylowic rybki na jakies 30 min do miski i podmienic podloze.. tzn wyjac ozdoby roslinke mam 1 tylko wsypac nowe podloze wody bym zostawil polowe zbiornika potem wsadzic wszystko spowrotem ? Czy musze robic restart zbiornika co kolwiek to znaczy..? I jakie podloze polecacie chcialbym cos czarnego.. ew latwego w czyszczeniu..

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: mimo12 » 11 marca 17, 11:49

1. Ogarnij obsadę.
2. Piach jest najlepszym podłożem.
3. Czarny piach jest bazaltowy( najczęściej zatwardza wodę, ma ostre krawędzie) albo barwiony sztucznie.
4. Wymiana podłoża wiąże się z restartem. Jak chcesz to zrobić najbardziej bezpiecznie, to najlepiej ryby do miski, tam włączony filtr cały czas, zlewasz z akwarium jak najwięcej wody, wyciągasz stare podłoże, dajesz nowe porządnie wypłukane, co by nie pyliło, zalewasz starą wodą, przekładasz filtr, wpuszczasz ryby i monitorujesz codziennie NO2, by w razie jego obecności podmieniać codziennie sporą część wody. Jak nie ma potrzeby, a raczej nie ma, to bym tego nie ruszał, bo to dosyć ryzykowne dla ryb.

gracjan87
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 24 lutego 17, 18:08

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: gracjan87 » 13 kwietnia 17, 12:17

U mnie był restart i wymiana podłoża niedługo zmiany w obsadzie..Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: barttsw » 13 kwietnia 17, 12:37

serpentenit bedzie ci wode zatwardzał
a co to za zwir? bo to tez jakis wynalazek i moze byc roznie z parametrami
i nadal zero zmian choc były podane odnosnie podloza tak jak i obsady :( po co w ogole pisac jak wiecie lepiej

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Moje 1-wsze akwarium 60L i moje 1-wsze problemy..

Postautor: Anka cyganka » 13 kwietnia 17, 14:35

barttsw pisze:nadal zero zmian choc były podane odnosnie podloza tak jak i obsady :( po co w ogole pisac jak wiecie lepiej

Ja bym powiedziała po co się pytać.
Moim zdaniem teraz z tym podłożem wygląda gorzej, zwykły piasek na prawdę wygląda lepiej ale to Twoje akwa i Twój wybór

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości