[72L] Pierwsze akwarium

srabalabanienie
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 6 lutego 17, 18:37
Lokalizacja: Warszawa

[72L] Pierwsze akwarium

Postautor: srabalabanienie » 6 lutego 17, 19:25

Witam.

Jestem nowy na tym forum więc pragnę się przywitać prezentacją swojego pierwszego akwarium.
Do sprawy starałem się podejść z głową - najpierw lektura, potem zakupy. Niestety ilu ludzi, tyle opinii w internecie, tak że na pewno nie obyło się bez błędów typowych dla początkujących akwarystów. Za wszelką konstruktywną krytyką z góry dziękuję ;)

A więc do rzeczy!

1. Zbiornik - 72l o wymiarach 60x40x30 cm
2. Oświetlenie - świetlówka 15W
3. Filtr - 600l/h, 8W, napowietrzanie deszczownicą
4. Grzałka 100W z termoregulatorem, 26*C
5. Obsada:
- ok. 20 krewetek Red Cherry
- 11 Razbora Uropthalma
6. Roślinność jak na zdjęciach - trochę niskich roślinek (nawet pokusiłem się na Ponikło maleńkie, ale nie wiem czy to był dobry pomysł), kilka wyższych, trzy gałęzatki, ale nic szczególnego tu nie ma.
7. Parametry zbiornika:
- pH ok. 7,0 (pozostałych parametrów póki co nie badałem)
- dekoracje to jak widać łupek drzewiasty, kilka ceramicznych rurek i w zasadzie tyle.
8. Zdjęcie akwarium:
Obrazek

A zatem witam Was wszystkich! ;)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [72L] Pierwsze akwarium

Postautor: mimo12 » 6 lutego 17, 19:54

1. Rasbora urophthalmoides
2. Krewetki wolą chłodniejszą wodę.
3. Razbory wymagają kwaśnej wody, ciemnego zbiornika.
4. Ceramika, jak i bazalt(jego domieszki) mogą zatwardzać wodę, co dla razbor nie jest dobre.
5. Ponikło raczej nie pociągnie.
6. Zbiornik jest bardziej krewetkowy.
To jest suche wyliczenie. Nie traktuj, jako krytycznego oka, żeby się powyżywać.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [72L] Pierwsze akwarium

Postautor: Dhuz » 6 lutego 17, 20:54

srabalabanienie pisze:60x40x30 cm
Po fotce to raczej 60x30x40. jeden z najgorszych wymiarów, strasznie wyciagnięte w górę. :/
srabalabanienie pisze:Grzałka 100W z termoregulatorem, 26*C
50W byłoby za dość przy pokrywie. Albo lepiej 2x25W. Tak dla bezpieczeństwa.
srabalabanienie pisze:- ok. 20 krewetek Red Cherry
- 11 Razbora Uropthalma

Zwierzęta o odmiennych wymaganiach - Borarasy są ciepłolubne, krewetki wręcz przeciwnie.
Nie piszesz, czy baniak dojrzał, mam nadzieję, że tak.

Teraz jak już wyłożyłem, co jest nie halo od strony technicznej, sugestie estetyczne:

Grys bazaltowy pomniejsza Ci optycznie zbiornik, zbierać się w nim będzie też brud. Żwirki 'bazaltowe' mieszają też czasem w parametrach wody.

Masywne skały też potęgują wrażenie małego akwarium, tu by lepiej sprawdziły się cienkie korzenie lub gałęzie.

Wysokie rośliny = trzeci plan. Będzie Cię to zaraz drażnić zasłanianiem widoku. :P

srabalabanienie
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 6 lutego 17, 18:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: [72L] Pierwsze akwarium

Postautor: srabalabanienie » 6 lutego 17, 21:44

mimo12 pisze:1. Rasbora urophthalmoides
2. Krewetki wolą chłodniejszą wodę.
3. Razbory wymagają kwaśnej wody, ciemnego zbiornika.
4. Ceramika, jak i bazalt(jego domieszki) mogą zatwardzać wodę, co dla razbor nie jest dobre.
5. Ponikło raczej nie pociągnie.
6. Zbiornik jest bardziej krewetkowy.
To jest suche wyliczenie. Nie traktuj, jako krytycznego oka, żeby się powyżywać.


Wciąż za mało lektury... Nadrobię ;)

Dhuz pisze:
srabalabanienie pisze:60x40x30 cm
Po fotce to raczej 60x30x40. jeden z najgorszych wymiarów, strasznie wyciagnięte w górę. :/
srabalabanienie pisze:Grzałka 100W z termoregulatorem, 26*C
50W byłoby za dość przy pokrywie. Albo lepiej 2x25W. Tak dla bezpieczeństwa.
srabalabanienie pisze:- ok. 20 krewetek Red Cherry
- 11 Razbora Uropthalma

Zwierzęta o odmiennych wymaganiach - Borarasy są ciepłolubne, krewetki wręcz przeciwnie.
Nie piszesz, czy baniak dojrzał, mam nadzieję, że tak.

Teraz jak już wyłożyłem, co jest nie halo od strony technicznej, sugestie estetyczne:

Grys bazaltowy pomniejsza Ci optycznie zbiornik, zbierać się w nim będzie też brud. Żwirki 'bazaltowe' mieszają też czasem w parametrach wody.

Masywne skały też potęgują wrażenie małego akwarium, tu by lepiej sprawdziły się cienkie korzenie lub gałęzie.

Wysokie rośliny = trzeci plan. Będzie Cię to zaraz drażnić zasłanianiem widoku. :P


Zarówno grzałka jak i cała reszta osprzętu była po prostu w zestawie, stąd może niewłaściwy ich dobór.
Akwarium oczywiście dojrzało ;)
Masywne skały po prostu mi się podobają. Zdaję sobie sprawę, że akwarium jest trochę za małe na tego typu wystrój, ale korzenie jakoś nie specjalnie do mnie przemawiają.
A miejsce sadzenia roślinek dobierała narzeczona - skądinąd architekt krajobrazu - więc nie zamierzam z nią w tej kwestii dyskutować :P

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [72L] Pierwsze akwarium

Postautor: Anka cyganka » 6 lutego 17, 23:01

No to w takim razie się nie waż :mrgreen: mi ogólnie wystrój się podoba zobaczymy jak zarośnie aczkolwiek jakoś wolę jak w akwa jakiś korzonek się znajduje :wink:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości