[112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 9 sierpnia 17, 22:28

wespazjan pisze:Nie przypomnę, bo jeszcze nie mówiłam. Ale powiem :p


Wydawało mi się, że gdzieś pisałaś. :P

wespazjan pisze:Niedługo będę mieć wolną komodę. W szafie mam filtr Aquael unifilter 1000. A kuzynka (całe szczęście) zlikwidowała akwarium 60l w którym miała "neonka, trochę brzanek, glonojada i jakiegoś skalara". Szkło ma mi odstąpić. Połączę to wszystko :p Marzy mi się tam harem bojownika i myślę czy coś może z nim żyć.


Może. Jak najbardziej. Tylko tak, jak pisze Anka cyganka, zależy, jaki będą mieć charakterek. ;)

wespazjan pisze:KH aktualnie wynosi 4. Może faktycznie za mało tego wywaru leję. Tylko bałam się zbyt gwałtownego zakwaszania


Czuję się brutalny dla ryb... Wpierdzielam 1,5l wywaru w ciągu jednego dnia czasem... Nie jakiegoś mocnego, ale jednak...

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 22 sierpnia 17, 11:15

Na powierzchni unosi mi się pełno irytujących listków. Nie wiem co to jest, ale zwiększa swoje zastępy. Zawsze zakładałam, że to "kwiatki" którejś z moich roślin, ale chyba jednak jest to osobny twór. Ktoś ma pomysł, co to? Denerwuje mnie :P
Obrazek

W ogóle moje rośliny są dziwne. Annubias się rozrasta, tak jak przy kwaskowatej wodzie i słabym świetle powinien. Natomiast zwartka umiera. Zgubiła niemal wszystkie liście, przestała być jednym spójnym tworem i podzieliła się na trzy osobne łodygi z których dwie wczoraj dryfowały sobie po powierzchni. Wiem, że zwartki tak miewają, ale żeby 8 miesięcy po zasadzeniu? Dziwna rzecz.
Obrazek
Nie wiem, czy ma szanse się odratować. Zwłaszcza, że jeszcze jakieś 3 miesiące temu wyglądała tak: Obrazek (to zaznaczenie na czerwono zignorujcie. Nie chce mi sie nowego zdjecia wstawiac i używam z innego tematu)

Najbardziej jajcarskie jest to, jak rozwinęła się (chyba) rotala. Na samym początku zakładania akwarium kupiłam na allegro paczkę różnych roślin. Większość z nich miała niby niskie wymagania a rotala dosyć wysokie. Umarło mi z tego wszystko, poza moczarką (nieśmiertelna!), gałęziatką (to samo) i właśnie rotalą. Wegetowała sobie, nie rosła i była licha. Po kilku miesiącach wciąż miała 3 gałązki po 5cm wysokości. Aż zaczęłam walczyć z sinicą. Zaciemniłam akwarium na 5 dni, podałam azot a po odsłonięciu z zaskoczeniem odkryłam, że roślina sięga tafli wody. Wiem, że to pewnie skutek podania azotu. Ale teraz go nie podaję, w akwarium mam bardzo, bardzo niski jego poziom a roślina nadal rośnie jak szalona. Zajęła mi już 1/3 tylnej ściany i ogólnie planuję zrobić sobie z niej tło. Oczywiście czerwieni nie osiąga, bo moje oświetlenie jest liche z racji obsady którą mam.
Obrazek

Wybaczcie spam, ale jak już mówiłam nie posiadam nikogo, komu mogę się wygadać w kwestiach wodnych :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Anka cyganka » 22 sierpnia 17, 14:30

Te listki to rzęsa wodna. Szkoda że nie wrzuciłaś zdjęcia całości

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 22 sierpnia 17, 15:24

Anka cyganka pisze: Szkoda że nie wrzuciłaś zdjęcia całości

Bo niedawno było :P

Anka cyganka pisze:Te listki to rzęsa wodna.

Pogooglowałam. Myślicie, że może być odpowiedzialna za mój brak azotu?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: barttsw » 22 sierpnia 17, 17:54

wespazjan pisze:Myślicie, że może być odpowiedzialna za mój brak azotu?

tak rzesa wyciaga azot tak jak vallisneria

Hexor
Narybek
Narybek
Posty: 60
Rejestracja: 27 kwietnia 17, 17:54

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Hexor » 22 sierpnia 17, 18:27

To nie jest zwartka a chyba hygrophila corymbosa która marnieje zapewne przez brak światła ;)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 22 sierpnia 17, 19:18

Rzęsę siatką do ryb odławiaj do zera. Jak Ci się rozpędzi, zanim usuniesz całą, to masz co tydzień do odłowienia całą taflę. :P

Tak, to Hygrophila. :)

Rotala ładnie rośnie.

Mnie tak zaskoczyła ludwigia. Też rosła ładnie przy słabiutkim świetle.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 22 sierpnia 17, 19:32

Hexor pisze:To nie jest zwartka a chyba hygrophila corymbosa która marnieje zapewne przez brak światła ;)


A to cham z tego sprzedawcy! A ja tu od pół roku czytam o zwartkach, ze dobre do kwaśnej wody i słabego światła, że sięgają tafli i myślę sobie "taaa, jasne...". Teraz muszę sobie kupić prawdziwą zwartkę.

Rzęsę wyławiam do niemal zera. Na całość nie starczało mi cierpliwości. Ale chyba dziś ja całkiem usunę

Edit: Kupiłam spirulinę w spożywczaku. Jest taka mielona, w proszku. troszkę sypię na taflę raz w tygodniu. Do rana znika, ale nie jestem pewna czy ryby zjadają czy filtr przemieli. Są w ogóle w stanie zjeść taki drobny pyłek czy jakoś to im szykować?
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 23 sierpnia 17, 21:02

Nie zjedzą. Możesz ją stosować jako dodatek do własnoręcznie przygotowywanych pokarmów zarówno dla ryb, jak i dla siebie. ;P

Awatar użytkownika
Klemusia
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 22 września 17, 13:32

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Klemusia » 22 września 17, 14:30

Hej , podgotuj warzywka ; szpinak paprykę groszek (ale nie z puszki )brokuł marchewka dodaj do tego spirulinę ( najlepiej stosowaną w akwarystyce) jakieś mrożonki (dafnia, ochotka, szklarka, ) zmiksuj, dodaj agar według opakowania i wylej na jakiś płaski talerz .
Wstaw do lodówki i masz pyszne papu dla rybek.
Chodziło mi o to jak możesz spożytkować spirulinę. :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 29 września 17, 13:30

Obrazek

Wywaliłam nadwódki. Miały ponad pół roku szansy i niestety szpeciły zamiast zdobić.
Generalnie mam trochę problem, żeby zrobić z tego akwarium coś ładnego. Parametry chcę pod obsadę, więc kwaskowato i miękko. Ale wystrój BW w salonie nie jest czymś, na co jestem gotowa. Ciut zieleniny musi być. Dlatego tyle anubiasów. W centrum kryptokoryna, jeśli się przyjmie to pojawi się ich wiecej.

Dwie samice borelli od 15 min w akwarium i wyobraźcie sobie, że samiec już się do jednej wdzięczył. Za długo żałoby nie przeżywał...
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 29 września 17, 15:05

Jeżeli podobają Ci się Anubiasy, to obsadzenie nimi całego korzenia da dobre tło pod brązowe krypcie( Najpopularniejsze krypcie, czyli Wendetta, rosną lepiej w wersji brązowej. Nie wiem, czemu zielone radzą sobie gorzej. Może kwestia tego, że brązowe potrzebują mniej światła?)

Na tył może nurzaniec obok łodygowców?

Hehe. Mój samiec Borelli w ciągu tygodnia z czterema samicami dał radę. :P

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 29 września 17, 15:48

nurzańca jakiegoś mam przy kokosie, w przednim rogu. Miał zasłonić kaskadę jak jeszcze tam była. Ale chyba go usunę albo może właśnie przeniosę na tył. on w sumie nieźle wypuszcza nowe pędy, ale póki co wszystkie nie tam, gdzie bym chciała i je usuwam
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 29 września 17, 15:52

Przesadzaj je tam, gdzie Ci pasuje. Nurzańce mają dosyć małe korzenie. Nie przejmuj się, wyrywaj na bieżąco i sadź wyznaczone miejsce. :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 30 września 17, 16:07

sorry nooo. wiem, że dopiero co były foty, ale mój mąż odmawia ekscytowania się faktem, że przestawiłam trzy małe korzenie razem i muszę gdzie indziej się poentuzjazmować :P
Obrazek
Nurzańce wyniosły się na przeciwległą scianę akwarium. Jako coś, co zasłania prefiltr się nie sprawdziły. Może bardziej się sprawdzą jako zasłona bocznej ściany.
Obrazek
Uznałam, że trzeba bardziej zagracić dno. W tym celu jeszcze trochę kamzoli mam. Zalałam je RO i czekam, żeby sprawdzić, czy zmieniają parametry.
Obrazek
Chociaż może zamiast tego dokupię jeszcze trochę korzeni. Nie wiem, czemu wcześniej nie wpadłam na to, żeby je w kupie ułożyć. Poprzednio każdy leżał w innym punkcie akwarium, teraz tworzą wspólnie mini grotkę
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości