[112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 11 marca 17, 12:51

Proporczyki też dwa. Specjalnie jak szukałam jakie rybki kupić to wybierałam takie, które mogą żyć w parach a niekoniecznie w haremach. Bałam się, że haremy to już będzie przerybienie. Chociaż przyznaję, że o borelkach były na ten temat różne informacje, w zależności od źródła.

Zamawiałam ze sklepu nemo-aquaria.pl . Ze współpracy z nimi jestem zadowolona, gratis mi dodali helenkę, wysyłka błyskawiczna, dobrze spakowana. Lepiej, żeby ta druga pielęgniczka nie okazała się samcem, bo 112l to chyba za mało na dwa samce a nie wiem czy miałabym tu komu ją oddać :/

48h po podmianie i wywaleniu rogatka, 24h po wpuszczeniu nowych rybek a testy nadal dziwnie wychodzą
NO2 - coś między 0,1 a 0,2
NO3 - dosłownie mniej niż 0

Chyba siadam do allegro i kupuję JBLa, bo w tych zooleka nie mam pojęcia czasem ile kropel dałam, tak dziwnie lecą. Jeśli jednak testy nie kłamią to co dalej?
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 11 marca 17, 12:58

Proporczyki mogą zacząć Ci się gonić. Lepiej agresję samca rozłożyć na dwie samice i też w ten sposób odciągnąć go od przeganiania innych ryb. ;)

Borellki mogą być w parze, ale lepiej w haremie, z tego co wiem. Co do sytuacji, że będą dwa samce. W przypadku Borelli nie będzie kłopotu w 112l z dwoma samcami raczej, aczkolwiek lepiej trzymać Apisto w systemie 1 samiec albo 3+ samców w jednym akwarium.

Jak NO2 Ci rośnie, to podmianki rób często. Ja z sery NO2 jestem zadowolony. Ewidentnie widać, czy NO2 jest zerowe, czy nie.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 11 marca 17, 13:06

Nie rośnie. Pokazuje między 0,1 a 0,2 niezależnie od tego, czy robię test tuż po podmianie czy tydzień później.

Póki co proporczykowa hasa i się bawi a proporczykowiec jest bardziej nieśmiały. Jeśli zrobi się agresywny to postaram się dokupić mu samicę, ale będzie ciężko w moich okolicach.

Obrazek
Wydaje mi się, że to jednak samiec i samica. Tej bardziej wybarwionej ostatnia dolna pletwa (która się na pewno jakoś mądrze nazywa, ale ja nie wiem jak :P) sięga do końca ogona a tej drugiej do początku
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 11 marca 17, 14:58

Zobaczysz, co wyrośnie. ;D

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Dhuz » 11 marca 17, 15:01

@mimo12 Borelki wg apisto.pl dobierają się właśnie w pary monogamiczne. :P

@wespa - para. czy dobrana, to już inna kwestia.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 11 marca 17, 15:02

Ale jakby to były dwa samce to nie powinny przejawiać wobec siebie agresji? Bo w zgodzie na razie żyją.
Czy ewentualna agresja tylko u starszych występuje?
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 11 marca 17, 15:34

Jak to tak? http://www.apisto.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=29:apistogramma-borelli-&catid=14:apistogramma&Itemid=31 Nie widzę tu tego. :P Poza tym sposób opieki wskazuje na ryby haremowe.

W sumie ważna kwestia- czy rybki będą się akceptować...

Agresja u bardziej zasiedziałych osobników. W okresie rozmnażania większa na pewno.

Może to i para... Rób focisze, jak się będą rybki rozwijać i wybarwiać. :D

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Dhuz » 11 marca 17, 16:33

@mimo12 - w linki, który linkujesz jest wewnętrzny odnośnik do opisu rozmnażania borelek. Cytat stamtąd:
W przeciwieństwie do wielu gatunków z rodzaju Apistogramma, A. borellii nie tworzą haremów. Samiec strzeże terytorium, na którym gości tylko jedna, wybrana samica.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 11 marca 17, 16:46

Uuu. Tak się nie wgłębiłem. Trzeba tylko wziąć poprawkę na rok powstania artykułu, bo wiedza jest ciągle uzupełniania. Z tego co wiem i z własnych obserwacji( trochę krótkich), to Borelli nie tworzy stałych par, a samiec akceptuje wszystkie samice. Może na sam okres tarła następuje pewnego rodzaju związanie, które potem może być przerzucone na inną samicę? Nie wiem, będę obserwował, jak znowu u mnie zagoszczą.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 16 marca 17, 18:31

Póki co, po tygodniu para proporczykowców bawi się ciągle w wylocie filtra albo pływa wspólnie. Co do pielęgniczek, to wreszcie się osmieliły i zwiedzają akwarium. Ale nie mogę się zdecydować, czy czasem pływają wspólnie, czy przypadkiem obok siebie :P

Teraz mam dylemat odnośnie mchu. Po pierwsze: jak długo to trwa, zanim "wrośnie" w korzeń? Bo chętnie usunęłabym żyłki.
Druga sprawa. Jak czyściłam go z glonów to odkryłam jakieś białe drobineczki w nim. Coś normalnego, czy może np. jaja ślimaków?
Obrazek

W ogóle to Helenki mi się zaczeły obijać. Kiedyś miałam jedną, widywalam ją prawie codziennie i znajdowałam puste muszle po ślimakach-przybłędach. Potem zapadła się pod ziemię i dokupiłam 3. Więc teraz mam 4 Helenki, mimo to widuję jedną na kilka dni i zamiast pustych muszli widuję żywe ślimaki-przybłędy. Coraz większe na dodatek. Możliwe, że coś w składzie chemicznym wody może sprawiać, że moje Helenki zapadły w letarg zamiast polować?
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Dhuz » 16 marca 17, 18:36

Wespa, Ty się żyłkami nie przejmuj, a podmiany trzaskaj, bo dzięki zeolitowi Ci się zdaje się sine zawiązują.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: barttsw » 16 marca 17, 18:37

wywalilas ten zeolit ?
jak nie to wywalaj bo zaraz sine ci caly baniak opanuja

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Doody » 16 marca 17, 19:50

Jak sinice opanują cały baniak (przeżyłem taką historię) to dziennie wybierałem pół wiaderka zielonego, cuchnącego szlamu. Dopiero kuracja erytromycyną wybiła sinice na dobre.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 16 marca 17, 21:52

zeolit dzisiaj wyleciał. Sinice to to białe na korzeniu, co ja myślałam, że jest pleśnią?
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Doody » 16 marca 17, 22:06

Sinice są ciemnozielone wpadające lekko w niebieski (stąd nazwa). Wyglądają jak błona okalająca rośliny i wszystkie sprzęty. No i oczywiście po wyjęciu cuchną mocno "starym jeziorem" :wink:
440l - Roślinne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości