[112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

[112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 26 stycznia 17, 21:20

Oglądam sobie tutaj wasze akwaria i są takie piękne. A ja za choinkę nie mam zdolności do jakiejś ładnej aranżacji przestrzeni. Wiem, co mi się podoba ale nie wiem jak to zrobić :P Jestem beztalenciem artystycznym. Ale widziałam, że u niektórych ludzi w tym dziale padają jakieś fajne sugestie, co można pozmieniać, dołożyć itp. więc mimo że nie mam czym się chwalić - wrzucam fotę. Mam nadzieję, że za jakieś pół roku będę mogła wrzucić kolejną, żeby pokazać jak bardzo się poprawiło (kiedy na przykład podrosną roślinki).

Obrazek

-wymiary zbiornika - 80x35x40
-oświetlenie - LED 16W 1650lm
-filtracja - póki co kaskada hbl-701 i aquael unifilter 1000, kubełek w planach
-ogrzewanie - Thermoplus 150W
-obsada - 6x kirysek pstry, Neon Innesa 15 sztuk. Do uzupełnienia po wzmocnieniu filtracji i upewnieniu się, że wszystko jest już całkiem stabilne
-roślinność - dwa rodzaje nadwódki, moczarka, Lilaeopsis, zwartka, rogatek, rotala, mała gałęziatka. Po obu stronach rogatka nie mam pojęcia co rośnie.
- Własnej roboty "groty" z węgla kamiennego. W planach wymiana na korzeń z jakimś mchem.
-KH: 10
GH: <7
PH 6,5
temperatura 22-23 stopnie
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: barttsw » 26 stycznia 17, 21:29

nie jest nagorzej i plus za parametry choc kh troche za wysokie
jak idziesz w strone czarnych wod todoloz korzeni galezi lisci (dab buk orzech wloski) szyszki olchy czarnej
jak dla neonow troche za jasno
coto za ledy ? bo moze da sie je wysterowac
jak chcesz biotopowe akwarium to daj cos na tafle bo inne rosliny beda mialy problem

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 26 stycznia 17, 21:38

no ja mam ogromny dylemat, bo z jednej strony chciałabym jak najlepiej dla neonków, ale z drugiej te klasyczne czarne wody, bez roślin troche mnie przerażają. Klimatyczne, ale ponure. W żadnym razie nie chcę im robić Holendra (nawet bym nie umiała), ale trochę roślinności bym chciała mieć, nie tylko pływającej. Oświetlenie było w zestawie z pokrywą. Trochę je kieruję tak w bok, na tylną scianę a nie prosto na taflę wody, żeby aż tak nie świeciło. Mam nadzieję, że przyciemni się tu jeszcze trochę jak nadwódki wyrosną.


edit: na aukcji twierdzą, że mam oświetlenie LEDDY TUBE RETRO FIT SUNNY :P
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 17, 21:41 przez wespazjan, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: barttsw » 26 stycznia 17, 21:41

moga byc rosliny tylko juz bardzie nie zakwaszaj
maga byc krypty nurzance strzalki itp
te ledy maja zasilacz ?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 26 stycznia 17, 21:44

Zapytałeś, zanim wyedytowałam u góry :)
LEDDY TUBE RETRO FIT SUNNY . Rurka z ledami a z niej zwykły kabel z wtyczką. W sypialni mam zamontowane wokół pokoju takie sterowane pilotem, że można kolory zmieniac, przyciemniać i rozjaśniać i w sumie mąż mi oferował, że coś takiego mi zrobi do akwarium a ja nie chciałam. Myślałam głównie o tych kolorach, że niepotrzebne, ale w sumie może jednak warto żeby móc przyciemniać.
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: skrzatekMK » 27 stycznia 17, 08:33

wespazjan pisze:Jestem beztalenciem artystycznym

Nie Ty jedna. Ja też niem ma zdolności aby zrobić w akwa coś ciekawego. W ciągu życia moje akwa sporo się w nim zmieniało i na tym polega zbieranie doświadczenia.

Wracając do Twojego akwa, to ja bym go zagęścił roślinnością i może dodał jakiś nieduży korzeń lub kokosa.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: slaeer » 27 stycznia 17, 10:08

Kawał rozgałęzione drewna i będzie dużo lepiej. Na to oczywiście mech. Jak będziesz wkładać korzeń to ustaw go maksymalnie na tylnej szybie żeby z przodu było jak najwięcej przestrzeni do pływania. Ten skalniak z węgla bym zostawił. Jeżeli akwa masz otwarte, bez pokrywy to pistia zrobi świetny klimat korzenie pistii wyglądają naprawdę świetnie. Do obsady dołożył bym pielegniczki najlepiej harem 1+2 jakie to już musisz poszukać, poczytać. Podpowiem, że nie ramirezy :P
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 27 stycznia 17, 16:45

slaeer pisze:Kawał rozgałęzione drewna i będzie dużo lepiej. Na to oczywiście mech. Jak będziesz wkładać korzeń to ustaw go maksymalnie na tylnej szybie żeby z przodu było jak najwięcej przestrzeni do pływania. Ten skalniak z węgla bym zostawił.


No nakleiłam się trochę tych węgielków :P. Ale nie wiem czy i skalniak i korzeń się zmieści, a jak mam wybierać to korzeń wygrywa. Nie chciałabym za dużo roślin wywalać, te które się ładnie przyjęły planuję zostawić i jakoś aranżację zmienić tak, żeby ich nie uszkodzić.

slaeer pisze:Do obsady dołożył bym pielegniczki najlepiej harem 1+2 jakie to już musisz poszukać, poczytać. Podpowiem, że nie ramirezy :P


Kiedyś planowałam ramirezy. Zobaczyłam, że i one i neonki to BW i się podekscytowałam, że będą w sam raz. Ale potem doczytałam, że wolą wyższą temperaturę i dużo chorują. Ja chciałam parę prętników, mąż chce pielęgnice. Ponieważ wszystko jest teraz wg mojego widzimisię to w tej kwestii zrobię tak jak on chce :P Aktualnie obstawiam żółte albo Agassiza, bo mogą żyć w parach też, a nie byłam pewna czy harem już nie podpadnie pod "przerybienie"


Od wczoraj już mała zmiana - przerobiłam moje tło zewnętrzne. Była czarna, pognieciona folia na karton naklejona a teraz na to doszła kora. To akurat wygląda lepiej niż na zdjęciu. Oczywiści tło zewnętrzne :P

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Dhuz » 27 stycznia 17, 17:01

Zamiast Agassiza sugeruję raczej kakadu. Agassizy bardziej ciepłolubne ;)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Anka cyganka » 27 stycznia 17, 17:29

Ja bym po drugiej stronie skalniaka położyła korzeń z mchem a na skalniaku zasadzila anubiasa i byłoby fajnie :)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 29 stycznia 17, 22:24

Spokojnie możesz dać 1+2 kadziaków, a wybierając borelli nawet więcej, ale chyba przy 1+2 bym został. Proponuję zastanowić się jeszcze np. nad A. trifasciata. ;)

Edit. Ale korzeń koniecznie, bo grota może na kryjówkę nie wystarczyć.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: wespazjan » 19 lutego 17, 20:18

Dobrze kochani. Mój okorowany korzeń kończy się suszyć. Jutro przystąpie do procesu gotowania. Ponieważ tonie, to mam nadzieję już niedługo umieścić go w akwarium. Grota z węgla połowicznie zostaje. Rozporcjuję ją jednak. W środku są 3 groty i tunel, ale wejścia do nich są blisko siebie. Więc rybek terytorialnych to nie urządza. Zmienię to na 4 osobne groty które będą w różnych punktach akwarium. I może jakieś 2 kokosy, jeśli uda mi się je ukryć bo wizualnie mi się szczerze mówiąc nie podobają. Zanim jednak przystąpię do tych przemeblowań potrzebuję małych rad. Chcę zamówić roślinki, żeby były zwarte i gotowe do sadzenia w piątek. Tak więc:

1. Jaki mech polecacie do akwarium ze słabym światłem, miękką wodą i PH <7? Chciałabym żeby trochę rosło na korzeniu. Jak już go kupię, to tyle żeby obsadzić tyle ile chcę mieć, czy to się jakoś rozrasta?

2. Obrazek
Chciałabym posadzić z przodu w rogu jakąś roślinkę, średnio wysoką, rozetową. Zależy mi, żeby zasłoniła prefiltr. Nie chcę, żeby się tak rzucał w oczy jak się patrzy od przodu a jednocześnie chcę mieć do niego dojście. Co cieniolubnego polecicie? Bo chyba nawet żabienica potrzebuje lepszego światła niż mam :/

3. Z mojego zestawu roślin na allegro przyjęły się i zostały dwie. Jednak oglądając tą aukcję nie mogę dojść do wniosku, czy wysłał mi co innego niż wystawiał, czy może po prostu nie umiem rozpoznawać roślin na zdjęciach :P podpowiecie mi proszę, co to jest?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: mimo12 » 19 lutego 17, 21:17

1. Mech będzie rosnąć na boki i do góry. Trochę ze światłem jest loteria. Czasem rośnie, czasem nie, ale patrząc na światło i garbniki raczej liczyłbym się z tym, że będzie egzystować na zasadzie powolnego wzrostu i rozkładania się.
2. Kryptokoryny, np. C. wendetti, brązowe lepiej sobie radzą w słabym świetle.
3. Nie wiem. :P

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Mattija2 » 19 lutego 17, 21:24

Co do mchu, weź jawajski. Ja u siebie przy mocniejszej herbacie i świetle 0.5W/l przycinam go co tydzień bo się rozrasta jak chce:P

Akurat wczoraj go nie ciąłem, patrz po tygodniu:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 lutego 17, 21:30 przez Mattija2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112l] Pierwsze akwarium - ogólne

Postautor: Anka cyganka » 19 lutego 17, 21:29

Jak kolega wcześniej napisał z mchem jest różnie ja mam java o też słabe światło. Pierwszy mi się nie przyjął. Teraz kolejną porcję posadziłam w bardziej oświetlonym miejscu i nawoże może nie rośnie w zabójczym tempie ale na razie się trzyma i jest ładnie zielony. Co do zasloniecia filtra to może właśnie jakaś kryptokoryna możesz zobaczyć sobie sercolistna ma duże liście

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości