[215L] WoodLand

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

[215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 09:52

Cześć! Przedstawiam Wam moje Glossy 215L po restarcie.

Zbiornik: Zestaw Aquael Glossy 215L z szafką (100x40x63 cm)
Oświetlenie: 2 x 16W Aquael Retro Fit Tube 8000K PLANT
Czas świecenia: 10h (12-22)
Podłoże: Piasek kwarcowy 0,5-1mm (ok 38kg)
Kamienie: Dark Grey Stone (ok 35kg)
Korzenie: Old Pine Wood + Red Moor Wood
Filtracja: Eheim Pro 3 2075 + Eheim Pro 3 2071 (w obu oryginalne wkłady + węgiel Fluval Carbon)
Ogrzewanie: Aquael Gold 200W
CO2: brak
Nawożenie: micro + makro + carbo z Blue-Line
Temp: 25st
Podmiany: co tydzień kranówka ok 20%

Roślinność:
- anubiasy
- microsoria
- bolbitis
- cryptocoryny
- bucephalandra

Obsada:
- 5x Gurami Mozaikowy
- 15x Neon Czerwony
- 15x Zwinnik Czerwonousty
- 4x Kosiarka
- 5x Kirys Czarny
- 3x Otosek
- 8x Krewetka Amano
- niezliczona ilość Krewetki Red Cherry w różnych odmianach

Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 marca 17, 18:33 przez mihow1979, łącznie zmieniany 10 razy.
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [215L] WoodLand

Postautor: barttsw » 24 listopada 16, 09:59

po co to nawożernie? i tak mocne swiatło?
masz roskliny ktore nie wymagaja nawozenia i tak mocnego swiatla

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 10:32

Nawożenie to tak delikatnie - po jednym pyknięciu ;) Po testach i tak praktycznie niewykrywalne wartości w wodzie.

Co do światła - niestety przy jednej świetlówce nie ciekawie to wygląda - jest trochę ciemno.
No i boję się małoświatłolubnych glonów - czy nie powinienem? :) Przy jednej belce 18W mam światła ok 0,2W/L - nie za mało? Wiem, że te rośliny są cieniolubne...
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Hunter » 24 listopada 16, 10:33

barttsw pisze:po co to nawożernie? i tak mocne swiatło?

Pewnie dlatego, że takie już było :P W poprzedniej aranżacji przydało się. Mnie by się nie chciało specjalnie przerabiać oświetlenia, tylko dlatego, że miałbym mniej wymagające rośliny niż wcześniej. Zresztą jedna 18 to zdecydowanie za mało.

barttsw pisze:masz roskliny ktore nie wymagaja nawozenia i tak mocnego swiatla

Bartek ogarnij się :lol: Anubiasy, mikrozoria i mchy tym bardziej wymagają nawożenia. Rosną wolno, to fakt, ale nie pobierają nawozów korzeniami. Wszystko muszą mieć podsunięte pod nos, bo czerpią nawozy tylko i wyłącznie ze słupa wody.
Mchy bez nawozów do słupa wody to nie mchy, tylko gnijące szczątki mchów idealne do BW/CW.


Jak dla mnie to całkiem fajna aranżacja, kolejna zresztą ;) Plus za przemyślenie, bo znam takich, którzy pod epifile umiejscowione na korzeniach dają podłoża aktywne :ok:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 10:39

Mam 3 belki LED 18W - świecą się dwie - na anubiasach wyskoczyło trochę zielenic, no ale przy jednej belce 18W jest ciemno po prostu.

Oczywiście 3-4 dni temu pojawiły się krasnale i compospogony - idzie przedawkowane Carbo codziennie. Zobaczymy - w poprzedniej aranżacji pomogło. Jest też węgiel w kuble.

Wysokie korzenie docelowo w całości będą obsadzone mchami - czekam na dostawę mchu. Stwierdziłem, że każda roślina potrzebuje trochę nawozów - lekkie dawkowanie nie zaszkodzi - tak sądzę ;)
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [215L] WoodLand

Postautor: barttsw » 24 listopada 16, 10:50

Hunter pisze:Bartek ogarnij się :lol: Anubiasy, mikrozoria i mchy tym bardziej wymagają nawożenia. Rosną wolno, to fakt, ale nie pobierają nawozów korzeniami. Wszystko muszą mieć podsunięte pod nos, bo czerpią nawozy tylko i wyłącznie ze słupa wody.
Mchy bez nawozów do słupa wody to nie mchy, tylko gnijące szczątki mchów idealne do BW/CW.
Rafał czesciowo racja a z mchami to jest loteria

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Hunter » 24 listopada 16, 10:57

mihow1979 pisze:Stwierdziłem, że każda roślina potrzebuje trochę nawozów - lekkie dawkowanie nie zaszkodzi - tak sądzę ;)

To właśnie sedno sprawy ;) z testami wody można ustawić nawożenie nawet pod całe akwarium obsadzone anubiasami.
mihow1979 pisze:Oczywiście 3-4 dni temu pojawiły się krasnale i compospogony

Nie wiem kiedy startowałeś akwarium, ale ww. glony to tak zwane "brudne glony", występują przede wszystkim w akwariach, gdzie zbiera się sporo mułu w kubełkach, lub podmiany są zbyt małe/rzadkie. U Ciebie 20% to trochę mało, zwłaszcza w świeżym, nieustabilizowanym akwarium ;)

Jeśli miałbyś sobie nie dać rady z zielenicami na anubiasach, to daj coś pływającego na taflę wody. Np rzęsę wodną - to chwast, ale super oczyszcza wodę i stabilizuje akwarium. Wiadomo, że im więcej szybko rosnących roślin tym akwarium stabilniejsze, no ale rogatek, czy nurzaniec tam nie pasuje. Rzęsa może pływać, nie będzie jej widać a swoje zrobi, najwyżej co tydzień będziesz wywalał do śmieci dwie garści i to wszystko. No i anubiasom przyda się trochę cienia.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 11:02

No właśnie podmiany robiłem spore co 3 dni. Glon pojawił się w momencie kiedy skończyła mi się butla CO2. Od 3 dni jest znów podawany gaz. Te gloniska pojawiły się dosłownie z dnia na dzień... Filtr przed restartem wypłukany i założone nowe węże...

Co do rzęsy - pomyślę o tym :) Dzięki...
Glossy Reef 215L

mikorcz
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 234
Rejestracja: 18 czerwca 15, 11:51

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mikorcz » 24 listopada 16, 11:05

Akwarium super.
Jak jeszcze mchy obrosną korzenie to będzie pięknie.
Gratulacje!

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mimo12 » 24 listopada 16, 12:05

mihow1979 pisze:Filtr przed restartem wypłukany i założone nowe węże...

Nie powinno się płukać filtra w trakcie restartu, bo destabilizujesz zbiornik robiąc restart, a płucząc od razu filtr robi Ci się kombinacja niestabilnego akwarium i osłabionego filtra.

Masz w kuble węgiel aktywny, to dlatego nawozy masz niewykrywalne, mimo że je stosujesz codziennie. Węgiel pochłania nawozy.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 14:25

Ogólnie walczę trochę jeszcze z filtrem. Zdjąłem reaktor Sera Flore 500 bo strasznie tłumił przepływ filtra. Ale mimo wszystko jego wydajność nadal wg mnie jest trochę słaba. Z moich obliczeń wynika, że ma przepływ tylko ok 450-500L/h. Ten model powinien chyba dmuchać mocniej? Owszem filtr jest zapakowany po brzegi mediami, ale powinien mieć przynajmniej te 700-800L/h.

Dobrze myślę?
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Hunter » 24 listopada 16, 16:41

mimo12 pisze: Węgiel pochłania nawozy.

Podobno tylko żelazo - podobno ;) Poza tym bardzo lubi humusy, ale węgiel aktywny w akwariach HT to nic nadzwyczajnego. Stosowany bardzo często do klarowna wody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 16:48

Tak - po zastosowaniu węgla woda naprawdę staje się klarowna. Moja woda była taka jakby trochę... herbaciana. Po włożeniu węgla jest teraz biała :)
Widać to dokładnie gdy podmienia się wodę i wlewa się ją do białego wiadra... Węgiel oczyszcza też wodę z nadmiaru innych zbędnych związków przemiany materii, detrusu itd... Ja mam go u siebie już od kilku miesięcy. Ostatnio tylko przesiadłem się na Fluval Carbon bo jest w woreczkach i nie trzeba go praktycznie płukać.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć odnośnie tego filtra? Bo nie wiem czy jest z nim coś nie tak, czy tak powinno być? :)
Glossy Reef 215L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [215L] WoodLand

Postautor: barttsw » 24 listopada 16, 17:46

ten filtr jest nowy czy uzywany?
jak mu dowaliles biuologi to licz sie ze bedzie slabo dmuchal
masz deczownice? jak tak to ona tezogranicza przeplyw

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 24 listopada 16, 17:49

Deszczownicy niet :) Filtr jest używany, ale jeszcze rok na gwarancji... Być może wirnik już trochę się przybrudził bo pewnie nigdy nie był czyszczony. Ograniczałem się tylko do przepłukania gąbki i wymiany waty...
Glossy Reef 215L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości