[215L] WoodLand

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: [215L] WoodLand

Postautor: slawekj » 12 marca 17, 13:33

Hunter pisze:EI to futrowanie i pędzenie roślin. Liczy się kondycja i kolor roślin a nie ich tempo wzrostu. EI to stosowanie dawek ponad normę i co tydzień wylewanie ich do ścieków wraz z wodą..



Nie wylewam tylko całkowicie zużywam do podlewania. Brak strat.
Przy konkretnym oświetleniu i poziomach CO2 to jedyna metoda nawożenia. Rosliny nie głodują a ich wzrost jest optymalny. To nie pędzenie.

slawekj pisze:Już pisałem jak podajemy sole KNO3 i KH2PO4 nie musimy podawać potasu. Jest na wystarczającym poziomie.
I nie bać się wysokich poziomów .

Hunter pisze:Całkowicie się nie zgodzę. Na zaproponowanym schemacie nawożenia bez podawania dodatkowo potasu natychmiast zauważymy kumulację azotanów i fosforanów pochodzenia choćby naturalnego.



Tom Barr to dokładnie sprawdził. Ja osobiście nie dozuje potasu. Moje testy to potwierdzają a jak już pisałem używam testów Macherey-Nagel w tym tez tasty na potas, Zawsze mam powyżej 30 ppm przy wlewanej wodzie na podmiany K= 4.56ppm.

Hunter pisze:Twoje wypowiedzi są bardzo chaotyczne. Wiesz, że dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele. Potrafisz coś stwierdzić, a za chwilę sobie zaprzeczyć w tym samym poście :D
Najpierw piszesz, o przedawkowaniu siarczanów a linijkę niżej stwierdzasz, że najwyższy czas przejść na EI. Jedno drugie wyklucza. .
Kolego w końcu polecasz ograniczać siarczany czy wprowadzać ich więcej do systemu?

Moja woda na podmiany zawiera 4.22 ppm siarczanów. A magnezu 10.62 ppm. Tygodniowe dawki magnezu MgSO4x7H2O zwiększają poziom SO4 który nie przekracza 20 ppm. A więc są na bardzo niskim poziomie. Warszawska woda ma min 130 ppm.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Hunter » 12 marca 17, 14:08

slawekj pisze:Przy konkretnym oświetleniu i poziomach CO2 to jedyna metoda nawożenia. Rosliny nie głodują a ich wzrost jest optymalny. To nie pędzenie.

I znowu typowo rolnicze podejście. :? Walić nawozów byleby roślina się nażarła.
Jak grochem o ścianę. Roślina, która nie głoduje to roślina pędzona. Naturalnie każda roślina wodna głoduje. Na próżno szukać ekosystemów z zawartością dwutlenku węgla rzędu 25-30mg/l w wodzie i kompletem nawozów podstawianym pod nos.

Nie będę drążył bo temat tyczy się zupełnie czegoś innego. Po prostu spróbuj sobie limitować PO4 i zobaczysz efekty. Nie chodzi o głodzenie roślin aż odpadną liście. Chodzi o zwyczajne i naturalne limitowanie nawozów.

slawekj pisze:Tom Barr to dokładnie sprawdził. Ja osobiście nie dozuje potasu. Moje testy to potwierdzają a jak już pisałem używam testów Macherey-Nagel w tym tez tasty na potas, Zawsze mam powyżej 30 ppm przy wlewanej wodzie na podmiany K= 4.56ppm.

Tom sprawdzał to kilkanaście lat temu tylko na kilku schematach. Wiedza akwarystyczna stale idzie do przodu, polecam podążać za nią. Ja czasy sztucznego futrowania roślin mam już za sobą. Męczą mnie cotygodniowe przycinki i ciągle kaleczenie roślin. Wolę postawić na wolniejszy wzrost i lepszą kondycję roślin. A Alternanthera reineckii ma ogromne problemy z wybarwianiem się na EI. Zresztą najzwyklejsza Rotala rotundifolia podobnie.

slawekj pisze:Ja osobiście nie dozuje potasu

Ja to a ja tamto... Nie dyskutuję z kimś bez konkretnych danych. Istotne jest ile N i P pochodzi ze źródeł naturalnych i ile K trzeba dolać, aby zostały spożytkowane. Przemyśl to na spokojnie.

slawekj pisze:Moja woda na podmiany zawiera 4.22 ppm siarczanów. A magnezu 10.62 ppm. Tygodniowe dawki magnezu MgSO4x7H2O zwiększają poziom SO4 który nie przekracza 20 ppm. A więc są na bardzo niskim poziomie. Warszawska woda ma min 130 ppm.


Fajnie. Skoro jesteś tak biegły w obliczeniach to policz sobie ile siarki w postaci MgSO4x7xH2O wleje mihow1979 chcąc ustawić Ca i Mg na poziomie 4:1. Dla ułatwienia obliczeń nie biorę pod uwagę tego co leci z kranu i z K2SO4.
Ups... i co? Dalej uważasz, że EI to taka świetna metoda nawożenia? Chcąc podnieść sam Mg zbliża się do Twojej krytycznej wartości 20 ppm.
Po raz kolejny zaprzeczasz sam sobie zalecając ograniczanie siarczanów przechodząc na EI. Nie masz zielonego pojęcia o EI. Kolejny "internetowy akwarysta", który przeczytał stary aryków z sieci i myśli, że pozjadał wszystkie rozumy. :roll:

Doody pisze:Co do podawania PO4 w ilości 0,4ppm dziennie to zgodzę się z opinią Huntera, że wygląda to na nienaturalnie dużo, ale skoro rośliny to zjadały i pomimo dozowania tej ilości poziom fosforu w zbiorniku nie wzrastał to dlaczego miałem tego "dania" roślinom odmawiać

Taki pobór jest całkiem możliwy. Pytanie jak długo przeprowadzałeś test i czy wziąłeś pod uwagę zdolność magazynowania nawozów przez rośliny? Oraz co na to ich kolorystyka? Warto też zastanowić się nad innymi czynnikami absorbującymi PO4 z wody, takie jak glony, bakterie, wkłady w filtrach, podłoża.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: [215L] WoodLand

Postautor: slawekj » 12 marca 17, 16:38

Hunter pisze:Fajnie. Skoro jesteś tak biegły w obliczeniach to policz sobie ile siarki w postaci MgSO4x7xH2O wleje mihow1979 chcąc ustawić Ca i Mg na poziomie 4:1. Dla ułatwienia obliczeń nie biorę pod uwagę tego co leci z kranu i z K2SO4.
Ups... i co? Dalej uważasz, że EI to taka świetna metoda nawożenia? Chcąc podnieść sam Mg zbliża się do Twojej krytycznej wartości 20 ppm.

Pełna zgoda tak faktycznie jest więc ważne jest jaką wodę używamy w akwarium i do podmian. Ja nie mam z tym problemu. Zasada jest prosta. Duzo magnezu przy niskiej zawartości siarczanów, żeby jak najmniej sypać MgSO4x7xH2O który podnosi siarczany. K2SO4 nie stosujemy. Potasu jest wystarczająco.
Hunter pisze:Po raz kolejny zaprzeczasz sam sobie zalecając ograniczanie siarczanów przechodząc na EI. Nie masz zielonego pojęcia o EI. Kolejny "internetowy akwarysta", który przeczytał stary aryków z sieci i myśli, że pozjadał wszystkie rozumy. :roll:

Nic sobie nie zaprzeczam. Doskonale wiem na czym polega metoda EI. To nielimitowane poziomy pierwiastków. I tak u mnie jest.
NO3 w postaci KNO3 na poziomie 50ppm i PO4 z KH2PO4 na poziomie 3-5 ppm. O K i Mg już pisałem.

Problemem u Kolegi "mihow1979" jest to, że stosuje z uporem wodę z kranu a o ile pamiętam ze strony wodociągów w Płocku to poziom siarczanów jest ponad 60 ppm, To oczywiste, że stosując nawozy plus wodę z kranu musi dojść do koncentracji siarczanów i przekroczenia poziomów powyżej 100 ppm,
Dlatego cały czas piszę i proponuje jak najszybciej RO i dopiero wtedy nawożenie EI.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 13 marca 17, 18:48

No niestety. RO jest dla mnie problemem.

Od wczoraj przyjalem nastepujacy system nawozenia:

N max 20ppm / t
P max 2ppm / t
K max 24ppm / t
Mg max 4ppm / t (w kranie jest ok 20mg/l)
Ca (w kranie jest ok 90mg/l)
Fe max 0,5ppm / t
Micro 4 x dziennie

Zrobie testy przed podmiana w niedziele oraz po podmianie w poniedzialek. Zobaczymy
Glossy Reef 215L

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: [215L] WoodLand

Postautor: slawekj » 13 marca 17, 19:35

Jest dobrze. Jeżeli azot na bazie KNO3 i fosfor na bazie KH2PO4 to ja na razie nie podawałbym potasu.
Micro 4x dziennie ?
Jak duże tygodniowo są robione podmiany. Czy magnezu nie będzie za mało.
Ostatnio zmieniony 13 marca 17, 19:42 przez slawekj, łącznie zmieniany 1 raz.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 13 marca 17, 19:40

Azotu nie podaję wcale. Przed podmianą miałem sporo ponad 30ppm w wodzie. Skąd taki poziom nie wiem - może się po prostu odłożyło przez niepobieranie przez rośliny ze względu na braki fosforu albo potasu. Nie wiem - nie znam się :)

Fosfor niestety nie wiem z jakiej soli jest robiony. Mam gotowy od Huntera.

Micro 4 x dziennie.
Glossy Reef 215L

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: [215L] WoodLand

Postautor: slawekj » 13 marca 17, 19:45

A co to za micro ze trzeba wlewać 4x dziennie.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 13 marca 17, 19:47

Od Huntera. Na butelce jest napisane "Mocno zarośnięty zbiornik - 4 pyknięcia" :) Być może i sporo - ale chcę zobaczyć co wyjdzie na koniec tygodnia. Jak nie sprawdzę to się nie dowiem :)

Najwyżej zrobię 50% podmianę w niedzielę i zresetuję stężenia.
Glossy Reef 215L

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: [215L] WoodLand

Postautor: slawekj » 13 marca 17, 19:53

Jedynie co kupuje z gotowych nawozów to micro firmy Seachem. Pełny zestaw i wygoda dwa razy na tydzień.
Ma Bor, Cynk, Kobalt, Mangan, Miedź, Molibden, Nikiel, Rubid, Wanad.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 19 marca 17, 11:04

OK. Minął tydzień po zmianie nawożenia. Poprzedniej niedzieli była podmiana ok 40% wody. Od poniedziałku podawałem następujące dawki na tydzień (podzielone na 6 dni - dzisiaj w niedzielę brak nawożenia)

N - nie podaję (w kranie mam ok 8ppm/L) + to co wyprodukuje samo akwarium
P - ok 2,4ppm / t
K - ok 24ppm / t
Fe - ok 0,5ppm / t + 4 kliki micro od Huntera / d
Mg - ok 3ppm / t
Carbo - 4 kliki od Huntera / d

Dzisiaj rano (wieczorem kolejna podmiana ok 40%) poziomy wyglądały następująco:

N - 10-12ppm
P - 1ppm
K - nie wiem - nie mam testów
Fe - 0,2ppm
Mg - 20ppm
Ca - 80ppm
CO2 - ok 12mg/L

Także te moje epifity (innych roślin nie mam) przy oświetleniu 0,4W/L jedzą dosyć sporo. Dodam, że nie podaję CO2 :)
Rośliny jakby delikatnie odżyły. Nie widzę już aby coś żółkło, anubiasy jakby się trochę wyprostowały, bucephalandry puściły przynajmniej po jednym liściu.

Więc chyba wszystko idzie w dobrym kierunku...
Glossy Reef 215L

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: [215L] WoodLand

Postautor: slawekj » 19 marca 17, 12:09

Mg i Ca z testów czy dane z wodociągów.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 19 marca 17, 12:19

Z testow z akwarium
Glossy Reef 215L

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: [215L] WoodLand

Postautor: slawekj » 19 marca 17, 12:30

Testy JBL czy innej firmy. Pytam bo JBL na Mg ma tylko kolory do 10ppm.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 19 marca 17, 12:38

N sera
P Zoolek
Ca Mg Zoolek
Fe JBL
Glossy Reef 215L

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 2 kwietnia 17, 21:03

Dzień 150

W sumie wszystko idzie już dobrze. Nie zauważyłem żeby liście microsoriów nadal żółkły.

Bardzo mnie cieszy, że moje bucephalandry się ładnie przyjęły i bardzo ładnie rosną - szybciej od anubiasów :)

Z przodu usunięty brudny zagloniony piach...

Obrazek
Glossy Reef 215L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości