[215L] WoodLand

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Doody » 7 marca 17, 11:11

Wygląda na to, że akurat stosunek wapnia do magnezu masz idealny (4:1) :wink:
440l - Roślinne

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 7 marca 17, 11:12

No z tego by tak wynikało... Dzisiaj zamówiłem komplet testów... Dawno wody nie testowałem. Zobaczymy co tam siedzi...
Glossy Reef 215L

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 7 marca 17, 20:58

No dobra - skoro minęło 120 dni to wrzucam - tym razem z buckami deep purple :)

Obrazek
Glossy Reef 215L

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 10 marca 17, 15:02

Dzisiaj zrobiłem komplet testów. Co o tym sądzicie?

Zastanawia mnie jedno - gdzie podział się fosfor? :)

Ca 90
Mg 18
Ph 7,5
Fe 0,1
No3 10
Po4 0
Gh 16
Kh 15
K - nie mam testów - podaję ok 15ppm tygodniowo
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Doody » 10 marca 17, 16:25

Ja dodawałem fosfor (PO4) co drugi dzień. Już kiedyś pisałem, że schodził w tempie 0,4ppm dziennie.
440l - Roślinne

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: [215L] WoodLand

Postautor: slawekj » 11 marca 17, 11:49

Poza wapnem wszystkich składników za mało. Rośliny głodują. Czemu Kolega nie stosuje nawożenia EI. To takie proste i tanie.

Znany cytat: "Dodawanie suchych soli, nie ma żadnego wpływu nawet na najbardziej wrażliwe gatunki i będą się one szczęśliwie rozmnażać, jeżeli parametry w zbiorniku potrzebne do rozrodu zostaną spełnione. "

Tyle kasy wydanej a dalej brak komputera i wysokie pH. Warto poczytać o przemianie białkowej i pH wyższym od 7.
Już pisałem jak podajemy sole KNO3 i KH2PO4 nie musimy podawać potasu. Jest na wystarczającym poziomie.
I nie bać się wysokich poziomów . Sole to nawozy nieorganiczne całkowicie obojętne dla organizmów żywych.
Musimy pamiętać, że wystarczy tylko jeden składnik imitowany a wszystko zaczyna się psuć.

Proponuje jeszcze zrobić test na SiO2 i SO4.
KH za wysokie. powinno być poniżej 8. I pytanie kiedy będzie RO.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 11 marca 17, 13:13

Nie chce mi się bawić w osobne sole. Mam gotowe makro i micro od Huntera. Dodatkowo podaje carbo, potas i fosfor bo ich brakuje widocznie. Ca i Mg jest raczej ok.

Nie chce mi się tez robić 50% podmian wody. To trochę za dużo. Przy tych roślinach wydaje mi się to trochę bez sensu. Ale przy EI musiałbym.

Nad RO się zastanawiam. Ale raczej byłoby mieszane 50/50 z kranówką bo chciałbym zbić twardości i pH. Składnikowo kranówkę mam dobra. Tylko te twardości.
Glossy Reef 215L

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: [215L] WoodLand

Postautor: slawekj » 11 marca 17, 13:22

Tak... i przy tych gotowych nawozach mamy takie poziomy. I po co ten potas. Szkoda gadać. Skoro Kolega tak eksperymentuje to dlaczego nie zastosować metody EI i mieć święty spokój.
I proszę pamiętać ze to testy przybliżone a ich wartości nie musza być takie jak wyniki. O tym tez pisałem.
Nie potrzeba lać carbo skoro dozujemy CO2.
Mieszanie kranówki 50/50 z RO to bardzo często stosowana metoda. Ale nie najlepsza. Nigdy nie wiadomo co leci z kranu a to co podają wodociągi zupełnie nijak ma się do tego co leci z naszych kranów. Najlepszym sposobem jest woda z RO i mineralizator lub mieszanie z solami.
Zawsze mamy 100 % pewności co lejemy do akwarium.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mimo12 » 11 marca 17, 14:56

Nie każde akwarium musi być na wodzie RO...

Co do soli, to mają wpływ na organizmy. I to znaczny. Obecność jednych wpływa na zaniechanie/ wady rozwojowe, inne są potrzebne koniecznie do życia( woda morska, estuaria), sole podnoszą przewodność wody- ryba ma w naturze ją na pewnych poziomach- dzięki temu w danych warunkach normalnie funkcjonuje- zachodzi wymiana ryba- woda różnych składników, pewne sole powodują nawet śmierć niektórych organizmów, np. sole metali ciężkich skorupiaków.

Co do samego akwarium, to nawet bym go nie nawoził przy tych roślinach. Tak na moje, to spróbuj podnieść PO4 poprzez podanie czasem suchej karmy, tudzież nie płukanie mrożonek, w skrajnym przypadku lej więcej po prostu.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mihow1979 » 11 marca 17, 15:11

No wlasnie od poczatku bylo nawozone znikomo. Ale mikrosoria cos szwankuja. Stare liscie brazowieja, zolkna i musze je usuwac. Nowe liscie tez rosna. Dlatego postawilem na niedobor fosforu albo potasu. Niestety testow na potas nie posiadam...
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [215L] WoodLand

Postautor: mimo12 » 11 marca 17, 15:27

Mikrozoria tak mają. Natomiast duża ilość niszczejących liści może wskazywać na coś niepokojącego. Mikrozoria też średnio lubią bezpośrednie oświetlenie. U mnie w zacienieniu rozwijały się dużo lepiej( światło 0,3 W/litr).

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: [215L] WoodLand

Postautor: slawekj » 11 marca 17, 22:53

To na początek:
Nie wiem czy wartości Ca i Mg to z testów czy dane ze strony wodociągów.
Zakładamy Ca = 90 = 2,25 mmol/l
GH = 16 = 2,86 mmol/l
Zawartość magnezu: 2.86 - 2.25= 0.61x24.3=14,8 ppm
A jak w testach 18 ppm. Która wartość prawdziwa?
Nie ma sensu dalej sprawdzać bo te wszystkie testy są nic nie warte. Te tanie testy.

Opadanie dolnych liści to zawsze niedobór pierwiastków mobilnych. Podobnie brązowienie ale tez może być powodem duża ilość siarczanów ( o tym pisałem), Dlatego prosiłem o dodatkowy test na SO4.
Najwyższy czas zacząć nawozić metodą EI i problemy się skończą,
Zakłada Kolega, że Ca i Mg jest raczej w normie. Jeżeli Mg jest w wodzie wodociagowej na poziomie 18 ppm przy tygodniowym zapotrzebowaniu 10 ppm to nawet przy podmianach 50/50 już po dwóch tygodniach mamy niedobór magnezu. I wszystko się psuje. A więc mimo zakladam właściwych poziomów pozostałych pierwiastkow rośliny głodują.
To jeden z wielu możliwych scenariuszy a jak jest naprawdę nikt bez dokładnych testów nie jest wstanie odgadnąć.
Dlatego nawożenie motodą EI i duże podmiany eliminują takie przypadki, nie musimy robić testów a nielimitowane poziomy pierwiastków zapewniają ze nasze rośliny nigdy nie głodują.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Hunter » 12 marca 17, 12:45

slawekj pisze:Czemu Kolega nie stosuje nawożenia EI. To takie proste i tanie.


Zapewne dlatego, że większość akwarystów już w ubiegłej dekadzie zrozumiała, że EI to futrowanie i pędzenie roślin. Liczy się kondycja i kolor roślin a nie ich tempo wzrostu. EI to stosowanie dawek ponad normę i co tydzień wylewanie ich do ścieków wraz z wodą.

slawekj pisze:Już pisałem jak podajemy sole KNO3 i KH2PO4 nie musimy podawać potasu. Jest na wystarczającym poziomie.
I nie bać się wysokich poziomów .

Całkowicie się nie zgodzę. Na zaproponowanym schemacie nawożenia bez podawania dodatkowo potasu natychmiast zauważymy kumulację azotanów i fosforanów pochodzenia choćby naturalnego.

slawekj pisze:Sole to nawozy nieorganiczne całkowicie obojętne dla organizmów żywych.

Rolnicy za to zdanie nosiliby Cię na rękach. Jednak i tutaj nie masz racji. Stale słychać o szkodach w gospodarce wodnej spowodowanej spływaniem nawozów z pól. Skoro w rolnictwie można przenawozić to w akwarystyce tym bardziej

slawekj pisze:Nie potrzeba lać carbo skoro dozujemy CO2.

Nie potrzeba, choć dozowanie nie jest też zbrodnią. Potwierdzi to zdecydowana większość osób stosujących samo Carbo, samo CO2 i Carbo + CO2. Tak to już jest w naszym roślinnym hobby, że węgla zawsze brakuje.
Substancja aktywna zawarta w nawozach typu Carbo doskonale hamuje rozwój glonów nitkowych.

slawekj pisze:Najlepszym sposobem jest woda z RO i mineralizator lub mieszanie z solami.

RO + mineralizator przy tym litrażu i EI to minimum 100l beczka na wodę w łazience do zbierania wody RO, podgrzewania i mineralizowania jej. 8) 8) 8)

mimo12 pisze:Co do samego akwarium, to nawet bym go nie nawoził przy tych roślinach. Tak na moje, to spróbuj podnieść PO4 poprzez podanie czasem suchej karmy, tudzież nie płukanie mrożonek, w skrajnym przypadku lej więcej po prostu.

Jest ich za dużo :) Nie pociągną bez nawożenia.
Zwiększenie PO4 jak poradziłeś powinno załatwić problem.
Trochę niżej Doody wspominał o poborze PO4 przez rośliny. To jest bardzo ciekawy temat do dyskusji. Co prawda zapotrzebowanie wynika z indywidualnego doboru roślin i pozostałych czynników wpływających na tempo ich metabolizmu, ale 0,4mg/l dziennie o których wspominał Doody to moim zdaniem dużo :) To dawka typowo EI, czyli do pędzenia roślin. Np chcąc wybarwić rośliny, należy je lekko zagłodzić. Najłatwiej i najwygodniej właśnie poprzez PO4. W akwariach z podłożami aktywnymi zazwyczaj stosujemy dawki 0,1-0,2 mg/l dziennie - więcej nie ma sensu, bo i tak podłoże wchłania i na testach zawsze mamy 0. Podobnie jest w akwariach naturalnych Low-Tech. Tam w ogóle nie używamy nawozów sztucznych a Ludwiga wygląda lepiej niż w niejednym HT, gdzie nawozów ma pod dostatkiem.

mihow1979 pisze:Niestety testow na potas nie posiadam...

Są zbędne :)
Jeśli nie dziurawi liści to nie potas.
Początkowo myślałem, ze akwarium jest nadal na HELPie. Wtedy zerowe PO4 wcale by nie dziwiło. Skoro na podłożu jest piach a w toni wodnej PO4 brak to jasne, że rośliny głodują z tego powodu.

slawekj pisze:Najwyższy czas zacząć nawozić metodą EI i problemy się skończą,

I znowu swoje :roll:
Twoje wypowiedzi są bardzo chaotyczne. Wiesz, że dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele. Potrafisz coś stwierdzić, a za chwilę sobie zaprzeczyć w tym samym poście :D
Najpierw piszesz, o przedawkowaniu siarczanów a linijkę niżej stwierdzasz, że najwyższy czas przejść na EI. Jedno drugie wyklucza. Cytujesz "Dodawanie suchych soli, nie ma żadnego wpływu nawet na najbardziej wrażliwe gatunki i będą się one szczęśliwie rozmnażać, jeżeli parametry w zbiorniku potrzebne do rozrodu zostaną spełnione. " Pan ten zaleca w tym samym artykule z którego cytat pochodzi nawozić (uwaga!!) MgSO4 i K2SO4 a żeby było jeszcze śmieszniej poleca nawozić "na łyżeczki"! :lol: Na łyżeczki to można dziecku kaszkę sypać do butelki, a nie nawozy do akwarium w którym pływają ryby.
Kolego w końcu polecasz ograniczać siarczany czy wprowadzać ich więcej do systemu?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [215L] WoodLand

Postautor: barttsw » 12 marca 17, 12:55

Hunter pisze:RO + mineralizator przy tym litrażu i EI to minimum 100l beczka na wodę w łazience do zbierania wody RO,

i swiete nerwy :D

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: [215L] WoodLand

Postautor: Doody » 12 marca 17, 13:23

Mnie tez metoda EI zawsze trochę odstraszała ze względu na ilość dodawanych substancji do wody.
Co do podawania PO4 w ilości 0,4ppm dziennie to zgodzę się z opinią Huntera, że wygląda to na nienaturalnie dużo, ale skoro rośliny to zjadały i pomimo dozowania tej ilości poziom fosforu w zbiorniku nie wzrastał to dlaczego miałem tego "dania" roślinom odmawiać :wink:
Co do używania wody z RO + mineralizatorów do podmian to jestem zwolennikiem tej metody. Ja używałem zawsze PGHM jako mineralizatora. Jeżeli warunki lokalowe pozwalają na ustawienie beczki w jakimś pomieszczeniu gospodarczym (u mnie była to beczka 120l)
i zbieranie wody z filtra RO dla kogoś nie jest uciążliwe (a dla mnie nie było) to nic nie stoi na przeszkodzie aby podczas podmiany wlewać do zbiornika wodę o idealnych (wręcz książkowych) parametrach.
440l - Roślinne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości