Pierwsze Malawi [375]

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Pierwsze Malawi [375]

Postautor: Żwirek » 9 września 16, 21:40

Nadszedł czas na Malawi, choć starania początkowe były na Tanganikę. Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie w praniu. Na razie jest jak jest.

Akwarium 150x50x50 (375l)
Filtracja: Aquael Unimax 700
Oświetlenie: 2x led polux 10W
Ogrzewanie: brak

Podłoże: jasny piasek
Dekoracje: Wapień filipiński, Serpentynit

Obsada:
W tej chwili jakieś 30szt
Z gatunków jakie na razie udało mi się rozpoznać to:
Melanochromis cyaneorhabdos
Labidochromis caeruleus
Pseudotropheus acei
Metriaclima estherae red

Planuje dołożyć jeszcze maks 15 szt jakiś spokojnych ewentualnie jeden gatunek zbujecki. Myslałem o szerszeniach , ale nie wiem czy to dobry pomysł

http://imgur.com/a/egymJ

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: mimo12 » 9 września 16, 21:58

Kupiłeś ryby do Malawi i nie wiedziałeś, co kupujesz? O.o

Ja bym do takiego baniaka( a na Malawi się nawet nie znam!) nie wpuścił na czas dobierania się ryb w pary i tworzenia haremów( nie wiem, które jak się zachowują) więcej jak 15-20 sztuk. O ilości zdecydowałyby jakie byłyby WYBRANE gatunki.

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: Żwirek » 9 września 16, 22:05

Malawi to jeden wielki harem:)
Kolega likwiduje sklep akwarystyczny. Brałem co leci:) Jutro pojadę po resztę towarzystwa.
Yellowy, Maingano, acei są ze zbiornika dekoracyjnego, reszta zabrana ze sklepowych, śpieszyłem się nie sprawdzałem:) Część samic ma młode w pyskach.
Przy 20 szt na takim litrażu pyszczaki by się zatukły. Musi być małe przerybienie.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: Dhuz » 10 września 16, 06:22

Żwirek pisze:Przy 20 szt na takim litrażu pyszczaki by się zatukły. Musi być małe przerybienie.
Chcę ≠ musi.
Żwirek pisze:Malawi to jeden wielki harem:)
Możesz rozwinąć tą myśl? :]
Żwirek pisze:Kolega likwiduje sklep akwarystyczny. Brałem co leci:) Jutro pojadę po resztę towarzystwa.
Pierwszy raz widzę, by ktoś świadomie i dobrowolnie brał sobie na głowę kłopoty, no ale... co kto lubi.
Żwirek pisze:Planuje dołożyć jeszcze maks 15 szt jakiś spokojnych ewentualnie jeden gatunek zbujecki. Myslałem o szerszeniach , ale nie wiem czy to dobry pomysł

Świetny, pomogą z redukcją obsady.

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: Żwirek » 10 września 16, 07:18

W mysl malawi to jeden wielki harem, chodziło mi o to że obsada akwarium tworzy cały ekosystem, który od samego poczatku musi być klarowny w sensie obsady. Jakiekolwiek dopuszczanie ryb po czasie mija się z celem bo zaburzy cały biotop i nastapi walka o kryjówki i zaczną się wzajemnie wybijać. W przypadku malawi czy tanganiki w wiekszosci ryby wykazuja wzmozona agresje do wlasnego gatunku niz do innych.

Jakie klopoty. Kolega ma 12 zbiornikow po 400l. w tym dwa byly moje. Jeden pusty sprzedałem, a drugi zabrałem do domu razem z tym co w nim plywalo wczesniej z mała korektą. Klopoty to on ma , bo przewiesc z miejsca na miejsce tyle baniakow, poustawiac to i pozalewac z jak najmniejszymi stratami ryb to dopiero "zabawa"

Szerszeni nie biore, bo jak napisalem watpie by byl to dobry pomysl. Ciezko pogodzic fakt ze cos sie podoba z tym by to koniecznie miec. W przypadku malawi czy tanganiki tymbardziej, bo barwnych i ciekawych ryb sporo.

Chce = musi.... niekoniecznie. Optymalne przerybienie eliminuje walki o terytoria i wzajemny kanibalizm w tym przypadku

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: barttsw » 10 września 16, 08:02

unimax 700 dla pysków 375 nie wpomne o obsadzie to jakis zart
30 pyskó w 375 ty pomysl nbajpierw zanim cos zrobisz nie dosc ze filtracja bardzo kuleje to jeszcze przerybione

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: Dhuz » 10 września 16, 08:35

Żwirek pisze:Optymalne przerybienie eliminuje walki o terytoria i wzajemny kanibalizm w tym przypadku
Optymalne? To, że 'eliminujesz' jedne czynniki stresogenne, a wprowadzasz inne, niekoniecznie lepsze, jakoś wygodnie pomijasz. :)

Żwirek pisze:W mysl malawi to jeden wielki harem, chodziło mi o to że obsada akwarium tworzy cały ekosystem, który od samego poczatku musi być klarowny w sensie obsady.
Ten, jak to nazywasz, ekosystem nie będzie klarowny, bo ryby będą próbowały podchodzić do tarła, raz jedna będzie osłabiona, raz inna i wzajemne przepychanki nadal będą obecne - po prostu rozłożysz to na dużą liczbę ryb.

Żwirek pisze:Jakie klopoty. Kolega ma 12 zbiornikow po 400l. w tym dwa byly moje. Jeden pusty sprzedałem, a drugi zabrałem do domu razem z tym co w nim plywalo wczesniej z mała korektą. Klopoty to on ma , bo przewiesc z miejsca na miejsce tyle baniakow, poustawiac to i pozalewac z jak najmniejszymi stratami ryb to dopiero "zabawa"
Azot.

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: Żwirek » 10 września 16, 11:19

Woda jest 1/3 zalana ta co była, dolana kranówa 2/3. Filtr był od zawsze unimax 700 w tym akwarium więc go oczywiscie nie czyscilem tylko podlaczylem. Woda przez noc doszla do siebie bez pierwotniaka.

Co do filtracji barrtsw. kubelek unimax 700 to krowa ktora mieli takie akwarium 5 razy w h. 1700/h wiec nie wiem co tutaj kuleje:)

Widze ze teorii macie wiele ale w praktyce przy 20 szt na tym litrazu po miesiacu zamieni sie na 7-10. i w pozniejszym czasie zostanie 4. a wzajemne przepychanki przy kontrolowanym przerybieniu uspokoja ich temperament. Poza tym obstawiam baniak gatunkami spokojnymi.
Ostatnio zmieniony 10 września 16, 11:33 przez Żwirek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: Mattija2 » 10 września 16, 11:25

Generalnie kuleje to, ze w Malawi zalecana jest nadfiltracja. Pyśki to straszne brudasy i jeden Unimax 700 może Ci nie wystarczyć, przepływ 1700l/h to tylko na papierze. Przy tej ilości osobników najprawdopodobniej tak Ci zasrają akwarium (w sensie biologicznym, nie estetycznym) że ciężko będzie Ci je ogarnąć. Przy tym litrażu dobrym rozwiązaniem są filtry narurowe czy nawet sump.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: Dhuz » 10 września 16, 12:08

Żwirek pisze:Widze ze teorii macie wiele ale w praktyce przy 20 szt na tym litrazu po miesiacu zamieni sie na 7-10
Dalej widzę, że nie dotarło. Trudno się mówi ;)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: barttsw » 12 września 16, 06:00

Żwirek pisze:Co do filtracji barrtsw. kubelek unimax 700 to krowa ktora mieli takie akwarium 5 razy w h. 1700/h wiec nie wiem co tutaj kuleje:)
tu nie chodzi o przepływ tylko o ilesc biologi na taki zbiornik i obsade około 30l biologi

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: slaeer » 12 września 16, 10:12

Czekam na foto baniaka. Mam nadzieje, ze autor watku poprowadzi dziennik. Jezeli to akwa dzwignie taka obsade wszyscy dowiemy sie czegos hymm nowego. Jezeli nie temat bedzie przestroga dla innych. Licze na rzetelne informacje od autora choc watpie zeby sie pojawily.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Żwirek
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 30 marca 15, 20:11

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: Żwirek » 12 września 16, 22:19

Zdjęcia dodane w pierwszym poscie.
Aktualnie ze względów problematycznych z przeprowadzką sklepu do zbiornika trafiło około 20 szt mniejszych i z różnych gatunków pyszczaków.
albinosy złociste, i pare innych których trudno mi znalezc nazwy. jak sie wkrecilem w spis gatunkow to na stornie malawi.pl jest ich ponad 500!
Co do filtracji sump odpada ( nie przejdzie temat w domu )
Pod spodem umieszczam pare fotek.

Wlasciciel sklepu mowi ze ryby moge zatrzymac. Wiec jestem zmuszony zrobic im wiekszy zbiornik
Dzis zamowilem u znajomego ktory klei baniaki.
600 litrowy o wymiarach 200x55x55. Z frontem i bokami opti. Odbior za 2 tyg. Do tego czasu bedzie mały scisk ale wyglada to majestatycznie:)

http://imgur.com/a/SSEdm

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: slaeer » 12 września 16, 22:56

600 litrow to juz ladny zbiornik. Jaka tam filtracje planujesz ? Bedzie ta 700setka plus wewnetrzny czy dokladasz kubel ?
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Pierwsze Malawi [375]

Postautor: barttsw » 13 września 16, 05:56

jak 600 litrów dla pysków to tylko sump lub narurowiec
i wywal ten wapien filipuński

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości