[112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: ArturAzja » 21 października 16, 16:32

Jeśli się nie uważa i pomiędzy czyścik a szybę dostanie sie piach to owszem - porysuje on szybę. Ale nie sam z siebie, ot tak.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Hunter » 21 października 16, 17:09

rysiu pisze:Nie, nowe nie rosną. W takim razie nie panikuję.

Więc OK :ok: Glony to też "rośliny", więc nie padną same. Trzeba im pomóc usuwając je. Może jakieś ryby, ślimaki itp glonożerne. Często sprawdza się wspomniane wyżej Carbo - szczególnie na krasnorosty, ale na inne "nitki" też.
rysiu pisze:Po dwóch tygodniach mam tylko trochę zielonego "pyłu" na szybach, który łatwo schodzi nawet małym skrobaczkiem na magnesie

To i tak super wynik jeśli 2 tygodnie szyby wytrzymują bez gruntownego czyszczenia ;) Raczej nie ma co kombinować w kwestii tego pyłu, bo z reguły akwaria nie tolerują zmian. Wolą stabilne warunki ;p A skoro czyścik bezproblemowo załatwia sprawę to można przyjąć, że osiągnąłeś sukces.

I tak jak koledzy wyżej, uważaj na szyby żeby nie porysować ;)

rysiu pisze:tak przy okazji, z nawozów jestem mega zadowolony, szczególnie z uwagi na ich koncentrację.

W końcu to Blue-Line :ok:
Fajnie czytać miłe słowa ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 15 listopada 16, 23:47

Moi drodzy, znów zwracam się z prośbą o radę. Nitki o których pisałem wcześniej, nie chcą dać za wygraną.

Parametry wody z ostatniego testu:
NO3 - 30mg/l (zbijam, wiem że za dużo)
PO4 - 1.8mg/l
pH - 6.3
KH - 3

Światło 4x70cm LED 2x6500K, 1x3200K, 11XPlant
CO2 z butli 24h/dobę
Nawożenie obecnie N 2ml, K 2ml, Carbo 6ml / dzień, BlueLine

Wyjąłem nawóz micro (DRAK Kramerdrak POWER 100), więc na razie mikro nie nawożę. Poza tym, bez zmian.
Nitki nie rozrastają się, jednak usunięte pojawiają się znów w tych samych miejscach. Był już czas, że zrobiły się blade, jakby ustępowały, ale znów się zazieleniły. Zauważyłem też wolniejszy wzrost roślin. Do tej pory po tygodniu było już co kosić, a teraz przyrost raczej niewielki. Liczę znów na Wasze cenne rady, bo chodzą mi po głowie myśli o restarcie, ale nie chce się tak łatwo poddać.

Poniżej zdjęcia z aktualnym stanem:
Obrazek

Obrazek
80x35x40

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: mimo12 » 16 listopada 16, 19:56

Lej może mniej azotu.

Jakie masz azotany w wodzie do podmian?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Hunter » 16 listopada 16, 20:35

Nadal świecisz 2 listwy czy już 4?
W nawożeniu nie widzę Fe. Dlaczego nie nawozisz żelazem? Czy były wcześniej ku temu jakieś przesłanki, czy nie wprowadzałeś żelaza od samego początku?

Sprawdź sobie też pH rano przed zapaleniem światła i wieczorem przed zgaszeniem. Przy tak niskim KH podejrzewam spore skoki. To też idealne warunki dla nitek.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 17 listopada 16, 03:18

@mimo12
Z azotanami przesadziłem w nawożeniu, woda do podmian jest ok.

@Hunter
pH zbadam tak jak radzisz, żelaza nie dozowałem od początku, już zamawiam i wprowadzam do planu nawożenia :) niebawem napiszę jak to pH się zachowuje.

Aha, świecą wszystkie 4 listwy, planuje włączyć też piątą o barwie 6500K

Edit:
Czy wypuszczenie kilku (myślałem o 3 osobnikach) Grubowarga Syjamskiego to byłby dobry pomysł? Obecne akwarium jest za małe dla dorosłych ryb, jednak moje plany nie kończą się na 112L i myślę, że do roku podstawie większe szkło (marzy mi się tak minimum 300L) i wtedy ryby do niego przeniosę.
80x35x40

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 26 listopada 16, 19:40

Witajcie! Akwarium już prawie wprowadziłem na prostą. Wszystkim problemom z glonami winne były według mnie złe proporcje makroelementów. PO4 przy ostatnich testach wynosił 3mg/l (próbka rozcieńczona 1:5, wynik testu 0,6mg/l), natomiast NO3 10mg/l. NO2 i NH3 niewykrywalne. Wyczyściłem wkłady mechaniczne filtra, wymieniłem węże, które dość poważnie zarosły w środku glonem. Zmieniłem też deszczownicę na JBL OutSet i wlot filtra na JBL InSet, zastosowałem prefiltr z gąbki. Jestem znów dobrej myśli :) obecnie nęka mnie problem zwiększonych odległości międzywęzłowych u roślin, strasznie się wyciągają, ale myślę, że to skutek niewłaściwych proporcji makroelementów.
Poniżej aktualne zdjęcie zbiornika:

Obrazek
80x35x40

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: mimo12 » 26 listopada 16, 20:01

Postęp w walce z gloniszczem olbrzymi. Gratuluję. :-D

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 26 listopada 16, 21:42

Jak się go pozbędę, będzie dopiero czego gratulować, póki co jest dobrze. Cieszę się, że nowe liście kryptokoryn, które były zaatakowane najpoważniej, są czyste. Pomagają trzy kosiarki, a żonę już przekonuje na zbiornik (zacząłem od) 120x40x40, a mam nadzieję że będzie więcej, bo widzę, że mięknie ;D może po nowym roku zmiana gabarytu :)
80x35x40

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 11 grudnia 16, 13:46

No cóż, wydaje mi się, że wygrałem walkę. Dzisiejszy pomiar parametrów wykazał, że wszystko jest ok. Glony zostały już tylko w nielicznych zakamarkach. Dzieło dokończyły kosiarki (nie martwcie się, długo nie zostaną z tej bańce, na wiosnę ruszy minimum 300l). Wczoraj zmieniłem światło na belkę powerled 46W i roślinom widać się spodobało, bo dawno tyle bąbli nie widziałem i to dosłownie na wszystkich roślinach.

Aktualne foto akwarium:

Obrazek
80x35x40

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Hunter » 14 grudnia 16, 19:25

Ładnie :)
Zmiana światła = zmiana nawożenia ;) Pilnuj sobie parametrów bo na bank będą kłopoty - zawsze są przechodząc ze świetlówek na power led :lol:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: skrzatekMK » 16 grudnia 16, 13:27

rysiu pisze:PO4 przy ostatnich testach wynosił 3mg/l (próbka rozcieńczona 1:5, wynik testu 0,6mg/l)


Miarodajne jest chociaż takie rozcieńczanie? I w jakiej wodzie rozcieńczać? Z akwa czy RO/destylce?

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 6 lutego 17, 08:54

Witajcie po dłuższej przerwie. Postanowiłem trochę odświeżyć mój temat i pokazać Wam, jak to teraz wygląda. Moja wiedza idzie do przodu i coraz mniej problemów sprawiam w akwarium swoim chaotycznym działaniem. Zmieniłem trochę aranżację, wprowadzam nowe rośliny, żeby trochę koloru dodać.

Aktualne foto:

Obrazek
80x35x40

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: mimo12 » 6 lutego 17, 11:24

No, no. Postępy są. :D

Nie wiem, czy ktoś zwrócił uwagę, ale prętniki to labiryntowce, więc korzystają z narządu zwanego labiryntem, czyli wymagają pokrywy/szkła nakrywkowego, żeby utrzymać temperaturę powietrza nad taflą wody zbliżoną do temp. wody, bo inaczej się przeziębią. Chyba, że masz tak ciepło w mieszkaniu. ;)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Anka cyganka » 6 lutego 17, 11:54

Fajnie zarosło podoba mi sie tak zielono :ok:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości